Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 1. prosince 2023 Iva

Vysokoškoláky bereme, hlásí firmy. Také absolventi jdou na dračku

Máte v ruce čerstvý diplom z vysoké školy, prázdniny jsou pryč, a vy stále marně sháníte zaměstnání? Něco musí být špatně! Buď se vám ve skutečnosti pracovat nechce, nebo jsou vaše nároky opravdu neúnosné. Vysokoškoláci všeho druhu jdou totiž na dračku.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„Pracovala jsem už během studií jako překladatelka a tlumočnice, takže státnice pro mě nebyly žádný výrazný předěl, jen jsem přestala chodit do školy,“ říká Martina, která na jaře úspěšně zakončila studium oboru Anglický jazyk a literatura a na pracovní trh vstoupila s již poměrně širokou základnou stálých klientů.

„Už od třeťáku působím na částečný úvazek u menší pražské firmy a se zaměstnavatelem jsme se domluvili, že po studiu nastoupím naplno. Jen jsem si ještě vymohl poslední prázdniny. Plnohodnotným zaměstnancem jsem teď od září,“ připojuje svou zkušenost Radek, který na jaře dostudoval informatiku.

Do třetice se přidává čerstvá absolventka politologie: „Během studií jsem chodila jen příležitostně na brigády, finančně mě podporovali rodiče. S hledáním stálé práce jsem začala až během prázdnin, ale zatím se mi nedaří najít místo, kde bych ráda zakotvila natrvalo, nevyhovují mi především finanční podmínky,“ říká politoložka Sylva.

Nábor už na školách

To je jen rychlá sonda do profesního života čerstvých absolventů vysokých škol. Kopíruje celkovou situaci na trhu práce – mnozí už zaměstnání mají a ti, kteří se sháněním otáleli, nebudou zřejmě hledat dlouho. Kvalifikovaných lidí je delší dobu zoufalý nedostatek a šance jsou tak opravdu vysoké.

S nástupem do zaměstnání získají absolventi i pár tisíc od státu

„Velké podniky, které poptávají i stovky kandidátů z řad absolventů, nejsou výjimkou,“ konstatuje Martin Jánský, generální ředitel společnosti Randstad Česká republika. Podle něj firmy o vysokoškoláky opravdu stojí – snaží se nalákat nejen čerstvé absolventy, ale pravidelně loví už mezi těmi, kteří ještě studují. Úzce spolupracují se školami a poskytují studentům takzvané trainee programy, během nichž si samy vychovávají budoucí odborníky v konkrétním pracovním prostředí.

Bez praxe do praxe

Pro studenty je to skvělý způsob, jak nabourat obávaný začarovaný kruh – nemám praxi, a bez ní mě nikdo nezaměstná. „Studenty vysokých škol, stážisty nebo trainees u nás zařazujeme podle oboru, aby si zvyšovali kvalifikaci a získali praktické zkušenosti. S touto ‚výchovou‘ expertů od jejich vysokoškolského mládí máme ty nejlepší zkušenosti. Dokládá to i fakt, že aktuálně jsou v top vedení firmy tři takoví, kteří u nás začali ještě jako studenti vysoké školy či úplně čerství absolventi,“ potvrzuje Eva Svobodová, tisková mluvčí Uniqa pojišťovny.

Dobrou zkušenost s vlastní „výchovou“ lidí mají i ve firmě Alpha Czech, která se zabývá výrobou izolačních nátěrů. „Spolupracujeme mimo jiné se Západočeskou univerzitou v Plzni nebo Univerzitou Pardubice. Pomáhají nám v rámci servisní činnosti při výzkumu a zároveň využíváme jejich studenty, kteří jsou u nás v průběhu studií na praxi. Část z nich po škole zaměstnáme,“ líčí Peter Vavrda, CEO společnosti.

Kdy a kam na „trénink“

Trainee programy se otvírají nejčastěji ke konci školního roku a na začátku září. Zatímco třeba u Škody Auto máte zase šanci až napřesrok, Plzeňský Prazdroj má ještě dveře otevřené.

