Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 23. března 2023 Ivona

S výučním listem vydělávají jako manažeři. Na trhu chybějí řemeslníci

Firmy se o ně perou a nabízejí jim mzdy i přes 40 tisíc korun měsíčně. Zkušení svářeči, klempíři, soustružníci, instalatéři nebo specializovaní lakýrníci hravě dosáhnou na plat srovnatelný s odměnou manažera. Mladí lidé ale o takovou práci nestojí.

I přes lákavé nabídky mnoha firem, řemeslo mladé Čechy příliš netáhne. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pan Jan pracuje jako svářeč u jedné českolipské firmy. Bere téměř 40 tisíc korun hrubého měsíčně. S příplatky a přesčasy se jeho mzda navíc zvyšuje o další čtyři tisíce. Původně se vyučil automechanikem, dva roky v oboru pracoval, ale pak si udělal svářečský kurz a profesi změnil. „Automechanika dělám už jen ve volném čase, je to takový můj koníček. A jako svářeč jsem spokojený, platově i jinak,“ dodává mladý muž.

I přes lákavé nabídky mnoha firem řemeslo mladé Čechy příliš netáhne. I velká část učňů sní o tom, že manuální práci vymění za kancelář. A tak některé žádané specializace, jako je slévač, kovář, sklenář, tesař či lakýrník, dokonce mizí z nabídky učebních oborů.

Kolik si vydělají?

  • Operátor výroby: 14 500 - 18 tis. Kč
  • Zámečník: 25 - 27 tis. Kč
  • Svářeč: 32 - 41 tis. Kč
  • Soustružník: 22 - 26 tis. Kč
  • Obráběč CNC: 35 tis. Kč
  • Brusič: 28 - 31 tis. Kč
  • Elektrikář s vyhláškou: 25 - 31 tis. Kč

Zdroj: Wincott People, hrubá mzda bez příplatků, pořadí podle nejžádanějších pozic

Nerovnováha mezi představami učňů, školstvím a potřebami firem vede k vážnému nedostatku řady profesí. Analýza personální agentury Wincott People, která se specializuje na dělnické pozice v automobilovém a strojírenském průmyslu, proto odhaduje, že výdělky u žádaných řemesel ještě dál porostou.

Šikovný řemeslník může na mzdu kolem 30 tisíc dosáhnout už za tři až čtyři roky po vyučení. A navíc s významně nižší finanční investicí do vzdělávání. Naopak například odborníci v technických profesích se připravují na své povolání čtyřletým středoškolským a následným pětiletým vysokoškolským studiem. Na takovou odměnu dosáhnou jako například linioví manažeři o šest sedm let později než vyučení kolegové.

Mladým se nechce pracovat rukama

V tuto chvíli nabízí Wincott People pět set pozic pro kvalifikované řemeslníky. „K momentálně nejžádanějším profesím patří zámečníci, svářeči, soustružníci, obráběči kovů, brusiči a elektrikáři. Věk nehraje roli, šikovný řemeslník dostane bez potíží práci i po pětapadesátce,“ říká Adrian Suchánek z Wincott People, podle něho je dalších sedm stovek volných míst otevřeno pro nekvalifikované pracovníky na pozici operátor výroby. Najít vhodné kandidáty je ale hodně těžké.

Agentura se proto snaží spolupracovat s učilišti, kde přesvědčuje studenty, aby v oboru zůstali a upozorňuje je na výhody jejich povolání. „Velká část učňů nemá představu o tom, jaká je poptávka a výdělky v řemeslnických profesích, nebo mají nereálná očekávání. Řada z nich chce vycestovat za prací do zahraničí, ale neumí jazyk,“ říká Adrian Suchánek.

Řemeslo žije

Seriál o zajímavých řemeslech čtěte v rubrice Finance. Vychází v rámci Roku řemesel 2016, který pořádá AMSP ČR.

Velké rozdíly mezi požadavky firem a plány mladých lidí potvrdil také průzkum Francouzsko-české obchodní komory. Zatímco největší poptávka ze strany průmyslových firem je po kvalifikovaných zaměstnancích se středním odborným vzděláním či vyučením, na trhu práce jsou volní lidé se základním a pak středním všeobecným vzděláním s maturitou. A také vysokoškoláci.

