Česnekové mléko, zázvor v medu i rakytníkové víno posílí vaši imunitu

  • 0
Nachlazení a virózy řádí touto dobou víc než kdy jindy. Ke zmírnění příznaků i jako prevenci lze využít celou řadu přírodních prostředků. Inspirujte se deseti opravdu osvědčenými recepty.
10 nejlepších receptů na posílení imunity

1. Česnekové mléko

Potřebujete: 1 litr mléka a 5 až 10 gramů česneku.
Postup: Do mléka nastrouhejte syrové stroužky česneku, důkladně promíchejte a pijte denně malou sklenku. Pokud vám syrový česnek nedělá dobře na žaludek, pokrájejte nadrobno jeden stroužek, vložte do hrnečku s horkým mlékem, promíchejte a nechte 15 minut louhovat. Potom sceďte a popíjejte třikrát denně.

1. Česnekové mléko
2. Česneková voda

2. Česneková voda

Potřebujete: Asi šest stroužků česneku a osm polévkových lžic cukru. 
Postup: Stroužky nasekejte nadrobno, vložte je do 250 ml vody a přidejte cukr. Zamíchejte a vařte na mírném ohni 10 minut, potom nechte několik hodin uležet a sceďte. Skladujte v ledničce a užívejte denně před obědem jednu malou sklenku. 

3. Zázvor v medu
4. Kandovaný zázvor

3. Zázvor v medu

Potřebujete: Asi 10 cm zázvorového kořene, dva citrony a med.
Postup: Citrony předem namočte do vlažné octové vody, abyste kůru zbavili chemikálií. Potom je i s kořenem nakrájejte na tenké plátky, vložte do vymyté sklenice, zalijte medem a dejte do chladničky. Nechte 3 dny odležet a při potížích či preventivně užívejte denně lžičku. Pokud zázvor i citron rozmixujete v mixéru, bude se vám hotová směs lépe nabírat a nebude tolik pálit. 

4. Kandovaný zázvor

Potřebujete: Asi tři větší kusy zázvoru a čtyři polévkové lžíce cukru.
Postup: Zázvor oloupejte a nakrájejte na plátky silné 2 až 3 mm. Vložte je do hrnce a zalijte vodou tak, aby byly ponořené. Přiklopte pokličkou a za občasného míchání vařte asi 10 minut. Vývar slijte, plátky zalijte čerstvou vodou a opět cca 10 minut povařte. Celý postup opakujte celkem čtyřikrát. Po posledním slití ještě jednou zalijte vodou a přidejte cukr. Přiveďte k varu a za občasného míchání vařte do té doby, než se většina tekutiny odpaří a v hrnci se vytvoří hustý sirup, který obalí všechen zázvor. Zázvorové plátky přendejte na talíř a nechte zaschnout. Konzumujte preventivně jako „zdravé mlsání“.

10 nejlepších receptů na posílení imunity

5. Zázvorový sirup
6. Rakytníkové víno

5. Zázvorový sirup

Potřebujete: 150 g čerstvého kořene, 1 kg cukru, šťávu ze dvou citronů.
Postup: Zázvor oloupejte a nakrájejte na tenké plátky. Do hrnce nasypte cukr a zalijte půllitrem vody, přidejte připravený zázvor a přiveďte k varu. Vařte 15 minut, potom hrnec odstavte z plotny a vmíchejte čerstvě vymačkanou citronovou šťávu. Nechte na chvíli zchladnout, přeceďte a nalijte do skleněných lahví. Sirup můžete užívat samotný po lžičkách nebo ho třeba přidávat do čaje.

6. Rakytníkové víno

Potřebujete: Hrst bobulek rakytníku, hrst šípků zbavených jadérek a chloupků a 1 litr kvalitního bílého vína.
Postup: Rozmačkejte rakytníkové bobulky, přidejte k nim šípky a vše zalijte vínem. Nechte 14 dní louhovat na teplém místě a denně protřepávejte. Potom sceďte a plody ještě pořádně vymačkejte. Nalijte do sklenice a dobře ji uzavřete, skladujte na chladném a tmavém místě. Užívejte denně jednu malou sklenku.

7. Tonikum s jablečným octem
8. Citronovo-česnekový elixír

7. Tonikum s jablečným octem

Potřebujete: 700 ml jablečného octa, čtvrt šálku jemně nasekaného česneku, čtvrt šálku jemně nasekané cibule, dvě čerstvé chilli papričky (čím pálivější, tím lepší), čtvrt šálku strouhaného zázvoru, dvě polévkové lžíce čerstvě nastrouhaného křenu, dvě polévkové lžíce práškové kurkumy. 
Postup: Všechny ingredience kromě octa smíchejte v misce a přendejte do zavařovací sklenice. Dovnitř nalijte jablečný ocet, doplňte sklenici až po vrch, uzavřete a protřepejte. Skladujte na chladném a suchém místě po dobu dvou  týdnů, několikrát denně protřepejte. Potom tekutinu přeceďte přes plastové sítko s gázou. Užívejte preventivně polévkovou lžíci denně.

8. Citronovo-česnekový elixír

Potřebujete: Jeden větší citron a jeden rozmačkaný stroužek česneku.
Postup: V hrnku smíchejte čerstvě vymačkanou citronovou šťávu a rozmačkaný česnekový stroužek. Směs zalijte horkou vodou, a když trochu vychladne, přidejte jednu polévkovou lžíci medu. Potom nápoj sceďte. Pijte preventivně každý den po malých doušcích.

9. Třapatková tinktura
10. Tinktura z hlívy ústřičné

9. Třapatková tinktura

Potřebujete: Přibližně 100 gramů kořene třapatky nachové (echinacea) a 500 ml čistého 60% lihu.
Postup: Nasekaný kořen přelijte lihem a za občasného protřepávání ponechte v uzavřené nádobě při pokojové teplotě zhruba týden odstát. Potom výluh přefiltrujte a užívejte jednu lžičku ráno nalačno (v případě potřeby můžete i večer).

10. Tinktura z hlívy ústřičné

Potřebujete: 60 gramů sušené hlívy a 200 ml 40% lihu.
Postup: Hlívu rozmixujte s lihem na kaši, nalijte do velké sklenice, dobře uzavřete a na 14 dní postavte na stinné teplé místo. Denně protřepávejte. Potom směs přeceďte, zbytky hub vymačkejte a tinkturu přelijte do tmavých uzavíratelných skleněných lahviček (takto uskladněná vydrží až 2 roky). Užívejte dvakrát denně pět kapek ve sklenici se 2 dcl vody.