Pondělí 12. dubna 2021, svátek má Julius
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pondělí 12. dubna 2021 Julius

Řada zaměstnavatelů marně shání lidi, hlad je po deseti profesích

Hledat jehlu v kupce sena je možná namáhavé, ale je alespoň nějaká šance, že se najde. Zaměstnavatelé jsou však v poslední době v situaci, kdy shánějí něco, co prostě není. Šikovné lidi, kteří mají odpovídající vzdělání, zkušenosti a ještě umějí cizí jazyk, pokud je to pro pracovní pozici potřeba.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„To je takzvaná svatá trojice nároků na absolventy, jak opakovaně v posledních deseti letech vyplývá z našich průzkumů mezi zaměstnavateli,“ potvrzuje Tomáš Ervín Dombrovský, analytik pracovního trhu ze společnosti LMC, která provozuje portály Jobs.cz nebo Práce.cz.

Alespoň půl roku na stáži

Pokud chcete budovat svou kariéru od úplných základů, pěkně ze „suterénu“ firmy, nemusíte se s praxí v oboru až tolik trápit. Míst najdete na pracovním trhu pořád dost.

„Na kandidáty neklademe žádné speciální požadavky, máme propracovaný tréninkový plán, během kterého se uchazeč vše potřebné naučí,“ přitakává kupříkladu Kateřina Krampera z managementu sítě rychlého občerstvení KFC.

Jenže pokud máte vyšší ambice, zkušenosti ničím nenahradíte. „Výhodou je samozřejmě praxe v oboru. A čím je delší, tím lépe, základ je alespoň půl roku,“ radí čerstvým absolventům Dombrovský.

Jako živý důkaz svých slov může analytik LMC využít třeba curriculum vitae finančníka Tomáše Kubici, ředitele ve významné londýnské investiční firmě Kohlberg Kravis Roberts, kam se propracoval i díky tomu, že se už při studiu otáčel a vyzkoušel si slušnou řádku pozic.

„Při studiu jsem absolvoval pět stáží, kombinoval jsem práci na částečný úvazek během semestru, plný úvazek o letních prázdninách a také v jednom celém semestru,“ vypočetl třiatřicetiletý absolvent University of New York in Prague.

Podle něj takové praktické zkušenosti fungují na stejném principu jako sněhová koule. „První pracovní stáž vede k další, která vede k vysněné práci na plný úvazek, a ta zase k jiné. Jestliže přeskočíte první stáž, nemáte pouze o jednu méně, ale můžete ztratit celkový ‚nabalovací‘ efekt,“ vysvětluje.

Firmy si „své lidi“ vychovávají

Chcete-li mít podobně úspěšnou kariéru, využijte nynější situace. Právě nejlepší čas, kdy se mohou absolventi najít se svým ideálním zaměstnavatelem. Podle průzkumu společnosti ManpowerGroup totiž české firmy stále víc trápí nedostatek talentů – 36 procent z nich si stěžuje, že nemůže najít lidi, které potřebuje.

Jen pro představu: zatímco před pěti lety dokončilo vysokou školu přes 90 tisíc absolventů, v roce 2018 jich nebylo ani 69 tisíc. A tak si musí firmy dorost vychovat a zajistit mu nezbytnou praxi.

„Zvlášť velké společnosti jsou v tomto otevřené, takže u nich mají šanci schopní a talentovaní studenti,“ upozorňuje Kristýna Králová z personálně poradenské společnosti Hays na to, že velké korporáty loví „nedostatkové zboží“ přímo na školách, otevírají pro ně trainee programy a nabízejí stáže.

Přesně tímto způsobem se nechal odchytit například absolvent plzeňské elektrotechnické fakulty Martin Schneider, který nastoupil do trainee programu společnosti E.ON.

„Líbilo se mi, že tu člověk rok rotuje po různých pracovištích, takže získá řadu zkušeností a pozná, jak to tady funguje,“ vysvětluje Martin Schneider, který zde nakonec zakotvil na plný úvazek – to když se zastavil v oddělení, jež se zabývá rozvojem elektromobility.

