Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Urvěte si brigádu. Právě teď je nejlepší čas

Tak nízkou nabídku jarních brigádnických míst personální agentury nepamatují. Opatření kvůli pandemii koronaviru zastavila provozy, nikoliv ale plány podniků. Nyní se však opět obchod a výroba roztáčejí a berou brigádníky všemi deseti.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pár míst pro řidiče s dodávkou, studenty pro ostrahu objektů nebo pomocníky na vybalování zboží do supermarketu. Nic pestřejšího se mezi jarními brigádami letos nenacházelo.

„Situace je oproti loňskému roku kvůli mimořádným opatřením v souvislosti s pandemií koronaviru zcela odlišná, počet nově zadávaných brigád se během dubna snížil meziročně o zhruba 70 procent,“ říká Tomáš Ervín Dombrovský, datový analytik společnosti LMC, která provozuje Jobs.cz a další pracovní portály.

Brigády tak na jaře zaznamenaly ještě větší propad než stálá pracovní místa, jejichž nabídka podle Dombrovského klesla „pouze“ o polovinu. Důvodů je několik. Zmizela místa pro výpomoc v hospodách a restauracích, v obchodech a dalších institucích, které zůstaly od poloviny března uzavřeny, část těchto brigádníků ale přešla jinam, do odvětví, která v době pandemie musela rychle posilovat.

„Kvůli velkému výpadku automobilového průmyslu, gastronomie nebo hotelnictví přecházeli lidé ve velkém například do logistiky. Ať už do skladů velkých e-shopů, nebo mezi rozvozce potravin a dalších aktuálně vytížených branží,“ vysvětluje změny na pracovním trhu Marcela Vyskoková z personální agentury Advantage Consulting. Výsledkem bylo, že si lidé, kteří ze dne na den ztratili práci, rychle rozebrali i brigády, které ještě na začátku března patřily mezi ležáky.

„Plánovala jsem, že až si s dětmi zajedeme domácí režim výuky, přihlásím se na nějakou kratší brigádu do potravin. Ale v okolí bydliště už jsem nenašla ani místo ve skladu. Všude už bylo v dubnu plno,“ říká šestatřicetiletá Kateřina, která žije na bystrckém sídlišti v Brně.

Kdo čeká na příležitost

O to větší jsou ale očekávání. „Po rozvolnění mimořádných bezpečnostních opatření v květnu a v červnu se poptávka firem určitě alespoň mírně oživí,“ poznamenává Tomáš Ervín Dombrovský. Podobně to vidí i Michaela Dimitrová z personální agentury Grafton Recruitment. „Od května se začala poptávka částečně oživovat. Z brigád jsou zaměstnavateli nejžádanější jednorázové výpomoci většinou manuálního charakteru, jako například stěhování či úklid kanceláří,“ říká Dimitrová.

Nejlepší pomocnická místa si už v polovině května tradičně rozebírají studenti středních a vysokých škol, kteří preferují několikatýdenní intenzivní práci a vydělané peníze pak v druhé půlce prázdnin utrácejí za cestování. Nyní se k nim přidává i řada těch, kteří si budou chtít po nucené pauze vylepšit domácí rozpočet. Poptávat brigádu budou také pracovníci, jejichž firmy koronavirová opatření nezvládly a zaměstnance propustily.

Už loni, v době ekonomického růstu, měli lidé zájem o takzvané víkendové práce a dá se očekávat, že letos ještě tento trend posílí. „Tyto jednorázové brigády byly obvykle zabrány prakticky okamžitě po zveřejnění nabídky,“ doplňuje Jitka Součková z Grafton Recruitment.

Kde se v těchto dnech po práci poohlížet?

E-shopy, sklady, e-commerce i celé odvětví zdravotnických potřeb teď prožívají boom. Stále nabírají, protože jim postupně odchází pracovní síla zpět ke svým původním zaměstnavatelům, a vytvářejí i nová místa, protože plánují udržet vysoké tempo i nadále. „V tuto chvíli lidově řečeno berou všechny ruce, všechny nohy – takovou poptávku po brigádnících jsme ještě neevidovali,“ říká Marcela Vyskoková z Advantage Consulting.

Velký balík brigádnických míst lze podle ní očekávat i ve výrobě. „Provozům chybí zahraniční pracovníci, kteří se vrátili do svých zemí, jedná se o výpadek pendlerů a odliv pracovníků bývalého východního bloku,“ vysvětluje Marcela Vyskoková.

Zajímavou příležitostí mohou být zákaznické služby. „Dost podnikatelů potřebuje udržet komunikaci se zákazníky a zároveň ji do jisté míry automatizovat. Proto budou hledat lidi na zákaznické linky nebo pro správu chatbotů,“ myslí si Tomáš Lenárt z pracovní agentury Manuvia.

Dalším krokem poté, co vláda rozvolní opatření v hospodách a restauracích, budou stovky brigád v gastronomii, ubytování a cestovním ruchu. „Tradiční sezonní možnosti budou samozřejmě v zemědělství a stavebnictví,“ vypočítává Marcela Vyskoková.

Odměna? Stejná jako loni

Dost možná, že v konečném souhrnu bude letošní nabídka brigád i vyšší než v loňském roce, nedá se ale očekávat, že tak, jak je každý rok dobrým zvykem, poroste i letos výdělek pracantů.

Hledáte brigádu?

