Podle průzkumu zloději většinou volí okna nebo terasy ze zahrady, kde mají čas...

Podle průzkumu zloději většinou volí okna nebo terasy ze zahrady, kde mají čas na práci. | foto: Jablotron

Odjíždíte na silvestra? Nezapomeňte na sklepní okna, simulujte přítomnost

  • 23
Poslední den v roce se nese ve znamení bujarých večírků, hlučných ohňostrojů a především menší ostražitosti všech, kdo se oslav účastní. Policie tak každoročně řeší nejen kapesní krádeže a výtržnictví, ale také řadu vloupání. Hluk skryjí petardy, které začínají znít už zvečera.

Větší koncentrace lidí v ulicích, všudypřítomné veselí a hluk je ideální prostředí nejen pro kapsáře, ale i pro zlodějíčky, kteří se vydávají loupit do opuštěných domů a bytů. Jak se proti nim chránit?

Na zámku se nevyplácí šetřit

Zabezpečení domu začíná dobrým zámkem ve vchodových dveřích. Ačkoliv si to většina lidí uvědomuje, stále se najde dost takových, kteří ve snaze ušetřit několik stokorun sáhnou po bezejmenné vložce z tržnice nebo od pochybného klíčaře z ulice. 

„Zámky bez potřebné certifikace mohou způsobit značné problémy – nejen že zde chybí certifikované parametry bezpečnosti a odolnosti, že obvykle po materiálové stránce takovou vložku překonáte během pár vteřin, ale nesedí i ve dveřích, zasekávají se, vlivem mrazu přestávají fungovat. Pak je nutná opětovná výměna zámku, což vyjde mnohem dráž, než kdybychom sáhli rovnou po kvalitní bezpečnostní vložce,“ tvrdí Petr Neuvirt ze společnosti Tokoz. 

„Parametry zabezpečení navíc bývají zahrnuty i v pojistných smlouvách a může se tak snadno stát, že kvůli nevyhovujícímu zámku pojišťovna v případě loupeže výrazně sníží pojistné plnění,“ upozorňuje.

Jak by měl ideální zámek vypadat? Kromě toho, že ve dveřích musí perfektně sedět, by měl splňovat i certifikaci v rámci bezpečnostních tříd a tříd odolnosti.

Vhodné jsou zámky minimálně ve 3. třídě, které už zvládnou odolat příležitostným zlodějům v řádech několika minut a vyžaduje hlučné metody pro překonání. To už je doba, po jejímž uplynutí si většina zlodějů vloupání rozmyslí.

Zloději jsou vynalézaví

Pokud zloděj narazí na bezpečnostní dveře s kvalitním zámkem, může od krádeže upustit – anebo půjde obhlédnout i další možnosti, jak se dostat do domu. 

Častým slabým místem jsou například sklepní okénka, která lze bez povšimnutí rozbít a dostat se jimi dovnitř. Na silvestra mají navíc zloději krytí v podobě hlučných oslav, v nichž se zvuk rozbitého okna snadno ztratí. 

Proto je vhodné nalepit na okna bezpečnostní folii, uzamykatelné okenní rozpěry a na balkonové dveře instalovat bezpečnostní kliky. Zabezpečit je třeba i další přístupové cesty do domu, ať už jde o dveře do garáže, nebo vrata na pozemek. 

Každá překážka, kterou zloděj bude muset překonat, zvyšuje pravděpodobnost, že loupež vzdá.

Nezapomínejte na zahradu

Příležitostní amatérští zloději si často netroufnou na vloupání do domu, ale spokojí se s věcmi, které najdou na zahradě a mohou dobře zpeněžit. Zahradní domky a kůlny ukrývají hodnotné věci – ať už to je nářadí, nebo sezonní sportovní vybavení. 

I když odjíždíme jen na krátkou dobu, vždy bychom měli řádně uzamknout i objekty na zahradě. Vhodné jsou petlice, závory a visací zámky, které nejsou náchylné na změny počasí. 

Málokdo chce řešit nefunkční zamrzlý zámek, když potřebuje dojít do kůlny pro dřevo na topení. A opět se vyplatí pracovat s certifikovanými produkty značkových odborných výrobců.

Simulujte přítomnost

Během silvestrovské noci se na ulicích pohybuje hodně lidí a zloděj se mezi nimi snadno ztratí. Může si také v klidu obhlédnout objekty a vytipovat si ten nejvhodnější. 

Poměrně jednoduchý způsob, jak se nezvané návštěvě bránit, je simulace přítomnosti v domě. Na trhu existuje velké množství automatických spínačů, které umožní nastavit nahodilé zapínání světel, případně i elektrických spotřebičů, a pomohou tak vzbudit dojem, že se v domě někdo nachází. 

Pokud se vydáváte na delší dobu pryč, třeba na týdenní silvestrovský pobyt na horách, požádejte o pomoc sousedy. Mohou zkontrolovat zámky a okna, přebrat poštu nebo obejít dům a ujistit se, že si ho nikdo neobhlížel – třeba podle stop ve sněhu.


Témata: Zabezpečení