Česnek

Česnek | foto: ilustrační fotoiDNES.cz

Na sexuální výkonnost, imunitu i vysoký tlak. Zázračný česnek

  • 28
Výjimečný všelék s puncem zázračnosti? Tak bývá označovaný česnek, jehož účinky dobře znali a využívali už naši předkové, napsal týdeník 5plus2.

Česnek pomáhá na nejrůznější trable. Znalci ho doporučují při vysokém tlaku i žaludečních potížích, podporuje látkovou výměnu a dokonce i sexuální výkonnost. 

Před časem se objevil přípravek označovaný jako česneková vodka, který vlastně není ničím jiným, než česnekovou tinkturou. Podle botanika Jiřího Pirnera skutečně může pomoci i při závažnějších nemocech. Samozřejmě ale nepočítejte s tím, že jde o zázračný všelék. 

Když si z česneku vyrobíte tinkturu, jejímž základem je 40% alkohol, jste vybaveni proti bacilům i nachlazení. Ušetříte si problémy s trávením jako při konzumaci čerstvého česneku a přitom z něj využijete to nejlepší a s nejvyšším možným účinkem. 

„Obsažený alicin tělo pročistí od choroboplodných zárodků, protože alkohol mu pomůže prostoupit celým organismem,“ vysvětluje Pirner. 

Jak postupovat při výrobě česnekové vodky

Budete potřebovat:

  • 1 středně velká kulovitá „palice“ bílého česneku s tvrdými stroužky (nejlépe „z vlastní zahrádky“)
  • 1 menší chilli paprička (habanero) - velikost 2–3 cm
  • 750 ml výběrové vodky. Vodka by neměla mít v žádném případě více, než 38–40 %
  • 1 zavařovací sklenice s dobře těsnícím závitovým víkem (ideální je s obsahem 1l)
  • 1 polévková lžíce krystalového cukru (10 g)

Česnek rychle nakrájejte na tenké plátky. Ideální je použít nekovový nůž, abyste eliminovali oxidaci a ztrátu žádoucích látek. 

Z papričky odstraňte jadérka. Do skleničky s vodkou vložte nejprve česnek, papričku můžete nakrájet na menší kousky a přidat k česneku. Nakonec přisypte  cukr a směs pořádně protřepejte. 

Česnek nechejte louhovat čtyři dny při teplotě 18 až 20 °C v temnu. Dvakrát denně směs protřepejte. Lék se užívá tak, že do malé sklenice vody dáte dvě kapky česnekové vodky a užíváte dvakrát denně na lačný žaludek. 

Po pěti dnech postupně přidáváte o dvě kapky víc, až dosáhnete množství 16 až 20 kapek. Sledujte přitom reakce svého těla, v případě obtíží dávky snižte.

Česnek je oblíbenou přísadou do pokrmů, kterým dodává vůni a chuť Zkuste třeba králíka, ke kterému neodmyslitelně patří. Recept poskytla Svatava Vašková, která píše a fotí foodblog Coolinarka.cz.

Králík s pečeným česnekem

Suroviny: 1 rozporcovaný králík nebo 4 stehna, asi 4 lžíce dijonské hořčice, 250 ml kuřecího vývaru, slunečnicový olej, 3 paličky česneku, 200 ml smetany ke šlehání, hrst čerstvých lístků šalvěje, citronová šťáva, sůl, pepř.

Postup: Troubu předehřejte na 180 stupňů. Jednotlivé porce králíka osolte, opepřete a hojně potřete hořčicí. 

Králík přelitý nadrceným pečeným česnekem se smetanou

V pekáči, ve kterém budete péct, je zprudka na trošce oleje orestujte ze všech stran. Pak králíka zalijte vývarem, aby byly porce ponořené asi do poloviny. 

Na maso položte na poloviny rozkrojené palice česneku, které lehce osolte a pokapejte olejem. Pro ovonění přidejte do pekáče i pár lístků čerstvé šalvěje. Dejte péct asi na 50 až 60 minut, prvních 30 minut zakryté alobalem nebo poklicí. 

Po upečení vyndejte maso, česnek a šalvěj (tu ale vyhoďte). Maso zakryjte alobalem, aby příliš nevystydlo, než doděláte omáčku. Do šťávy, která zbyla v pekáči, vymačkejte paličky česneku, jednotlivé stroužky pečením zesládly a ztratily štiplavost. 

Nyní celý obsah v pekáči rozmixujte tyčovým mixérem, nezapomeňte seškrábnout připečené kousky z okraje pekáče. Omáčku přelijte do menšího hrnce a dejte vařit na sporák. Teď do omáčky nalijte smetanu a nechejte provařit. 

Dochuťte ji solí, pepřem, můžete lehce zakápnout i citronovou šťávou. Upečeného králíka podávejte přelitého česnekovo-smetanovou omáčkou a vše doplňte bramborovou přílohou. 

,