Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Česká dovolená nadivoko. Mění home office či ošetřovné nárok na dovolenou?

Máte v práci embargo na výběr dovolené, zatímco kolega z firmy odvedle si musí v červnu vyčerpat aspoň týden a do konce roku celou? Firmy teď řeší dovolené svých lidí spíše intuitivně a každá jinak. Někde ji i krátí.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zatímco ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová by ráda českým firmám vnukla, aby rozdávaly poukázky na tuzemskou dovolenou, řada podniků v tuhle chvíli ani neví, jestli své zaměstnance na letní dovolenou vůbec pošle.

„Firmy to řeší individuálně. Některé daly lidem dovolenou příkazem na začátku karantény, ale teď je to tak, že spousta lidí je buď na překážce doma, nebo na ošetřovačce. Firmy počítají ztráty, dělají opatření,“ říká Barbora Tomšovská z headhunterské agentury Touchdown. Stejně jako firmy se zařizují i zaměstnanci. Zdaleka ne každý na dovolenou, zvláště pokud zůstal v době pandemických opatření doma, chce odjet.

„Mnoho lidí je teď s dětmi doma, když to vyjde a 25. května půjdou do školy, tak tam budou na pět týdnů a opět dva měsíce doma. Zahraniční dovolené se ruší, v tuzemsku se zatím vyčkává, jak se situace vyvine. Hodně lidí si také dovolenou rozmyslí a soustředí se na udržení si práce,“ myslí si Barbora Tomšovská.

Přichází doba zkracování

Společnosti, které nemohly své zaměstnance převést na home office nebo mají velký podíl rodičů školáků, musely dlouhé týdny fungovat s menším množstvím lidí na práci. A někde z toho vyvodily rychlé důsledky. „Jako reakci na poměrně velký počet případů ošetřování člena rodiny a podobně jsem zrušil tři dny dodatkové dovolené, které byly předmětem kolektivní smlouvy. Snižujeme také některé bonusy, odchodné do důchodu a snižujeme i počet zaměstnanců o 5 procent,“ říká Zdeněk Chrdle, generální ředitel společnosti AŽD, která má na 1 700 zaměstnanců.

Otázka pro advokáta

Může zaměstnavatel krátit dovolenou kvůli ošetřovnému?

Jedním z důvodů ke krácení dovolené je případ, kdy zaměstnanec nepracuje kvůli překážkám v práci. Mezi tyto překážky patří zejména pracovní neschopnost nebo například právě ošetřování člena rodiny.

V takovém případě může zaměstnavatel krátit dovolenou o jednu dvanáctinu za prvních 100 zmeškaných směn či pracovních dnů a o další dvanáctinu za každých dalších 21 neodpracovaných směn resp. pracovních dnů.

Zaměstnanci, jehož pracovní poměr u společnosti trvá celý rok, však musí po tomto krácení zůstat alespoň dva týdny dovolené.

Ondřej Řitička, advokátní kancelář Noerr

Ondřej Řitička

Aby bylo na zakázky vždy dost lidí do směny, si hlídá i břeclavská tiskárna Moraviapress. „Aktuálně máme stop dovolené, respektive dovolenou povolují jen nejvyšší instance podle aktuálního stavu. Léto mají v pravomoci jednotliví vedoucí oddělení tak, aby třísměnný provoz a s tím spojené administrativní procesy byly zajištěné,“ poznamenává Jiří Myšík, generální ředitel Walstead Moraviapress.

Jinde uvažují i o krácení, které jim dovoluje zákoník práce. „Asi nejčastějším důvodem bude krácení dovolené v případě, kdy zaměstnanec nevykonává práci pro překážky. Mezi tyto překážky patří pracovní neschopnost nebo například právě ošetřování člena rodiny. Pokud by tedy byl zaměstnanec tzv. na neschopence nebo na ošetřovném, přičemž dohromady takto zmešká více než 100 dní, může mu být dovolená zkrácena o jednu dvanáctinu, či o více v případě dalších 21 dní absence,“ vysvětluje Ondřej Řitička z pražské pobočky mezinárodní advokátní kanceláře Noerr.

Podle tohoto pravidla chce v následujících týdnech postupovat i Dopravní podnik hlavního města Prahy. „Ve věci krácení dovolené postupujeme v souladu se zákoníkem práce: pokud zaměstnanec zamešká více než 100 pracovních dnů, dovolená mu bude krácena,“ říká mluvčí podniku Aneta Řehková.

Záchrannou síť připravují pro případné krácení dovolené i v Direct pojišťovně. „Ke všem případům chceme přistupovat lidsky a s rozumem. O této možnosti víme, pokud bychom ke krácení přistoupili, dá se pak využít naše neomezené volno,“ říká Nela Maťašeje z Direct pojišťovny. Takzvané neomezené volno si zdejší zaměstnanci mohou vybrat poté, co už jim žádné nezbude. „Musí mít hotovou práci tak, aby neohrozili fungování svého týmu,“ vysvětluje podmínky Nela Maťašeje.

