Například rodina šestašedesátiletého Ezia Costy se hledání bílých lanýžů (Tuber magnatum) věnuje už po čtyři generace. Umění spočívá v citlivém čichu, bez toho tyto jedinečné bílé houby, které rostou zhruba 5 až 20 centimetrů pod zemí, nenajdete. Ezio k tomu využívá svého speciálně vycvičeného psa jménem Jolly.
Hledání bílých lanýžů v praxi |
Lanýže rostou převážně v listnatých lesích a vydávají typický zápach, ale jen po určitou dobu. Zachytit jejich vůni, to chce zkušenost a cvik. A ty Ezio s Jolly mají. Ceněné lanýže nejčastěji nacházejí v blízkosti kořenů stromů.
Nalezené exempláře většinou putují na trh do Alby, konají se ale i aukce. Při charitativní dražbě v listopadu 2013 byly dva největší kousky - o váze 950 gramů - prodány zhruba za trojnásobek ceny zlata (více v článku zde). Vydražil je anonymní Číňan za 90 tisíc eur, tedy zhruba za 2,5 milionu korun.
Podívejte se, jaká je při dražbě lanýžů specifická atmosféra:
15. listopadu 2013 |
V posledních letech bohužel produkce italských bílých lanýžů poklesla, protože změny klimatu přinesly lanýžům nevyhovující podmínky. Po houby nepříznivá období sucha střídají přívalové deště.