Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pátek 8. prosince 2023 Květoslava

Bydlení v nedohlednu? Pro řadu mladých je to už tvrdá realita

Nové bydlení plánuje v tomto roce 150 000 mladých lidí ve věku 26 až 36 let. Jaké jsou jejich představy? Kolik si půjčí na byt a kolik si myslí, že budou měsíčně splácet? A dosáhnou vůbec na hypotéku? Představy jsou jedna věc, realita ale začíná být tvrdá.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Za dostatečný měsíční příjem k pokrytí hypotéky považuje polovina mladých alespoň 35 000 korun čistého. Nejčastěji by žádali o hypotéku mezi 2 a 3 miliony. A třetina si myslí, že měsíční splátka nepřesáhne 10 000 korun. Takové jsou představy mladých ve věku 26 až 36 let, které zmapoval průzkum NMS Market Research pro skupinu ČSOB.

Ceny nemovitostí za posledních 10 let ale vyšplhaly o 62 %. Růst platů a mezd za tímto zdražováním pokulhával, příjmy vzrostly za toto období o 54 %. Teď navíc dramaticky roste inflace, meziročně vyskočila na 14,2 % a ČNB ve snaze inflaci zkrotit opět zvýšila základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na 5,75 %.

Hypotéky tak zdražují. Sazby již překonaly pětiprocentní hranici a budou dál růst. Průměrná nabídková sazba vzrostla v květnu podle Fincentrum Hypoindexu na 5,33 %. Loni touto dobou přitom banky nabízely hypotéky v průměru se sazbou 2,06 %.

Průměrná nabídková sazba hypoték podle Fincentrum Hypoindexu vzrostla za...

Představa mladých lidí, že si vezmou hypotéku kolem tří milionů a budou měsíčně splácet do 10 tisíc korun, se začíná míjet s realitou. Splátka 10 tisíc dnes vystačí na hypotéku ve výši dvou milionů korun. Na nejžádanější hypotéku ve výši tři miliony korun je potřeba splácet minimálně 16 tisíc korun.

„Aktuální situace na trhu hypoték a rostoucí výše úrokových sazeb nejvíce dopadá na mladé rodiny, které touží po vlastním bydlení. Právě tito lidé tvoří mimořádně důležitý sektor pro celou ekonomiku. Víme, že zázemí a stabilita je pro život důležitá, obzvlášť pak, když vychováváte nové generace,“ říká Jan Sadil, člen představenstva ČSOB.

Jak bydlí mladí ve věku 26 až 36 let

 • 44 % vlastní byt/dům
 • 34 % pronajatý byt/dům
 • 12 % u rodičů/příbuzných
 • 9 % spolubydlení v pronájmu
 • 1 % kolej

  Zdroj: průzkum NMS Market Research pro skupinu ČSOB, 2022

Bez hypotéky se mladí neobejdou

Koupi nebo stavbu nemovitosti v horizontu 12 měsíců přitom plánuje každý desátý mladý Čech ve věku 26 až 36 let. To je zhruba 150 000 lidí. Dalších 15 % mladých chce své bydlení rekonstruovat a v horizontu pěti let chce své bydlení změnit celá polovina mladých.

KOMENTÁŘ: Recept na drahé hypotéky a předražené byty existuje

I když podle průzkumu spoří na bydlení sedm z deseti mladých lidí, bez hypotéky je pro většinu z nich cesta do vlastního nedostupná.

S pomocí hypotéky chce vlastní bydlení financovat 61 % mladých. I přes mírnější podmínky pro mladé žadatele, kteří podle nových pravidel mohou od letošního dubna využít hypotéky ve výši LTV 90, je potřeba mít naspořeno předem 10 % hodnoty nemovitosti.

Rostoucí sazby zvedají měsíční splátky

Průměrná výše hypotéky podle posledního Hypomonitotu České bankovní asociace (ČBA) přitom aktuálně činí 3 176 080 korun.

„Růst hypotečních sazeb o jeden procentní bod znamená pro průměrnou velikost hypotéky zvýšení měsíční splátky o 1,6 až 2 tisíce korun. Ve srovnání s 2% úrokovou sazbou, která byla na trhu běžná v dřívějších letech, znamená hypoteční sazba ve výši 5 % růst měsíční splátky u průměrné hypotéky o 5 až 6 tisíc korun měsíčně,“ uvádí ČBA.

Průměrná výše hypotéky podle posledního Hypomonitotu České bankovní asociace...

Vzít si hypotéku se splatností na 30 let při 5% úrokové sazbě tak znamená měsíčně splácet 17 050 korun. Pokud sazby vzrostou na 6 %, znamená to každý měsíc splácet nejméně 19 tisíc korun.

Bydlení ukrajuje z rozpočtu stále víc

Inflace se přitom utrhla ze řetězu. „Největší vliv na nárůst inflace měly podle statistiků ceny v oblasti bydlení, kde kromě vlastnického bydlení, které zdražilo o 17,7 procenta, rostly také ceny nájemného z bytu (+ 4,5 procenta), vodného (+ 5,3 procenta) a stočného (+ 6,4 procenta). Náklady na bydlení zvyšoval i růst cen energií. Bydlení tak z rodinných rozpočtů ukrajuje stále větší podíl, bez ohledu na to, zda rodina bydlí ve vlastním nebo v nájmu,“ říká Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti EKOSPOL.

