Pondělí 16. prosince 2019, svátek má Albína
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 16. prosince 2019 Albína

Bohatí Češi očekávají krizi do dvou let a mění investiční strategie

aktualizováno 
Podle odhadů je v Česku přes 30 tisíc dolarových milionářů. Oproti loňskému roku více než polovina z nich hlásí nárůst svého majetku v rozmezí dvou až devíti procent. Tuzemskou ekonomickou situaci však hodnotí mnohem hůře, než v předchozích letech. Vyplývá to ze studie Wealth Report 2019, kterou už podeváté mapovala J&T Banka, jak žijí a investují bohatí Češi.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Za růstem bohatství českých dolarových milionářů stojí především jejich podnikání a příjem z něho plynoucí. Polovina z nich však uvádí, že je pro ně stále náročnější udržet si bohatství. Investují přitom dlouhodobě a pravidelně a ve většině případů nejde o spekulanty, spekuluje pouze pět procent bohatých.

„Jsou to lidé, kteří přemýšlejí hodně dopředu a jsou lakmusovým papírkem pro budoucnost. Mají velké zdroje informací, které analyzují, zajímají se o to, co se děje doma i v cizině,“ říká Jaroslav Cir ze společnosti Perfect Crowd, který se s některými dolarovými milionáři osobně setkal i během letošní sondy, aby zjistil více detailů o jejich životním stylu a investičním chování. Letos si nechalo do svého soukromí nahlédnout celkem 165 bohatých Čechů. 

Podstatným zjištěním je, že zatímco od roku 2013 bohatí Češi ekonomice v naší zemi fandili a považovali situaci pro své investice za příznivou, letos tomu tak není. Jejich důvěra v současnou tuzemskou ekonomiku ochlazuje. Začínají mít obavy, že se blíží mračno a ekonomika zpomalí. Příchod změny či ekonomické krize odhadují v horizontu dvou let. Na krizi jsou ale připraveni. „Krizi vidí i jako příležitost vydělat a zhodnotit majetek,“ poznamenává Alena Tkáčová, ředitelka privátního bankovnictví J&T Banky.

Jak bohatí letos investují

A kde vidí příležitost pro nejlepší zhodnocení svých peněz? Za nejvýnosnější považují dlouhodobě investice do stavebních pozemků a rezidenčních a jiných nemovitostí. „Zároveň sledují pečlivě problémy na nemovitostním trhu. V případě pozemků je očekávání vyššího výnosu hnáno především klesajícím počtem těchto investičních možností, a to zejména v oblasti hlavních a krajských měst a jejich okolí,“ říká Petr Sklenář, hlavní ekonom J&T Banky.

Za slibná odvětví, ve kterých mají zainvestováno, označují také energetiku a IT služby. K potřebě investovat je přitom žene touha zajistit si současný životní standard i do vzdálené budoucnosti. Nejužitečnějším zdrojem informací při investování je jejich bankéř, pracovní kontakty či obchodní partneři.

Sonda však ukázala, že bohatí Češi letos do určité míry mění investiční strategie. Zatímco ještě loni měli chuť investovat do start-upů, což uvádělo 35 % bohatých, letošní rok je ve znamení odstupu od těchto investic. Do těchto začínajících firem je nyní ochotno investovat již jen 19 % z nich. „Příčinou může být nejen očekávané zpomalení ekonomiky, ale také fakt, že investice do začínajících firem jsou časově i finančně náročné a nemusí pokaždé dojít k pozitivnímu výsledku,“ poznamenává Petr Sklenář.

Sonda naznačila i odklon od kryptoměn, které ač nejsou vázány třeba na kvantitativní uvolňování centrálních bank, nenaplnily očekávání dolarových milionářů z hlediska nezávislé měny a bezpečné investice. „Jako bezpečnější alternativu volí bohatí raději zlato, do kterého investuje nyní 15 procent z nich, což je oproti loňskému roku o 10 procent víc,“ dodává Sklenář.

