Předdůchodců v Česku přibývá. Seknout s prací lze o dva až pět let dřív

Důchodový věk se v Česku prodlužuje a sjednocuje u mužů i žen. Ročníky 1972 a mladší mají podle současných pravidel jít do penze s dosažením 65 let. To ale není jisté. Odchod do důchodu se má podle chystané důchodové reformy dál prodlužovat. Jak se na to připravit, když budou síly po šedesátce ubývat? Možností je naspořit si na předdůchod a seknout s prací. Zájem už teď roste.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Kdo nezvládne pracovat do dosažení důchodového věku a nechce volit nenávratně krácenou předčasnou penzi, může zvolit tak zvaný předdůchod. Podmínkou ale je mít na něj naspořeno v doplňkovém penzijním spoření. A zdá se, že si Češi tuto variantu, jak si odpočinout za vlastní peníze, stále víc uvědomují. Zájem o předdůchod totiž rok od roku stoupá.

Podle statistik Asociace penzijních společností bylo na konci roku 2021 v předdůchodu 4 307 lidí, kteří v průměru čerpali ze svých úspor měsíčně 12 665 korun. O dva roky později, tedy na konci roku 2023, bylo v Česku 6 171 předdůchodců a průměrná výše vypláceného předdůchodu činila 14 218 korun.

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Předdůchod není předčasná penze

Důvodů, proč se lidé rozhodují pro tuto variantu, je řada. Nejčastěji jde o situaci, kdy těsně před dosažením důchodového věku přijdou o práci a najít novou je pro ně těžké. O předdůchod se zajímají také lidé z velmi těžkých a fyzicky náročných profesí nebo ti, kteří mají zdravotní problémy a potřebují si odpočinout. Ale také ti, kdo porovnávají, zda se jim vyplatí jít do předčasného důchodu, nebo raději zvolit tuto možnost.

Pravidla pro odchod do předčasného důchodu se ale výrazně zpřísnila. Krácení pro předčasnost je nenávratné a teď mnohem citelnější než dříve. Pokud navíc dojde k dalšímu zvyšování důchodového věku pro odchod do řádné penze, dá se proto předpokládat, že zájem o předdůchod poroste. Očekávají to i odborníci. „Počet lidí, kteří nebudou moci pracovat až do řádného důchodového věku a budou chtít využívat výhod předdůchodu, bude pravděpodobně kvůli zvyšování důchodového věku stoupat,“ říká Gabriela Ivanco, daňová poradkyně společnosti Mazars.

Co je to předdůchod a kolik na něj naspořit

Pro všechny předdůchodce každopádně platí, že si dopřejí odpočinek za své uspořené peníze. Čerpat předdůchod je přitom možné jen z doplňkového penzijního spoření a je nutné mít dostatečně vysoké vlastní úspory. Podmínkou je, že měsíční částka předdůchodu musí činit alespoň 30 % průměrné mzdy za předchozí rok. Pro rok 2024 to je částka 12 728,10 korun.

Kdo má naspořeno, může o dávku předdůchodu požádat nejdříve 5 let před dovršením důchodového věku a současně může čerpat peníze na dobu 2 až 5 let.

Kdo chce jít letos do předdůchodu, měsíčně si nechat ze svých úspor vyplácet například 13 tisíc korun a odpočinout si v něm 5 let, musí mít na účtu v doplňkovém penzijním spoření 780 tisíc korun. U předdůchodu na 2 roky s měsíční výplatou 13 tisíc korun to znamená mít na účtu naspořeno 312 tisíc korun. Před žádostí o předdůchod je ale možné vložit na účet mimořádný vklad, aby mohl být předdůchod vyplácen na požadovanou dobu.

Potřebná úspora pro předdůchod ve výši 13 tisíc Kč měsíčně
Délka předdůchodu5 let4 roky3 roky2 roky
Požadovaná měsíční penze v Kč13 00013 00013 00013 000
Potřebná úspora780 000624 000468 000312 000
Zdroj: propočet iDNES.cz

Každopádně na předdůchod je třeba myslet v předstihu. Aby na něj vznikl nárok, je potřeba mít nejen dostatečnou úsporu, ale spořit předepsanou dobu. U smluv uzavřených do 31. prosince 2023 je potřeba spořit minimálně pět let, pro smlouvy uzavřené od 1. ledna 2024 musí být spořicí doba minimálně deset let.

Kdo spoří ve starém penzijku (transformovaných fondech), má šanci jít do předdůchodu jen tehdy, když přejde do nového penzijka. Spořicí doby se v takovém případě sčítají.

Přejít ze starého do nového „penzijka“ je snazší. Komu se to vyplatí?

