Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Česká hořčice se žlutými kvítky okouzlila i Monako a míří na Vídeň

Vyhlášenou hořčici s typickými žlutými kvítky na obalu vyrábí firma ve Břvanech na Lounsku už dvaatřicet let. Receptura z minulého století stále slaví úspěchy, a to nejen v českých regálech a celostátních soutěžích. Jejich hořčice okouzlila i francouzské gurmány. Na německy a rakouský trh vyšle co nevidět hořčici v hliníkové tubě.
hořčice

hořčice | foto: regionalni-znacky.cz

Vaše firma sídlí v Žatci, ale výroba je celá ve vesnici Břvany, která má 323 obyvatel. Jsou všichni vaši zaměstnanci místní?
Ano, téměř všichni. V tak malé obci jsme největším zaměstnavatelem. Firmu založil v roce 1992 bývalý majitel Petr Svoboda, který pracoval v konzervárnách v nedalekých Bohušovicích. Společnost pojmenoval německy Senf – hořčice. Blízkost německých hranic napovídá, kam chtěl směřovat hlavně prodeje v prvních letech podnikání. Naštěstí se věnoval i českému trhu a dal do vínku naší hořčici pro nás typické retro žluté květinky na obalech.

Karel Bulis (59)

Firma Senf patří mezi významné producenty hořčice v Česku. V jejím čele stojí...
  • Obchodní zkušenosti nabíral v českých i zahraničních společnostech v různých pracovních pozicích.
  • Sedm let je jednatelem společnosti senf.cz, která se zabývá výrobou hořčice ve Břvanech na Lounsku v severních Čechách.
  • Je ženatý a má dvě děti.

Společnost SENF

  • Na českém trhu patří mezi významné producenty hořčice, aktuálně se na něm podílí 23 procenty.
    • Firma trvale zaměstnává 20 lidí.
    • Roční obrat činí cca 60 milionů korun.

Nyní ale dominujete především na českému trhu.
Postupně se nám podařilo proniknout na celý český trh. Naši hořčici v různých baleních najde zákazník v zahraničních řetězcích, českých maloobchodních sítích a také v různých gastronomických zařízeních.

Kolik hořčice ročně v Česku prodáte?
Ročně při výrobě hořčice zpracujeme zhruba 800 tun hořčičného semínka, ze kterého vyrobíme měsíčně kolem 300 tun hotového produktu.

Postupujete podle osvědčeného receptu?
Hořčici vyrábíme na základě tradičního receptu z minulého století. Při výrobě nepoužíváme žádnou chemii a konzervanty, a tak se dá v našem případě mluvit o bio produktu.

Jak se vaše hořčice vyrábí?
Základními surovinami pro výrobu jsou hořčičná semínka, a to různé barvy podle typu hořčice, voda, sůl, cukr, ocet a přírodní barviva. Plnotučná hořčice je vyrobena z mletých semen žlutých druhů hořčice bílé, kremžská ze žlutých druhů hořčice s přídavkem drcených semen hořčice černé. Zásadně používáme české suroviny, a tím se snažíme odlišit od konkurence. Tady nám trochu nahrává i místo, oblast kolem nás je zemědělská.

I vaše výroba sídlí v bývalé usedlosti.
A díky tomu máme výhodu oproti konkurenci, protože tu máme jednu technologickou vychytávku. Semena dopravíme na pásu do nejvyššího patra a hořčici vyrábíme gravitační metodou, nemusíme využívat žádné přečerpávače a kompresory, což výrazně snižuje náklady.

Pěstujete si hořčici sami, nebo spoléháte na dodavatele?
Vlastní pole nemáme. Ale zato máme stálé a prověřené farmáře, kteří pro nás semeno pěstují. Jako zemědělci totiž musí hospodařit takzvaně na dílce. A tak si hořčicí vyplňují dobu, kdy musí pole osít něčím jiným. Na druhou stranu zkoušeli jsme ji zasít i na Ukrajině, ale ukázalo se, jak důležité je složení půdy. Pouze odtud ze severních Čech má tu pro nás typickou palčivou chuť, kterou jsme na Ukrajině nedocílili. Hořčice patří mezi plodiny, které se u nás historicky pěstují, a českým odrůdám jako Severka nebo Polárka se u nás daří.

