VIDEO: Nuru, hravé gorilí batole, které kojí a vychovávají dvě matky

  10:00aktualizováno  10:00
Samice Kijivu je posledních zhruba osm let doslova v jednom kole, za tu dobu se jí postupně narodila čtyři mláďata. Hned prvnímu z nich, samičce Moje, se podařilo do péče o mláďata vtáhnout i tetičku Kambu. A to natolik, že u všech čtyř mláďat fungovala téměř jako vlastní matka - jako chůva i kojná.

Aktuálně takto pečuje o Nurua, který v neděli 22. prosince oslaví rok (více o připravovaném prosincovém programu najdete zde). Gorilí samice Kamba přitom navíc dojímá i svým pohnutým osudem a životní vyrovnaností (do zoo se dostala jako dvouletý sirotek z volné přírody, její příběh čtěte zde).

Přestože se jí nepodařilo odchovat vlastní mládě, stala se pro skupinu goril v Zoo Praha velmi hodnotným a takřka nezastupitelným článkem. Nejenže pomáhá samici Kijivu s výchovou jejích mláďat, dokonce je i kojí.

Fotogalerie Kamby s mláďaty

"Na videu sice Nurua právě kojí Kijivu, ale to už poměrně dlouho není moc častý jev. Zhruba od konce unora se o mládě stará převážně Kamba, která ho po svém únorovém nevydařeném porodu začala opatrovat," konstatuje kurátor primátů Vít Lukáš. (O Kambině jarním nevydařeném porodu více zde, jak Kijivu už krátce po porodu Kambě Nurua doslova vnucovala, se můžete podívat na videu zde.)

Kamba Nurua kojí, dohlíží na něj, při přemisťování skupiny ho vozí na zádech. Když se Nuru zrovna nachází dál od ní, snaží se ho mít neustále pod dohledem. "V podstatě se dá říct, že ho přijala za své mládě. Na jejím výrazu je vidět, jak moc si svoji roli tetičky-matky užívá. A jak je spokojená a šťastná, že se o něj může starat," doplňuje kurátor.

Oběma mláďatům jdou samozřejmě k duhu vzájemné hry a škádlení, pro Kiburiho i Nurua je to trénink. A nutno říct, že Nuru je na svůj věk velice šikovný. "I v ložnicích leze po lanech až pod strop. A i přesto, jak zkušeně je schopen hupnout Kambě na záda, občas mu to při ´nastupovani´ na ni ujede a z jejích zad spadne jako hruška," říká Lukáš. Vypadá to hodně komicky, o čemž se můžete přesvědčit v závěru videa. A samozřejmě se na Nuruovy a Kiburiho lumpárny můžete zajít podívat do pražské zoo.  

Víkend v Zoo Praha: v neděli využijte vstup za korunu

Sobota 30. listopadu 2013 
Den sponzorů
v Zoo Praha spojený s předávání výročních cen Richard, které zoo tradičně udílí svým nejvýznamnějším sponzorům, mecenášům a pomocníkům. Předávání cen se zúčastní primátor hl. m. Prahy Tomáš Hudeček, herečka Chantal Poullain a hudebník Jan Žampa z kapely Eddie Stoilow. Ceny Richard se budou předávat v 11.00 na terase restaurace Oceán u hlavního vchodu.

Neděle 1. prosince 2013
První adventní neděle zahájí letošní vánoční program v pražské zoo rozsvícením vánočního stromu. V 16 hodin vyrazí od hlavního vchodu lampionový průvod na procházku po horní části zoo. Zamíří k severnímu vchodu, kde si v půl páté mohou všichni zazpívat koledy spolu s Petrem Jandou, Martou Jandovou a Dětským pěveckým souborem Coro Piccolo. Každý návštěvník s lampionem bude mít v neděli po celý den vstup za 1 korunu, po půl čtvrté již bude vstup za 1 korunu pro všechny.

Letos poprvé nabídne pražská zoo možnost koupit si Vánoční štěstí, malou krabičku s překvapením. Na někoho čekají drobné suvenýry ze zoo, jiný vyhraje vstupenku do zoo nebo dokonce unikátní vánoční prohlídku zoo. Výtěžek projektu bude použit jako příspěvek na péči o zvířata, která nemají adoptivní rodiče.

Autor:

Nejčtenější

Jedovatá zmije. Pokud vás uštkne, nepanikařte a nezaškrcujte, radí znalec

Zmije obecná (Vipera berus)

Už je to tu zase. Lidé si stěžují, že se zmije přemnožily a jsou letos nebezpečnější než kdy dřív. Ale je to hloupost,...

OBRAZEM: Houby sbírají naši čtenáři i v Americe, v Česku je vozí kolečkem

Vaše houbařské úlovky nadále plní naše e-mailové schránky. Proto jsme se...

Vaše houbařské úlovky nadále plní naše e-mailové schránky. Proto jsme se rozhodli podělit se o novou várku vašich...

OBRAZEM: Houbová smršť od Brd přes Vysočinu až po Ostravsko

V pátek jsme vás vyzvali, ať posíláte obrázky vašich houbařských úlovků. Vaše...

V pátek jsme vás vyzvali, ať posíláte obrázky vašich houbařských úlovků. Vaše dokumentace ukazuje, že podzimní sezona...

Oživuji mrtvé látky, říká žačka Liběny Rochové. Prodává odpad z textilek

Módní designérka Lenka Vacková ve svém obchodu s látkami, které by jinak...

Designérka Lenka Vacková dává druhou šanci textiliím, které by jinak patrně skončily v kontejnerech či na skládce. Což...

Houbové dobroty k zakousnutí: zkuste pirohy, bramboráky, koláč i palačinky

Houbová smaženice v palačince

Párkrát zapršelo, je relativně teplo a houby konečně rostou. A pokud nemáte čas na procházku v lese nebo jste neměli...

Další z rubriky

Na čerstvou štěpku vstupují gorilák Richard i jeho synové jedině obutí

Richard - s bačkorami z dřevité vlny na tlapách - se natahuje po lákavých...

Dvakrát do roka vyměňují chovatelé spolu s dobrovolníky gorilám z hygienických důvodů dřevitou štěpku, která ve vysoké...

VIDEO: Tříletý gorilák Ajabu je mistr improvizace. Zabaví se čímkoliv

Stejně jako navléct si Ajabu umí míč z hlavy i s přehledem strhnout.

Tříletý gorilák Ajabu je v tuto chvíli nejmladším gorilím mládětem v pražské zoo. Má sice dva starší bratry,...

Zoo Praha očekává narození dalších dvou slůňat. A těší se na luskouny

Sloni indičtí obývají v Zoo Praha Údolí slonů, otevřené v březnu 2013, a to...

Příští jaro by se pražská zoo mohla dočkat dalších cenných sloních přírůstků, a to opět od sloních samic Janity a...

Najdete na iDNES.cz