ilustrační snímek | foto: Národní památkový ústav

Ochotní sousedé i úklid cenností. Sedm rad, jak zabezpečit chalupu na zimu

  • 1
Jen za první polovinu letošního roku napáchali zloději v rekreačních objektech škody za více než osmnáct milionů korun. Proto je nejvyšší čas zabezpečit chatu či chalupu před zimou, píše příloha DOMA DNES.

1. Využijte ochotné sousedy

Mnoho chalup se nachází v osadách či koloniích, kde i přes zimu někteří majitelé zůstávají. Pokud máte se sousedy dobré vztahy, poproste je o pomoc.

Mohou příležitostně vaši chalupu zkontrolovat, vybrat schránku nebo se projít sněhem ke dveřím a podpořit tak zdání, že chalupa není dlouhodobě opuštěná. Nechte sousedům kontakt pro případ, že by se kolem chalupy dělo cokoliv podezřelého.

2. Cennosti na chalupu nepatří

Před zimou je dobré z chalupy odvézt co nejvíc věcí. Platí to především pro elektroniku, nářadí a sezonní vybavení, které zloději snadno zpeněží v nejbližším bazaru či zastavárně.

3. V kůži zloděje

Zkuste se na svou chalupu podívat očima zloděje. Projděte si možné přístupové cesty a zkontrolujte zabezpečení, protože zloděj bude pravděpodobně zkoušet různé možnosti vniknutí. 

Na vrata či garáž patří petlice a kvalitní visací zámek, dveře by měly být vybaveny bezpečnostní cylindrickou vložkou. Okna pomůže ochránit bezpečnostní fólie, která zabrání snadnému rozbití.

4. Nezamykejte vnitřní dveře

„Z našich zkušeností vyplývá, že pokud zloděj vnikne do objektu, vnitřní dveře už ho nezastaví. Jestliže by jejich poškozením vznikla škoda větší než hodnota majetku, který je za nimi, nemá smysl je zamykat,“ vysvětluje Petr Neuvirt ze společnosti Tokoz. 

Klíčový je kvalitní bezpečnostní a hlavně certifikovaný zámek u vchodových dveří, který zloděj jednoduše nepřekoná. „Mluvíme o tzv. pravidlu tří až pěti minut – pokud se během této doby zloděj nedostane dovnitř, je velká šance, že pokus vzdá,“ doplňuje Neuvirt. 

Použití certifikovaných produktů je pak mnohdy podmínkou pro bezproblémové a adekvátní plnění pojišťoven v případě, že ke krádeži dojde.

5. Chraňte věci uvnitř

Cennosti, které z chalupy nelze odvézt, ukryjte mimo dohled zvědavých očí. Třeba přes ně přehoďte deku, nebo je uzamkněte. Použít můžete uzamykací mechanismy typu X Safety box, které se připevní ke stěně, podlaze či stropu a amatérský zloděj nemá šanci je s běžným vybavením překonat.

6. Spolupracujte s obcí

Domluvte se na obecním úřadě, aby vás kontaktoval, kdyby se cokoliv dělo. Pokud obec využívá moderní komunikační prostředky jako mobilní rozhlas, přidejte se mezi jeho odběratele, aby vám případné varování neuniklo.

7. Simulujte přítomnost

Zloději si objekty předem vytipovávají a dlouhodobě opuštěné chalupy patří mezi jejich hlavní cíle. Zkuste je zmást tím, že budete svou přítomnost simulovat. 

Na trhu existuje množství časových spínačů, které můžete nastavit v nepravidelných intervalech. Zapínat lze nejen vnitřní či venkovní světla, ale i televizi. 

Pokud je to možné, občas na chalupu i v zimě zajeďte. Zkontrolujte ji ze všech stran, odházejte sníh a prověřte všechny zámky.