Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

V květnu přidaly akciové i dluhopisové fondy. Rizikem zůstává inflace

Ceny akcií i dluhopisů po optimistickém prvním čtvrtletí v dubnu zabrzdily a ukrojily z výnosů. V květnu je situace optimističtější. Po krátké a mělké korekci ceny akcií opět rostly. Ceny dluhopisů se s určitou volatilitou držely na svém, a proto i dluhopisové fondy mírně přidaly. Vyplývá to z Partners Indexu podílových fondů.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Hlavním kurzotvorným faktorem se v květnu ukázaly firemní výsledky. Pozornost investorů ale i tak stále poutá vývoj inflace a chování centrálních bank.

„Situace totiž není až tak jednoduchá, jak by se z inflačních čísel dalo usuzovat. Jádrová inflace totiž v USA a v Eurozóně neklesá takovým tempem, jak by centrální bankéři očekávali. Růst mezd začíná překonávat inflaci, což centrální banky také zrovna neuklidňuje,“ vysvětluje hlavní ekonom Partners Martin Mašát.

Varuje před tím, že pokud bude i nadále americká centrální banka otálet se snižováním úroků, může se velice rychle obrátit pozitivní sentiment na trzích v negativní. Co se týče Evropské centrální banky (ECB), tak ta i přes aktuální růst inflace v Eurozóně v červnu sazby snížila o čtvrt procentního bodu. Analytiky to nepřekvapilo, ale i tak zůstává překvapující, že ECB přistoupila ke snížení sazeb dříve než FED.

„V minulosti mnozí banku kritizovali za to, že přišla se snížením sazeb pozdě. A nyní zase jako jedna z prvních snižuje,“ poukazuje na rozpory v měnové politice analytik společnosti XTB Tomáš Cverna.

Na druhé straně i ECB připustila, že inflace v eurozóně zůstane nad jejím 2% inflačním cílem letos a zřejmě i příští rok. Podle nejnovější prognózy ECB dosáhne průměrná inflace v celém letošním roce 2,5 procenta. V příštím roce by pak měla klesnout na 2,2 procenta a v dalším roce na 1,9 procenta. Ekonomický růst by měl podle ECB oživit v roce 2024 na 0,9 procenta, v roce 2025 na 1,4 procenta a v roce 2026 na 1,6 procenta.

Inflace neřekla poslední slovo

Podle některých analytiků také inflace v České republice neřekla ještě své poslední slovo. Za květen meziročně činila 2,6 % a přiblížila se k prognóze i cíli České národní banky. Někteří odborníci, jako například analytici společnosti Allianz Trade, však odhadují, že letošní průměrná inflace v Česku dosáhne 3,7 procenta. Současné nejistoty ohledně inflace a vývoje úrokových sazeb se promítají i do dluhopisového trhu.

„I když ČNB snižuje pravidelně svoji základní sazbu, posouvají se dlouhodobé výnosy směrem nahoru. Ke konci května se výnos 10letého státního dluhopisu dostal na 4,3 procenta oproti 3,8 procenta z konce roku. To umožňuje konzervativním investorům opět nastoupit do dluhopisů za velice příznivých podmínek,“ vysvětluje ekonom skupiny Partners Martin Mašát.

Jaký bude další vývoj ohledně inflace se obtížně odhaduje. Velice trefně to nedávno na ekonomickém serveru FinTag okomentoval hlavní analytik České bankovní asociace Jakub Seidler.

„Pokud se nestane nic neočekávaného, nyní to vypadá, že tu inflační epizodu máme za sebou, takže na to začnou reagovat centrální banky,“ řekl a dodal: „Ale je potřeba brát v úvahu, že jde jen o výhledy. A ty nemohou brát v potaz události, které se obtížně předjímají. A tak třeba eskalace konfliktu na Blízkém východě, případně v Evropě, která zasáhne nejen mezinárodní dopravní cesty, ale i energetiku, může přinést nějaký další inflační šok jak z hlediska cen dopravy, tak energií.“

Vývoj na akciových trzích v květnu

I když vývoj inflace zůstává stále velkou neznámou, akciové trhy dál táhnou velké technologické firmy. Velkou důvěru investoři stále vkládají zejména do těch, kteří se podílejí na vývoji umělé inteligence (AI).

