Úterý 18. května 2021, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 18. května 2021 Nataša

Urvěte si brigádu. Právě teď je nejlepší čas

Tak nízkou nabídku jarních brigádnických míst personální agentury nepamatují. Opatření kvůli pandemii koronaviru zastavila provozy, nikoliv ale plány podniků. Nyní se však opět obchod a výroba roztáčejí a berou brigádníky všemi deseti.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pár míst pro řidiče s dodávkou, studenty pro ostrahu objektů nebo pomocníky na vybalování zboží do supermarketu. Nic pestřejšího se mezi jarními brigádami letos nenacházelo.

„Situace je oproti loňskému roku kvůli mimořádným opatřením v souvislosti s pandemií koronaviru zcela odlišná, počet nově zadávaných brigád se během dubna snížil meziročně o zhruba 70 procent,“ říká Tomáš Ervín Dombrovský, datový analytik společnosti LMC, která provozuje Jobs.cz a další pracovní portály.

Brigády tak na jaře zaznamenaly ještě větší propad než stálá pracovní místa, jejichž nabídka podle Dombrovského klesla „pouze“ o polovinu. Důvodů je několik. Zmizela místa pro výpomoc v hospodách a restauracích, v obchodech a dalších institucích, které zůstaly od poloviny března uzavřeny, část těchto brigádníků ale přešla jinam, do odvětví, která v době pandemie musela rychle posilovat.

„Kvůli velkému výpadku automobilového průmyslu, gastronomie nebo hotelnictví přecházeli lidé ve velkém například do logistiky. Ať už do skladů velkých e-shopů, nebo mezi rozvozce potravin a dalších aktuálně vytížených branží,“ vysvětluje změny na pracovním trhu Marcela Vyskoková z personální agentury Advantage Consulting. Výsledkem bylo, že si lidé, kteří ze dne na den ztratili práci, rychle rozebrali i brigády, které ještě na začátku března patřily mezi ležáky.

„Plánovala jsem, že až si s dětmi zajedeme domácí režim výuky, přihlásím se na nějakou kratší brigádu do potravin. Ale v okolí bydliště už jsem nenašla ani místo ve skladu. Všude už bylo v dubnu plno,“ říká šestatřicetiletá Kateřina, která žije na bystrckém sídlišti v Brně.

Kdo čeká na příležitost

O to větší jsou ale očekávání. „Po rozvolnění mimořádných bezpečnostních opatření v květnu a v červnu se poptávka firem určitě alespoň mírně oživí,“ poznamenává Tomáš Ervín Dombrovský. Podobně to vidí i Michaela Dimitrová z personální agentury Grafton Recruitment. „Od května se začala poptávka částečně oživovat. Z brigád jsou zaměstnavateli nejžádanější jednorázové výpomoci většinou manuálního charakteru, jako například stěhování či úklid kanceláří,“ říká Dimitrová.

Nejlepší pomocnická místa si už v polovině května tradičně rozebírají studenti středních a vysokých škol, kteří preferují několikatýdenní intenzivní práci a vydělané peníze pak v druhé půlce prázdnin utrácejí za cestování. Nyní se k nim přidává i řada těch, kteří si budou chtít po nucené pauze vylepšit domácí rozpočet. Poptávat brigádu budou také pracovníci, jejichž firmy koronavirová opatření nezvládly a zaměstnance propustily.

Už loni, v době ekonomického růstu, měli lidé zájem o takzvané víkendové práce a dá se očekávat, že letos ještě tento trend posílí. „Tyto jednorázové brigády byly obvykle zabrány prakticky okamžitě po zveřejnění nabídky,“ doplňuje Jitka Součková z Grafton Recruitment.

Kde se v těchto dnech po práci poohlížet?

E-shopy, sklady, e-commerce i celé odvětví zdravotnických potřeb teď prožívají boom. Stále nabírají, protože jim postupně odchází pracovní síla zpět ke svým původním zaměstnavatelům, a vytvářejí i nová místa, protože plánují udržet vysoké tempo i nadále. „V tuto chvíli lidově řečeno berou všechny ruce, všechny nohy – takovou poptávku po brigádnících jsme ještě neevidovali,“ říká Marcela Vyskoková z Advantage Consulting.

Velký balík brigádnických míst lze podle ní očekávat i ve výrobě. „Provozům chybí zahraniční pracovníci, kteří se vrátili do svých zemí, jedná se o výpadek pendlerů a odliv pracovníků bývalého východního bloku,“ vysvětluje Marcela Vyskoková.

Zajímavou příležitostí mohou být zákaznické služby. „Dost podnikatelů potřebuje udržet komunikaci se zákazníky a zároveň ji do jisté míry automatizovat. Proto budou hledat lidi na zákaznické linky nebo pro správu chatbotů,“ myslí si Tomáš Lenárt z pracovní agentury Manuvia.

Dalším krokem poté, co vláda rozvolní opatření v hospodách a restauracích, budou stovky brigád v gastronomii, ubytování a cestovním ruchu. „Tradiční sezonní možnosti budou samozřejmě v zemědělství a stavebnictví,“ vypočítává Marcela Vyskoková.

Odměna? Stejná jako loni

Dost možná, že v konečném souhrnu bude letošní nabídka brigád i vyšší než v loňském roce, nedá se ale očekávat, že tak, jak je každý rok dobrým zvykem, poroste i letos výdělek pracantů.

Hledáte brigádu?

„Odměny brigádníků budou nejspíše stagnovat, v některých případech může dojít i k poklesům, jen výjimečně k růstu částek,“ míní Tomáš Ervín Dombrovský ze společnosti LMC. Připouští ale, že hodinové odměny u jednotlivých brigád budou společnosti ladit podle obsazenosti a výkonnosti brigádníků. „Přesněji to ukáže až květnová a červnová poptávka firem,“ míní analytik.