Z mechanika pekařem? Proč ne

Smutnit ovšem nemusí ani ti, kteří se na vysokoškolská studia necítí. Kdokoliv, kdo se vyučí řemeslu, získá vzdělání v technických oborech, pohostinství či zdravotnictví nebo chce řídit třeba dálkový autobus, může hladce vplout na pracovní trh. I tady je však potřeba praxe v oboru – kterou jsou firmy v personální tísni schopny zajistit.

„Těžko můžeme přijmout například finančního analytika bez ekonomického vzdělání či praxe, což platí i pro některé technické profese. Na druhou stranu pracuje u nás řada kolegů, kteří k nám nastoupili bez zkušeností i příslušného vzdělání a na svou současnou pozici se dostali díky skvěle odvedené práci a 100procentnímu nasazení,“ vypráví Denisa Mylbachrová z Pivovarů Staropramen, které na dálku přitakávají i další zaměstnavatelé.

Za všechny to shrnula například Rita Gabrielová, mluvčí řetězce hypermarketů Globus, který bojuje jako všichni další obchodníci s nedostatkem personálu.

„Máme spoustu příkladů, kdy se nám na provozních pozicích podařilo z mechanika ‚vychovat‘ skvělého pekaře a v administrativě dát možnost absolventům, aby se stali specialisty v IT, marketingu nebo nákupu. Důležitý je pro nás především zájem a chuť pracovat,“ potvrzuje Gabrielová.

Román ve dvou jazycích

Jako pekař, řezník nebo třeba hodinář upotřebíte především šikovné ruce a nabyté zkušenosti. Pokud ovšem chcete dotáhnout na prestižní pozici, pak bude potřeba ještě něco navíc – totiž jazyky.

Cizí jazyk je pro úspěch na zajímavých pracovních místech naprosto klíčový. „Primární je angličtina. Firmy nedají na certifikáty, jde jim o reálnou schopnost domluvit se,“ upozorňuje Dombrovský, že osvědčení možná vypadají hezky v životopise, ale dialog s kolegy či zákazníky nezajistí.

Top 10 nejžádanějších profesí:

 • Řemeslníci: elektrikáři, svářeči, mechanici
 • Řidiči: kamionů, dodávek, stavebních strojů, hromadné dopravy
 • Inženýři: strojní inženýři, elektroinženýři, civilní inženýři, chemičtí inženýři
 • Technici: kontroloři kvality, techničtí zaměstnanci
 • Obchodní zástupci: B2B (jejich klienty jsou firmy a podnikatelé), B2C (klienty jsou běžní zákazníci), kontaktní centra IT
 • Účetnictví a finance: certifikovaní účetní, auditoři, finanční analytici
 • Zdravotní personál: lékaři, zdravotní sestry a další ošetřující personál
 • Management: vedoucí pracovníci
 • Pohostinství: číšníci, kuchaři, hotelový personál

Zdroj: průzkum Nedostatek lidí s potřebným profilem, ManpowerGroup 2018

O tom by mohli vyprávět lidé z těžařské a petrochemické společnosti ExxonMobil, v jejíž pražské pobočce pracují zaměstnanci více než osmdesáti národností. Ano, čtete správně, skutečně jich je více než osm desítek – hotový Babylon.

„Jsme americká firma a poskytujeme z Prahy podporu kolegům a zákazníkům ve 150 zemích po celém světě, proto je pro nás výborná angličtina samozřejmostí. Každý další jazyk vítáme,“ vysvětluje Martina Slabá z ExxonMobil, proč to u nich bez plynné angličtiny vážně nejde.

Jazyková průprava zocelená praxí je přitom potřeba i v méně národnostně smíšených kolektivech. Například podle údajů personální agentury Grafton Recruitment představují dvojjazyčné pozice až 30 procent pracovních nabídek.

„Plynulá angličtina je považována za samozřejmost, stále častěji firmy vyžadují i znalost dalšího jazyka, a to alespoň na středně pokročilé úrovni,“ doplňuje podrobnosti Jitka Součková z agentury Grafton Recruitment. V praxi to znamená, že budoucí zaměstnanec si přečte v cizím jazyce noviny či román a dokáže plynně argumentovat.