Výhody i nevýhody předdůchodu

Výhodou čerpání předdůchodu oproti variantě žít po určitou dobu z jiných finančních úspor je, že za předdůchodce platí zdravotní pojištění stát a doba čerpání předdůchodu se pro budoucí výpočet starobní penze hodnotí jako vyloučená doba pojištění. „Měsíční částka starobního důchodu se vypočítává z průměrné mzdy za odpracované roky a období předdůchodu se při výpočtu této průměrné mzdy vyloučí a důchod nesníží,“ vysvětluje Gabriela Ivanco.

Čas strávený v předdůchodu však není dobou pojištění ani náhradní dobou pojištění. V praxi to znamená, že předdůchodci nebude tato doba započítána do celkové doby pojištění pro stanovení finální procentní výměry starobního penze. Pokud se tedy doba pojištění sníží o dva až pět roků, sníží se procentní výměra starobního důchodu o 3 až 7,5 procenta. V době pobírání předdůchodu je ale možné podle chuti třeba opět pracovat, nebo podnikat.

Státní příspěvek a daňová úspora

Doplňkové penzijní spoření patří mezi státem podporované finanční produkty. „Na smlouvu o doplňkovém penzijním spoření je možné dostávat státní příspěvek, uplatňovat daňové odpočty v daňovém přiznání nebo v ročním zúčtování daně a čerpat daňově zvýhodněný příspěvek zaměstnavatele,“ doplňuje Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

Převedeno do čísel: Kdo si od 1. července 2024 bude v novém penzijku měsíčně spořit alespoň 1 700 korun, dostanete za rok státní příspěvek ve výši 4 080 korun (340 Kč krát 12 měsíců). Státní příspěvek je totiž od 1. července 2024 nově poskytován ve výši 20 % příspěvku účastníka v rozmezí od 500 do 1 700 korun.

Státní příspěvek od 1. července 2024
Příspěvek účastníkaStátní příspěvek
do 30. 6. 2024
Státní příspěvek
od 1. 7. 2024
300900
500130100
700170140
900210180
1 000230200
1 700230340
Zdroj: propočet iDNES.cz

Při pravidelném měsíčním příspěvku nad 1 700 korun může střadatel zároveň uplatnit i daňové odpočty až do výše 48 000 korun za rok. Za rok je tak možné uspořit na dani příjmu až 7 200 korun.

Úspora na dani z příjmu v Kč
Měsíční příspěvekDaňový odpočet za rokÚspora na dani (15 %)
1 70000 Kč
1 8001 200180
5 70048 0007 200
Zdroj: propočet iDNES.cz

Kdo se rozhodne střádat v doplňkovém penzijním spoření, celkově může na státním příspěvku a slevě na dani získat za rok až 11 280 korun.

Jak je to s příspěvky zaměstnavatele

Dobré je také vědět, že pomáhat zaměstnanci střádat v doplňkovém penzijním spoření se vyplatí i zaměstnavatelům. Na státem podporované finanční produkty, mezi které patří právě i smlouva o doplňkovém penzijním spoření, lze čerpat i daňové osvobození pro příspěvky zaměstnavatele. Do souhrnného ročního příspěvku na podporované finanční produkty ve výši 50 000 korun se totiž z příspěvku zaměstnavatele neplatí daň z příjmu, ani sociální a zdravotní pojištění.

Díky tomu je pro zaměstnavatele do souhrnného ročního limitu 50 000 korun výhodnější přispívat zaměstnanci na smlouvu než mu zvýšit hrubou mzdu. „Při ročním zvýšení hrubé mzdy o 50 000 korun stoupnou mzdové náklady zaměstnavatele o 66 900 korun, ovšem při zasílání měsíčních příspěvků zaměstnanci na smlouvu ušetří zaměstnavatel 16 900 korun a zaměstnanec ušetří na dani z příjmu a pojistném 13 300 korun,“ vypočítává Gabriela Ivanco.

Chcete být v penzi zajištěni? Najděte si dobře placenou práci na portálu jobDNES.cz

Nejčtenější

Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?

Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové přiznání. Ale také někteří zaměstnanci, řada důchodců, studentů a dalších poplatníků, kteří si v roce 2024...

Digitální nemoci: Zdravotní obtíže, za které může práce u počítače. Jak jim předejít

Premium

Bolavá záda už nemají jen ti, kteří mají fyzicky náročnou práci. Zranění, jako je tenisový loket či golfové rameno, už dávno nejsou jen doménou náruživých sportovců. Mnoho lidí si podobné zdravotní...

Studie: Jaké profese připraví AI o práci a které ovlivní. Dotkne se to i vás?

Umělá inteligence AI začíná hýbat pracovním trhem. Dotkne se zhruba 2,3 milionů Čechů a razantní dopad pocítí asi 600 tisíc pracovníků. Nutností bude rekvalifikace a zvyšování vzdělání. Podle...

