VIDEO: Při rekonstrukci domu narazíte na překvapení, které může zvýšit cenu

  • 3
V dalšímu dílu pořadu Do montérek! v televizi Prima se jasně ukázalo, že rekonstruovat starší objekt bývá složitější a mnohdy dražší než stavět nový dům. Během stavby se narazí na různá „tajemství“, jejichž řešení může zvýšit cenu stavby. Na příkladu opravy jediné místnosti ve starém mlýně se to jasně ukázalo.

Zkušený řemeslník Václav Adamec jako průvodce pořadu tentokrát zamířil do starého mlýna, který obývá čtyřčlenná rodina, mající před sebou ještě hodně práce s jeho rekonstrukcí. Rádi by opravili jednu z místností, aby z ní udělali obývací pokoj.

Rodina má dost špatnou zkušenost s řemeslníky a ráda by se naučila, jak si většinu oprav udělat svépomocí. Tedy spíš „hlava rodiny“ Honza, který je sice povoláním programátor, ale jak říká zvídavý a učenlivý, takže se nebrání vstřebávat nové zkušenosti a osvojit si praxi i v totálně jiném oboru.

Zdánlivě by se zdálo, že v místnosti není moc co dělat. Trochu možná opravit původní štukování stěn, spravit strop a vydláždit plochu pod budoucími kamny.

Teprve řemeslník Adamec však odhalil toho ďábla, který spočívá v detailech. Vzhledem ke stáří budovy zjistil, že některé trámy v podkroví jsou zchátralé, takže nebude příliš snadné strop jednoduše obložit novými sádrokartonovými podhledy.

Do montérek!

Pořad můžete sledovat každou neděli dopoledne v televizi Prima nebo na PRIMADOMA.

Další problém: aby bylo možné celou stropní konstrukci vyztužit, bylo třeba udělat sondu do podlahové konstrukce a výsledek nebyl příliš optimistický. Ve starém klenutém sklepě nebylo možné se opřít o staré cihelné konstrukce, takže bude třeba postavit nové opěry.

Z původně uvažovaného rozpočtu kolem osmdesáti tisíc se tak cena vyšplhala na víc než dvojnásobek, tedy kdyby si to Honza nechal postavit na klíč. Jenže kouzlo pořadu spočívá v tom, že majitelé domu jsou ochotni obětovat energii a čas, aby drtivou většinu věcí dokázali udělat sami a ušetřili.

U programátorů, o kterých si myslíme, že žijí v jiném světě, byste to neřekli, puzení po vlastním domově však dokáže zázraky. A zapojily se i děti, manželka jen zářila, jak se jim to daří. Tento díl krásně ukázal, jak je možné se s malou radou od odborníka naučit pracovat se dřevem, se sádrokartonem, se ztraceným bedněním i s cihlami.

A při této zdánlivě jednoduché rekonstrukci ušetřit skoro 130 tisíc korun. A rozhodně to může dokázat každý, ta ušetřená kačka se taky bude hodit.

Staňte se kutilem iDNES.cz

Pošlete příspěvek, kde popíšete výsledek své tvorby a k tomu několik fotografií. Zveřejněné příspěvky oceníme honorářem. Úvodní článek k výzvě najdete ZDE, přímý odkaz k zaslání příspěvku ZDE.


Jak ušetřit