Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. března 2023 Taťána

Urvěte si brigádu. Právě teď je nejlepší čas

Tak nízkou nabídku jarních brigádnických míst personální agentury nepamatují. Opatření kvůli pandemii koronaviru zastavila provozy, nikoliv ale plány podniků. Nyní se však opět obchod a výroba roztáčejí a berou brigádníky všemi deseti.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pár míst pro řidiče s dodávkou, studenty pro ostrahu objektů nebo pomocníky na vybalování zboží do supermarketu. Nic pestřejšího se mezi jarními brigádami letos nenacházelo.

„Situace je oproti loňskému roku kvůli mimořádným opatřením v souvislosti s pandemií koronaviru zcela odlišná, počet nově zadávaných brigád se během dubna snížil meziročně o zhruba 70 procent,“ říká Tomáš Ervín Dombrovský, datový analytik společnosti LMC, která provozuje Jobs.cz a další pracovní portály.

Brigády tak na jaře zaznamenaly ještě větší propad než stálá pracovní místa, jejichž nabídka podle Dombrovského klesla „pouze“ o polovinu. Důvodů je několik. Zmizela místa pro výpomoc v hospodách a restauracích, v obchodech a dalších institucích, které zůstaly od poloviny března uzavřeny, část těchto brigádníků ale přešla jinam, do odvětví, která v době pandemie musela rychle posilovat.

„Kvůli velkému výpadku automobilového průmyslu, gastronomie nebo hotelnictví přecházeli lidé ve velkém například do logistiky. Ať už do skladů velkých e-shopů, nebo mezi rozvozce potravin a dalších aktuálně vytížených branží,“ vysvětluje změny na pracovním trhu Marcela Vyskoková z personální agentury Advantage Consulting. Výsledkem bylo, že si lidé, kteří ze dne na den ztratili práci, rychle rozebrali i brigády, které ještě na začátku března patřily mezi ležáky.

„Plánovala jsem, že až si s dětmi zajedeme domácí režim výuky, přihlásím se na nějakou kratší brigádu do potravin. Ale v okolí bydliště už jsem nenašla ani místo ve skladu. Všude už bylo v dubnu plno,“ říká šestatřicetiletá Kateřina, která žije na bystrckém sídlišti v Brně.

Kdo čeká na příležitost

O to větší jsou ale očekávání. „Po rozvolnění mimořádných bezpečnostních opatření v květnu a v červnu se poptávka firem určitě alespoň mírně oživí,“ poznamenává Tomáš Ervín Dombrovský. Podobně to vidí i Michaela Dimitrová z personální agentury Grafton Recruitment. „Od května se začala poptávka částečně oživovat. Z brigád jsou zaměstnavateli nejžádanější jednorázové výpomoci většinou manuálního charakteru, jako například stěhování či úklid kanceláří,“ říká Dimitrová.

Nejlepší pomocnická místa si už v polovině května tradičně rozebírají studenti středních a vysokých škol, kteří preferují několikatýdenní intenzivní práci a vydělané peníze pak v druhé půlce prázdnin utrácejí za cestování. Nyní se k nim přidává i řada těch, kteří si budou chtít po nucené pauze vylepšit domácí rozpočet. Poptávat brigádu budou také pracovníci, jejichž firmy koronavirová opatření nezvládly a zaměstnance propustily.

Už loni, v době ekonomického růstu, měli lidé zájem o takzvané víkendové práce a dá se očekávat, že letos ještě tento trend posílí. „Tyto jednorázové brigády byly obvykle zabrány prakticky okamžitě po zveřejnění nabídky,“ doplňuje Jitka Součková z Grafton Recruitment.

Kde se v těchto dnech po práci poohlížet?

E-shopy, sklady, e-commerce i celé odvětví zdravotnických potřeb teď prožívají boom. Stále nabírají, protože jim postupně odchází pracovní síla zpět ke svým původním zaměstnavatelům, a vytvářejí i nová místa, protože plánují udržet vysoké tempo i nadále. „V tuto chvíli lidově řečeno berou všechny ruce, všechny nohy – takovou poptávku po brigádnících jsme ještě neevidovali,“ říká Marcela Vyskoková z Advantage Consulting.

Velký balík brigádnických míst lze podle ní očekávat i ve výrobě. „Provozům chybí zahraniční pracovníci, kteří se vrátili do svých zemí, jedná se o výpadek pendlerů a odliv pracovníků bývalého východního bloku,“ vysvětluje Marcela Vyskoková.

Zajímavou příležitostí mohou být zákaznické služby. „Dost podnikatelů potřebuje udržet komunikaci se zákazníky a zároveň ji do jisté míry automatizovat. Proto budou hledat lidi na zákaznické linky nebo pro správu chatbotů,“ myslí si Tomáš Lenárt z pracovní agentury Manuvia.

Dalším krokem poté, co vláda rozvolní opatření v hospodách a restauracích, budou stovky brigád v gastronomii, ubytování a cestovním ruchu. „Tradiční sezonní možnosti budou samozřejmě v zemědělství a stavebnictví,“ vypočítává Marcela Vyskoková.

