Čtvrtek 5. října 2023, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 5. října 2023 Eliška

Z Kamby je padesátnice. Pořád si hraje s puberťáky, jen už ráda odpočívá

  11:20
Gorilí samice Kamba, která od roku 2005 trvale žije v Zoo Praha, je živoucím mementem smutného osudu goril, jejichž původní domov se ztrácí v nenávratnu. Tropické lesy rovníkové Afriky rychle mizí z důvodu těžby dřeva a surovin, další metlou jsou pytláci, kteří gorily loví pro maso. Mláďata jsou schopni prodat.

Přesně to se stalo dnes již prošedivělé samici Kambě, která se sice narodila ve volné přírodě Kamerunu, ale rodiče jí zabili pytláci. Tehdy jí byly odhadem pouhé dva roky. Psal se rok 1972 a z Kamby byl sirotek.

Jak šel čas s gorilí samicí Kambou…

„Poté postupně žila v několika zoologických zahradách, ale po desítky let jí nebylo dopřáno poznat funkční gorilí skupinu. Tu nalezla teprve u nás, kde se začlenila do Richardovy rodiny a stala se láskyplnou ‚tetičkou‘ zdejších mláďat,“ přibližuje ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek životní osudy gorilí samice, která se z kamerunských lesů dostala oklikou přes zoo v Lipsku, Duisburku a Dvoře Králové v roce 2001 až do Prahy.

V sobotu 22. ledna oslaví Kamba padesátku

V 15 hodin se nejen oslavenkyně dočká předání dárku.

Návštěvníci Zoo Praha mohou přijít mezi 10. a 16. hodinou popřát nejstarší člence pražské gorilí skupiny a seznámit se i s jejími spolubydlícími: samcem Richardem, samicemi Shindou a Kijivu a mladými samečky Ajabuem, Nuruem a Kiburim. Dozví se také, jakým nástrahám lidoopi v přírodě čelí, navíc v 11, 12, 13 a 14 hodin proběhnou v Pavilonu goril komentovaná setkání.

Pavilon goril je v dolní části areálu Zoo Praha. Ovšem již na podzim bude otevřen nový, mimo záplavovou oblast, tedy v severní části zoo.

V srpnu 2002 bohužel Prahu postihla tak silná povodeň, že se celá gorilí skupina i s Kambou musela dočasně vrátit do předchozího domova.

Když se o tři roky později Kamba do Prahy vrátila, připojila se ke gorilí skupině samce Richarda a velice dobře se do ní začlenila. S Richardem dokonce dvakrát úspěšně zabřezla, ale při komplikovaných porodech o obě mláďata přišla. Kvůli dalším zdravotním komplikacím jí byly v roce 2018 odstraněny děloha a vaječníky a vlastních potomků se tedy tato samice narozená ve volné přírodě bohužel nikdy nedočkala.

Tetička Kamba s malou Mojou (2010), které tehdy bylo 6. Dnes žije Moja se svou novou rodinou ve španělském Cabárcenu. 

Kamba se samečkem Kuburim (2013) poté, co bohužel přišla o vlastní mládě. Tehdy se opět vrátila ke své tetičkovské roli.

O to víc se ovšem Kamba dokáže jako tetička věnovat mláďatům od samic Kijivu a Shindy, dokonce je kojila (až na Ajabua). První zkušenosti v péči o mláďata získávala už se samičkou Mojou, která se narodila v prosinci 2004 jako historicky první gorilí mládě v Česku. Péči o ni Kamba převzala, když se samici Kijivu narodilo další mládě; v tu dobu už měla Kamba za sebou svůj první nevydařený porod.

Podívejte se, jak Kamba pečovala o mláďata samice Kijivu v roce 2013:

21. prosince 2013

Navíc Kamba stále funguje jako silný tmelící prvek skupiny. Nejen pro svou trpělivost, s níž se naplno věnuje mláďatům, ať jde o hru, nebo jejich potřebu se k ní přes den schoulit či večer uložit ke spánku. Ale i v momentech, kdy si na ní dospívající Kiburi a Nuru trénují své sebevědomí i sílu, jak je mimo jiné vidět v úvodním videu.

Kamba trpělivě snáší i kontrolování čistoty uší od Richarda, což si stříbrohřbetý samec hlídá u celého svého harému.

A ve chvíli, kdy se na někom něco nelíbí samci Richardovi a on po něm vystartuje, je Kamba připravená kohokoli bránit, a to i za cenu vlastních šrámů.

Dnes už je na Kambě samozřejmě poznat věk, a to jak na prošedivělé srsti, tak na trochu unavené chůzi. A zcela logicky už víc odpočívá: nejenže ráno spí nejdéle ze všech, ale i přes den ráda polehává. Pokud nespí, tak v klidu pozoruje okolí, a když si ostatní sbírají větve k okusu, rozvážně počká. Až když se ostatní proženou kolem, posbírá si, co po nich zůstalo. S jídlem nespěchá, dělá si přestávky, a k větvičkám se vrací třeba i pozdě večer. Pak z nich  ohlodává kůru, i když už ostatní leží. Ráda si potravu vychutnává.