„Odměny brigádníků budou nejspíše stagnovat, v některých případech může dojít i k poklesům, jen výjimečně k růstu částek,“ míní Tomáš Ervín Dombrovský ze společnosti LMC. Připouští ale, že hodinové odměny u jednotlivých brigád budou společnosti ladit podle obsazenosti a výkonnosti brigádníků. „Přesněji to ukáže až květnová a červnová poptávka firem,“ míní analytik.

Loni vzrostla meziročně brigádnická apanáž o 20 procent. Nejvíce si vydělali podle společnosti Grafton Recruitment pracanti v Praze, ty nejvyšší částky se pohybovaly kolem 250 korun za hodinu. V Brně od 110 do 170 korun, v Ostravě od 90 do 150 korun, na Liberecku nebo na Zlínsku do 130 korun za hodinu. Největší zájem bývá o práci v administrativě, lidských zdrojích nebo financích.

Jak si přivydělat

Pokud chcete nastoupit na brigádu, například formou dohody o provedení práce (DPP) nebo dohody o provedení činnosti (DPČ), mimo hlavní pracovní poměr, neexistují žádná omezení. Každopádně byste si ale měli dát pozor, aby šlo o brigádu, při které budete vykonávat činnost, která není shodná s předmětem činnosti současného zaměstnavatele, jinak je třeba vyžádat si souhlas zaměstnavatele.

„Kdyby například prodavačka z obchodu s oděvy chtěla jít na brigádu do supermarketu, musel by s tím její současný zaměstnavatel souhlasit. Když si ale najde brigádu ve skladu a její současný zaměstnavatel se takovou činností nezabývá, žádný souhlas nepotřebuje,“ vysvětluje Tomáš Lenárt z personální agentury Manuvia.

„Důležité je ale připomenout i to, že je vždy nutné zohlednit i obor činnosti zaměstnavatele, přestože se na první pohled může zdát, že pro pracovní náplň konkrétního zaměstnance není přímo důležitá. Například účetní, která pracuje u stavební společnosti (tj. společnosti, která se nevěnuje poskytování účetních služeb), může klidně vykonávat práci účetní i u jiného zaměstnavatele, ovšem pokud se nejedná o jinou stavební firmu,“ dodává Lenárt.

Na brigádu nelze nastoupit v době neschopenky. V tomto případě by se totiž jednalo o porušení režimu, který by mohl vést k odnětí nebo zkrácení nemocenské. V případě ošetřovného je možné vykonávat práci na brigádě, avšak za dny, kdy má pracovník příjem z brigády, mu dávka ošetřovného nenáleží.

  • Nejčtenější

Auto z bazaru přestalo jezdit, reklamace zamítnuta. Co s tím, radí advokát

Premium

Ačkoli řada autobazarů garantuje jak kontrolu technického stavu vozidla, tak záruku při potížích, v praxi se někdy může stát, že se zdánlivě výhodný nákup velice rychle promění v noční můru. Na co si...

24. července 2024

KOMENTÁŘ: Čtyřdenní pracovní týden. Zvýšení efektivity, či pokles disciplíny?

Koncept čtyřdenního pracovního týdne se již úspěšně rozšířil do řady zemí. Aktuálně je možné tuto novinku pozorovat i na českém pracovním trhu. Best practices od svého francouzského sourozence...

25. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Brigáda v safari i výstup do hor. Jak české firmy stmelují své lidi?

Tým, kde vládnou přátelské vztahy, pracuje lépe. I proto jsou teambuildingy oblíbenou součástí kultury firem, bez ohledu na velikost nebo předmět podnikání. Tedy přesněji řečeno, často jde o takzvané...

20. července 2024

Dukovany rozjíždějí nábory. Poptávají elektroinženýry či šéfa bezpečnosti

Vítěz na dostavbu dalšího jaderného bloku je znám sotva osmačtyřicet hodin, ale české podniky na náborech lidí pracují už několik měsíců. A to včetně samotného ČEZ.

19. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Do práce raději ekologicky. Nevozit se a radši šlapat, po svých či na kole

Změňte dojíždění do práce vozem za pravidelnou lekci tělocviku, na niž marně hledáte volnou chvilku. Má to samé výhody: zlepšíte si fyzickou a duševní kondici, ušetříte čas i přírodu.

22. července 2024

Léčba úrazů elektrickým proudem je nekonečná, vědí pojišťovny

Úrazů elektrickým proudem není v porovnání s dopravními nehodami či pády hodně, jejich následky jsou ale vážné. Léčba po zásahu elektrickým napětím trvá měsíce i roky, často s trvalými následky. A...

25. července 2024

KOMENTÁŘ: Čtyřdenní pracovní týden. Zvýšení efektivity, či pokles disciplíny?

Koncept čtyřdenního pracovního týdne se již úspěšně rozšířil do řady zemí. Aktuálně je možné tuto novinku pozorovat i na českém pracovním trhu. Best practices od svého francouzského sourozence...

25. července 2024

KOMENTÁŘ: Ohrozí dezinformace banky? Musíme vytáhnout do boje, říká šéfka GSFT

Téměř denně zaznamenáváme na sociálních sítích nebo v okrajových dezinformačních médiích výkřiky o tom, že se blíží krach finančního trhu a pády bank. Jejich autoři se buď schválně anebo z...

24. července 2024

Auto z bazaru přestalo jezdit, reklamace zamítnuta. Co s tím, radí advokát

Premium

Ačkoli řada autobazarů garantuje jak kontrolu technického stavu vozidla, tak záruku při potížích, v praxi se někdy může stát, že se zdánlivě výhodný nákup velice rychle promění v noční můru. Na co si...

24. července 2024

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...