Červenolistá bazalka, odrůda "Rubim".

Červenolistá bazalka, odrůda "Rubim". | foto: Profimedia.cz

Je sezona bylinek. Užívejte si v kuchyni různé druhy bazalky, každá je dobrá

  • 2
Liší se velikostí listů, zbarvením, chutí i vůní, ale účinné látky mají prakticky stejné. Bazalek je celá řada, v Česku se nejčastěji pěstuje bazalka pravá. A to v široké paletě odrůd, které se mohou v mnohém lišit.

Je to letnička, to znamená, že na záhonu či v truhlíku za oknem vydrží jen jednu sezonu. Mráz ani teploty pod 10 °C nesnese, nemá ráda ani vítr.

Otestujte se, jak umíte s bazalkou zacházet

A pokud neodpovíte správně alespoň na tři otázky z pěti, přečtěte si pozorně celý článek, případně články v souvisejících odkazech. Bazalka za to stojí.

Je to zkrátka bylinka teplých krajů, která se do Evropy dostala v 16. století z Indie. Jinak je její pěstování snadné a přináší mnoho užitku.

Bazalka chutná i léčí, využívá se jako léčivka a přísada do pokrmů. I v jídle však sehraje kromě úlohy aromatického ochucovadla zdravotní roli: zlepší stravitelnost pokrmů, do nichž ji přidáte, a pomáhá předejít nadýmání.

Proti zažívacím potížím a pro lepší produkci trávicích šťáv a žluči ji můžete užívat i ve formě výluhu. Připravíte ho zalitím sušených listů vroucí vodou, zhruba 2 lžičky na 300 ml vody, asi po čtvrt hodině scedíte. Bazalkový čaj se doporučuje pít vlažný před jídlem i po něm, předávkovat se nemůžete.

Kromě pozitivního vlivu na trávení je bazalka vynikající i při rýmě a nachlazení, při angíně, zánětu dýchacích cest, nosohltanu, středního ucha nebo také dásní. Jde o „přírodní antibiotikum“, které funguje nejen ve formě čaje, ale i jako kloktadlo nebo k výplachu nosu. Pomůže i při bolesti hlavy a zároveň zklidňuje. Zevně se dává na rány pro lepší hojení.

Vyberte si odrůdu, každá umí něco trochu jiného

  • Compact tvoří kulatý keříček s drobnějšími lístky. Po seříznutí rychle obrůstá.
  • Lettuce leaf má trochu zkadeřené listy a výrazné aroma. Navíc je to krasavice, která nejen chutná, voní a léčí, ale taky zdobí truhlíky i záhony.
  • Lime má výraznou citronovou vůni, trošku jako meduňka.
  • Ciamonette má zelené listy, ale fialové stonky a slabě voní po skořici.
  • Red rubin je tmavočervenofialová a má krásné květy podobné levanduli.
  • Dark green s křehkými lístky je „ta pravá“ do italských pokrmů.
  • Blue spice neboli „modré koření“ má aroma s nádechem vanilky, hřebíčku, skořice a citronu a připravuje se z ní lahodný čaj.