Je čas jahod. Trvá jen pár týdnů a zase si na něj rok počkáme, tak ho využijte. | foto: Getty Images

Užijte si zdravé jahodové opojení. Navařte džem a nasušte listí na čaj

  • 1
Užijte si sezony českých jahod, jsou nejzdravější. Obsahují spoustu vitaminů a dalších prospěšných látek, na organismus působí téměř jako lék. Ty celoročně prodávané, dovážené čert ví odkud jsou však plné chemie, která brání předčasnému dozrání během dlouhé cesty. Z těch moc zdraví nepoberete.

Traduje se, že léčivé účinky mají pouze lesní jahody, zatímco zahradní nikoli, ale není tomu tak. Pozitivní účinky mají jak plody, respektive správně souplodí jahodníku obecného, který znáte pravděpodobně jako „lesní jahody“, tak i toho velkoplodého, který máte na záhonech. A platí to i pro listy: jen s tím rozdílem, že lesní trháme a sušíme celé, zatímco zahradní „bez stopky“.

Co všechno jahody obsahují? Jsou bohatým zdrojem flavonoidů, provitaminu A, vitaminů C a skupiny B, minerálů, silic, rozpustné vlákniny a dalších bioaktivních látek. Patří k silným antioxidantům, což z nich činí vynikajícího pomocníka v prevenci civilizačních chorob včetně onkologických. 

Významně se podílejí na ochraně před kardiovaskulárními onemocněními: posilují srdeční sval, rozšiřují cévy, přispívají ke snížení krevního tlaku i cholesterolu, pomáhají brzdit rozvoj aterosklerózy. 

Kromě toho podporují látkovou výměnu a vylučování, jsou vhodné při anemii, působí protizánětlivě, doporučují se jako součást prevence močových, žlučových a ledvinových kamenů.

Čaj z listů jahodníku sice není taková pochoutka jako červené jahůdky a pokrmy a nápoje z nich, ale pomáhá při nervozitě, bolestech hlavy, prochladnutí, chudokrevnosti. Určitě si tedy na zimu nějaké listy usušte. 

A pozor, jahody se dají využít i jako zcela bezpečné a navíc chuťově lahodné afrodiziakum: prokrvují totiž pohlavní orgány a pánům ještě k tomu pomáhají zvýšit hladinu testosteronu. Takže sekt s jahodami během romantického večera určitě přispěje k úspěchu následující dlouhé sladké noci.

Kopřivka není potravinová alergie

Může se stát, že u někoho – zejména u dětí –  vyvolá konzumace čerstvých jahod kožní reakci, takzvanou kopřivku. Nejde o pravou potravinovou alergii a potíže většinou rychle samy odeznějí.

Recept na domácí jahodový džem

Potřebujete: 1 kg jahod, 1 kg cukru, ovocný pektin, 1 až 2 hrsti čerstvé meduňky, podle chuti případně i víc. 

Připravte si na zimu domácí jahodový džem a uzavřete si tak léto do skleniček.

Jahody a meduňku omyjte a pokrájejte. Společně rozmixujte, přidejte cukr a ovocný pektin a důkladně promíchejte. Za stálého míchání přiveďte k varu a vařte 3 až 5 minut. Ihned po odstavení plňte džemem čisté sklenice, zavíčkujte je, obraťte dnem vzhůru a nechte zchladnout. 

Jahodový džem, na který vám stačí jen ovoce, trochu cukru a citron, si můžete připravit podle receptu Romany Šafránkové, jejíž výrobky oceňují i v Británii.

12. června 2018