Sobota 7. prosince 2019, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 7. prosince 2019 Ambrož, Benjamin

Bohatí Češi očekávají krizi do dvou let a mění investiční strategie

aktualizováno 
Podle odhadů je v Česku přes 30 tisíc dolarových milionářů. Oproti loňskému roku více než polovina z nich hlásí nárůst svého majetku v rozmezí dvou až devíti procent. Tuzemskou ekonomickou situaci však hodnotí mnohem hůře, než v předchozích letech. Vyplývá to ze studie Wealth Report 2019, kterou už podeváté mapovala J&T Banka, jak žijí a investují bohatí Češi.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Za růstem bohatství českých dolarových milionářů stojí především jejich podnikání a příjem z něho plynoucí. Polovina z nich však uvádí, že je pro ně stále náročnější udržet si bohatství. Investují přitom dlouhodobě a pravidelně a ve většině případů nejde o spekulanty, spekuluje pouze pět procent bohatých.

„Jsou to lidé, kteří přemýšlejí hodně dopředu a jsou lakmusovým papírkem pro budoucnost. Mají velké zdroje informací, které analyzují, zajímají se o to, co se děje doma i v cizině,“ říká Jaroslav Cir ze společnosti Perfect Crowd, který se s některými dolarovými milionáři osobně setkal i během letošní sondy, aby zjistil více detailů o jejich životním stylu a investičním chování. Letos si nechalo do svého soukromí nahlédnout celkem 165 bohatých Čechů. 

Podstatným zjištěním je, že zatímco od roku 2013 bohatí Češi ekonomice v naší zemi fandili a považovali situaci pro své investice za příznivou, letos tomu tak není. Jejich důvěra v současnou tuzemskou ekonomiku ochlazuje. Začínají mít obavy, že se blíží mračno a ekonomika zpomalí. Příchod změny či ekonomické krize odhadují v horizontu dvou let. Na krizi jsou ale připraveni. „Krizi vidí i jako příležitost vydělat a zhodnotit majetek,“ poznamenává Alena Tkáčová, ředitelka privátního bankovnictví J&T Banky.

Jak bohatí letos investují

A kde vidí příležitost pro nejlepší zhodnocení svých peněz? Za nejvýnosnější považují dlouhodobě investice do stavebních pozemků a rezidenčních a jiných nemovitostí. „Zároveň sledují pečlivě problémy na nemovitostním trhu. V případě pozemků je očekávání vyššího výnosu hnáno především klesajícím počtem těchto investičních možností, a to zejména v oblasti hlavních a krajských měst a jejich okolí,“ říká Petr Sklenář, hlavní ekonom J&T Banky.

Za slibná odvětví, ve kterých mají zainvestováno, označují také energetiku a IT služby. K potřebě investovat je přitom žene touha zajistit si současný životní standard i do vzdálené budoucnosti. Nejužitečnějším zdrojem informací při investování je jejich bankéř, pracovní kontakty či obchodní partneři.

Sonda však ukázala, že bohatí Češi letos do určité míry mění investiční strategie. Zatímco ještě loni měli chuť investovat do start-upů, což uvádělo 35 % bohatých, letošní rok je ve znamení odstupu od těchto investic. Do těchto začínajících firem je nyní ochotno investovat již jen 19 % z nich. „Příčinou může být nejen očekávané zpomalení ekonomiky, ale také fakt, že investice do začínajících firem jsou časově i finančně náročné a nemusí pokaždé dojít k pozitivnímu výsledku,“ poznamenává Petr Sklenář.

Sonda naznačila i odklon od kryptoměn, které ač nejsou vázány třeba na kvantitativní uvolňování centrálních bank, nenaplnily očekávání dolarových milionářů z hlediska nezávislé měny a bezpečné investice. „Jako bezpečnější alternativu volí bohatí raději zlato, do kterého investuje nyní 15 procent z nich, což je oproti loňskému roku o 10 procent víc,“ dodává Sklenář.

