Neděle 2. října 2022, svátek má Olívie, Oliver
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Neděle 2. října 2022 Olívie, Oliver

Řada zaměstnavatelů marně shání lidi, hlad je po deseti profesích

Hledat jehlu v kupce sena je možná namáhavé, ale je alespoň nějaká šance, že se najde. Zaměstnavatelé jsou však v poslední době v situaci, kdy shánějí něco, co prostě není. Šikovné lidi, kteří mají odpovídající vzdělání, zkušenosti a ještě umějí cizí jazyk, pokud je to pro pracovní pozici potřeba.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„To je takzvaná svatá trojice nároků na absolventy, jak opakovaně v posledních deseti letech vyplývá z našich průzkumů mezi zaměstnavateli,“ potvrzuje Tomáš Ervín Dombrovský, analytik pracovního trhu ze společnosti LMC, která provozuje portály Jobs.cz nebo Práce.cz.

Alespoň půl roku na stáži

Pokud chcete budovat svou kariéru od úplných základů, pěkně ze „suterénu“ firmy, nemusíte se s praxí v oboru až tolik trápit. Míst najdete na pracovním trhu pořád dost.

„Na kandidáty neklademe žádné speciální požadavky, máme propracovaný tréninkový plán, během kterého se uchazeč vše potřebné naučí,“ přitakává kupříkladu Kateřina Krampera z managementu sítě rychlého občerstvení KFC.

Jenže pokud máte vyšší ambice, zkušenosti ničím nenahradíte. „Výhodou je samozřejmě praxe v oboru. A čím je delší, tím lépe, základ je alespoň půl roku,“ radí čerstvým absolventům Dombrovský.

Jako živý důkaz svých slov může analytik LMC využít třeba curriculum vitae finančníka Tomáše Kubici, ředitele ve významné londýnské investiční firmě Kohlberg Kravis Roberts, kam se propracoval i díky tomu, že se už při studiu otáčel a vyzkoušel si slušnou řádku pozic.

„Při studiu jsem absolvoval pět stáží, kombinoval jsem práci na částečný úvazek během semestru, plný úvazek o letních prázdninách a také v jednom celém semestru,“ vypočetl třiatřicetiletý absolvent University of New York in Prague.

Podle něj takové praktické zkušenosti fungují na stejném principu jako sněhová koule. „První pracovní stáž vede k další, která vede k vysněné práci na plný úvazek, a ta zase k jiné. Jestliže přeskočíte první stáž, nemáte pouze o jednu méně, ale můžete ztratit celkový ‚nabalovací‘ efekt,“ vysvětluje.

Firmy si „své lidi“ vychovávají

Chcete-li mít podobně úspěšnou kariéru, využijte nynější situace. Právě nejlepší čas, kdy se mohou absolventi najít se svým ideálním zaměstnavatelem. Podle průzkumu společnosti ManpowerGroup totiž české firmy stále víc trápí nedostatek talentů – 36 procent z nich si stěžuje, že nemůže najít lidi, které potřebuje.

Jen pro představu: zatímco před pěti lety dokončilo vysokou školu přes 90 tisíc absolventů, v roce 2018 jich nebylo ani 69 tisíc. A tak si musí firmy dorost vychovat a zajistit mu nezbytnou praxi.

„Zvlášť velké společnosti jsou v tomto otevřené, takže u nich mají šanci schopní a talentovaní studenti,“ upozorňuje Kristýna Králová z personálně poradenské společnosti Hays na to, že velké korporáty loví „nedostatkové zboží“ přímo na školách, otevírají pro ně trainee programy a nabízejí stáže.

Přesně tímto způsobem se nechal odchytit například absolvent plzeňské elektrotechnické fakulty Martin Schneider, který nastoupil do trainee programu společnosti E.ON.

„Líbilo se mi, že tu člověk rok rotuje po různých pracovištích, takže získá řadu zkušeností a pozná, jak to tady funguje,“ vysvětluje Martin Schneider, který zde nakonec zakotvil na plný úvazek – to když se zastavil v oddělení, jež se zabývá rozvojem elektromobility.

Z mechanika pekařem? Proč ne

Smutnit ovšem nemusí ani ti, kteří se na vysokoškolská studia necítí. Kdokoliv, kdo se vyučí řemeslu, získá vzdělání v technických oborech, pohostinství či zdravotnictví nebo chce řídit třeba dálkový autobus, může hladce vplout na pracovní trh. I tady je však potřeba praxe v oboru – kterou jsou firmy v personální tísni schopny zajistit.

„Těžko můžeme přijmout například finančního analytika bez ekonomického vzdělání či praxe, což platí i pro některé technické profese. Na druhou stranu pracuje u nás řada kolegů, kteří k nám nastoupili bez zkušeností i příslušného vzdělání a na svou současnou pozici se dostali díky skvěle odvedené práci a 100procentnímu nasazení,“ vypráví Denisa Mylbachrová z Pivovarů Staropramen, které na dálku přitakávají i další zaměstnavatelé.

Za všechny to shrnula například Rita Gabrielová, mluvčí řetězce hypermarketů Globus, který bojuje jako všichni další obchodníci s nedostatkem personálu.

„Máme spoustu příkladů, kdy se nám na provozních pozicích podařilo z mechanika ‚vychovat‘ skvělého pekaře a v administrativě dát možnost absolventům, aby se stali specialisty v IT, marketingu nebo nákupu. Důležitý je pro nás především zájem a chuť pracovat,“ potvrzuje Gabrielová.