Daňové přiznání za rok 2020

Interaktivní daňové formuláře vám usnadní práci, protože umí vypočítat daně za vás. Termín pro odevzdání formuláře a úhradu daně za rok 2020 byl posunut na 3. května 2021.

 • Nejčtenější

KVÍZ: Mohli byste být finančním poradcem? Zvládli byste jejich zkoušky?

Ať už uvažujete o práci na finančním trhu, anebo si jen tak chcete porovnat své znalosti s profesionály, zkuste si...

Za psa odpovídá jeho majitel. Pokuty mohou dosáhnout až 100 tisíc korun

Pandemie ovlivnila i poptávku po psech. Chovatelé potvrzují, že zájem o štěňata je několikanásobně vyšší než v minulých...

KVÍZ: Věcné břemeno či nájemní smlouva. Znáte rizika při koupi nemovitosti?

Koupě nemovitosti znamená vysokou finanční investici, přesto si řada zájemců předem nezjišťuje všechny možné nedostatky...

Finanční znalosti Čechů klesly. Na penzi spoří jen 43 procent lidí

Pandemická situace a vládou přijatá opatření se promítly nejen do peněženek Čechů, ale mají negativní dopad i na naše...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Efekt rámování má tisíce podob. Ovlivňuje i vaše rozhodování?

Jsou pro nás při rozhodování důležitější fakta, nebo způsob, jak nám jsou prezentována? Či, vyjádřeno jinak, hodnotíme...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

První romské dítě, které skončilo v babyboxu. Romové zuří, matka ho chce zpět

Premium Je to příběh 217. dítěte, které babyboxy zachránily a prvního romského dítěte, které se v babyboxu ocitlo. Matka...

Fiala politiku dělat neumí a důsledky jsou tragické, hodnotí Klaus dnešní ODS

Premium Za deset dní oslaví ODS třicáté výročí svého vzniku. MF DNES požádala jejího zakladatele Václava Klause, aby...

 • Další z rubriky

Jděte po tom, co vás baví. Pak přijdou i peníze, radí kariérní expert

Premium Neřešte peníze, ty přijdou později. Zapracujte na sebeprezentaci a měkkých dovednostech. „A najděte si zaměstnání,...

Stále více živnostníků i firem má problémy splácet úvěry

České domácnosti zatím splácejí podle statistik své úvěry i po konci úvěrového poměrně dobře. Ovšem u firem a...

Úředníci jim podnikání rozmlouvali, dnes mají obrat 25 milionů

Před třemi lety zvítězili v soutěži Rodinná firma. Jejich medovina získala zlatou medaili na světové soutěži medovin...

Nová pracovní zkušenost: Svého šéfa a kolegy znám jen s rouškou

Premium Řada firem funguje od loňského března téměř nonstop v režimu home office. Není tak výjimkou, že zaměstnanec, který ve...

Advantage Consulting, s.r.o.
FINANČNÍ ÚČETNÍ S NJ- FAKTURACE (BENEFITY 20.000 KČ)

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Kuchyň mají na terase. Šílený plán mladých manželů je geniální

Honza a Katka se po svatbě nastěhovali do domu svých prarodičů. V patře, které obývají, jim však chybí kuchyň. A tak...

Jak často se nakazí již očkovaní? Důkladná studie dala skvělé výsledky

Americké středisko pro kontrolu nakažlivých nemocí (CDC) ve svém časopise vydalo průběžné výsledky studie, která je...

Pohřeb prince Philipa se bude konat 17. dubna, Harry dorazí bez Meghan

Buckinghamský palác oznámil, že pohřeb zesnulého prince Philipa se bude konat 17. dubna. Zároveň potvrdil, že princ...

Miliardový byznys vyschl, technologický obr Kapsch se stahuje z Česka

V dobách největší slávy šlo o firmu s miliardovými obraty, která se nebála pouštět do slovních přestřelek se členy...

Podstoupím úpravu prsou. Není čas cvičit a chroustat mrkev, říká Kalivodová

Andrea Kalivodová (43) se svěřila s tím, proč se rozhodla podstoupit remodelaci prsou. Operní pěvkyně v rozhovoru pro...