V organizaci měl na starost čistě sportovní záležitosti. Dřív působil ve FIFA, která zastřešuje celý svět. Tam například pracoval na tom, aby populární sport přijal pomoc videorozhodčích a zavedl systém VAR.
Posledně se vyjádřil i proti trendu dlouhého nastavení, které započalo na světovém šampionátu v Kataru a důsledně se dodržuje například v anglické Premier League.
Teď opět učinil veskrze symbolický krok, který však nepovažuje za hrdinský.
„Podobný názor nemám v organizaci sám. Nesnažím se zapůsobit, protože tuhle pozici opouštím s opravdu těžkým srdcem,“ doplnil Boban, bývalý chorvatský záložník, který působil například v AC Milán.
České fotbalové reprezentanty na tréninku navštívil předseda UEFA Čeferin |
Jde mu hlavně o maximální dobu předsednického mandátu, kterou by Čeferin rád prodloužil ze stávajících dvanácti let (tři volební období) až na patnáct. Slovinec je v čele UEFA od roku 2016, když vystřídal Michela Platiniho, jehož sesadil masivní korupční skandál odhalený o rok dříve.
To vedlo k původním omezením, které přijal například také Mezinárodní olympijský výbor před pětadvaceti lety po olympiádě v Salt Lake City. I ten se však v poslední době přiklání k jejich uvolnění.
Už zmíněná světová organizace FIFA pak pro svého prezidenta Gianniho Infantina před šesti lety v Moskvě schválila, že se mu nebudou do limitu počítat první tři roky ve funkci, když pouze dočasně nahrazoval Seppa Blattera.
„Trochu mi to připomíná Putina v Rusku,“ prohodil Mark Pieth, bývalý poradce FIFA v boji proti korupci, pro agenturu AP. „Omezení délky mandátu byla jedna z prvních věcí, kterou jsme chtěli zavést. Čím déle režim daný vládne, tím víc otevírá dveře korupci.“
Podobně teď chce UEFA zařídit, aby se první tři roky nepočítaly ani Čeferinovi.
Členové o tom budou hlasovat 8. února v Paříži, a pokud novinku schválí, bude moci Čeferin v roce 2027 kandidovat na pozici, za kterou dostává ročně tři miliony dolarů, ještě jednou.
UEFA po kritice otočila. Ruské týmy do 17 let se do fotbalu nevrátí |
Opoziční vlnu v organizaci vede David Gill, bývalý ředitel Manchesteru United, který by sám z prodloužení předsednictví paradoxně benefitoval, protože by mohl dál zasedat ve výkonné komisi.
To Boban rezignoval rovnou. „Přestože jsem vyjádřil své nejhlubší znepokojení a naprostý nesouhlas, Čeferin nepovažuje navrhované změny za právně problematické, natož za morálně či eticky sporné, a bez ohledu na to hodlá pokračovat v realizaci svých osobních záměrů,“ napsal ve svém dopise.
„Paradoxně to byl právě on, kdo se v roce 2017 zasadil o změny na ochranu UEFA a celého evropského fotbalu. Jeho odklonu od těchto reforem nerozumím a je pro mě nepřijatelný,“ přidal Boban.
Unie poté uvedla, že s Bobanem ukončila spolupráci po vzájemné dohodě. „Děkujeme mu za jeho obětavou práci a přejeme hodně štěstí v jeho další kariéře,“ napsala.