Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Fyzická osoba, nebo s.r.o.? Co zvážit, abyste ušetřili třeba i na daních

Chcete začít podnikat? Vyřízení živnosti je velmi jednoduché, stejně tak ale ani založit obchodní společnost nezabere moc času a vše jde dokonce vyřídit online. Co brát do úvahy a jaké jsou výhody a nevýhody obou forem podnikání?
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Základním a nejpodstatnějším rozdílem mezi podnikatelem fyzickou osobou a obchodní společností je odpovědnost za závazky (dluhy). Osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ), podniká vlastním jménem a odpovídá proto za případné dluhy plynoucí z podnikání celým svým majetkem.

„Může se stát, že pokud se podnikání nebude dařit, a zároveň majetek nebude nijak právně ochráněn, přijde o všechno – o dům, ve kterém s rodinou bydlí, auto, chatu zděděnou po prarodičích i veškeré úspory,“ upozorňuje advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad.

Zbankrotoval a rodina přišla o střechu nad hlavou, ani zúžení SJM nepomohlo

Oproti tomu společníci ve společnosti s ručením omezeným, jak již vyplývá z názvu, ručí za dluhy společnosti svým osobním majetkem jen omezeně, a to do výše nesplněné vkladové povinnosti podle stavu zapsaného v obchodním rejstříku v době, kdy byli věřitelem vyzváni k plnění.

I když se tak i zde může v určitých případech jednat o nemalé částky ohrožující osobní majetek, nebývá to příliš časté. „Výše ručení přímo závisí na výši vkladu, který však může být sjednán i v minimální výši pouhé jedné koruny, tím tedy riziko odpadá,“ dodává advokát. U vyšší vkladové povinnosti doporučuje její brzké splnění.

OSVČ jsou často vnímány spíše jako drobnější podnikatelé pro menší zakázky, s.r.o. mnohdy mívá u obchodních partnerů lepší, profesionálnější postavení, lépe se tedy buduje značka a pověst podnikatele. U obchodní společnosti je také snadnější podnikání předat, stačí prodat svůj obchodní podíl. „Naproti tomu podnikání OSVČ je vázáno na konkrétní osobu, muselo by tedy zpravidla dojít ke znovuuzavření veškerých smluv,“ podotýká Strnad.

A zatímco podíly na zisku společníků se vyplácí až po účetní závěrce (popřípadě lze vyplácet zálohy na základě mezitímní účetní závěrky), OSVČ žádná taková omezení řešit nemusí.

Daně a jak na ně

Obecně lze říci, že při nižších hladinách příjmu má OSVČ, v porovnání s podnikáním prostřednictvím právnické osoby, jednodušší administrativu. Není totiž povinna se zapisovat do obchodního rejstříku ani vést podvojné účetnictví.

„Zároveň má možnost uplatňovat pro daňové účely nejen výdaje skutečně vynaložené, ale alternativně může využít odpočtu výdajů paušálních, stejně tak jako nejrůznějších odpočtů od základu daně a slev na dani,“ připomíná daňová poradkyně společnosti Mazars Gabriela Ivanco.

Za určitých podmínek má také OSVČ možnost přihlásit se k paušální dani, pak jej mine povinnost podávat přiznání k dani z příjmů fyzických osob a přehledy o příjmech a výdajích pro účely sociálního zabezpečení a zdravotního pojištění.

Paušální daň se od ledna 2023 mění. Komu se vyplatí a na co si dát pozor

„Celkově je daňové a odvodové zatížení podnikání fyzické osoby nižší než podnikání prostřednictvím právnické osoby v případě, že dosahované roční příjmy jsou v nižších milionech korun, zejména pokud jde o typ činnosti, která s sebou nenese nutnost vynakládání vysokých skutečných výdajů,“ upřesňuje poradkyně.

Pokud však jde o příjmy ve vyšších jednotkách milionů korun, pak začíná být administrativní náročnost i daňové zatížení obou typů podnikání víceméně shodné. Jestliže si fyzická osoba zjednoduší administrativu například uplatněním paušálních výdajů, projeví se to naopak ve zvýšení daňového a odvodového zatížení.

„V případě příjmů ve výši desítek milionů korun a vyšších je možné najít výhody spíše na straně podnikání prostřednictvím právnické osoby,“ uzavírá Gabriela Ivanco.

