Do koupelny vybírejte denní barvu osvětlení, lépe se u něj namalujete

  • 0
Vybírat světla do nového domu je oříšek. Skutečně se vyplatí svěřit tento úkol architektovi, který ho dokáže „chladně“ posoudit a vybrat to optimální osvětlení. Stejně jako to udělali stavebníci v seriálu Fachmani, kteří provádějí postupem rekonstrukce rodinného domu.

Úkolu se zhostili architekti Daniel Casa a Tomáš Nissner z ateliéru DCD Dan Cassa Design. Musí vybrat světla nejen pro obytné prostory, ale i do sklepů a na zahradu.

Začínají technickými prostorami. „I v tomto případě je už dnes výběr takový, že jsou k dipozici i designová svítidla. Můžete si vybrat nejen z ledkových svítidel, ale i těch, která jsou určena pro klasickou žárovku,“ vypočítává průvodce showroomem Jiří Kuběna.

Porada trojice odborníků se ubírá směrem, kdy si uvědomují, že dům je hranatý. „Potřebujeme tam dostat nějakou organiku, proto se mi líbí spíš kulatá svítidla,“ přesvědčuje Tomáš Nissner.

Důležitá je barva světla. „Do těch technickým místností bych vybral spíš chladnější světlo, orientačně kolem 4 000 kelvinů,“ doporučuje Kuběna.

Další místností, kam se bude vybírat osvětlení, je koupena. Podle projektu se tu počítá s dvojím druhem osvětlení: hlavní světlo vestavěné do stropního podhledu, druhé bude osvětlovat umyvadlo.

Podle zkušeností architektů je nevhodné vybrat svítidlo, které je sice krásné, ale směřuje pouze dolů. „To je vhodné pro muže, který si jde umýt ruce od šmíru, ale už nepomůže manželce, která se chce namalovat,“ vysvětluje Nisser. 

Fachmany můžete sledovat na Primě každé úterý večer před 23. hodinou, reprízu v neděli dopoledne.

V souvislosti s tím doporučuje volit spíše denní odstín světla, tedy opět hodnotu 4 000 kelvinů. Jde o to, že v podobném osvětlení lze lépe vidět veškeré detaily a barvy „malovátek“ spíše odhadnete tak, aby byly přirozené a odpovídaly tomu, jak vás uvidí okolí, až vyjdete na ulici. Podobnou barvu architekti doporučují i pro osvětlení chodby.

Oříškem bývá výběr svítidla do obývacího pokoje. Tady u fachmanů se osvědčila tvořivost designérů, kteří narazili na jednoduché kuželovité svítidlo. Sice hezké, ale žádný výkřik designu to nebyl.

Vymysleli fintu, kterou ho zásadně promění. Kužely svážou do „snopu“ a tak vznikne svítidlo, jehož intenzitu lze regulovat výběrem světelných zdrojů. A podle výběru žárovek se určí, zda má osvítit celou místnost, anebo směrovat světlo například na jídelní stůl.