„Pro zajímavost, miláček investorských davů firma Nvidia se počátkem června stala teprve třetí firmou v historii, která dosáhla tržní kapitalizace 3 bilionů dolarů. Větší je již jen Microsoft a Apple. Celková tržní kapitalizace Nvidie překonala celý německý akciový trh,“ popisuje výkon amerického výrobce čipů Martin Mašát.

KOMENTÁŘ: Kdo září na akciovém trhu a co má pro investory smysl sledovat

Hospodářské výsledky zejména amerických technologických firem jsou pak hlavním důvodem, proč americké akciové trhy v květnu přidaly zhruba čtyři procenta. To se pozitivně promítlo i do výkonů podílových fondů s plnou nebo částečnou akciovou složkou portfolia.

Výkonnosti akciových fondů (v %)
31. 5. 2024květenOd poč. roku1 rok3 roky5 let10 letPočet fondů
PIF-AK1,98,620,721,759,393,838
PIF-SPEC1,18,024,015,542,953,614
  • PIF-AK – fondy investující do akcií vyspělých zemí
  • PIF-SPEC – fondy investující do nerozvinutých zemí a další speciální strategie (okrajové trhy, jednotlivé sektory apod.)

Z Partners Indexu podílových fondů vyplývá, že průměrná výkonnost korunových globálně diverzifikovaných akciových fondů nabízených v České republice se pohybovala v květnu okolo +1,9 procenta. Za posledních 12 měsíců jsou tak investoři do těchto fondů v plusu v průměru +20,7 procenta.

Skupina speciálně zaměřených akciových fondů, které se soustředí buď na konkrétní regiony či sektory, vykázala v květnu zhodnocení +1,1 procenta a meziročně jsou o 24 procent výše. V této skupině se nachází speciální fondy, které mají odlišné strategie i výsledky. A patří do nich i ty, které investují na pražské burze. Ta v květnu pouze stagnovala a zachraňovaly ji hlavně akcie ČEZu, jejichž cena v závislosti na dobré hospodářské výsledky za první čtvrtletí skupiny ČEZ přidala osm procent.

Dluhopisům nepomáhá ani snižování sazeb

„Letošní rok dluhopisovým fondům nepřeje. Růst dlouhodobých výnosů totiž sráží ceny dluhopisů. Nepomáhá ani inflace ani nižší základní sazby České národní banky, která se dostala ze 7 procent již na 5,25 procenta,“ komentuje vývoj na dluhopisovém trhu Martin Mašát.

Jedním dechem ale i dodává, že výhoda současného vzedmutí výnosových křivek je, že budoucí výkonnost dluhopisových fondů bude bez problémů překonávat inflaci.

Výkonnosti dluhopisových fondů (v %)
31. 5. 2024květenOd poč. roku1 rok3 roky5 let10 letPočet fondů
PIF-DLUH0,40,76,35,16,98,617
PIF-HY0,62,110,45,714,123,922
  • PIF-DLUH – fondy se státními a kvalitními korporátními dluhopisy
  • PIF-HY – fondy s investicemi do rizikových a spekulativních dluhopisů

Průměrné zhodnocení dluhopisových fondů za poslední měsíc bylo +0,4 procenta. Za posledních 12 měsíců jsou konzervativní fondy o +6,3 procenta výše. Fondy rizikových dluhopisů v souladu s růstem akciových trhů, a tedy nižšími rizikovými přirážkami přidaly 0,6 procenta. Meziročně jsou výše o +10,4 procenta.

Výkonům akciových a dluhopisových trhů pak odpovídá i výkon v Česku tolik oblíbených smíšených fondů. Ty investují jak do akcií, tak dluhopisů. V některých případech i do dalších aktiv, ty ale Partners Index podílových fondů neměří.