Zdražují i potraviny a rostou také ceny energií, pohonných hmot, stavebních materiálů a stavební prací. „Ve stavebnictví, které patří mezi významné spotřebitele energií a pohonných hmot, se ceny meziročně zvýšily už o téměř 13 %, přitom jen za stavební materiály se připlácí v průměru o čtvrtinu více než loni. A to není rozhodně pozitivní signál pro další vývoj cen na realitním trhu, ani pro ty, kteří staví či rekonstruují svépomocí,“ říká Petr Dufek, hlavní ekonom Trinity Bank.

„Probíhající stavby současný nedostatek stavebního materiálu nejspíš neohrozí, protože firmy na ně už materiál zajištěný mají. Horší to bude u teprve chystaných projektů, jejichž stavba ještě nezačala. Dá se předpokládat, že se zahájení některých kvůli chybějícímu materiálu může oddálit,“ dodává Evžen Korec.

„Uskromníme se nebo počkáme,“ říkají mladí

Snaha o zajištění bydlení je pro mladé rodiny velmi důležitá. Jak chtějí tuto situaci řešit? Podle aktuálního průzkumu UniCredit Bank je zhruba třetina mladých ochotna slevit ze svých původních požadavků a vzít si hypotéku na menší nemovitost, než původně zamýšleli, případně změnit lokalitu.

„Pořídit menší a levnější startovací bydlení může být cestou pro mladé lidi, jak si zajistit vysněné vlastní bydlení. Druhou možností, jak se vypořádat s rostoucími cenami může být pomoc rodičů, kteří mohou poskytnout vlastní bydlení jako zástavu nebo pomoct s úsporami,“ poznamenává Petr Plocek, tiskový mluvčí UniCredit Bank.

Další necelá třetina mladých chce počkat, zda se situace na trhu nezmění a byty nezlevní. O „bublině“ na realitním trhu se sice hovoří již delší dobu, nicméně nelze predikovat, zda a kdy dojde k pozitivní změně. Průzkum UniCredit Bank přitom naznačil, že více než pětina mladých lidí na hypotéku za stávajících podmínek vůbec nedosáhne, a to ani v případě, že by si pořídili malý byt do 45 metrů čtverečních.

Autor:
 • Nejčtenější

Novinky: odpovědnost ponese uživatel auta, pojistné limity se zvýší

1. prosince 2023

Od Nového roku začne platit novela silničního zákona. Ta přinese velké změny, například možnost...

Výchovné k důchodu už brzo rodiče s jedním či dvěma dětmi nedostanou

7. prosince 2023

Od ledna 2027 by se měly nově přiznané důchody vyplácet bez výchovného 500 korun na dítě těm...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Úrokové sazby u hypoték stagnují. Co čekat v roce 2024?

6. prosince 2023

Banky nepatrně snížily sazby kratších fixací hypoték, dlouhodobé fixace ale naopak zdražily....

Zhodnoťte své peníze. Investování je jednodušší, než myslíte. Víte, jak na to?

3. prosince 2023

Řadový český investor je stále především konzervativní střadatel, který má většinu prostředků...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mince nepřijímám, karty neberu. Co musí obchodník a kde se za bankomat platí

7. prosince 2023

Bezhotovostních transakcí přibývá, někde ale s kartou nepochodíme, a tak je třeba občas si vybrat...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Klobásy a temná ezoterika. Jak jsem si zajel s KSČM do Polska za nákupy

Premium Ještě že jsem dorazil s předstihem. Autobus z temného náměstí v Lysé nad Labem vyráží o dvě minuty dříve, než bylo...

Nová princezna. Herečka Sára Korbelová o vánoční pohádce i intimních scénách

Premium Je jí jednadvacet, ale už má za sebou slušnou řádku rolí. A zajímavých, od těhotné studentky po slečnu trpící úzkostmi....

Kupujeme s manželkou byt. Jak na to, aby měla bydlení i po mé smrti?

8. prosince 2023

Pokud není ujednáno jinak, majetek nabytý za trvání manželství se stává součástí společného jmění...

Firmy utahují opasky. Budou přesto odměny a vánoční večírky?

8. prosince 2023

Pro firmy z mnoha oborů je současná doba velmi náročná. Před Vánocemi se ale i tak snaží své...

Mince nepřijímám, karty neberu. Co musí obchodník a kde se za bankomat platí

7. prosince 2023

Bezhotovostních transakcí přibývá, někde ale s kartou nepochodíme, a tak je třeba občas si vybrat...

Výchovné k důchodu už brzo rodiče s jedním či dvěma dětmi nedostanou

7. prosince 2023

Od ledna 2027 by se měly nově přiznané důchody vyplácet bez výchovného 500 korun na dítě těm...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...