Schapendoes je rozčepýřený skokan, který přiroste k srdci

aktualizováno 
Holandské národní plemeno se zvláštním jménem schapendoes (čti šapendúz) je v České republice spíše neznámé. Jedná se o skvělého rodinného psa, kterého si každý ihned zamiluje.

Průměrná délka života tohoto plemene je 15 let. | foto: Lenka Zikanová

Na přelomu 19. a 20. století toto plemeno pracovalo se stády ovcí. Mezi pastýři byl schapendoes ceněn pro jeho neúnavné nadšení a inteligenci. Bohužel, během druhé světové války bylo toto plemeno na pokraji vyhynutí. 

Během let 1940 až 1945 chovatelé „sesbírali“ poslední exempláře tohoto plemene se snahou o jeho zachování. V roce 1947 byl založen první oficiální klub tohoto plemene a v roce 1954 byl zveřejněn jeho platný standard. A v roce 1971 bylo oficiálně uznáno.

Schapendoes
Původ plemene:Nizozemsko
Účel plemene:Ovčácký pes, společník
Další názvy:Holandský ovčácký pudl, nizozemský ovčák
Uznání:FCI 1
Velikost:U psů 40-50 cm, u fen 35-45 cm
Hmotnost: 15-25 kg
Průměrný věk: 15 let
Pořizovací cena: Okolo 25 tisíc Kč

Agilní středně velký pes

Schapendoes je středně velký a lehce stavěný dlouhosrstý pes. Kohoutková výška u psů dosahuje až 50 cm, u fen až 45 cm. Jeho srst je lehce zvlněná a její zbarvení je nejčastěji modrošedé až do černa, ale jsou povoleny všechny barvy.

Fotogalerie

Mezi chovatele se řadí i Júlia Suváková ze Slovenska. V její chovatelské stanici Jantarová hviezda se minulý rok narodil první vrh tohoto plemene na Slovensku. 

„Prvního schapendoesa jsme spatřili na výstavě psů v roce 2009. Ihned nás zaujal pohled téměř lidských tmavých očí a jeho chlupatý všedně-nevšední vzhled. V létě roku 2010 jsme si pořídili fenku tohoto plemene od jediné chovatelské stanice v Itálii,“ vypráví chovatelka Suváková.

„Náš první vrh jsme odchovali na naší druhé fence, kterou jsme importovali z Německa. Všechna štěňata šla do zahraničí, dokonce až do Holandska, krajiny původu plemene. Doma nám zůstala jediná fenka z vrhu.“

Aktivní skokan a rodinný společník

Schapendoes je velmi temperamentní psík. „Funguje jen ve dvou polohách – zapnutý a vypnutý. Je výborný skokan, přezdívá se mu dokonce chlupatý šašek. V každé situaci vyloudí úsměv na tváři, někdy je tvrdohlavý, někdy i uštěkaný. Je neustále v pohotovosti, jako by byl netrpělivý a na člověku je bytostně závislý,“ popisuje chovatelka.

Když nemůže ležet vedle vás nebo být alespoň na rukou, tak si lehne na vaše nohy. Co se týká malých dětí, spíše je nechápe. „Nedá se říct, že by je neměl rád. Spíše se mu zdají divné a svojí excitovanou a neustále vzrušenou povahou by je doslova převálcoval,“ vysvětluje chovatelka. Podle ní se spíše hodí do rodiny s odrostlými dětmi.

Pro sportovně založené lidi je ideálním společníkem. Sportovat s ním však není podmínkou – pokud tedy nepatříte mezi „vrcholové sportovce“, nevěšte hlavu. Je vhodný i ke starším lidem, které je ochotný provázet a následovat kamkoliv. Je to oddaný společník a napříč jeho energické povaze dokáže i dlouho odpočívat.

Ideální na všemožné psí sportovní aktivity

Vzhledem k temperamentu tohoto plemene je pro něj vhodná celá škála psích aktivit a sportů. „Schapendoes je velmi vhodný na agility či canicross. Dosud ovládá i pasení, je skvělý v dogdancingu. Zvládá i náročnější turistiku, ale potom potřebuje dostatečný odpočinek. Sport však není podmínkou, stačí mu i procházky a hraní s páníčkem. Miluje vodu v jakékoliv formě, ale nesmí být hluboká – jen tak akorát vhodná na ležení. Naše Alice vyzkouší s chutí každou kaluž, klidně i tu nejrozbahněnější,“ přiznává chovatelka.

Zajímavosti

  • Pojmenování „schapendoes“ pochází z holandského slova „schaap“, což znamená ovce.
  • V současnosti je uplatnění tohoto plemene a dalších ovčáckých psů v Nizozemsku omezeno vlivem rozdělení pastvin vodními kanály a moderními ohradníky. Dříve se stáda přemisťovala po vlastní ose, což je nyní znemožněno. I přesto se však v Nizozemsku můžete místy setkat se schapendoesem, který stále vykonává svoji původní práci.

Schapendoes ihned zaujme dlouhou srstí. Pravdou však je, že je na údržbu vcelku nenáročný pes. „I přes jeho dlouhou srst není péče o ni nijak náročná. Jednou do týdne stačí srst důkladně pročesat, poté stačí občasné udržovací česání,“ objasňuje chovatelka. 

Srst tohoto plemene má dokonce samočisticí schopnost a nepáchne. Časté koupání je nevhodné, jelikož zjemňuje srst, která má potom tendenci plstnatět. Podle holandského klubu chovatelů se schapendoes nesmí stříhat. Koupat by se měl, jen pokud je velmi špinavý.

Toto plemeno má pevné zdraví. Je poměrně mladé, a právě proto si chovatelé dávají záležet na vyšetřeních a na nemocných jedincích se vůbec nechová. U tohoto plemene se vyšetřují loketní a kyčelní klouby na dysplazii a také oči na gPRA neboli generalizovanou progresivní retinální atrofii.

Schapendoes je i v Česku

V dubnu roku 2018 se narodil první vrh tohoto málopočetného plemene v České republice. Chovatelkou je Lenka Zikanová. „V mojí chovatelské stanici Jizerské svítání se narodilo celkem 11 štěňat. Bohužel kvůli naprosté neznalosti lidí o tomto plemeni šla všechna štěňata až na jednoho pejska do zahraničí,“ přiznává chovatelka.

Autoři:

Nejčtenější

Jídlo se má zapíjet, klidně i ryba mlékem. Panák na vytrávení je však zlo

Pivo je oblíbené zejména v kombinaci s obtížněji stravitelnými pokrmy. Ty jsou...

Zatímco Francouzi a Italové při jídle obvykle sáhnou po sklence vína, drsní seveřané dávají přednost...

Chtěla kocoura na mazlení, on na ni místo toho útočí. I na vnoučata

Ačkoliv působí jako agresor, podle Kláry kocour Mazlík ve skutečnosti jen...

Šestiletý kocour důchodkyně z Milevska se sice jmenuje Mazlík, ovšem jakémukoliv souznění se svým jménem se úspěšně...

Gastronomie je náhradní vojenská služba, řekl Pohlreich v Rozstřelu

Zdeněk Pohlreich v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel.

Zdeňka Pohlreicha znají mnozí jen díky roli televizního šéfa, kterou loni po deseti letech s úlevou opustil. Další ho...

V Ugandě staví odolná kola z bambusu. Vydrží víc než z oceli nebo hliníku

Noordin Kasoma z Ugandy se rozhodl vyrábět kola z bambusu.

V Kampale, která leží v africké Ugandě, žije Noordin Kasoma, který se rozhodl pro neobvyklou výrobu kol. Místo dnes...

Kysané zelí je vitaminová bomba, kterou si snadno vyrobíte doma

Kysané zelí je vitaminová bomba, která od pradávna sloužila přes celou zimu...

Udělejte si zásoby vitaminů na zimu a rozjeďte pořádný zelný proces. Návod je zároveň fermentačním autopilotem, který...

Další z rubriky

Kastrace je pojistkou proti množení a utrpení koček, lze ji proplatit

Toto koťátko se našlo odložené u popelnic (spolu se svou matkou s třemi...

Přeplněné kočičí útulky, koťata odhozená do popelnic či do škarpy, zvířata žijící na ulici. Stav, který způsobil...

Vánoční pozorování krmítek ukázalo, že vymírají dosud běžní kosi černí

Kos černý, ještě loni jeden z nejběžnějších ptáků u nás, se při vánočních...

O Vánocích již tradičně proběhlo pozorování ptáků na krmítkách v rámci programu Živá zahrada, který rozjel Český svaz...

Chtěla kocoura na mazlení, on na ni místo toho útočí. I na vnoučata

Ačkoliv působí jako agresor, podle Kláry kocour Mazlík ve skutečnosti jen...

Šestiletý kocour důchodkyně z Milevska se sice jmenuje Mazlík, ovšem jakémukoliv souznění se svým jménem se úspěšně...

Najdete na iDNES.cz