Ochranné pomůcky by měly být automatickým vybavením v dílně.

Ochranné pomůcky by měly být automatickým vybavením v dílně. | foto: Profimedia.cz

Při sekání a řezání dříví, vrtání i práci s lepidly nasaďte ochranné brýle

  • 8
Následky poranění očí jsou velmi nepříjemné a mohou být i doživotní. Zraněním očí se dá přitom jednoduše předcházet. Na pracovišti, kde poranění očí hrozí, musí zaměstnanci nosit ochranné brýle, ale ohrožení jsou i kutilové při práci v domácnosti, kteří doporučení profesionálů nemusí respektovat.

Jednou z činností, kde se považuje nošení ochranných brýlích v podstatě za povinnost, je příprava dřeva na topnou sezonu, která právě začala. Prakticky v každé prodejně zahradní techniky najdete ochranné pomůcky jako jednu z „povinných“ součástí prodejních položek.

Oční lékaři denně ošetřují poranění způsobená pouhou nedbalostí. Řadě zranění se totiž dá předcházet nasazením ochranných brýlí. Chránit si zrak by mělo být prioritou pro všechny, kteří pracují v prašném prostředí a v místech se zvýšenou teplotou, škodlivým zářením či s drobnými odletujícími předměty. 

„Při jakémkoli poranění nebo podráždění oka doporučuji vyhledat lékařskou pomoc. Lidé často péči o oči podceňují a do ordinace očního lékaře přijdou pozdě, například až ve chvíli, kdy se v oku objeví zánět,” říká praktická a pracovní lékařka Beatrice Dlouhá.

Na pracovištích, kde poranění očí hrozí, musí zaměstnanci dodržovat předpisy a nosit ochranné brýle. Zrak si proto častěji poškozují soukromníci nebo kutilové při práci v domácnosti nebo na zahradě. 

„Lidé mimo pracovní dobu obvykle podceňují bezpečnost práce, protože na zahradě žádné předpisy neplatí. Ke zranění však může dojít třeba i při grilování, kdy odlétne do oka kousek uhlíku, který může popálit víčko nebo rohovku,” připomíná Dlouhá.

K poranění nemusí vždy dojít mechanicky, zrak mohou poškodit i práce s chemikáliemi nebo vysoké teploty. Poleptání oční sliznice hrozí například při nanášení lepidla, rozstříkávání hnojiva nebo během manipulace s prašným materiálem. 

Rizikové jsou i úniky páry a kouř, který vzniká například při pálení dřeva. Při práci venku je také třeba myslet na to, kterým směrem fouká vítr.

Deset běžných situací pro nasazení ochranných brýlí

  • Sekání dřeva – do oka vám může vletět tříska
  • Vrtání do zdi – do oka může vletět kus omítky nebo prach ze zdi
  • Grilování – sliznici může podráždit kouř nebo popálit uhlík
  • Práce s lepidlem – látky obsažené v lepidlech mohou podráždit oči
  • Chemický postřik na zahradě – chemické látky mohou poleptat sliznici očí
  • Opravy domácích spotřebičů – z konstrukce může vyletět pružina nebo šroubek
  • Broušení dřeva nebo jiných materiálů – oči dráždí prach a drobné částečky
  • Pájení a svařování – oči může poškodit jiskra nebo vysoká teplota
  • Manipulace s materiály pod vysokým tlakem – zrak může poškodit i otevírání lahve
  • Zastřihování keřů a stromů – kousek větvičky může odlétnout do oka

„Brýle pořídíte i za pár stovek, záleží na tom, k jakému účelu jsou určené. Důležité je dbát nejen na to, aby člověku správně seděly na obličeji, ale aby také poskytovaly dostatečnou úroveň ochrany. S tím by měl poradit odborník ve specializované prodejně,” vysvětluje Michal Jirák ze společnosti Cerva, která se zabývá výrobou ochranných pomůcek.


Témata: ochranné brýle