Výkonnost smíšených fondů (v %)
31. 5. 2024květenOd poč. roku1 rok3 roky5 let10 letPočet fondů
PIF-MIX1,13,811,38,320,626,850

Výkonnost smíšených fondů poskládaných z akcií a dluhopisů, které měří Partners index, meziměsíčně přidaly +1,1 procenta a meziročně jsou 11,3 procenta v zisku.

Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Elixír z bylin, cukru a radosti, pro jeho autora úkol za odměnu. Příběh Kofoly

Přes šedesát let dělá Čechům Kofola společnost na výletě, pod stanem i vánočním stromkem. Za časů císaře Rudolfa II. bývalo Staré Město pražské plné alchymistů, kteří se snažili přimět rtuť...

13. července 2024

Jak se dědí družstevní byt a kdy přechází na dědice právo nájmu

Premium

Součástí pozůstalosti je veškerý majetek zůstavitele, tedy například i byt ve vlastnictví. Jak je to ale s bytem družstevním nebo nájemním? Nejen na tuto otázku čtenáře iDNES.cz odpovídá advokát...

12. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bankéř: Není co zdaňovat, bankovní sektor žádné mimořádné zisky nemá

Marek Ditz má dlouholeté zkušenosti v bankovním sektoru. V rozhovoru reaguje na otázky, nakolik jsou banky ziskové a zda má smysl je zatížit daní z mimořádných zisků. Česko podle něj potřebuje být...

9. července 2024

Zpožděný let nebo zavazadlo. Víte, jaká máte práva?

Divoká situace v letecké dopravě nenechává spát v klidu nikoho, kdo se nyní chystá někam cestovat. Letadla nabírají mnohahodinová zpoždění, na pražském letišti se navíc objevují problémy s nakládkou...

11. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Výrazné zlevňování hypotečních sazeb se podle odborníků nedá očekávat

Úrokové sazby hypoték se již šestý měsíc prakticky nehýbou. Průměrná nabídková sazba hypotečních úvěrů na počátku července podle Swiss Life Hypoindexu činí 5,49 procenta. Česká národní banka přitom...

10. července 2024

Od poštovních holubů po drony. Co víte o historii i současnosti doručování?

Častěji asi posíláme maily nebo SMS. Někdy je ale potřeba poslat balík nebo dopis s důležitými dokumenty. Potřeby zákazníků se zkrátka mění. A mění se i poštovní služby. Víte, kdy u nás vznikla první...

14. července 2024

Elixír z bylin, cukru a radosti, pro jeho autora úkol za odměnu. Příběh Kofoly

Přes šedesát let dělá Čechům Kofola společnost na výletě, pod stanem i vánočním stromkem. Za časů císaře Rudolfa II. bývalo Staré Město pražské plné alchymistů, kteří se snažili přimět rtuť...

13. července 2024

Jak se dědí družstevní byt a kdy přechází na dědice právo nájmu

Premium

Součástí pozůstalosti je veškerý majetek zůstavitele, tedy například i byt ve vlastnictví. Jak je to ale s bytem družstevním nebo nájemním? Nejen na tuto otázku čtenáře iDNES.cz odpovídá advokát...

12. července 2024

Zpožděný let nebo zavazadlo. Víte, jaká máte práva?

Divoká situace v letecké dopravě nenechává spát v klidu nikoho, kdo se nyní chystá někam cestovat. Letadla nabírají mnohahodinová zpoždění, na pražském letišti se navíc objevují problémy s nakládkou...

11. července 2024

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Třískovi jsem šest let platil letenky a hotel, vzpomíná Jan Hrušínský

Premium Táta Rudolf ho uměl pochválit, ale také pokárat. Jednou v šatně mu například vmetl, že mu celé představení zkazil svojí...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

Oběti žrali vepři. Hororové zlo páchal sériový vrah ve svém Prasečím paláci

Injekce, motorové pily, sexuální orgie, motorkáři. A hladoví vepři. Scény, při nichž vyhasínaly životy vancouverských...