Home office na léto

Ty společnosti, které valnou většinu své agendy během vládních opatření mohly svým zaměstnancům posílat domů, nechávají své lidi v domácích kancelářích i nadále. „I když naše dvě děti nastoupí 25. května do školy, stejně budu pracovat z domu, protože škola i družina budou kratší než obvykle a nepokrývají mi ani celou pracovní dobu, natož cestování do práce,“ říká čtyřicetiletá Lada, která bydlí 25 kilometrů od Brna, kde pracuje jako bankovní úřednice. Očekává, že stejný model bude fungovat i po celé letní prázdniny.

Ale něco za něco. Administrativní firmy sice k žádnému plošnému omezování letní dovolené nepřistupují, ale připouštějí, že volná ruka platí pouze v případě, že se mezi sebou zaměstnanci domluví a rozdělí si volno tak, aby práce nestála.

„Naší snahou je domluvit se rozumně. Klíčová je nyní úloha vedoucích týmů. Prozatím se to daří, samozřejmě nápor čeká tento systém o letních prázdninách. Nicméně během krize se nám osvědčil všeobecný home office, vybaveni na něj jsme, takže bude možné i kombinované řešení,“ poukazuje Eva Svobodová z Uniqa pojišťovny.

Vybrat. Ideálně hned

V nemalé části podniků mají už kus letošní dovolené za sebou nebo ji právě vybírají. „Většina firem chce, aby si zaměstnanci vybrali dovolenou do konce roku,“ říká Barbora Tomšovská z agentury Touchdown. „K určité úpravě jsme přistoupili, když jsme našim zaměstnancům doporučili sedm dní z letošního nároku na dovolenou vybrat do 30. června,“ říká Zuzana Filipová z Moneta Money Bank.

Podobně se zařídil i největší český výrobce sanitární techniky Alca plast. „Část zaměstnanců čerpala dovolenou během karantény,“ říká vedoucí marketingu Petr Neumann. Další „povinné“ dovolenkové týdny chystají podniky na školní prázdniny. „Žádné omezení dovolené neplánujeme, ale každý zaměstnanec si musí v létě vybrat minimálně 14 dní,“ říká Robert Šimek, ředitel moravskokrumlovského závodu Retex. V ohrožení tak letos podle zaměstnavatelů nebudou ani celozávodní dovolené, na které jsou lidé zvyklí, a to ve stejných časech. „Výrobu jsme během krize nemuseli pozastavit, proto se budeme držet původního plánu. Letos budeme mít celozávodní dovolenu na přelomu července a srpna, celkem to bude 10 dní,“ říká Silvie Drlová z První brněnské strojírny Velká Bíteš.

„Pro nás je důležité, aby si zaměstnanci dovolenou do konce roku vybrali, pokud možno v nějakém rozumném režimu – většina využije týdenní celozávodní volno v srpnu a následně se zajistí čerpání dovolené tak, aby nebyla omezena flexibilita výroby ani jiných oddělení,“ nastiňuje plán Radim Linka, generální ředitel výrobce osvětlení BeghelliElplast.

  • Nejčtenější

Když tělo hovoří za duši. Signály těla vnímejte jako cenné informace o zdraví

20. května 2024

Premium Máte na den naplánováno hodně úkolů a obáváte se, že je nezvládnete? A zrovna vás ještě navíc...

KOMENTÁŘ: Sendvičová generace je v obležení povinností. Jak z toho ven

21. května 2024

Přibližně milion Čechů denně bojuje s náročnou situací, kdy musí pečovat o své stárnoucí rodiče,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

IT nebylo to pravé ořechové. Srdce ho táhlo k práci s kovem a dřevem

18. května 2024

Technická škola ho nebavila, stejně tak ho neoslovil ani víc adrenalinově zaměřený obor. Adrenalin...

Díky životnímu pojištění můžete ušetřit na daních. Na co máte nárok

17. května 2024

Daňové zvýhodnění příspěvků na životní pojištění doznalo změn. Zatímco ještě za rok 2023 bylo možné...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

KOMENTÁŘ: Jak neprodělat, když úrokové sazby letí dolů

23. května 2024

Oči všech Čechů jsou už nějakou dobu upřeny na Českou národní banku a tlačí ji, aby snížila úrokové...

KOMENTÁŘ: Jak neprodělat, když úrokové sazby letí dolů

23. května 2024

Oči všech Čechů jsou už nějakou dobu upřeny na Českou národní banku a tlačí ji, aby snížila úrokové...

Advokát: Nehodu nezaviní, o všechna odškodnění se ale poškození nehlásí

23. května 2024

Škody při dopravních nehodách razantně narůstají, zvlášť na zdraví. Podle advokáta Zbyňka Drobiše...

Od plastových karet k mobilům a hodinkám. Kam směřuje placení budoucnosti

22. května 2024

Platební karty se u nás začaly používat v roce 1992. Od té doby výrazně vzrostl počet bankomatů i...

Daň z nemovitých věcí nabobtnala, lhůta pro zaplacení se blíží

22. května 2024

Letos si všichni vlastníci nemovitých věcí sáhnou hlouběji do kapsy. Proti loňskému roku zaplatí na...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...