Patro na spaní je z nouze ctnost, když je málo místa. Vyrobíte ho snadno sami

  • 10
Vestavné zvýšené patro pomůže snadno vyřešit místo pro postel, která by na zemi zabírala příliš mnoho místa. Prostor pod patrem pak může posloužit jako místo pro pracovnu, hrací koutek pro děti nebo posezení u konferenčního stolku.

Roh mezi dveřmi jako by vybízel k vestavbě patra na spaní.

Na stavbu patra jsme použili průběžnou spárovku o síle 28 mm. Tu není problém zakoupit ve většině hobbymarketů nebo v prodejnách pro kutily.

Kutíte doma, v dílně i na zahradě? Pochlubte se a honorář vás nemine

Velikost ložné plochy patra volíme podle velikosti běžných prodávaných matrací nebo podle matrací, které už máme a chceme je na patro použít.

Rám, tvořící kostru ložné plochy patra, sešroubujeme jako bočnice na výšku.

Prázdný roh v místnosti, kam se má patro vejít, je ohraničen pouze vstupními dveřmi a dveřmi do druhého pokoje. Rám, tvořící kostru ložné plochy patra, sešroubujeme jako bočnice na výšku.

Použijeme smrkovou spárovku nebo prkna o profilu 12 × 2,8 cm.

Pro spojení použijeme vždy dva vruty do dřeva se šestihrannou hlavou.

Pro spojení použijeme vždy dva vruty do dřeva se šestihrannou hlavou. Otvory pro zapuštění hlavy vyvrtáme napřed sukovníkem o průměru 20 mm nebo vrtákem odpovídajícím krytce hlavy vrutu nebo šroubu.

Rám pevně sešroubujeme pomocí nástavce „oříšku“ z gola sady nebo trubkového klíče.

Přesně vyměříme střed vnitřku rámu po směru matrací, tak aby vložený podpůrný...

Přesně vyměříme střed vnitřku rámu po směru matrací, tak aby vložený podpůrný hranolek byl po sestavení postele mezi nimi. Profil hranolku je nižší nežli výška rámu (průřez 8 × 8 nebo 10 × 10 cm), potkávají se na něm dvě desky tvořící ložnou plochu.

Hranolek do rámu připevníme rovněž pomocí dlouhých vrutů, kostru pro lehací část patra máme připravenou.

Dvěma stranami bude patro kotveno do stěn. Část zasahující do prostoru bude...
Aby nepůsobila mohutně, odlehčíme ji tak, že ji vyrobíme jako otevřenou úzkou...

Dvěma stranami bude patro kotveno do stěn. Část zasahující do prostoru bude podepírat noha, která určuje výšku patra.

Aby nepůsobila mohutně, odlehčíme ji tak, že ji vyrobíme jako otevřenou úzkou polici na drobnosti. V horní části sloupu provedeme ze dvou stran pilkou vybrání tak, aby do něj rám pod matrace zapadl a zároveň jím byl podepírán.

Do dvou částí rámu, které budou u stěny, předvrtáme v pravidelných rozestupech...

Do dvou částí rámu, které budou u stěny, předvrtáme v pravidelných rozestupech asi 20 cm otvory pro vruty. Jimi pak přesně tužkou na stěnu označíme místa, kde vyvrtáme otvory pro hmoždinky.

Ráčnou s nástavcem nebo pomocí akuvrtačky pak vruty pevně dotáhneme.

Aby se nám rám nevylomil, podpírá nám jej při připevňování do stěny noha. K té...

Aby se nám rám nevylomil, podpírá nám jej při připevňování do stěny noha. K té rám pevně přišroubujeme.

Použijeme stejné vruty se šestihrannou hlavou, které jsme používali ke spojení rámu samotného. Hrubou konstrukci patra, která stojí a je pevně kotvena do stěn, máme hotovou.

Zbývá vyrobit výstup na patro, zábradlí a položit podlahu.

Na podlahu patra použijeme pevné dřevoštěpkové OSB desky o síle 20 mm. Použít...

Na podlahu patra použijeme pevné dřevoštěpkové OSB desky o síle 20 mm. Použít můžeme i silnější dřevotřísku nebo MDF desku.