S.r.o. musíte založit u notáře

Založit obchodní společnost zabere zhruba půlhodinu a nemusíte ani nikam chodit. Notáři v posledních letech výrazně pokročili v digitalizaci svých služeb; zakládání s.r.o. je možné už i online a proces je velmi rychlý. I nadále samozřejmě platí, že můžete přijít do notářské kanceláře osobně, a i v takovém případě můžete svůj byznys rozjet ještě ten den.

Můžete také koupit již založenou obchodní společnost, nese to ale svá rizika. Přestože vám prodejce bude tvrdit, že toto konkrétní eseróčko zatím nikdy nepodnikalo, nelze to stoprocentně prověřit. „Víme o případu, kdy se po čase ozval věřitel se směnkou, která nebyla v účetnictví zapsána, ovšem odpovědnosti za její zaplacení se nelze vyhnout,“ varuje prezident Notářské komory ČR Radim Neubauer.

Podobně je třeba ověřit si případného zprostředkovatele tzv. ready-made firem. „Jejich zisk spočívá obvykle v nutnosti zakoupit si navíc ještě další nadstavbovou službu, tedy se například musíte smluvně zavázat, že si od něj budete několik let pronajímat i tzv. virtuální sídlo své budoucí společnosti,“ vysvětluje Neubauer.

S podnikáním začal jako student, dnes patří ke špičce v oboru

I zprostředkovatel totiž musí k notáři, takže jím deklarovaná stejná cena mívá nějaký háček. U notáře je cena daná vyhláškou, jednoduché s.r.o. založíte za zhruba 5 tisíc korun + DPH. Bude vám stačit občanský průkaz a případně souhlas vlastníka s umístěním sídla, pokud místo svého budoucího podnikání nevlastníte.

Hledáte práci? Navštivte internetový pracovní portál jobDNES.cz se 47 tisíci nabídkami práce.

Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Když tělo hovoří za duši. Signály těla vnímejte jako cenné informace o zdraví

20. května 2024

Premium Máte na den naplánováno hodně úkolů a obáváte se, že je nezvládnete? A zrovna vás ještě navíc...

KOMENTÁŘ: Sendvičová generace je v obležení povinností. Jak z toho ven

21. května 2024

Přibližně milion Čechů denně bojuje s náročnou situací, kdy musí pečovat o své stárnoucí rodiče,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Hledám dobrého a levného zubaře na pokladnu. Pomoci může i zdravotní pojišťovna

24. května 2024

Zubního lékaře potřebujeme všichni. Někdo více, někdo méně často. Minimálně na preventivní...

KOMENTÁŘ: Jak neprodělat, když úrokové sazby letí dolů

23. května 2024

Oči všech Čechů jsou už nějakou dobu upřeny na Českou národní banku a tlačí ji, aby snížila úrokové...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Nulová inflace? Myšlení bychom museli přeprogramovat, vysvětluje ekonomka

25. května 2024

Premium Inflace byla v posledních třech letech palčivým tématem. Zdražování se dotklo každé domácnosti...

Jak zvýšit svůj „tah na branku“ a zapracovat na úspěchu i kariéře

27. května 2024

Důvod, proč někteří lidé „nestíhají“, práce jim zabírá zbytečně moc času a zdržují občas i své...

KVÍZ: Víte, jak výhodně spořit na důchod a kam ukládat své peníze?

26. května 2024

Skoro tři čtvrtiny dnešních seniorů nejsou spokojeny s výší svého starobního důchodu a více než 60...

Nulová inflace? Myšlení bychom museli přeprogramovat, vysvětluje ekonomka

25. května 2024

Premium Inflace byla v posledních třech letech palčivým tématem. Zdražování se dotklo každé domácnosti...

Letní dovolená či tábor pro děti. Jak na ně přispívají zaměstnavatelé?

24. května 2024

Dovolená je věc, kterou si Češi vzít nenechají, potvrzuje se to každý rok. A letos to nebude jinak....

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

BMW prohrálo soud s budějovickým prodejcem ojetin o právo na užití loga

Exkluzivně Může nezávislý prodejce ojetých aut používat na provozovně logo automobilky, i když s ní nemá žádnou smlouvu? Vrchní...