Hořčice je stále světlejší. Výrobci se totiž bojí hyperaktivity u dětí

Byl jste se už podívat na letošní úrodu?
Samozřejmě společně s farmáři na pole jezdíme a kontrolujeme úrodu. Nejvíce zjara, kdy je potřeba probrat, kolik hektarů zaseli, jaký čekají výnos a podobně. Rád na pole jezdím, ale nerad poslouchám stížnosti na počasí, že je moc velké sucho nebo naopak vlhko a bude malý výnos. A v podstatě už je to součástí i vyjednávání o ceně.

Hořčice je vcelku nenáročná plodina, ale zažili jste i neúrodu?
Před třemi roky nás paradoxně ovlivnilo velké sucho a mrazy ve Francii. Zahraniční výrobci začali poptávat semeno na východním trhu. Když dá překupník zemědělci o dvě koruny za kilo víc, tak pak zvažuje, komu prodá. Jeden týden v létě jsme vůbec nevěděli, z čeho budeme vyrábět, protože jsme neměli ani semínko. Byla to krizová chvíle, ale překonali jsme to. Loni zase byla semen přemíra.

Ověřujete si nějak kvalitu?
Jsme držiteli certifikátu kvality IFS a každý rok ho při auditu musíme obhájit. Na naše výrobky jsme obdrželi od ministerstva zemědělství značku Česká klasa, regionální značku Potravina Poohří a v rámci této značky jsme s naší plnotučnou hořčicí vyhráli v minulém roce Cenu Přemysla Oráče.

Která z vašich hořčic je nejprodávanější?
Nejprodávanějším druhem je právě naše plnotučná, tvoří dvě třetiny naší produkce. Na druhém místě je hořčice kremžská. Vyrábíme i hořčici hrubozrnnou, hořčici čert s chilli paprikou, křenovou a v neposlední řadě i hořčici dijon.

Vědci v hořčici nečekaně objevili známý jed. Je v ní přirozeně

Poznal byste vaši hořčici se zavřenýma očima?
Když jsem před sedmi lety nastupoval, tak bych řekl, že to není možné. Dnes mohu říct, že ano. S kolegy z výroby pravidelně přechutnáváme nejen naše výrobky, ale sledujeme i konkurenci, kam se posouvá.

Bývalý majitel Svoboda pomýšlel na německý trh, vy máte zákazníky na Slovensku, v Maďarsku, Litvě a Rakousku. Ale prodáváte i ve Francii. Je těžké prosadit se v regionu, který je tímto produktem proslulý?
Byla to náhoda právě v souvislosti s neúrodou ve Francii. Místní producenti neměli z čeho vyrábět, a tak obchodní řetězce začaly poptávat hořčici ve východní Evropě. Ozval se mi člověk ze společnosti Monaco Trading. V pátek zavolal, v pondělí přijel, dal jsem mu ochutnat veškeré druhy, které máme. A za měsíc jsme tam vezli první kamion s kompletní řadou privátní francouzské značky.

Kam byste se chtěli ještě prosadit?
V České republice obecně se prodává z 80 procent plnotučná hořčice, 10 procent hořčice kremžské a pak až ochucené. Pro nás by nebyl problém vyrobit hořčici s pomerančem, ale nevím, jak by si vedla na trhu. Příchutě s křenem, chilli nebo medem jsou jen střípek prodejů. Proto chceme spíše inovovat v oblasti obalů. V hlavě mám hliníkovou tubu, protože v Rakousku a Německu je hořčice v tubě nejprodávanější.

