Pondělí 9. prosince 2019, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 9. prosince 2019 Vratislav

Houževnatí horští koníci z Karpat, Bosny i Walesu jsou úžasní dříči

  0:11aktualizováno  0:11
Kdo propadl jejich kouzlu, pro toho jsou koně láska na celý život. Také už člověku spolehlivě slouží tisíce let, což platí i pro menší houževnaté dříče z hor. Huculy, velšské pony či horské koně z Bosny, jež na svých hřbetech vždy donesli těžký náklad i majitele spolehlivě do cíle. Ročnímu období navzdory.

Divocí horští koně v bosenském pohoří Krug | foto: Profimedia.cz

Kůň nebyl jen ozdobou stájí panovníků nebo vyhřebelcovaným krasavcem ozdobeným chocholy a zapřaženým do fešáckého kočáru. Kůň byl hlavně spolehlivý dříč. A tak je tomu dodnes.

Tři různí drsní koně z hor

Jedním z nejznámějších pracovních plemen je huculský kůň, drobný koník měřící v kohoutku maximálně sto čtyřicet čtyři centimetrů. Poznáte jej nejen podle nižšího vzrůstu, ale také podle „úhořího“ pruhu na zádech. 

První písemné zmínky o těchto sporých koních, kteří se uplatnili zejména v horském terénu, jsou téměř dva tisíce let staré. Ale jméno dostal hucul až daleko později, po rumunských zbojnících Huculech, kteří přišli do Karpat v šestém století. Hucul totiž v rumunštině znamená zbojník.

Hucul je jako stvořený pro hory, skromný, velice odolný. V létě huculům stačí zelená píce na pastvě, v zimě dostávají seno a slámu a jako „zákusek“ jim poslouží jablko či mrkev. Zásadní je však neustálý přístup zvířat k vodě a soli. 

Hucula lidé využívali v zemědělství, v lese přibližoval dřevo v nepřístupném terénu a pro armádu byl neocenitelný jako houževnatý nosič. Dnes je hucul využíván zejména v takzvané agroturistice. I nezkušení jezdci se na jeho hřbetě mohou cítit naprosto bezpečně. Ani v náročném terénu nezakopne, bez zaváhání přebrodí dravou horskou řeku, žádná překážka jej nezaskočí.

Využívá se také v hiporehabilitaci a hipoterapii, zvláště pak u dětí s nemocemi pohybového ústrojí a s mentálním postižením. Hucul není jen odolný a pracovitý, je inteligentní a se svým majitelem dokáže navázat vřelé citové pouto. Přestože umí přilnout k chovateli, nejlépe je mu ve stádě. Sám strádá.

Další horský dříč je z Bosny

Bosenský kůň zvládá bez sebemenších potíží členitý terén. Na snímku divocí...
Divocí horští koně v bosenském pohoří Krug. Horský terén zvládají bez problémů.
Divocí horští koně v bosenském pohoří Krug

Bosenský kůň zvládá bez sebemenších potíží členitý terén. Na snímku divocí horští koně v bosenském pohoří Krug

Dalším starobylým plemenem je bosenský kůň. Původně byl nepostradatelným pomocníkem zemědělců a pastevců v Dinárských horách na Balkánském poloostrově, ale také ve vnitrozemí okolo Bosny. 

Byl koněm „pod sedlo“, spolehlivým a neúnavným nosičem, který dokázal pracovat i v zápřahu. 

Přestože nepřesahuje výšku sto třiceti centimetrů v kohoutku, vyznačoval se vždy velkou silou a houževnatostí. Dnešní využití bosenského koně je podobné jako u hucula, tedy zejména turistické. Bosenský kůň je skromný, vytrvalý, otužilý a také velice inteligentní.

To všechno je potřeba proto, aby obstál v nevlídných podmínkách horských oblastí. Od člověka potřebuje sice pevnou, ale zároveň laskavou ruku. V případě špatného zacházení se totiž z jinak mírného koně může stát nedůvěřivý, tudíž často kousavý a nepříjemně zákeřný tvor.

Houževnatí poníci zachráněni za pět dvanáct

Původním domovem velšských poníků byly svahy a údolí Walesu. Drsné zimy a nedostatek vegetace přispěly k tomu, že se z velšského ponyho stal odolný tvor. Nehostinné podnebí ovšem nebylo to jediné, čemu musel pony čelit.

Velšský pony, který byl v minulosti určen k vyhnutí. Naštěstí se to nepodařilo.

Velšský pony, který byl v minulosti určen k vyhnutí. Naštěstí se to nepodařilo.

Když panovník Jindřich VII. vydal příkaz, že všichni koně, kteří měří méně než patnáct pěstí, tedy zhruba 150 centimetrů, musejí být nemilosrdně vyhubeni, měl velšský pony se svými sto dvaceti centimetry v kohoutku namále. Příkaz panovníka tak plemeno téměř vyhubil. Přežilo jen pár desítek koní v nepřístupných horách.

Než lidem došlo, že naopak by na tyhle koňské „trpaslíky“ díky jejich síle, pracovitosti a houževnatosti měli hledět s úctou, bylo už málem pozdě. Lidé je začali využívat v dolech, na farmách, v lehké zápřeži, sloužili i jako koně poštovní. Naštěstí se tak jejich genofond zachoval a právě přeživší koníci dali základ nové generaci velšských pony.

Autor:
  • Nejčtenější

Děsivé tesáky a boj na život a na smrt. Takto se jaguáři perou o teritorium

Brazilský fotograf Reynaldo Leite Martins junior zachytil okamžik, kdy dva jaguáři bojovali na břehu řeky v Brazílii....

Co si sám nenatrhám, z toho limonádu radši nevařím, tvrdí limonádový guru

Při osobním setkání s Tomášem Mytychem zažijete vodopád nápadů, máte pocit, že vás zaplaví výřečností a pozitivní...

Ovar, jitrnice a prejt. Řezníci během mrazivé neděle oslavili svůj svátek

Zvuk harmoniky hrající české lidovky a desítky mužů ve zmijovkách. Tak přivítal návštěvníky druhý Den řezníků. Už od...

Premium

Majonéza byl pro mě životní objev, říká úspěšná kuchařka z Vietnamu

Kdysi učila Čechy zamilovat si polévku pho, teď je seznamuje s národními pokrmy z thajské, čínské, japonské a korejské...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyhrajte boj s nachlazením. Pokud selže prevence, nasaďte pomocníky

Chřipce a nachlazení se můžeme účinně bránit, je třeba se jenom vyvarovat běžných chyb a dodržovat několik jednoduchých...

Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...

  • Další z rubriky

Děsivé tesáky a boj na život a na smrt. Takto se jaguáři perou o teritorium

Brazilský fotograf Reynaldo Leite Martins junior zachytil okamžik, kdy dva jaguáři bojovali na břehu řeky v Brazílii....

Premium

Zázračné bylinky, které při nemoci pomohou vašemu mazlíčkovi

Současný trend návratu k přírodě a maximálního omezení chemie můžete snadno přenést i do života svých zvířecích...

Britská rodina sdílí domácnost se stokilovým škrtičem. Měří přes pět metrů

V gloucesterském dvojdomku se hadů rozhodně nebojí. Tamní rodina chová hned dva – a jedním z nich je exemplář krajty,...

Gay tučňáci z Austrálie jsou vzorní rodiče, starají se o druhé vajíčko

Už druhé vajíčko si vzal do péče světoznámý pár samečků tučňáka oslího ze zoo v Sydney. Sphen a Magic alias Sphengic už...

OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť
OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť

Zimní počasí naši pleť neúměrně zatěžuje. Chlad a vítr ji poškozují a vysušují. Ztrácí tak důležité živiny, které je třeba doplňovat. Jak udržet pokožku zdravou a krásnou i v tomto nevlídném počasí? Své tipy prozradila Miss Face Czech Republic Nikola Uhlířová.

Najdete na iDNES.cz