Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zažíváme největší pád životní úrovně. Inflace sráží hodnotu peněz

Přes dva roky čelíme problémům, které mají negativní vliv na kvalitu našeho života. Pandemie, růst cen energií a pohonných hmot, válečný konflikt a výrazný růst inflace jsou faktory, které nemůžeme příliš ovlivnit. Promítá se to do zdraví lidí, peněženek i životní úrovně. Ta rekordně padá.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„Dlouhodobý a stupňující se psychický tlak vede v Česku k významnému nárůstu výskytu duševních poruch. Podle informací Národního ústavu duševního zdraví v souvislosti s pandemií covid-19 vzrostl výskyt duševních onemocnění u dospělé populace na téměř 30 %. Duševní nemoci jsou dnes po nemocech pohybového aparátu druhou nejčastější zdravotní příčinou ztráty zaměstnání,“ říká Martin Steiner z BNP Paribas Cardif.

Ztráta zaměstnání je přitom nejčastější příčinou nesplácení závazků. Přiznává to podle aktuálního průzkumu společnosti KRUK 41 % Čechů. Téměř 30 % lidí pak nesplácí svoje závazky kvůli nemoci a každý pátý dlužník uvádí jako příčinu nezvládnuté plánování financí.

Lidé se stydí za finanční potíže

Počty lidí, kteří mohou upadnout do dluhové spirály, budou podle odborníků přibývat. Až 60 % tuzemských zaměstnavatelů předpokládá, že finanční situace jejich pracovníků se za poslední čtvrtletí zhoršila, u 8 % zaměstnavatelů dokonce výrazně. Na naprosté většině pracovišť se přitom už dnes nacházejí předlužení zaměstnanci. Vyplývá to z průzkumu Svazu personalistů ČR a společnosti Advanto.

„Finanční nesnáze pracovníků přitom mají negativní dopady nejen na psychické a fyzické zdraví lidí, ale v konečném důsledku také na jejich produktivitu, což se odráží na stavu celé společnosti a ekonomiky,“ vysvětluje Martin Fortelný ze společnosti Advanto. „Obávám se, že pracovníků v dluhové spirále letos přibude,“ říká expert na personalistiku a prezident Svazu personalistů ČR Petr Otáhal.

Problém je, že o finančních potížích mezi svými pracovníky se zaměstnavatelé většinou dozvídají, až když je zbytečně pozdě. „Jedním z možných vysvětlení je, že lidé se stydí v práci říkat, že mají problémy s penězi. Zaměstnavatelé si pak logicky myslí, že u nich není předlužení problém, a tak podceňují pomoc nebo prevenci, kterou by jejich lidé uvítali,“ domnívá se Fortelný.

Jak mohou pomoci zaměstnavatelé

„Je však zarážející, kolik dotázaných zaměstnavatelů nedělá pro finanční stabilitu svých zaměstnanců nic,“ říká Otáhal. Takových firem je podle průzkumu 37 % a až dvojnásobek zaměstnavatelů vůbec nemá přehled nad tím, jestli jejich pracovníci vycházejí s penězi.

Vyšší benefit na „penzijko a životko“ je lepší než zvýšení hrubé mzdy

„Škála toho, co mohou zaměstnavatelé dělat, aby se jejich pracovníci do dluhové spirály nedostávali, je přitom široká,“ dodává Otáhal. Podle průzkumu třetin zaměstnavatelů se snaží svým pracovníkům, kteří se ocitli v potížích, poskytnou finanční poradenství a 28 % firem nabízí firemní půjčku. Přes 14 % zaměstnavatelů uvedlo, že v rámci prevence umožňují vyplácet mzdu v hotovosti a přes 37 % firem dovoluje pracovníků vybrat si část mzdy před výplatním termínem.

