Dřevěnou hračku či jednoduchý nábytek vyrobí i křehká žena. Jak na to

aktualizováno 
Nebojí se nástrojů na obrábění dřeva, které obvykle používají jen chlapi. Ono to totiž není nic zase tak složitého, pokud se jich nebojíte, s respektem si je osaháte a vyzkoušíte. Bára, maminka dvou malých dětí, o tom přesvědčuje nejen na videu s návodem na dětskou provlékačku.

Na rozvíjení jemné motoriky malých dětí jsou skvělé nejrůznější provlékačky. Tak proč si právě na ní nevyzkoušet, jak jsme na tom se jemnou motorikou a šikovností my sami? Stačí kousek bukové nebo jasanové desky.

Inspirativní fotogalerie...

Tvar si můžete zvolit jakýkoliv, nemusí to být zrovna medvěd, kterého si vybrala a nakreslila Bára. Pro vyříznutí můžete použít přímočarou pilku jako nadšená kutilka na videu, případně pilu pásovou nebo příruční lupínkovou.

Pokud se podařilo, na řadě je vyvrtání otvorů 10mm vrtákem. Bára má sice ve své dílně sloupovou vrtačku, zvládnete to ale i s naprosto běžnou. Pozor, jeden z otvorů nevrtejte naskrz, ale jen do třetiny tloušťky destičky. Do něj přijde ukotvit šňůrka s provlékacím kolíčkem.

Potom je provlékačku potřeba zbrousit. Buď ručně smirkem, pilníkem nebo jakoukoliv bruskou. Do vyvrtané prohlubně kápněte lepidlo na dřevo, na kousku bavlněné prádelní šňůry udělejte na konci uzlík a vlepte ho dovnitř.

Bavlněnou šňůru pro jistotu i přišroubujte. Jako provlékací kolíček můžete použít bukovou tyčku o průměru 8 mm s vyvrtanou 5mm prohlubní, jako to udělala Bára. Do prohlubně kápla lepidlo a zasunula opačný konec šňůrky.

Bojíte se práce se dřevem? Najděte si sdílenou dílnu

Pokud si na podobnou výrobu čehokoliv dřevěného netroufáte doma, zkuste ve svém okolí najít sdílenou dílnu, jako je například Z pokoje do pokoje na pražském Florenci. Nejenže si tam přímo na místě můžete půjčit potřebné nářadí a sdílet pracovní prostor, ale často se tam setkáte i s lidmi, kteří vám s prvními kroky kolem práce se dřevem ochotně poradí.  

Nikdy nevíte, jestli zrovna práci se dřevem nepodlehnete jako Bára, která dnes nejenže vyrábí dětské hračky a nábytek, ale dělí se své zkušenosti s ostatními.

Nakonec provlékacího medvěda očistěte a poskytněte mu ochranný nátěr. Můžete si vybrat jakýkoliv barevný odstín barev vhodných na dětské hračky a nábytek, tedy s atestem, ale dřevo je dřevo.

Jeho krásu a kresbu zvýrazní spíše voskový olej, který ho současně i ochrání od zašpinění upatlanýma dětskýma ručkama a zabraňuje i pronikání tekutin.

Bára nejen na videu používá voskový olej českého výrobce, který má nejen potřebné atesty na hračky pro děti (podle evropské normy EN71-3), ale i pro styk s potravinami. Sama má dvě malé děti, tak si je dobře vědoma, jak je to důležité. A podle jejich zkušeností se s voskovým olejem i dobře pracuje.

Autor:

Nejčtenější

Spousta Čechů ani neví, jak chutná dobrý kus masa, tvrdí Pohlreich

Zdeněk Pohlreich v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel.

Ačkoliv šéfkuchař Zdeněk Pohlreich tráví za oceánem i několik měsíců v roce, v USA by natrvalo žít nechtěl. Všechno,...

Střešní divočinu buduje 20 let. Dnes sklízí ovoce a sousedům chladí okolí

Zelená oáza na střeše garáže. Svět sám pro sebe, který přitom dělá radost i...

Kdysi si paní Helena přála dům se zahradou, což se jí nikdy nesplnilo. Přesto dneska nádhernou zelenou oázu má, ač...

Snažte se dostat vodu do zahrady, radí zahradní architekt Ferdinand Leffler

Pozor na náročnost. Voda v přírodním jezeru je živá a poskytuje domov řadě...

Voda v zahradě je nesmírně přitažlivá a současně citlivá na péči. Dodává ovšem místu nenahraditelnou atmosféru a tlumí...

Dešťová voda je pro zahradu spása, v suchu se nebudete bát o budoucí úrodu

Takto to vypadá v praxi, když vám na zahradě instalují akumulační nádrž.

Vodu z deště zachycují lidé do sudů snad od nepaměti. Pro záhony je prospěšnější než ta z kohoutku. Vybudovat můžete i...

Rozkvetlá zahrada v centru Hodonína, kde se relaxuje i sbírá úroda

Zahrada u starého domu koresponduje s atmosférou místa. Asi byste netipovali,...

„Chceme dům se zahradou a ne se psím výběhem, řekli jsme si při hledání vysněného bydlení. A povedlo se. V roce 2013...

Další z rubriky

Šroubováky, vrtačka nebo svěrák. Nejlepší dárky pro kutily

Základní sada šroubováků

V každé domácnosti potřebujete alespoň minimum nářadí, abyste byli schopni zvládnout nenadálé havarijní situace. Přece...

Betonové kraslice pro minimalisty vyrobíte snadno. Určitě překvapíte

Beton nechte minimálně jeden den tvrdnout, nejdříve pak z něj opatrně sloupejte...

Ať přemýšlíte nad originální velikonoční dekorací nebo chcete překvapit koledníky, nefalšovaná betonová vajíčka se vám...

Dřevěnou hračku či jednoduchý nábytek vyrobí i křehká žena. Jak na to

Maminka Bára v akci. Postupně práci se dřevem propadla natolik, že se jí dnes...

Nebojí se nástrojů na obrábění dřeva, které obvykle používají jen chlapi. Ono to totiž není nic zase tak složitého,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz