VIDEO: Sám předělal starý panelákový byt, ušetřil přes sto padesát tisíc

  • 15
Michal s Lucií bydlí v pronájmu, ale podařilo se jim pořídit byt v panelovém domě před rekonstrukcí, který by chtěli kompletně předělat. Nejde jim jen o prosté předělání původního umakartového jádra, ale o předělání půdorysu tak, aby se tam vešly i jejich děti, zvlášť když další je na cestě. Přihlásili se proto do výzvy pořadu Do montérek!, který běží na Primě.

Michal je celkem šikovný pracant, ale se stavebními obory nemá žádnou zkušenost. Zatímco zkušený řemeslník Václav Adamec, který adeptům pomáhá zorientovat se v základních pracích, chvíli trochu pochyboval, zda si amatér neukousl příliš velké sousto.

Přece jen rekonstrukce paneláku nebývá vždycky bezproblémová, neustále se bojuje s tím, že stěny i podlahy nedrží rovinu, nikdy nevíte, co se objeví, když se sundají původní povrchy. Naštěstí se ukázalo, že Michal se rychle učí, a tak stačilo jen navést ho na správné postupy a pak už novopečený majitel bytu mohl pracovat samostatně.

Václav odhadl cenu rekonstrukce na klíč na asi dvě stě padesát tisíc korun. A to při výpočtu nepočítal s nejdražšími materiály, obkladačkami nebo sanitou.

Rekonstrukce koupelny den po dni

Základem každé rekonstrukce panelového domu je odstranit původní panelové jádro. Pro laika jde o hrůzostrašný pohled, kdy se během jediného dne změní byt ve staveniště a vypadá to tam rázem jako po výbuchu.

Jenže když se první fázi podaří překonat, zajistí se odvoz všech těch starých obkladů a místo se vyčistí, lze s čistou hlavou začít od počátku. Václav radil zvolit dnes už klasickou technologii, tedy stavět z lehkého pórobetonu. Stavba z něj je rychlá a relativně snadná, takže se zkracuje doba, kdy rekonstrukcí budete obtěžovat sousedy.

Do montérek!

Pořad můžete sledovat každou neděli dopoledne v televizi Prima nebo na PRIMADOMA.

Michal se to nejen rychle naučil, ale zvládl i tajemství, jak se vypořádat s křivými podlahami. A vnikl i do hájemství obkladačů. Jen instalatérské a elektrikářské práce svěřil specialistům. Veškerou zedničinu zvládl sám.

Jen se trochu zadrhl ve chvíli, kdy zjistil, že jednu stěnu omylem obložil jinou barvou dlaždiček. Přitom se mu mimořádně povedla.

Jenže v rámci udržení domácí pohody všechny sundal, znovu stěnu očistil od lepidla a začal znovu. Ostatně podívejte se na video, kde uvidíte přesný postup, jak postupovat při zakládání obkládání, kdybyste se do toho také chtěli někdy pustit.

A konečný verdikt? Michalova rodina díky jeho snažení nakonec ušetřila víc než sto padesát tisíc korun.

Staňte se kutilem iDNES.cz

Pošlete příspěvek, kde popíšete výsledek své tvorby a k tomu několik fotografií. Zveřejněné příspěvky oceníme honorářem. Úvodní článek k výzvě najdete ZDE, přímý odkaz k zaslání příspěvku ZDE.