Pečujte o boty jako mistr. Poradíme, jak odstranit sůl i zápach

  • 2
Provázejí nás celou zimu a musí vydržet opravdu hodně. Udržet nohy v teple, odolat soli i vlhkosti, ale přitom zůstat hezké. Boty si tedy zaslouží extra péči. Poradíme vám, jak na ni.

Šetrné čištění od soli

Začněte tím, že boty vykartáčujete.

V zimě dokáže největší patálii nadělat sůl. Pokud se vám dostane na boty, měli byste ji co nejdřív (nejpozději po příchodu domů) očistit. Začněte tím, že boty vykartáčujete. Na dočištění obuvi z odolnějších materiálů můžete použít navlhčený hadřík, v případě semišových bot na vodu zapomeňte, tento materiál ji nesnáší, musíte si vystačit s kartáčkem. V obchodech se dají koupit i speciální spreje na odstranění soli, jako první pomoc ale fungují i dětské vlhčené ubrousky z drogerie.

Jak se zbavit nelibé vůně

Funguje i jedlá soda nebo plátky citronu.

Už to tak je, uzavřené boty, které nosíte často a dlouhodobě, nevoní. Zvlášť ty z umělých materiálů. 

Jak tomu předejít? Celkem snadno. Buď si pořiďte speciální sprej proti nelibému odéru v drogerii či prodejně obuvi, nebo vsaďte na prostředky, které máte doma.

Funguje jedlá soda nasypaná do boty volně nebo v látkovém pytlíku, vystříkání bot vodkou či lihem (s koženými to však nedělejte) a pomoct by měly také plátky citronu vložené do boty.

Dnes vedou spreje

Pokud chcete použít sprej, dávejte pozor, na jaký materiál je určený.

Boty ze všech možných materiálů mají jedno společné – potřebují impregnaci, aby dokázaly odolat vlhkosti. S výběrem vhodného přípravku si nechte poradit v obchodě. Třeba koženým botkám svědčí spíše krém, šikovné jsou i nejrůznější spreje, jen dávejte pozor, na jaký materiál jsou určené. Ošetřit byste měli každé nové boty, než v nich vyrazíte poprvé ven, starší obuv na začátku zimy. A pravidelně i během sezony.

Když nateče dovnitř

Staré noviny pomohou, když se dostane voda dovnitř.

Když se vám přece jen dostane do bot voda, měli byste vědět, jak je šetrně vysušit. Nejhorší, co můžete udělat, je nacpat botky na topení, dát je ke krbu nebo sušit v troubě. 

Velké teplo jim vůbec nesvědčí, mohly by příliš ztvrdnout a popraskat. Boty by měly schnout při pokojové teplotě a mnohem lépe jim to půjde, když je vyložíte starými novinami.

Stejně tak dokážou vlhkost odsát třešňové nebo švestkové pecky a kočičí podestýlka.

Ptejte se už při koupi

Na péči se ptejte už v obchodě s obuví.

Při nákupu nových bot by vám prodavačky v obuvi měly říct, jak o ně pečovat. Pokud vám to nesdělí, zeptejte se. Nejrůznější spreje a krémy, které se vám k botkám obvykle snaží prodat, nejsou jen předražené zbytečnosti, které jim mají pomoct vydělat. A platí to zvlášť v případě zimních bot.

Aby zůstaly funkční a pěkné, potřebují péči. Jinou vyžadují kožené boty, jinou obuv ze syntetických materiálů a jinou třeba semišové kozačky.

Vrstvy nechejte zaschnout

Každé vrstvě dopřejte čas, aby se vsákla a důkladně zaschla.

Impregnaci nanášejte v tenké vrstvě rovnoměrně po celém povrchu boty i na hůře přístupná místa. Jde-li o namáhané pohorky, postup několikrát opakujte. 

Každé vrstvě dopřejte čas, aby se vsákla a důkladně zaschla. Pokud jsou boty vyrobené z několika různých materiálů, například z textilu a kůže, měli byste na jednotlivé části použít k tomu určený přípravek.

Neexperimentujte s tím, co máte doma, ani nepoužívejte prošlé spreje, boty byste mohli poškodit.