Loni vzrostla meziročně brigádnická apanáž o 20 procent. Nejvíce si vydělali podle společnosti Grafton Recruitment pracanti v Praze, ty nejvyšší částky se pohybovaly kolem 250 korun za hodinu. V Brně od 110 do 170 korun, v Ostravě od 90 do 150 korun, na Liberecku nebo na Zlínsku do 130 korun za hodinu. Největší zájem bývá o práci v administrativě, lidských zdrojích nebo financích.

Jak si přivydělat

Pokud chcete nastoupit na brigádu, například formou dohody o provedení práce (DPP) nebo dohody o provedení činnosti (DPČ), mimo hlavní pracovní poměr, neexistují žádná omezení. Každopádně byste si ale měli dát pozor, aby šlo o brigádu, při které budete vykonávat činnost, která není shodná s předmětem činnosti současného zaměstnavatele, jinak je třeba vyžádat si souhlas zaměstnavatele.

„Kdyby například prodavačka z obchodu s oděvy chtěla jít na brigádu do supermarketu, musel by s tím její současný zaměstnavatel souhlasit. Když si ale najde brigádu ve skladu a její současný zaměstnavatel se takovou činností nezabývá, žádný souhlas nepotřebuje,“ vysvětluje Tomáš Lenárt z personální agentury Manuvia.

„Důležité je ale připomenout i to, že je vždy nutné zohlednit i obor činnosti zaměstnavatele, přestože se na první pohled může zdát, že pro pracovní náplň konkrétního zaměstnance není přímo důležitá. Například účetní, která pracuje u stavební společnosti (tj. společnosti, která se nevěnuje poskytování účetních služeb), může klidně vykonávat práci účetní i u jiného zaměstnavatele, ovšem pokud se nejedná o jinou stavební firmu,“ dodává Lenárt.

Na brigádu nelze nastoupit v době neschopenky. V tomto případě by se totiž jednalo o porušení režimu, který by mohl vést k odnětí nebo zkrácení nemocenské. V případě ošetřovného je možné vykonávat práci na brigádě, avšak za dny, kdy má pracovník příjem z brigády, mu dávka ošetřovného nenáleží.

  • Nejčtenější

Množí se „důvěryhodné“ telefonáty. Kdo uvěří, přijde v bance o úspory

Pandemie přinesla dramatický nárůst kybernetických útoků. Útočníci jsou stále vynalézavější. Kdo není ostražitý, může...

První provozovna jim shořela. Nevzdali se a rozjeli svůj byznys ve velkém

Tomáš Krajči s manželkou Veronikou začínali podnikat v devadesátých letech. V garáži vyráběli domácí brambůrky a...

Vyškrtl bývalého přítele ze závěti, ten přesto zdědil jeho drahý vůz

Premium Sepsali jste závěť a pak změnili názor na to, kdo by měl po vás dědit? Závěť můžete kdykoli zrušit nebo změnit, má to...

Mysleli to dobře, dopadlo to naopak. Kdy funguje zákon nechtěného

Svět není jednoduchý. Výsledkem rozhodování, které lidé, firmy i vlády provádějí, tak není vždy to, o co usilovali....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Nechte své peníze vydělávat, investujte. Víte, jak na to?

Zabezpečili jste finančně sebe i rodinu a ještě vám zbylo „něco stranou“? Pak se nabízí otázka, jak s těmito prostředky...

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

  • Další z rubriky

Méně nabídek a za méně peněz. Taková je realita pro mladé uchazeče

Letošní absolventi musí počítat s menším počtem vypsaných juniorských pozic a také se skromnějšími finančními...

Děti napodobují to, co vidí. Podobně pracuji i s klienty, říká koučka

Premium Práce mentora, kterým je i Daniela Kolomazníková, by se prý dala přirovnat k legu. Firma si koupí model vesmírné...

Že půjdu studovat ven, jsem bral jako samozřejmost, říká absolvent

O tom, jaký obor chce studovat, Matěj Rendla moc dlouho nepřemýšlel. „Vždycky jsem se zajímal o technické věci. Bavilo...

Cesta k úspěchu: začal jako zaměstnanec, dnes je spolumajitelem firmy

Do firmy Martin Dozrál nastoupil jako finanční analytik. Dnes je nejen jejím generálním ředitelem, ale i...

Bohuš Matuš se oženil v Krtkově světě. Vzal si o 30 let mladší Lucii

Bohuš Matuš (47) a Lucie Palkaninová (18) jsou manželé. Vzali se ve středu odpoledne v rodinném parku Krtkův svět v...

Zatím jsem spíš studentka než modelka, říká šestnáctiletá dcera Kubelkové

Ivu Kubelkovou (44) si všichni pamatují první vicemiss roku 1996 a několikanásobnou vítězku ankety o nejkrásnější...

Twitch se stává Pornhubem pro děti, zaplavily ho streamerky v bikinách

Streamovací služba Twitch má poměrně přísná pravidla pro zobrazování sexuálního obsahu, některé uživatelky v nich však...

„Rasistická“ rýže Uncle Ben´s končí. Dostala nové jméno i obal

Celosvětově známá značka rýže, dosud známá pod názvem Uncle Ben’s, oficiálně změnila jméno. Nyní se bude v regálech...

Princ Harry: Žil jsem jako v zoo. Podívejte, co to udělalo s mou matkou

Na streamovací službě Apple TV+ bude mít brzy premiéru dokument týkající se psychického zdraví, vytvořený princem...