„S trainee programy zpravidla startujeme od října. Trvají 24 měsíců a během nich si trainees vyzkouší práci až ve čtyřech týmech na různých projektech. Vzhledem k tomu, že je náš program propojený s mateřskou skupinou Asahi Europe & International, mají trainees během něj možnost zapojit se i do mezinárodních projektů v zahraničí v některém z našich partnerských pivovarů,“ říká Ivana Pavlíčková, manažerka pro řízení talentů Plzeňského Prazdroje. Dodává, že trainees často zůstávají i po skončení programu. „Řada z nich si v Prazdroji vybudovala úspěšnou kariéru a dnes zastávají klíčové manažerské role,“ dodává.

Nezkušenost jako bonus

Proč mají firmy takový zájem o mladé lidi? Kromě síly jako takové vítají právě i věk, jemu úměrný pohled na svět a odpovídající (ne)zkušenost. „Rádi dáváme šanci mladým, kteří nemají tolik zkušeností. Pokud jdou tito lidé do většího týmu a budou mít nadřízeného, který má prostor se jim věnovat, je to skvělá příležitost k rozvoji pro obě strany. Absolventi většinou přinášejí do týmů čerstvý vítr, jsou otevřenější změnám a mohou být hnacím motorem inovací,“ vysvětluje Martina Machová, HR ředitelka Sodexo Benefity.

Deset pravidel, díky kterým se můžete v práci stát nepostradatelnými

Svůj pohled přidává i personální ředitel společnosti Vekra Jan Bek: „U absolventů oceňujeme tah na branku, aktivitu, zvídavost a snahu se posouvat znalostmi i kariérně.“

Stále cennější IT

Jsou přirozeně obory, v nichž je o pracovníky nouze, a pak ty, jejichž studenti musí pro své uplatnění přece jen vyvinout více aktivity. Trh aktuálně hladoví zejména po absolventech technických oborů, jako je stavebnictví či strojírenství. Žádaní jsou i lidé z odvětví ekonomických a ze zdravotnictví.

„Se změnami v oblasti technologií se v posledních letech ještě více zvýšily možnosti uplatnění v oblasti IT, datové analytiky, umělé inteligence a dalších digitálních oborů. Podle našeho průzkumu se v Česku nyní s největším nedostatkem talentů potýká sektor komunikační služby, dále pak obchod a služby, informační technologie, doprava, skladování a automotive,“ vypočítává Lenka Vokáčová, manažerka pro sociální odpovědnost ManpowerGroup.

Pokud zaměstnavatelé v těchto oblastech podnikání najdou správného uchazeče, pak jsou obvykle ochotní i královsky platit. „Mzdové nároky mladých rostou a podniky se jim snaží přiblížit. V IT a technických oborech anebo ve firmách, kde je důležitá znalost cizích jazyků, si mohou vydělat i o pětinu více, než kolik činí průměrná mzda absolventů v daném regionu,“ konstatuje Jitka Kouba Součková, marketingová ředitelka personální agentury Grafton Recruitment.

Trpělivost je na místě

Na druhé straně nemůžete s vysokoškolským diplomem automaticky předpokládat, že se o vás firmy poperou, ihned při nástupu vám nabídnou vyšší pozici a závratnou mzdu. K těmto výhodám se budete muset propracovat.

„Zastávám názor, že je potřeba své schopnosti nejprve prokázat a až za mimořádné nasazení a výsledky je možné požadovat i mimořádné ohodnocení. Moje rada směrem k mladé generaci je: více pokory zpočátku kariéry,“ dodává Jan Bek z Vekry.

Martin Jánský z Randstad přidává i dobré rady na příští rok. Pokud vás letos čeká poslední rok studia vysoké (či vyšší odborné) školy a neradi byste po letních prázdninách čelili dospělému životu i s jeho finanční náročností, začněte si práci snů hledat s předstihem.