Kamba. Nejstarší gorilí samice ze Zoo Praha s dojemným životním příběhem. (2021)
Samice Kamba během enrichmentu s kokosovými ořechy

Kamba, nejstarší členka gorilí skupiny v Zoo Praha, si okusování větviček ráda vychutnává.

Ne vždy jí to ale rozjívení samečci Kiburi, Nuru a Ajabu dovolí, takže není divu, že už se od nich Kamba někdy raději drží zpátky. Chce mít svůj klid.

Přesto Kamba stále dokáže být hodně akční tetičkou. Různé otočky či převalování na zádech ovšem nejvíc předvádí, když se těší na příděl jídla od chovatelů. Právě při kontaktu s nimi dodnes používá posunky, které se kdysi naučila jako mládě: klepáním na bradu si říká o dobroty a krátkým zatleskáním za ně poděkuje. A někdy chytře zkouší jen tak použít oboje najednou. Vždycky je přece šance, že dostane něco za odměnu.

Na tomto snímku z února 2020 Kamba jako osmačtyřicetiletá přiznává své šediny.

Autoři:

Podpořte gorily

Přispějte na ochranu ohrožených druhů živočichů v jejich domovině. ZOO Praha vyhlásilo novou sbírku. Své příspěvky posílejte na bankovní účet číslo:

43–680 466 0247 / 0100

  • Nejčtenější

Kocour vycítil, že je se mnou zle. Díky němu se rakovina odhalila včas

Že mají zvířata zvláštní schopnosti a odhalí i to, co je mimo lidské chápání, se dávno ví. A o kočkách toto tvrzení...

Jakého psa pořídit, aby vás později účty u veterináře nepřivedly na buben

Každé štěňátko je roztomilé. Je však pravdou, že někteří psi bývají v pozdějším věku nemocnější než jiní. I když to...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vymyslela zvláštní způsob recyklace plastu. Dělá z něj vanilku do zmrzliny

Designérka Eleonora Ortolani vytvořila to, co považuje za první jídlo vyrobené z plastového odpadu. V rámci svého...

Sedm tipů pro pro kuchařské lenochy. Jak zminimalizovat čas v kuchyni

Vaření je vášeň, tedy pokud máte možnost si zavařit jen jednou za čas. Když se z toho stane každodenní povinnost, rázem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak se stát zlatokopkou? Hlavní je kroutit pánví, zásoby Česka jsou obrovské

Premium Studený potok mi komplikuje zážitek, ale vypadá to, že jsem kousek od toho, stát se zlatokopkou. Zběsile točím pánví....

Čórky, fet a štěnice. Strávili jsme noc v ghettu Mojžíř, první české no-go zóně

Premium Chodníky jsou rozebrané, dlažební betonové kostky vytrhané, tráva udupaná na prach. Okolo kontejnerů na odpad jsou kupy...

Kšeft za 100 miliard. Gangy vykrádají v Americe obchody, bránit jim se trestá

Premium Bylo jich asi sto, přijeli desítkami aut jako loupeživá karavana a během pár minut vybílili luxusní obchody v centru...

Fakt sorry, on je dokonalý. Český skaut o vstupu talentu, který přemění NHL

Premium Už jeho kousky v přípravě naznačují, že do vesmíru NHL vlétne kometa, která může jednou celou soutěž sežehnout. Jmenuje...

Gorily v Zoo Praha si konečně užívají venkovní výběh Dja. I březí Duni

Minulý víkend zavládla v Zoo Praha radost a mírný optimismus: testy provedené z moči ukázaly, že gorilí samička Duni je...

Do Zoo Praha brzy dorazí dcera Moji a nový samec. Bobek doufá v mláďata

Nezasvěceným se mohlo zdát, jako by rozhodnutí o ponechání Richarda v původním pavilonu goril padlo na poslední chvíli....

Velká gorilí rodina v Zoo Praha je pohromadě. Kamba a Ajabu trochu zuřili

Velké spojování goril v Zoo Praha proběhlo v pondělí bez většího rozruchu. Nováčci Kisumu a Duni se setkali se zbytkem...

Gorily jen čekaly na jídlo. S narozením Moji začaly žít, vzpomíná ošetřovatel

Premium Marek Ždánský pracoval patnáct let v Zoo Praha jako ošetřovatel lidoopů, staral se také o gorilí samici Moju. Dnes už...

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

V 25 letech zemřela pěvkyně Patricia Burda Janečková, podlehla zákeřné nemoci

Ve věku pětadvacet let zemřela v neděli operní a koncertní pěvkyně, muzikálová zpěvačka a herečka Patricia Burda...

To mi máma nikdy neřekla! Archiv StB Janu Kratochvílovou překvapil

Podraz režimu a nucená emigrace. Tak popisuje Jana Uriel Kratochvílová (70) čtyřicet let staré události, které...

Sophii Lorenovou si manžel vyhlédl v šestnácti. Herečka dodnes lituje jediné věci

Historie vztahu herečky Sophie Lorenové (89) a italského filmového producenta Carla Pontiho (†94) byla dramatická....

Jak EU obelhala Německo. Palivo pro zakázané spalováky bude jen teorií

Bylo to jedno z jarních témat evropského autoprůmyslu. Německo tedy podepsalo bianco šek o výjimce pro syntetická...