Desky musí být tak široké, aby končily v půlce podpůrného středového hranolku. Po položení desek podlahy patra označíme jejich přesahy tužkou.

Přímočarou nebo ruční pilkou potom přesahy zařízneme, přesně zakrácené desky pevně přišroubujeme ke konstrukci roštu.

Protože díky dveřím z obou stran není dostatek místa na schody, vyrobíme...

Protože díky dveřím z obou stran není dostatek místa na schody, vyrobíme jednoduchý ribstol. Základem jsou pevné smrkové kulatinky o průměru 50 mm.

Do dvou připravených prken nebo spárovek vyvrtáme slepé otvory pro vložení kulatinek. Otvor musí být přesný, aby kulatinky neprokluzovaly.

Do stojny ribstolu vyřízneme zapuštění asi 3 cm, stejně jako u nohy patra.

Do stojny ribstolu vyřízneme zapuštění asi 3 cm, stejně jako u nohy patra. Ribstol nejprve přistavíme k patru a vyříznutí přesně obkreslíme a přímočarou pilkou vyřízneme.

Stranu u stěny připevníme ke stěně pomocí hmoždinek nebo k dřevěným dveřním zárubním pomocí delších vrutů.

Druhou část ribstolu, tedy nohu, která není u stěny, přichytíme pomocí malého...

Druhou část ribstolu, tedy nohu, která není u stěny, přichytíme pomocí malého úhelníčku k dřevěné parketové podlaze. Zamaskovat jej můžeme rámečkem z ozdobných lišt okolo celé nohy ribstolu.

Kolmost ribstolu k zemi zkontrolujeme před přichycením k zemi pomocí vodováhy

Patro a přístup na něj máme hotové, můžeme se tedy pustit do výroby zábradlí a...

Patro a přístup na něj máme hotové, můžeme se tedy pustit do výroby zábradlí a police na knížky. Police může být z materiálu o síle 18 mm.

U zábradlí zachováme kvůli bezpečnosti sílu materiálu 28 mm. Police na knihy bude tvořit zároveň delší stranu zábradlí. Materiál si zakrátíme na přesné rozměry, vyvrtáme otvory a vlepíme spojovací kolíčky.

Hotovou polici opatříme zády. Vhodný je masivní materiál jako v našem případě.

Po vlepení kolíčku do kratších příček naneseme lepidlo do předvrtaných otvorů ve dnu a půdě police. Vložíme boky a středovou příčku a pevně celý korpus po dobu schnutí stáhneme truhlářskými svěrkami.

Hotovou polici opatříme zády. Vhodný je masivní materiál jako v našem případě.

Polici přichytíme pomocí svěrek přesně na delší hranu patra a pomocí...

Polici přichytíme pomocí svěrek přesně na delší hranu patra a pomocí spojovacích nábytkových šroubů pevně přišroubujeme. Otvory pro ně si předvrtáme vrtákem o průměru 8 mm.

Na celou délku police použijeme pro pevné spojení čtyři šrouby.

Z jedné strany bude zábradlí kotveno do prodloužené a zakulacené stojky...

Připravíme si dvě prkna silná 2,8 cm a široká 10 cm. Z nich vyrobíme zábradlí na kratší stranu patra mezi polici a ribstol.

Z jedné strany bude zábradlí kotveno do prodloužené a zakulacené stojky ribstolu. Použijeme dlouhé vruty do dřeva 5 × 100 mm se zápustnou hlavou, na každý díl zábradlí dva. Otvory pro ně si předvrtáme.

Na druhé straně připevníme zábradlí přes bok skřínky na knížky pomocí...

Na druhé straně připevníme zábradlí přes bok skřínky na knížky pomocí nábytkových spojovacích šroubů o průměru 8 mm. Pomocí špuntů nebo dřevěných zátek schováme všechny otvory pro velké šrouby. Hlavy malých křížových šroubků schováme plastovými krytkami vhodné barvy.

Nakonec celé patro povrchově upravíme. Použít můžeme barevně tónované lazurovací laky v přírodním nebo barevném odstínu nebo použít lak bezbarvý a dát tak vyniknout přirozené barvě dřeva.

Tip

  • Na záda polic můžeme použít i sololit nebo tenkou překližku.
  • Na podlahu patra jsou vhodné i podlahové palubky.