„Vždyť je to naprosto absurdní,“ líčil novinářům v Monaku, kde ve čtvrtek podvečer (18:00) proběhne los skupin Ligy mistrů, bývalý chorvatský záložník Zvonimir Boban.
Na UEFA šéfuje fotbalu. Když dřív působil ve FIFA, která zastřešuje celý svět, platil za revolucionáře. Tvrdě například pracoval na tom, aby populární sport přijal pomoc videorozhodčích a zavedl systém VAR.
Poslední novinka se mu však nelíbí.
Připojuje se tak ke kritikům dlouhého nastavení, ke kterému se na popud Mezinárodní pravidlové komise IFAB, jež se pokouší vymýtit zdržování, uchylují všemožné soutěže včetně českých. Začalo to už na loňském mistrovství v Kataru, pokračovalo na šampionátu žen, v anglické Premier League či francouzské Ligue 1.
Je libo hodinu navíc? Za trendem s dlouhým nastavením stojí Collina |
„Z pohledu blahobytu hráčů je to tragédie,“ kroutil hlavou Boban. „Přibývá dvanáct, třináct, čtrnáct minut a tak dál. Když odehrajete třeba hodinu, začínáte cítit únavu. Mluvím ze zkušenosti, kopal jsem v záloze. Když absolvujete zbývajících třicet minut, někdo přijde a přidá dalších patnáct?“
Zmiňované soutěže si přitom změnu chválí, přinejmenším první tvrdá data ukazují, že se časem už tolik neplýtvá.
V anglické nejvyšší soutěži za uplynulý měsíc doba s balonem ve hře vystoupala na průměrných 59 minut a 20 sekund (loni 54:52). V druhé lize na 57:20 (loni 52:13), ve třetí na 56:12 (dříve 50:07) a ve na čtvrté 55:17 z pouhých 48 minut a dvou sekund.
Sudí v těchto profesionálních zápasech přísně nastavují za různé prodlevy spojené s oslavami gólů, zraněními či střídáním, nešetří se žlutými kartami za zdržování v okamžicích, kde fotbalisty v minulosti nejprve varovali, že napomenutí přijde příště.
Výsledkem kromě výše zmíněných průměrů je též například nadšení ze zápasu Sheffield Wednesday - Southampton, v němž na startu srpna v Championship, druhé anglické lize, se hrálo 69 minut čistého času.
„Nová strategie se jeví jako jednoznačný úspěch,“ řekly zdroje blízké rozhodčím britskému deníku The Times.
Přesto se UEFA k prodlužování zápasů nejspíš nepřipojí, po stominutových a delších duelech v Champions League, Evropské a Konferenční lize netouží.
Delší utkání, méně emocí. Proč? Anglie startuje i s novinkami, hráči se zlobí |
Tuto zdrženlivost ocení například Raphael Varane, Kevin de Bruyne či Pep Guardiola, hlasití kritici natahovaných utkání a bobtnajícího fotbalového kalendáře.
Na nejvyšší úrovni totiž fotbalisté i s pohárovými a reprezentačními duely odehrají často i přes šedesát mačů ročně. Aktuální sezona navíc pro spoustu borců vyvrcholí až v červnu a červenci na Euru v Německu a na turnaji Copa América ve Spojených státech.
„Kolikrát jsme kriticky mluvili o kalendáři a příliš mnoha zápasech. Neposloucháme hráče a trenéry... Je to šílené,“ připojil se Boban. „Je toho moc, takže to dělat nebudeme. Naše pokyny v zápasech UEFA jsou jiné.“
Bývalý italský arbitr Roberto Rosetti, který má rozhodcování v rámci UEFA na starost, se za Bobana postavil a vysvětlil, že řídící orgán už roky pracuje trochu jiným způsobem.
„Jsou důležitější věci než přesnost nastavení. Liga mistrů se lidem líbí proto, že je intenzivní, hráči se nezastaví. Proto nabádáme naše sudí, aby místo soustředění se na nastavený čas urychlovali navázání hry,“ dodal.