Co považují bohatí za zajímavou investici
Investice2019 (v %)2018 (v %)
Stavební pozemky 41 39
Rezidenční nemovitosti 3629
Jiné nemovitosti 2620
Alternativní investice 2120
Akcie zahraničních firem 2020
Zemědělská půda 2018
Start-upy 1935
Korporátní dluhopisy 1816
Zlato 155
Akcie českých firem 129
Směnky 911
Komodity 58
Podílové fondy 55
Kryptoměny, bitcoin 38
Obchody s měnami 35
zdroj: Wealth Report 2019

Kde vidí další investiční možnosti

Velký potenciál pro další investice v blízké budoucnosti vidí čeští milionáři v oborech jako odpadové hospodářství nebo v sociálních službách a v péči o seniory. Vnímají, že je v Česku nedostatek sociálních služeb, domů pro seniory a chybí i kapacita pro odbornou péči. Sami totiž na tyto palčivé problém narážejí, protože jejich rodiče a blízcí takovou péči potřebují. O soukromých investicích do sociálních služeb a péče o seniory proto uvažuje 20 % z nich.

A kdo jsou vlastně čeští dolaroví milionáři? Je jim v průměru 53 let, jsou to převážně muži s vysokoškolským vzděláním, kteří mají podnikání v žilách. V rozmezí 40–49 let je přibližně třetina dolarových milionářů a mladých do 40 let necelých 10 %. Žen je dlouhodobě ve vodách našich úspěšných a bohatých lidí kolem 10 %.

V mezinárodním srovnání jsou čeští dolaroví milionáři stále mladí, těm větovým je v průměru 61 let. Jejich disponibilní majetek je však stejný, nejméně jeden milion dolarů, tedy v přepočtu na koruny přes 23 milionu korun.

Autor:
  • Nejčtenější

Bohatí Češi očekávají krizi do dvou let a mění investiční strategie

Podle odhadů je v Česku přes 30 tisíc dolarových milionářů. Oproti loňskému roku více než polovina z nich hlásí nárůst...

Student gymnázia rozjíždí svůj byznys ve velkém. Už má i svou značku

Zatímco většina jeho vrstevníků tráví volný čas na internetu, Jakub Konečný vyměnil závislost na počítačových hrách za...

Spočítáno: Je levnější nájem, nebo hypotéka?

Volba, před kterou stojí mnoho mladých rodin, ale i starších párů. Zůstat v nájmu, nebo bydlet ve svém?

Jak bezpečně investovat půl milionu korun na konci roku 2019

Češi mají v bankách na běžných účtech uloženo přes bilion korun. Průměrný úrok se přitom pohybuje těsně nad nulou. O...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jste za svou práci náležitě a spravedlivě odměněni? Ověřte si v kalkulačce

Možná už jste to někdy zažili. Šli jste za šéfem, aby vám zvýšil plat a neuspěli jste, protože podle jeho slov žádná...

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

  • Další z rubriky

Poptávka po brigádnících je ještě vyšší než před loňskými Vánocemi

Nabídky vánočních brigád firmy inzerují od října, některé ještě dříve. Vrchol ale přichází nyní na konci listopadu....

Před šesti lety únikové hry nikdo neznal, dnes je to fenomén

První únikovou hru postavil Tomáš Kučva, spoluzakladatel studia The Chamber, doslova na koleně. Na další už šli jinak....

Den s bankéřem: Jak se z nuly buduje firma s miliardovým obratem

Radomír Lapčík je úspěšný český podnikatel, který se vypracoval od nuly. Česká veřejnost ho zná jako zakladatele...

Zůstala vám dovolená? Kdy ji musíte vyčerpat a kdy vám ji proplatí?

Většina z nás asi spíše řeší to, že bychom ještě pár dní volna potřebovali navíc. Přesto mohou nastat situace, kdy jsme...

Najdete na iDNES.cz