Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

V nouzi poznáš právníka

Chcete žalovat svého zaměstnavatele, ale nemáte na právníky? Je několik způsobů, jak získat bezplatnou pomoc. Každý však má nějaký háček.

Pavla Klepačová z Prahy se chce soudit se svým dřívějším zaměstnavatelem. „Personální agentura, ve které jsem pracovala, mi nevyplatila odměny za získání nových klientů,“ vysvětluje. Bývalá personální poradkyně se domnívá, že má na peníze nárok. Agentura tvrdí opak. Závazně může spor vyřešit jen soud.

Žaloba na vyplacení zhruba desetitisícové částky se však snadno prodraží. V případě, že by dal soud za pravdu zaměstnavateli, musela by Pavla Klepačová zaplatit na nákladech řízení několikanásobně vyšší sumu.

Kdo prohraje soud o desetitisícovou částku, musí jen advokátovi druhé strany vyplatit devět tisíc korun. Pokud by byla částka o stovku vyšší, už by se náklady blížily dvanácti tisícům. K tomu je třeba připočíst skoro tisíc korun za soudní poplatky a zejména za služby vlastního advokáta. Ten si za jeden úkon naúčtuje minimálně 1 500 korun.

Úkonů přitom musí provést několik. Jedním úkonem je třeba právní rozbor situace, druhým sepsání žaloby a podobně.

Každý advokát musí někdy slevit
Zákon je milosrdný k lidem, kteří si nemohou dovolit vlastního advokáta. Mohou požádat soud, aby jim ho zdarma přidělil. Pokud neuspějí, lze žádost podat přímo advokátní komoře. Každý advokát v Česku musí jednou začas, pokud na něj vyjde řada, zastupovat takového žadatele bez nároku na odměnu.

Komora však pečlivě zkoumá, zda jste na tom opravdu tak špatně, že nemůžete platit právníka ze svého. „Většinou musíte prokázat, že jste nemajetní, tedy že nemáte žádný příjem,“ upřesňuje pražská advokátka Zdeňka Beranová.

Doložíte to například potvrzením, že jste registrováni na úřadu práce jako nezaměstnaní. Komora si může vaše majetkové poměry prověřit, a teprve pak rozhodne. Podle statistik u ní uspěje zhruba každý čtvrtý zájemce. „Právě pro pracovní spory je však bezplatná pomoc typická,“ podotýká Zdeňka Beranová.

Pokud nemáte žádné příjmy, můžete kromě toho už při podání žaloby požádat o prominutí soudních poplatků. Prohrajete-li spor, tak také o odpuštění nákladů řízení. V tom vám však soud vyhoví vzácně - druhá strana by totiž neměla z čeho zaplatit svého advokáta.

Odbory pomáhají jen odborářům
Pavla Klepačová nebyla nezaměstnaná dlouho, aktivně si hledala práci, a navíc se v počátcích snažila urovnat spor mimosoudně.

Proto nežádala o pomoc advokátní komoru, ale vypravila se do centrály Českomoravské konfederace odborových svazů. Odboráři mají vlastní právníky, kteří poskytují rady zdarma. „Hned po příchodu jsem se však dozvěděla, že pokud nejsem v odborech, nemůžu čekat jejich pomoc. Prý by mi jen poradili, kam se obrátit dál,“ vzpomíná Pavla Klepačová.

To potvrzuje Jiří Šafář z olomoucké pobočky Odborového svazu pracovníků obchodu: „Bezplatná pomoc je jen pro členy, kteří platí příspěvky. Bylo by vůči nim nekorektní, kdybychom zdarma pomáhali i ostatním.“

Co na to mediátor?
Na své další pouti za vyjasněním sporu s bývalým zaměstnavatelem vyhledala Pavla Klepačová takzvané mediátory.

Jsou to vlastně vyjednávači, kteří moderují rozhovor dvou znesvářených stran a pomáhají jim k dohodě. „Podmínkou však je, aby obě strany souhlasily, že se s mediátorem sejdou. Pokud zaměstnavatel odmítne, akce skončí dřív, než začala. A to se stalo v mém případě,“ popisuje Klepačová.