Léta balíte hořčici mimo jiné do typických kelímků s umělohmotných víčkem. Obměňujete někdy původní logo?
Hořčici plníme do tradičních plastových kelímků, tub a sklenic. Před dvěma lety jsme jako první na trhu přišli s novým obalem, takzvaným doypackem (plastovým sáčkem s uzavíratelným víčkem – pozn.red.), který má řadu nesporných výhod a i z hlediska odpadů je šetrný k přírodě. Logo na našich výrobcích se snažíme neměnit od začátku vzniku společnosti. Udělali jsme pouze moderní redesign, abychom byli trochu trendy i v dnešní době. Výrobky jsme doplnili o QR kódy, ve kterých najdete nejenom složení, ale také třeba recept, novinky a soutěže.

Nastává období táborových ohňů a grilování, kterou z vašich hořčic si vyberete ke klobásce vy?
Za sebe bych doporučil naši klasickou plnotučnou nebo hrubozrnnou hořčici ideálně právě v balení doypack, který mohu klidně strčit do kapsy.

  • Nejčtenější

O hypotéky se zvedá zájem. Zmapovali jsme nejlepší nabídkové sazby

Premium

Výrazné zlevňování hypotečních úvěrů se podle odborníků nedá očekávat. Řada lidí proto již nečeká a žádá o hypotéku. Trh s hypotékami se tak postupně rozhýbává, což potvrzuje aktuální situace na...

17. července 2024

Brigáda v safari i výstup do hor. Jak české firmy stmelují své lidi?

Tým, kde vládnou přátelské vztahy, pracuje lépe. I proto jsou teambuildingy oblíbenou součástí kultury firem, bez ohledu na velikost nebo předmět podnikání. Tedy přesněji řečeno, často jde o takzvané...

20. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dukovany rozjíždějí nábory. Poptávají elektroinženýry či šéfa bezpečnosti

Vítěz na dostavbu dalšího jaderného bloku je znám sotva osmačtyřicet hodin, ale české podniky na náborech lidí pracují už několik měsíců. A to včetně samotného ČEZ.

19. července 2024

Do práce raději ekologicky. Nevozit se a radši šlapat, po svých či na kole

Změňte dojíždění do práce vozem za pravidelnou lekci tělocviku, na niž marně hledáte volnou chvilku. Má to samé výhody: zlepšíte si fyzickou a duševní kondici, ušetříte čas i přírodu.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Podvody na internetu neustávají. Stopy vedou i na Ukrajinu, říká vyšetřovatel

Policii čím dál více zaměstnávají internetové finanční podvody. V nich nepoctivci zmanipulují toho, kdo jim na internetu důvěřuje, a oberou ho o peníze. Týká se to prodejů aut, realit, zboží z druhé...

23. července 2024

KOMENTÁŘ: Ohrozí dezinformace banky? Musíme vytáhnout do boje, říká šéfka GSFT

Téměř denně zaznamenáváme na sociálních sítích nebo v okrajových dezinformačních médiích výkřiky o tom, že se blíží krach finančního trhu a pády bank. Jejich autoři se buď schválně anebo z...

24. července 2024

Auto z bazaru přestalo jezdit, reklamace zamítnuta. Co s tím, radí advokát

Premium

Ačkoli řada autobazarů garantuje jak kontrolu technického stavu vozidla, tak záruku při potížích, v praxi se někdy může stát, že se zdánlivě výhodný nákup velice rychle promění v noční můru. Na co si...

24. července 2024

Podvody na internetu neustávají. Stopy vedou i na Ukrajinu, říká vyšetřovatel

Policii čím dál více zaměstnávají internetové finanční podvody. V nich nepoctivci zmanipulují toho, kdo jim na internetu důvěřuje, a oberou ho o peníze. Týká se to prodejů aut, realit, zboží z druhé...

23. července 2024

Sjednejte si hypotéku za výhodnějších podmínek do konce srpna

Už jen měsíc a půl mají ti, kteří chtějí sjednat hypotéku za podmínek, které jsou výrazně mírnější v případě předčasného splacení, což se týká i refinancování úvěru jinou bankou. Předčasné splacení...

23. července 2024

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory...