Ze zaměstnanců se stávají lovci hlav. A firmy jim za to dobře platí

aktualizováno  12:05
Pět, deset, třicet, padesát, a dokonce sto tisíc mohou zaměstnanci získat za člověka, kterého přivedou do podniku na volné pracovní místo. Nábor naopak – kdy jednorázovou odměnu nezíská jen příchozí, ale také člověk, který jej firmě doporučí – se českým podnikům čím dál víc zamlouvá.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Počet společností, které takzvaný referenční bonus pro zaměstnance vypisují, stoupá. A zvedá se i výška odměny. „Aktuálně nabízíme 10 000 korun za doporučení kandidáta, kterého přijmeme a on setrvá úspěšně na pozici i po zkušební době,“ říká HR manažerka strojíren Metaldyne Oslavany Gabriela Kolibáčová.

Podle ní nedávné znásobení odměny z pěti na deset tisíc ještě zvýšilo úsilí lidí, především těch nových, přivést firmě někoho dalšího ze svého okruhu. Loni tímto způsobem získaly jihomoravské strojírny třetinu nových zaměstnanců.

Headhunter znamená v doslovném překladu z angličtiny „lovec hlav“. Jde o hledače talentů, těch nejschopnějších lidí v oboru, o které mají firmy zájem. Desítky soukromých agentur se tím u nás docela slušně živí. Podniky ale sází na to, že podobnou službu jim může prokázat každý jejich zaměstnanec. Zalovit může kdekoli kolem sebe – mezi partnery, dětmi, bývalými spolupracovníky, spolužáky, sousedy či známými známých.

„Najít nové kolegy aktuálně v oboru IT není právě jednoduché. A navíc, když doporučí nováčka náš člověk, je větší pravděpodobnost, že dobře zapadne profesně a odborně,“ míní ředitel poradenství společnosti Mibcon Antonín Cihlář.

Právě to, že člověk, jenž někoho do firmy přivede, za něj zároveň tak trochu ručí, se líbí zaměstnavatelům nejvíce. Doporučí svého kandidáta, sám si ho prověří a více si ho i hlídá. „Firma tak získává vysoce kvalifikované profesionály, kteří k nám přichází již s detailními informacemi o tom, jak fungujeme. Společnost, i přestože vyplácí odměnu, šetří na nákladech na recruitment, jelikož agenturní obsazení pozice by bylo finančně náročnější,“ pochvaluje si HR manažerka BNP Paribas Cardif Pojišťovny Kateřina Krist.

Také tady před časem zvýšili odměny za doporučení – od 10 tisíc výš. „Za takzvané ‚hot pozice‘ nabízíme 50 000 – jsou to místa, která jsou expertně zaměřená,“ vyjmenovává Kateřina Krist. Pojišťovna takto obsadí čtvrtinu míst.

Referenční bonusy u nás vyplácí každá čtvrtá firma

Startupy a rychle rostoucí firmy v západní polovině Evropy díky odměnám za doporučení získají většinu svých lidí. Nyní se situace vyrovnává i v těch českých, referenční bonusy vyplácí každá čtvrtá firma.

„V porovnání s dalšími trhy v regionu je jeho využití srovnatelné. V dalších zemích, jako jsou Polsko nebo Maďarsko, se rozšířenost pohybuje jen v jednotkách procent,“ shrnuje Michal Novák z Profesia.cz

Skvělé výsledky přináší tento způsob náboru personální společnosti Acamar. „Naše společnost ho hojně využívá i v zahraničí, odkud pochází drtivá většina našich vysoce kvalifikovaných pracovníků,” říká Šárka Bláhovcová, odbornice na employer branding. Počet těch, kteří mohou získat odměnu, tak ještě rozšířila. „IT firmy se dlouhodobě potýkají s nedostatkem kvalitních zaměstnanců a vysokou fluktuací. Odměnu za doporučení například programátorů proto vyplácejí i lidem, kteří zaměstnanci jejich firmy vůbec nejsou,“ poznamenává Bláhovcová.

Finanční lákadlo nabízejí malé i velké firmy – nadnárodní korporace, ale třeba také malé restaurace hledající personál.

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Karetní realita: PIN na šupině, kartu dala synovi, účet vysál kolega

Ilustrační snímek

Platit kartou Čechy baví. V digitálních platbách jsme dokonce na špici v Evropě. Používáme je doma i v cizině a platíme...

Dostal výpověď pro nadbytečnost, firma přitom inzeruje volná místa

Ilustrační snímek

Zaměstnavatel nám může dát výpověď jen z důvodů vyjmenovaných v zákoníku práce. Co ale dělat, když výpovědní důvod...

Kolik letos zaplatíte v Chorvatsku v restauraci a v supermarketu?

Ilustrační snímek

Jadran není levný, ale i tam se dá ušetřit. Přinášíme přehled cen, kolik stojí v Chorvatsku potraviny, drogistické...

Podnikal a tloustl. Drasticky shodil 33 kilo a změnil si tím život

Stanislav Petříček

Stanislav Petříček začal podnikat a přibývat na váze. Během roku vystřídal pět velikostí kalhot. Pak začal mít strach,...

Za pár let jde do důchodu, a tak zvažuje, co s našetřenými penězi

Ilustrační foto

Sedmapadesátileté Janě vyprší za tři roky penzijní i životní pojištění. Už nyní přemýšlí, jak naloží s uspořenými...

Další z rubriky

Dostal výpověď pro nadbytečnost, firma přitom inzeruje volná místa

Ilustrační snímek

Zaměstnavatel nám může dát výpověď jen z důvodů vyjmenovaných v zákoníku práce. Co ale dělat, když výpovědní důvod...

Mzdy rostou, někde raketově. Kdo dostal letos přidáno nejvíce

Ilustrační snímek

Lektorkám, jeřábníkům, manažerům hotelů a dalším profesím se od Nového roku zvedají platy o tisíce měsíčně. Zato...

Ze zaměstnanců se stávají lovci hlav. A firmy jim za to dobře platí

Ilustrační snímek

Pět, deset, třicet, padesát, a dokonce sto tisíc mohou zaměstnanci získat za člověka, kterého přivedou do podniku na...

Kolik je průměrný důchod a kolik lidí tuto dávku dostává?

Kolik je průměrný důchod a kolik lidí tuto dávku dostává?

Kurzy.cz Důchodů máme několik typů. Ten nejčastější je starobní a pobírá ho více než 2,4 milionu lidí. V průměru dostávají 13 30...

Najdete na iDNES.cz