Anglie před novým ročníkem, jejž odšpuntuje v pátek večer utkání favorizovaného Manchesteru City na hřišti nováčka z Burnley, přichystala novinky, které mnohým fotbalistům mírně řečeno nevoní.
Konkrétně?
Delší zápasy po vzoru loňského světového šampionátu v Kataru, kde nebyla výjimkou ani desetiminutová nastavení po prvním i druhém poločase.
Benevolentnější posuzování tvrdé hry, aby se fotbal v Anglii vrátil ke kořenům.
A naopak přísnější trestání jakýchkoli projevů nesouhlasu s verdikty rozhodčích, kteří by za podobné chování měli mnohem častěji tasit žluté karty.
Kompletní program nového ročníku fotbalové Premier League |
„V překladu: chtějí po nás, abychom hráli delší zápasy ve větší intenzitě a ještě hodlají potlačit naše emoce,“ nerozumí Varane. „Už mnoho let sdílíme obavy nad neustále bobtnajícím kalendářem zápasů, což je nebezpečné jak pro naše fyzické, tak i mentální zdraví. Rádi bychom byli v nejlepší možné kondici a odevzdali klubu i fanouškům sto procent. Ale jde to?“
Což je otázka, která momentálně v Anglii silně rezonuje.
Třeba Dimitar Berbatov, někdejší bulharský útočník United, minimálně část změn vítá. „Je přece správné, abychom čas, kdy je balon mimo hru, adekvátně nahradili,“ tvrdí.
Současní hráči i trenéři, jichž se novinky týkají přímo, jsou však podobně jako Varane mnohem skeptičtější.
„Nedává to žádný smysl. A co jsem pochopil, tak ani sami rozhodčí se změnami zrovna nesouzní,“ divil se Kevin de Bruyne, opora mistrovského City.
Právě šampion posledních tří ročníků doplatil na dlouhé nastavení na ostrovech jako první, protože v duelu o anglický Superpohár s Arsenalem inkasoval vyrovnávací gól na 1:1 ve 101. minutě a následně nezvládl penaltový rozstřel.
„Přitom rozhodně nešlo o zápas, ve kterém bylo nutné přidávat tolik času. Co kdyby padlo sedm gólů? Budeme tu do rána?“ ušklíbl se kouč Pep Guardiola.
Také on si postěžoval, že s ostatními trenéry a hráči úpravy pravidel nikdo nekonzultuje. A protože anglický fotbal nové regule pro sezonu už oficiálně schválil, zpátky je může vzít zase až za rok.
Co bude mezitím?
„Zřejmě i sílící nevole a hráčské protesty,“ varuje Maheta Molango, předseda Asociace profesionálních hráčů v Anglii (PFA). „Slepě se řítíme k pohromě,“ přesvědčuje.
Ve druhé nejvyšší soutěži, která začala týden před Premier League, v prvním kole vzrostl čistý čas jednotlivých zápasů ve srovnání s předchozím ročníkem z 50 na 58 minut, průměrně se nastavovalo šest minut.
Je libo hodinu navíc? Za trendem s dlouhým nastavením stojí Collina |
Na nejvyšší úrovni však fotbalisté i s pohárovými a reprezentačními duely odehrají často i přes šedesát utkání ročně. Aktuální sezona navíc pro spoustu borců vyvrcholí až v červnu a červenci na Euru v Německu a na turnaji Copa América ve Spojených státech.
Nejen kvůli tomu nyní mezi fotbalisty sílí hlas odporu. Přidávání času je podle nich z dlouhodobého hlediska neudržitelné.
Dá jim někdo za pravdu?