Proč nehladit uši mainské mývalí kočky. Ať se štětinkami nebo bez

aktualizováno 
Fascinují vás na obřích mainských mývalích kočkách krásné štětinky na špičkách uší? I díky nim připomíná divokého majestátního rysa. Mnoho lidí je považuje za znak typický pro toto plemeno, ale nutně tomu tak být nemusí, dozvíte se v seriálu Mazlíčci na KINO iDNEs.cz.

Mainská mývalí kočka je největší mezi domácími plemeny koček, přitom je mazlivá a něžná. Proto se jí také přezdívá něžný obr. | foto: (c) ardea.com / Jean-Michel Labat.Profimedia.cz

Štětinky na uších jsou sice u tohoto plemene zcela logicky žádoucí, ale nejsou podle standardů plemene povinné. Mainka je mít nemusí. A pokud vám při výběru kotěte chovatel tvrdí, že mu ještě dorostou, nevěřte mu. Nedorostou.

Dvě koťata mainek a spinner

Mainka se se štětinkami na uších narodí nebo ne. Nic s tím nenaděláte. A u tmavě zbarvených koček jsou samozřejmě výraznější než u světlých.

Na co byste si ovšem měli dát podle zkušených chovatelů pozor, je, abyste jim při mazlení nepochroumali jemnou chrupavku jejich výrazných uší. Jsou sice velké a mají širokou základnu, ale chrupavka by hlazení po uších nemusela vydržet. 

Zato drbání za ušima milují a nemohou se ho nabažit, vysvětluje Majira Melniková, chovatelka těchto obřích koček pro seriál Mazlíčci, který v nové sérii provází diváky světem kočičích plemen. 

Každopádně jsou mainky opravdu úžasnými domácími mazlíčky, to vám řekne každý, kdo tuto největší kočku doma má, nebo někdy měl. Má hustou jemnou srst, i s ocasem měří přes metr a výjimkou nejsou desetikiloví mackové. Ale hlavně má úžasnou povahu. 

Miluje společnost, ve velké rodině je jí dobře. Nevadí jí ani jiní domácí mazlíčci, k dětem bývají tyto kočky nesmírně přítulné a něžné. Současně se tak trochu chovají jako hlídací psi, takže cizím lidem ne nadarmo připadají hrozivé a odtažité. A pokud se jim náhodou někdo nelíbí, umí to dát mainka najevo.

Vaše rodina však může být v pohodě, na děti váš mazlíček drápy zaručeně nevytáhne. Naopak. Dětem se stávají skvělým parťákem, podobně jako pes. Užívají si jejich mazlení i hry a roztomile s nimi usínají.

Autor:

Nejčtenější

Co s uštěkaným psem? Ať se s ním mazlí ti, na které štěká, radí odborník

Rudolf Desenský se seznamuje s brabantíkem Edou rodiny Lucie Benešové.

Ukočírovat domácnost se čtyřmi dětmi, čtyřmi psy a dvěma kočkami není pro vytíženou herečku Lucii Benešovou jen tak....

VIDEO: Rysí rodina spala u fotopasti, ochranář ji natočil na mobil

Fotograf natočil odpočívající rysí rodinku.

Netradiční úlovek se podařil fotografovi divoké zvěře Vladimíru Čechovi. Na severozápadě Šumavy půl hodiny natáčel na...

Česká akumulátorová sekačka dobývá svět a teď přivezla i cenu za design

Hlavním kladem akumulátorové vřetenové sekačky je její hodně tichý chod.

Výrobu modelu vřetenové sekačky Electra ohlásila společnost Swardman zhruba před rokem a tomuto modelu se podařilo...

Opravdu slovo robot vymyslel Čapek? Co o robotech vůbec víte? Otestujte se

Sophia je inteligentní humanoidní robot vyvinutý v roce 2016 společností...

Nejmodernější technologie jsou nedílnou součástí 21.století, roboti postupně pronikají do našich každodenních životů,...

Český kuchař si vyzkoušel, jak se vaří v nejlepší restauraci na světě

Stát se součástí týmu kuchaře a gastronomického vizionáře Reného Redzepiho (na...

Dva měsíce dřiny v kuchařském nebi. V restauraci, která byla čtyřikrát vyhlášena jako nejlepší na světě podle slavného...

Další z rubriky

Vzali si roky týranou fenku z “dočasky“. Aspoň pár měsíců jí bylo fajn

Jana Bernášková s dětmi, zachráněnou fenkou a Rudolfem Desenským během natáčení...

Pořídit do bytu ke dvěma dětem štěně, nebo raději dospělého pejska z útulku či dočasné péče? Před tímto rozhodnutím...

Králík jako mazlíček. Nic pro úzkostlivé majitele bytu

Králičí hop. Novou sportovní disciplínu prezentovala cvičitelka Lada Šípová...

Mít svého králíčka-mazlíčka je snem skoro každého dítěte. Než však podlehnete dětskému naléhání, uvědomte si, že chov...

Drsný bengálský kocour Max potřebuje vybít baterky, radila trenérka

Před návštěvou Kláry byl Max postrachem domácnosti: napadal ostatní tři kočky...

Manželé Raškovi z Třince postupně poskytli domov čtyřem nechtěným šelmám. Ke třem klidným kočkám přibyl jako poslední...

Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout
Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout

Valentýn je za dveřmi. Připravili jsme pro vás proto karty ke stažení, se kterými si můžete užít nejen na svátek zamilovaných. Stačí vytisknout, nastříhat a obdarovat partnera i sebe.

Najdete na iDNES.cz