Vypadá jako včela, je to kudlanka. Nově objevený druh straší predátory

  • 13
Zcela nový druh kudlanky nábožné objevili vědci v Amazonii. Má dokonalé mimikry: zbarvením, tělesnou stavbou i pohyby připomíná tropickou vosu. Podle odborníků se tak úspěšně brání predátorům.

Poprvé ji spatřili už před šesti lety, teď se jim konečně podařilo ji chytit a identifikovat. Novou kudlanku našli výzkumníci z Clevelandského muzea přírodní historie v Peru, na břehu Amazonky. Gavin Svenson, který v muzeu vede oddělení bezobratlovců, a Henrique Rodrigues z univerzity Case Western Reserve hmyz zachytili do připravené pasti.

Zaujalo je nezvyklé chování, ale zejména zářivé červeno-oranžové zbarvení, kterým hmyz napodobuje některé druhy vos. Ne těch, které známe z českého prostředí, ale těch tropických, silně jedovatých. 

Nová kudlanka má navíc téměř totožný tvar těla, stejné trhavé pohyby, a dokonce stejná tykadla.

„Nové druhy hmyzu se obvykle objevují a definují v laboratořích nebo sbírkách. Je vzrušující, že se nám to podařilo přímo v terénu,“ řekl Gavin Svenson deníku Daily Mail. Druh pojmenovali Vespamantoida wherley a zaměřili se právě na to, jak používá mimikry.

Jak se nenechat ulovit

Mimikry jsou běžně využívány naprosto neškodnými organismy. Snaží se vypadat a chovat děsivěji nebo napodobují jiné, nebezpečné živočichy, aby zastrašily své přirozené nepřátele. Pro kudlanky nábožné jsou to například žáby, netopýři, pavouci a hadi. Nový druh se naučil napodobovat jedovaté vosy právě proto, aby ho nespořádali.

I jiné druhy kudlanek s mimikry pracují, ale většinou na to nejdou tak vychytrale. Imitují prostě listy nebo stébla trávy. Vosí mimikry dospělých jedinců jsou v kudlančím světě unikátem. Netýkají se nicméně pouze nově objeveného druhu, ale i jejich dalších příbuzných. Všechny spojuje přítomnost stejného genu.

„Dalším krokem by mělo být studium evoluční biologie tohoto rodu. Když jsou pro něj vosí mimikry tak úspěšnou strategií, proč se nevyvinuly také u dalších rodů? A proč je mají jen některé druhy z daného rodu? To zatím nevíme,“ dodal k tomu Svenson.