V minulosti přijímaly firmy především zaměstnance s alespoň tříletou praxí, dnes už více než tři čtvrtiny firem běžně zaměstnávají čerstvé absolventy z učilišť a středních odborných škol. Nevadí jim, že kromě praxe také často postrádají sociální dovednosti, flexibilitu a právě jazykovou vybavenost.

Nutná je popularizace tradičních průmyslových profesí

Podle Constantina Kinského, předsedy Francouzsko-české obchodní komory, se situace v následujících letech rozhodně nezlepší, naopak se spíše bude zhoršovat. „Česká republika patří historicky k zemím s vysokým podílem průmyslu na celkovém HDP. V posledních dvaceti letech dochází k postupnému poklesu zájmu o průmyslové profese a řemesla a přesunu mladší generace do oblasti služeb. Má-li si Česká republika dlouhodobě udržet vysokou konkurenceschopnost průmyslové výroby a nadále ji rozvíjet, je nutné usilovat o propagaci a popularizaci tradičních průmyslových profesí,“ říká Kinský.

Podle něj je nutné, aby stát stále pracoval na zvýšení atraktivity technických oborů, a to především v jejich propagaci či v podpoře odborných škol formou dotací a stipendií. Zároveň musí pomoci zaměstnavatelé. Někteří z nich už mají vlastní vzdělávací programy a podporují konkrétní studenty nebo financují specifický obor na existující škole. Stále to ale nestačí.

Daňové přiznání 2023

Základní lhůta pro podání daňového přiznání za zdaňovací období 2022 připadá letos na pondělí 3. dubna. Interaktivní daňové formuláře umí vypočítat daně za vás.

Mohlo by vás zajímat

  • Nejčtenější

Podívejte se, na co vám letos přispěje vaše zdravotní pojišťovna

Pečovat o zdraví se vyplácí. Pod to se podepisují i všechny zdravotní pojišťovny. Proto je dobré zjistit, co můžete pro...

KOMENTÁŘ: Lze vydělat na inflaci? Ano, ale musíte si pospíšit

Premium Češi se stále více učí investovat, a to zejména prostřednictvím podílových fondů. Jak ale investovat správně a vydělat...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Osm doporučení, jak v době vysoké inflace investovat do sebe

Nejlepší investicí, kterou můžete ve finančně nejistých dobách podniknout, je investice do sebe. Tedy do vlastních...

Kdy půjdeme do důchodu a jaká bude naše penze? Nenechávejte nic náhodě

Debata o důchodové reformě se opět rozhořela, a tak se řadě z nás honí hlavou otázky, zda v důchodu důstojně vyžijeme....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kauce, jistota, výpověď. Otestujte se, jak znáte úskalí pronájmu

Zájem o nájemní bydlení je dlouhodobě vysoký a loňský rok byl v tomto směru rekordní. Ať už jste v pozici nájemce či...

Naše ekonomická rozhodování nejsou zcela rozumná. Proč tomu tak je?

Ekonomická rozhodování lidí nejsou zcela rozumná. K tomuto závěru dospěli psychologové. Tato nerozumnost je ale...

KOMENTÁŘ: Vrátí se nízké úrokové sazby? Rozhodne se to na trhu práce

Premium Rok 2022 byl plný zvratů a nečekaných událostí. Jedním z hlavních cílů ČNB bylo pomocí zvýšení úrokových sazeb snížit...

Pracovní dohody využívané u brigád mají i úskalí. Na co si dát pozor?

Chystáte se na brigádu? I na tu s vámi musí zaměstnavatel uzavřít smlouvu. Místo té klasické pracovní vám ovšem...

Jaké obory a profese mají v Česku perspektivu a šanci na slušný příjem

Prvního března je poslední termín pro odeslání přihlášek na střední školy. V prvním kole se mohou žáci hlásit maximálně...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

Levnější papriky, cukr i vejce. Češi v zahraničí šetří tisíce a stát tratí

Levnější vejce, maso i zelenina. Čechy ženou vysoké ceny potravin do obchodů v zahraničí. V Polsku ušetří tisíce za...