Román ve dvou jazycích

Jako pekař, řezník nebo třeba hodinář upotřebíte především šikovné ruce a nabyté zkušenosti. Pokud ovšem chcete dotáhnout na prestižní pozici, pak bude potřeba ještě něco navíc – totiž jazyky.

Cizí jazyk je pro úspěch na zajímavých pracovních místech naprosto klíčový. „Primární je angličtina. Firmy nedají na certifikáty, jde jim o reálnou schopnost domluvit se,“ upozorňuje Dombrovský, že osvědčení možná vypadají hezky v životopise, ale dialog s kolegy či zákazníky nezajistí.

Top 10 nejžádanějších profesí:

 • Řemeslníci: elektrikáři, svářeči, mechanici
 • Řidiči: kamionů, dodávek, stavebních strojů, hromadné dopravy
 • Inženýři: strojní inženýři, elektroinženýři, civilní inženýři, chemičtí inženýři
 • Technici: kontroloři kvality, techničtí zaměstnanci
 • Obchodní zástupci: B2B (jejich klienty jsou firmy a podnikatelé), B2C (klienty jsou běžní zákazníci), kontaktní centra IT
 • Účetnictví a finance: certifikovaní účetní, auditoři, finanční analytici
 • Zdravotní personál: lékaři, zdravotní sestry a další ošetřující personál
 • Management: vedoucí pracovníci
 • Pohostinství: číšníci, kuchaři, hotelový personál

Zdroj: průzkum Nedostatek lidí s potřebným profilem, ManpowerGroup 2018

O tom by mohli vyprávět lidé z těžařské a petrochemické společnosti ExxonMobil, v jejíž pražské pobočce pracují zaměstnanci více než osmdesáti národností. Ano, čtete správně, skutečně jich je více než osm desítek – hotový Babylon.

„Jsme americká firma a poskytujeme z Prahy podporu kolegům a zákazníkům ve 150 zemích po celém světě, proto je pro nás výborná angličtina samozřejmostí. Každý další jazyk vítáme,“ vysvětluje Martina Slabá z ExxonMobil, proč to u nich bez plynné angličtiny vážně nejde.

Jazyková průprava zocelená praxí je přitom potřeba i v méně národnostně smíšených kolektivech. Například podle údajů personální agentury Grafton Recruitment představují dvojjazyčné pozice až 30 procent pracovních nabídek.

„Plynulá angličtina je považována za samozřejmost, stále častěji firmy vyžadují i znalost dalšího jazyka, a to alespoň na středně pokročilé úrovni,“ doplňuje podrobnosti Jitka Součková z agentury Grafton Recruitment. V praxi to znamená, že budoucí zaměstnanec si přečte v cizím jazyce noviny či román a dokáže plynně argumentovat.

 • Nejčtenější

Začal podnikat sám a z ničeho, teď má parťačku a vydělávají miliony

Štěpán Hodač se proslavil vlastním receptem na hummus a kimchi. Se svými produkty oslovil spoustu zákazníků a svou...

Podle metrů, nebo podle osob? Jak účtovat zálohy na služby v SVJ

Premium Pokud jste vlastníkem bytu, zálohové platby energií řešíte sami se svým dodavatelem, stejně tak i vyúčtování. Řadu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kteří absolventi na trhu práce uspějí nejlépe a kde jsou největší mzdy

Každý rok je pro absolventy něčím výjimečný. Ten letošní je k nováčkům veskrze vlídný. Firmy vítají každou novou sílu s...

Povinnost, nebo benefit? Stravné se zvýšilo, na co máte nárok?

Stravné bylo od 20. srpna zvýšeno. To ovlivnilo i daňově optimální hodnotu stravenky, která dnes činí 180 Kč. Na co...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chaty a chalupy už tolik nefrčí. Co to dělá s cenami?

Premium Krátce po vypuknutí pandemie koronaviru v roce 2020 se pořízení rekreační nemovitosti stalo po delší době opět horkým...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Po přečtení pošli dál. Na neobvyklém projektu vydělají všichni

Nevěřte tomu, že mladí Češi nečtou. Čtou, a ještě se o své použité knihy rádi se ziskem podělí. Na téhle zálibě...

Podnikejte a buďte vidět. Není to složité, pro radu můžete i do banky

Advertorial Začínáte s podnikáním, ale marketing vám nic neříká? Založili jste malou firmou a chcete vydělat nemalé peníze? V...

Kteří absolventi na trhu práce uspějí nejlépe a kde jsou největší mzdy

Každý rok je pro absolventy něčím výjimečný. Ten letošní je k nováčkům veskrze vlídný. Firmy vítají každou novou sílu s...

Začal podnikat sám a z ničeho, teď má parťačku a vydělávají miliony

Štěpán Hodač se proslavil vlastním receptem na hummus a kimchi. Se svými produkty oslovil spoustu zákazníků a svou...

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Úmrtní list Alžběty II. odhalil příčinu i čas smrti královny

Britská královna Alžběta II. zemřela na stáří. Vyplývá to z jejího úmrtního listu, který ve čtvrtek zveřejnil skotský...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...

Dcera Neumannové randí s modelem. V mém životě muž není, říká její matka

Dcera legendární lyžařky Kateřiny Neumannové, osmnáctiletá Lucie randí s úspěšným modelem Oliverem Průchou. Promluvili...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...