„Čerství absolventi by se měli po práci rozhlížet dříve než v září, protože hledání takové, která jim bude plně vyhovovat, přece jen nějaký čas zabere. Navíc v září již nemají status studenta. Ideální je začít již během studia a do zaměstnání či trainee programu nastoupit již koncem léta. Rozhlížet se mohou na firemních a kariérních stránkách, na úřadu práce, mohou kontaktovat personální agentury nebo se poptat známých,“ radí Martin Jánský, generální ředitel Randstad ČR.

Autor:
  • Nejčtenější

O peníze přijdou tak či tak. Jaká past se chystá na důchodce spořící v penzijku

Premium Novinky v penzijním spoření jsou v legislativním běhu. Stát chce zvýšit příspěvky a přimět lidi, aby na penzi spořili...

Jednoduchý návod, jak snadno rozpoznat problémové lidi

Chcete co nejrychleji, a pokud možno i nejvěrněji poznat druhé? Například proto, abyste se v nich nezklamali a nevěřili...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Utekl od počítače, chtěl pracovat rukama. S řemeslem uspěl i u zákazníků

Na začátku vyklidil malý sklep a začal se učit pracovat s kůží. Kouzlo starého řemesla ho uchvátilo. Dnes už pracuje v...

Kdo nejvíc vydělává? A přijde v příštím roce propouštění, nebo zvyšování mezd?

Průměrná mzda sice roste, kvůli inflaci však reálně klesá. Víc než polovina zaměstnanců očekává, že se jim mzda příští...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Krabička, meníčko nebo firemní kantýna? Jak se stravují zaměstnanci?

Příspěvek na stravování je vůbec nejčastějším benefitem, který zaměstnanci v práci dostávají. Jeho forma a výše se však...

O peníze přijdou tak či tak. Jaká past se chystá na důchodce spořící v penzijku

Premium Novinky v penzijním spoření jsou v legislativním běhu. Stát chce zvýšit příspěvky a přimět lidi, aby na penzi spořili...

Životabudič pro desetitisíce pacientů: infuze železa do žíly. Málo se o něm ví

Premium Nemohou dýchat, jsou unavení, otékají jim nohy, trpí arytmií, nadváhou, někdy i zmateností či depresí. Někteří netuší,...

Divoká, velká jízda, říká sestra o životě skokanky a pornoherečky Absolonové

Premium Disciplinovaná sportovkyně, soustředěná na výkony v bazénu a zlaté medaile, ale též holka, která si užívá život bez...

Tady slaví Vánoce každý den. Skleněné ozdoby zdobí stromky i po světě

Kdysi to začalo skleněnými korálky, dnes zdobí východočeská firma Ozdoba stromy po celém světě. Před domem sice...

Balet vyměnila po čase za podnikání. Založila úspěšnou módní značku

Když Anna Homola, tehdy ještě Dvořáková, studovala taneční konzervatoř, bylo jí jasné, že aktivně baletit se dá jen do...

Je klasický životopis minulostí? Mladá generace boří zažitá pravidla

Každá generace přináší něco nového společně s dobou, do které se narodila. Promítá se to i do způsobu, jakým si hledá...

Kdo nejvíc vydělává? A přijde v příštím roce propouštění, nebo zvyšování mezd?

Průměrná mzda sice roste, kvůli inflaci však reálně klesá. Víc než polovina zaměstnanců očekává, že se jim mzda příští...

Jana Bendiga na Slavících posypali moukou a počastovali rasistickou nadávkou

Předávání hudebních cen Český slavík se neobešlo bez skandálu. Na červeném koberci to zpěvák Jan Bendig (29) schytal...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...

Žádný div, že berou útokem naše obchody. Poláci prověřili české ceny

Stejný řetězec obchodů, stejné výrobky, a naprosto propastný rozdíl mezi cenami. Polský portál Fakt ze zaměřil na ceny...