Odměna? Stejná jako loni

Dost možná, že v konečném souhrnu bude letošní nabídka brigád i vyšší než v loňském roce, nedá se ale očekávat, že tak, jak je každý rok dobrým zvykem, poroste i letos výdělek pracantů.

Hledáte brigádu?

„Odměny brigádníků budou nejspíše stagnovat, v některých případech může dojít i k poklesům, jen výjimečně k růstu částek,“ míní Tomáš Ervín Dombrovský ze společnosti LMC. Připouští ale, že hodinové odměny u jednotlivých brigád budou společnosti ladit podle obsazenosti a výkonnosti brigádníků. „Přesněji to ukáže až květnová a červnová poptávka firem,“ míní analytik.

Loni vzrostla meziročně brigádnická apanáž o 20 procent. Nejvíce si vydělali podle společnosti Grafton Recruitment pracanti v Praze, ty nejvyšší částky se pohybovaly kolem 250 korun za hodinu. V Brně od 110 do 170 korun, v Ostravě od 90 do 150 korun, na Liberecku nebo na Zlínsku do 130 korun za hodinu. Největší zájem bývá o práci v administrativě, lidských zdrojích nebo financích.

Jak si přivydělat

Pokud chcete nastoupit na brigádu, například formou dohody o provedení práce (DPP) nebo dohody o provedení činnosti (DPČ), mimo hlavní pracovní poměr, neexistují žádná omezení. Každopádně byste si ale měli dát pozor, aby šlo o brigádu, při které budete vykonávat činnost, která není shodná s předmětem činnosti současného zaměstnavatele, jinak je třeba vyžádat si souhlas zaměstnavatele.

„Kdyby například prodavačka z obchodu s oděvy chtěla jít na brigádu do supermarketu, musel by s tím její současný zaměstnavatel souhlasit. Když si ale najde brigádu ve skladu a její současný zaměstnavatel se takovou činností nezabývá, žádný souhlas nepotřebuje,“ vysvětluje Tomáš Lenárt z personální agentury Manuvia.

„Důležité je ale připomenout i to, že je vždy nutné zohlednit i obor činnosti zaměstnavatele, přestože se na první pohled může zdát, že pro pracovní náplň konkrétního zaměstnance není přímo důležitá. Například účetní, která pracuje u stavební společnosti (tj. společnosti, která se nevěnuje poskytování účetních služeb), může klidně vykonávat práci účetní i u jiného zaměstnavatele, ovšem pokud se nejedná o jinou stavební firmu,“ dodává Lenárt.

Na brigádu nelze nastoupit v době neschopenky. V tomto případě by se totiž jednalo o porušení režimu, který by mohl vést k odnětí nebo zkrácení nemocenské. V případě ošetřovného je možné vykonávat práci na brigádě, avšak za dny, kdy má pracovník příjem z brigády, mu dávka ošetřovného nenáleží.

Daňové přiznání 2023

Základní lhůta pro podání daňového přiznání za zdaňovací období 2022 připadá letos na pondělí 3. dubna. Interaktivní daňové formuláře umí vypočítat daně za vás.

Mohlo by vás zajímat

  • Nejčtenější

Důchody štěpí společnost. Jak to vidí mladí, starší generace a experti

Valorizace penzí a neodvratnost změny v důchodovém systému štěpí společnost. Mladí lidé se obávají, že na ně žádná...

KOMENTÁŘ: Lze vydělat na inflaci? Ano, ale musíte si pospíšit

Premium Češi se stále více učí investovat, a to zejména prostřednictvím podílových fondů. Jak ale investovat správně a vydělat...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Daně 2022: Zmapovali jsme nejčastější chyby ve zdanění příjmu

Blíží se základní termín pro přiznání daní z příjmu. Pokud jste růžový formulář ještě neodevzdali a podáváte ho v...

Začínali s Esmeraldou v bývalém kravíně. Dnes mají 65 zaměstnanců a daří se jim

Miroslav Ponec začal podnikat krátce po revoluci. Pak ale úplně změnil obor a v roce 1993 založil se svým bratrem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chalup a chat na prodej přibývá. Srazí to ceny nemovitostí dolů?

V období covidu trhala poptávka po chatách a chalupách jeden rekord za druhým. Stejně tak jejich ceny. Loni ale přišla...

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

Naše ekonomická rozhodování nejsou zcela rozumná. Proč tomu tak je?

Ekonomická rozhodování lidí nejsou zcela rozumná. K tomuto závěru dospěli psychologové. Tato nerozumnost je ale...

KOMENTÁŘ: Vrátí se nízké úrokové sazby? Rozhodne se to na trhu práce

Premium Rok 2022 byl plný zvratů a nečekaných událostí. Jedním z hlavních cílů ČNB bylo pomocí zvýšení úrokových sazeb snížit...

Vaše místo rušíme. Co si ohlídat, když dostanete padáka, radí advokát

Možností, kdy mohou zaměstnanci dostat od svého zaměstnavatele výpověď, není podle zákoníku práce mnoho. Jednou z...

Obklady Rako patří k nejstarším na světě. Oblékají nejen koupelny

Co mají společného fotbalové stadiony v Kataru, Obecní dům v Praze, vila Tugendhat v Brně a koupelna v paneláku?...

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...