Otáhal i Fortelný se shodují, že pokud vše ostatní selže a člověku dojdou před výplatou peníze, právě tzv. záloha na mzdu je nejlepší formou pomoci od zaměstnavatele. „Lidi dostávají do dluhové spirály hlavně spotřebitelské půjčky s tučnými úroky. K těm se uchylují, když jim dojdou peníze před výplatou. Možnost dostat část výplaty před výplatním termínem je mnohem lepší řešení,“ vysvětluje Otáhal.

Finanční problém nemá jen 19 % Čechů

Dalším možným řešením, zvlášť v případě splácení hypotéky, je pojištění. „Pojištění schopnosti splácet své závazky dnes narůstá na významu i z důvodu, že kryje rizika duševních nemocí, jako jsou deprese či syndrom vyhoření. Pokud tyto problémy zabrání člověku v práci a dostane se do potíží se splácením svých závazků, splátky úvěru jsou v takovém případě hrazeny z pojištění,“ vysvětluje Martin Steiner.

Výpočet vlivu inflace na úspory

Podle nejnovější ankety Profesia.cz současná situace už teď nutí 21 % Čechů, aby si hledali zaměstnání s vyšším výdělkem, protože jejich současná mzda na pokrytí nákladů nestačí. Dalších 21 % lidí pociťuje finanční tlak, ale ještě si nejsou jistí, jak v příštích měsících vyjdou s penězi. Dalších 23 % dotazovaných uvádí, že zvýšené základní náklady sice utáhnou, ale budou muset zvažovat další výdaje. Bezproblémovou finanční situaci i přes rostoucí náklady deklarovalo pouze 19 % Čechů.

Životní úroveň rekordně padá

Jedno je však jisté. „V Česku už probíhá historicky rekordní pád životní úrovně, jaký republika ve své historii od roku 1993 pamatuje. Rapidní inflace při poměrně slabém růstu mezd letos způsobí suverénně největší pokles životní úrovně od roku 1993,“ říká Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank.

Výpočet osobní inflace

Jak vyplývá z dubnového šetření České národní banky mezi tuzemskými i zahraničními analytiky, kteří sledují vývoj na českém trhu práce, mzdy v letošním roce stoupnou v Česku v průměru nominálně o 6,5 procenta. „Pokud od tohoto růstu mezd odečteme očekávanou hodnotu inflace, oněch 14,5 procenta, dostáváme údaj vyjadřující letošní reálnou změnu průměrné mzdy, tedy minus osm procent,“ přibližuje Kovanda.

Vývoj životní úrovně v Česku od roku 1993

Takto výrazně reálná průměrná mzda v historii ČR podle Kovandy nikdy neklesla. „Dosud klesala jen v letech 1998 (o 1,4 procenta), 2012 (o 0,8 procenta), 2013 (o 1,5 procenta) a v pandemickém roce 2020 (o 0,1 procenta). Ve všech ostatních letech od roku 1993 reálná průměrná mzda rostla. Její růst znamená růst kupní síly průměrně vydělávajícího Čecha, tedy i vzestup jeho životní úrovně. Pokles naopak značí sestup životní úrovně,“ uzavírá Kovanda.

Autor:
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Majetkový test je otvírání Pandořiny skříňky

16. dubna 2024

Stát chce začít provádět u žadatelů o sociální dávky majetkový test. Má to opodstatnění: Dávky ze...

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

Daně 2023: Na elektronické podání růžového formuláře zbývá už jen pár dní

23. dubna 2024

Nejzazší termín, do něhož lze podat elektronické daňové přiznání, je čtvrtek 2. května. Kdo termín...

Jaké jsou výhody a nevýhody DIP a u jaké nabídky zvýšit ostražitost

23. dubna 2024

Od letošního roku stát nabídl zájemcům o spoření na penzi nový Dlouhodobý investiční produkt, tedy...

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

KVÍZ: Helma, desatero, pojištění. Jste připraveni na cyklistickou sezonu?

21. dubna 2024

Jezdit na kole umí u nás skoro každý. Málokdo si ale uvědomuje, že v okamžiku, kdy vyjede na...

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
RECEPČNÍ

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 550 - 30 550 Kč

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...