Klíč k finanční nezávislosti FIRE aneb jak odejít do penze dřív, než naši rodiče

Představte si, že je vám 40. Ráno vám ale nezvoní budík v šest a nemíříte do práce. Budíte se, kdy chcete, a věnujete se jen tomu, co vás baví. To není jen sen, ale reálný cíl pro ty, kdo se vydali...

Deset dní do podání daní online. Pozor na tyto chyby v přiznání

Termín pro podání daňového přiznání elektronicky se blíží. Letos připadá na pátek 2. května, což je za deset dní. Online podání je povinné pro všechny OSVČ, drobné živnostníky a podnikatele, kteří...

Sedm nejzávažnějších typů finančních podvodů, na které byste si měli dát pozor

Premium

Finanční a investiční podvody jsou známé po staletí a mnohé přetrvávají v téměř nezměněné podobě až do současnosti. Rozvoj digitálních transakcí a rozšíření spektra finančních produktů vedou však i...

28. dubna 2025

Planetum: Ze stoleté instituce udělal moderní kulturně vzdělávací centrum

Práce v hvězdárně či planetáriu je hodně specifická. Dělat ji a nemít ji zároveň jako koníčka tím pádem prostě nejde. „Každý tu musí být srdcař. Bez toho by jejich střediska spadla na úroveň multikin...

27. dubna 2025

Řídit velké rodinné festivaly je pořádná jízda, říká promotérka Bezva Festu

Jedna z největších rodinných festivalových roadshow s názvem Bezva Fest slaví letos páté narozeniny. Přitom na začátku stála jen parta nadšenců v čele s Adélou Markovou a hned po prvním ročníku jim...

26. dubna 2025

Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?

Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové přiznání. Ale také někteří zaměstnanci, řada důchodců, studentů a dalších poplatníků, kteří si v roce 2024...

25. dubna 2025  9:05

Studie: Jaké profese připraví AI o práci a které ovlivní. Dotkne se to i vás?

Umělá inteligence AI začíná hýbat pracovním trhem. Dotkne se zhruba 2,3 milionů Čechů a razantní dopad pocítí asi 600 tisíc pracovníků. Nutností bude rekvalifikace a zvyšování vzdělání. Podle...

25. dubna 2025

Domů se nevrátil, zahynul v práci. Na co má rodina nárok, radí advokát

V Česku dochází na pracovištích každoročně k několika desítkám smrtelných pracovních úrazů. Pozůstalí většinou vůbec netuší, na jaké odškodnění mají nárok.

25. dubna 2025

Chystá se bič na krátkodobé pronájmy. Obce chtějí víc moci

Barcelona a Berlín. Co mají společného? Ukazují, jak přísná může být regulace krátkodobých pronájmů, jako je Airbnb. Mimo jiné proto, aby chránila dostupnost bydlení pro místní obyvatele. „Podobnou...

24. dubna 2025

KOMENTÁŘ: Firemní dluhopisy jsou lákavé, jde však o investici do prázdné skořápky

Firemní dluhopisy už zlákaly řadu investorů. Nabízejí daný výnos a zdánlivě jednoduchý princip. Investor půjčí firmě a na oplátku dostane pravidelný úrok a po splatnosti i jistinu zpět. Některé firmy...

24. dubna 2025

Digitálních nomádů přibývá. K práci na dálku je ale nezbytná disciplína

Cestují po světě a pracují přes internet odkudkoli, často navíc nevydrží dlouho na jednom místě – to jsou společné znaky digitálních nomádů. Podle odhadů pracuje takhle na dálku z různých koutů světa...

23. dubna 2025

Klíč k finanční nezávislosti FIRE aneb jak odejít do penze dřív, než naši rodiče

Představte si, že je vám 40. Ráno vám ale nezvoní budík v šest a nemíříte do práce. Budíte se, kdy chcete, a věnujete se jen tomu, co vás baví. To není jen sen, ale reálný cíl pro ty, kdo se vydali...

23. dubna 2025

Deset dní do podání daní online. Pozor na tyto chyby v přiznání

Termín pro podání daňového přiznání elektronicky se blíží. Letos připadá na pátek 2. května, což je za deset dní. Online podání je povinné pro všechny OSVČ, drobné živnostníky a podnikatele, kteří...

22. dubna 2025  9:54

Nebankovní úvěry jsou nová výhodná příležitost i pro finanční zprostředkovatele

Advertorial

Finanční poradci hrají klíčovou roli v hledání optimálních finančních řešení pro své klienty. Mnoho podnikatelů, developerů či investorů dnes naráží na limity bankovního financování – ať už kvůli...

22. dubna 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.