Co považují bohatí za zajímavou investici
Investice2019 (v %)2018 (v %)
Stavební pozemky 41 39
Rezidenční nemovitosti 3629
Jiné nemovitosti 2620
Alternativní investice 2120
Akcie zahraničních firem 2020
Zemědělská půda 2018
Start-upy 1935
Korporátní dluhopisy 1816
Zlato 155
Akcie českých firem 129
Směnky 911
Komodity 58
Podílové fondy 55
Kryptoměny, bitcoin 38
Obchody s měnami 35
zdroj: Wealth Report 2019

Kde vidí další investiční možnosti

Velký potenciál pro další investice v blízké budoucnosti vidí čeští milionáři v oborech jako odpadové hospodářství nebo v sociálních službách a v péči o seniory. Vnímají, že je v Česku nedostatek sociálních služeb, domů pro seniory a chybí i kapacita pro odbornou péči. Sami totiž na tyto palčivé problém narážejí, protože jejich rodiče a blízcí takovou péči potřebují. O soukromých investicích do sociálních služeb a péče o seniory proto uvažuje 20 % z nich.

A kdo jsou vlastně čeští dolaroví milionáři? Je jim v průměru 53 let, jsou to převážně muži s vysokoškolským vzděláním, kteří mají podnikání v žilách. V rozmezí 40–49 let je přibližně třetina dolarových milionářů a mladých do 40 let necelých 10 %. Žen je dlouhodobě ve vodách našich úspěšných a bohatých lidí kolem 10 %.

V mezinárodním srovnání jsou čeští dolaroví milionáři stále mladí, těm větovým je v průměru 61 let. Jejich disponibilní majetek je však stejný, nejméně jeden milion dolarů, tedy v přepočtu na koruny přes 23 milionu korun.

Autor:
  • Nejčtenější

Koupil dům na hypotéku, splácet ji chtěl z pronájmu. Přepočítal se

Extrémně vysoké ceny nemovitostí, stoupající ceny nájemního bydlení a k tomu stále ještě přijatelné úrokové sazby u...

Co ovlivní nová průměrná mzda, která pro rok 2020 činí 34 835 korun

Pro rok 2020 stanovilo ministerstvo práce a sociálních věcí průměrnou mzdu na výši 34 835 korun. Tato stanovená...

Na pozdrav „ahoj chlapi“ jsem si už zvykla, říká manažerka IT firmy

Mohla učit děti, jaký je rozdíl mezi jednoduchým a rozvitým souvětím, ale brzy po škole se mladá absolventka...

Zaměstnanecké benefity: vyšší mateřská, beach office, masáž i tatér

Firmy si své zaměstnance hýčkají. Kromě klasiky, jako jsou stravenky, týden dovolené navíc či Cafeterie, zaměstnavatelé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Emocionální inteligence je klíčem k úspěchu. Dá se rozvinout i zneužít

Schopnost chápat, předvídat a ovlivňovat emoce druhých je v řadě pracovních i osobních situací klíčovým předpokladem...

Premium

Neustále se mě ptají na honorář, říká „holčička“ z reklamy s prasátkem

Tak nám ta malá holčička z prasátkové reklamy na kofolu trochu povyrostla. Už jí je dvacet, jmenuje se Sandra Flemrová...

Premium

Na Gottově pohřbu jsem se bál, že spáchám atentát na Zemana, říká Strach

Každý se ho ptá na Anděla Páně 3. Jiří Strach ale trpělivě vysvětluje, že to nezáleží jen na něm. „Rozhodujeme o tom...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

  • Další z rubriky

Jste za svou práci náležitě a spravedlivě odměněni? Ověřte si v kalkulačce

Možná už jste to někdy zažili. Šli jste za šéfem, aby vám zvýšil plat a neuspěli jste, protože podle jeho slov žádná...

Zaměstnanecké benefity: vyšší mateřská, beach office, masáž i tatér

Firmy si své zaměstnance hýčkají. Kromě klasiky, jako jsou stravenky, týden dovolené navíc či Cafeterie, zaměstnavatelé...

Na to, abyste své posluchače zaujali, máte pouhých patnáct minut

Čeká vás důležitá prezentace před zaplněným sálem a vy se bojíte, že posluchači dříve či později usnou? Pokud ještě...

Coworking dostává nový rozměr. Stává se z něj social mixer

Flexibilní otevřený prostor, kde může pracovat podnikatel na volné noze, start-up i tým nadnárodní korporace. Ale také...

Najdete na iDNES.cz