Konečně u soudu
Jejím posledním pokusem byl dopis občanskému sdružení Iuri-dicum Remedium. To nabízí bezplatnou právní pomoc všem zaměstnancům, kteří ji potřebují. „Zaměstnanec je vždy slabší stranou. Nemusí být zrovna nemajetný nebo bez příjmu,“ říká koordinátor projektu Pavel Kyncl. Dodává však, že by u nich zřejmě nepochodil dobře placený manažer nebo ten, kdo evidentně nemá problém zaplatit si právníka ze svého.

Na projekt přispívá Evropský sociální fond a státní rozpočet. A stejně jako jiné programy podporované z evropských peněz, je i tento omezen jen na jeden region. Nemohou jej tedy využívat pracovníci mimo Prahu.

Ve sdružení Iuridicum Remedium Pavla Klepačová nakonec pochodila. Zdejší právníci se seznámili s celým případem, uznali, že má šanci na úspěch, a doporučili jí podat žalobu k soudu. V řízení ji pak budou bezplatně zastupovat. Hlavní líčení se očekává do dvou měsíců. Pokud by Pavla Klepačová prohrála, musela by jako kdokoliv jiný zaplatit soudní poplatky i náklady druhé straně. Na odměně pro svého advokáta by však ušetřila až několik tisíc korun.

Rada MF DNES
Nepouštějte se do sporů bezhlavě Každý, kdo se soudí, si myslí, že má pravdu. Přesto nemusí vyhrát. Než podáte žalobu, zkonzultujte své šance na úspěch s právníkem. Jedna konzultace vás vyjde řádově levněji než prohraný spor.

Autoři: , ,
  • Nejčtenější

Česká hořčice se žlutými kvítky okouzlila i Monako a míří na Vídeň

15. června 2024

Vyhlášenou hořčici s typickými žlutými kvítky na obalu vyrábí firma ve Břvanech na Lounsku už...

Do důchodu s plnou kapsou: kolik naspořit a jaké změny nás čekají

17. června 2024

Představy o tom, jak prožít důchod, se mohou lišit. Někomu stačí pokrýt základní životní náklady....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Vyzkoušeli jsme zaplatit prstenem. Novinku odstartovala v Česku mBank

14. června 2024

Zaplatit v obchodě kartou, mobilem či třeba hodinkami je u nás už běžné. Teď lze nově platit i...

Předdůchodců v Česku přibývá. Seknout s prací lze o dva až pět let dřív

13. června 2024

Důchodový věk se v Česku prodlužuje a sjednocuje u mužů i žen. Ročníky 1972 a mladší mají podle...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Opotřebení, škoda nebo ztráta svěřené věci. Co po vás může zaměstnavatel chtít

12. června 2024

Při skončení pracovního poměru je třeba myslet na to, že i vy jako zaměstnanec máte vůči...

KOMENTÁŘ: Kdy si budou ženy a muži na trhu práce opravdu rovni?

19. června 2024

19. červen je Mezinárodním dnem rovných příležitostí mužů a žen. Přes vysokou úroveň vzdělání žen...

Rekonstrukce bytu či domu. Jaká potřebujete povolení a jak získat hypotéku

19. června 2024

Premium Má váš byt nejlepší roky za sebou? Koupili jste nebo zdědili starší dům a rádi byste ho opravili?...

V květnu přidaly akciové i dluhopisové fondy. Rizikem zůstává inflace

18. června 2024

Ceny akcií i dluhopisů po optimistickém prvním čtvrtletí v dubnu zabrzdily a ukrojily z výnosů. V...

Pracovat, pečovat o děti a stárnoucí rodiče. Jak to zvládnout?

18. června 2024

Ráno vypraví děti do školy, obstarají své stárnoucí rodiče, kteří potřebují stále větší péči, jedou...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...