Krbová kamna se obecně berou spíš jako doplňkový zdroj vytápění. Oproti klasickému krbu jsou daleko levnější, navíc nepotřebují takový průměr komínu.
Podle výkonu
Základním parametrem, který určuje, jaká konkrétní kamna budete moci použít do vašeho domu, je jejich výkon. Kamna totiž musí být vytížena tak akorát.
Jestliže výkon podceníte a budete je dlouhodobě přetěžovat, můžete výrazně zkrátit jejich životnost. Když naopak zakoupíte kamna příliš výkonná, budete mít neustále ztlumený přívod vzduchu a přikládat málo, abyste nepřetápěli.
Jednak tím zbytečně zakouříte skla, protože nebude fungovat oplach skel prouděním sekundárního vzduchu, a jednak nebude topný systém fungovat optimálně, takže výsledkem budou zadehtovaná kamna a spalinové cesty. Navíc budete mít doma přetopeno.
Ideální proto je, aby krbová kamna pracovala na nominální neboli jmenovitý výkon, tedy na 60 až 70 procent maximálního možného výkonu. Toto rozmezí je vhodné pro pravidelné vytápění.
Aby se nominální výkon co nejvíc blížil odpovídající hodnotě tepelné ztráty vytápěného prostoru, musíte zohlednit i další faktory: u domů a bytů, kde krbová kamna představují pouze občasný doplňkový zdroj tepla, by se měl výkon pohybovat spíš na dolní hranici nominálního výkonu. Pokud kamny vytápíte nárazově víkendové sídlo, budete se pohybovat v horní hranici nominálního výkonu, případně ještě můžete výkon o něco navýšit.
Typ prostoru | Tepelná ztráta |
---|---|
Velmi dobře izolovaný/ nízkoenergetický dům | 23 W/hod/m³ |
Udržovaný, dobře izolovaný dům | 30 W/hod/m³ |
Středně izolovaný dům | 35 W/hod/m³ |
Dům se špatnou izolací | 50 W/hod/m³ |
Špatně izolovaný rekreační objekt | 80 W/hod/m³ s nárazovým vytápěním |
Zdroj: Mountfield
Pro volbu konkrétních kamen potřebujete uvážit také klimatické pásmo: jinak budete vytápět dům na jizerských blatech a jinak uprostřed jihomoravských vinic.
Třicet detailů, které prozkoumat před nákupem krbových kamen |
Je třeba vzít v potaz také výšku komína, jeho tah, průměr kouřovodu a způsob napojení kamen do zdi buď horním, nebo zadním kouřovodem. Rozhoduje i způsob a četnost topení. Budou krbová kamna hlavním zdrojem tepla? Poslouží jen pro přitápění? A zvážit byste měli i druh a kvalitu topiva. Máte k dispozici stodolu, kde může krbové dřevo aspoň dva roky vyschnout, aby optimálně hořelo, nebo třeba sklep na skladování pelet?
Jaký typ zvolit
Na výběr je mnoho typů – plech, keramika, litina. Nebo byste rádi kamna s výměníkem? Zejména když je plechový plášť dvojitý, kamna se rychleji zahřejí, takže představují ideální řešení pro nepravidelně vytápěné chaty a chalupy.
Kachlová kamna jsou zase romantičtější a s designem lze čarovat. Mají dlouhou životnost, vysokou tepelnou účinnost a ekonomický provoz s nízkou spotřebou paliva – stačí do nich přiložit třeba jen dvakrát denně.
Roztápění sice chvilku trvá, ale zato hřejí dlouho po vyhasnutí ohně, protože kachle dobře akumulují teplo a uvolňují ho postupně.
Mezistupněm je litina, která se rychle zahřeje a zároveň v omezené míře dokáže zachovat i akumulaci. A „úplně novým“ druhem kamen jsou typy na peletky, u nichž úplně odpadá pracná příprava dříví, dokonce je možné je řídit i dálkově, takže je zapálíte pomocí SMSky, a když dorazíte na chalupu, už máte příjemně vytopeno.
Jaké existují vychytávky
I plechová kamna dokážou akumulovat teplo. Do horní části kamen některých modelů lze instalovat akumulační vložku, která i designový typ obdaří schopností akumulace.
Takže když zatopíte, veškerý nadbytečný výkon se akumuluje do speciálních vložek. Tak se zajistí, že krb vydává teplo i dlouho poté, co vychladne plamen, a zároveň slouží jako jakýsi vyrovnávač výkonu, aby se kamna nepřetopila.
Moderní krbová kamna se svou účinností blíží klasickým kotlům na plyn – světoví výrobci se chlubí účinností kolem 85 procent i víc. Je to tím, že spalovací prostor je uzavřený a celý proces hoření přesně hlídá regulace přívodu vzduchu.
Až půjdete vybírat nová kamna, ptejte se, zda jsou vybavena primárním i sekundárním spalováním (někdy také nazýváno terciárním spalování). Primární spalování se týká čistě procesu hoření tuhého paliva, zatímco při sekundárním jsou spalovány pouze plyny.
To znamená, že když kamna dosáhnou stanovené teploty, předehřátý vzduch zapálí zplodiny vznikající hořením, které by jinak odešly komínem. Při tomto procesu lze v zadní části topeniště pozorovat druhý plamen.
Kamna vybavená podobným systémem regulace mají několik výhod. Teplo je využito téměř beze zbytku a vzrůstá efektivita spalovacího procesu – snižuje se celková spotřeba paliva a prodlužuje se doba hoření. Dnes najdete tento způsob spalování už ve většině modelů, pokud to nejsou nejlevnější neznačkové kousky.