Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Výsledky testu finanční gramotnosti. Těžké otázky nachytaly i experty

Šest týdnů jste měli možnost zapojit se do měření finanční gramotnosti a vyzkoušet si své znalosti v megatestu, který připravil server Bankovnipoplatky.com ve spolupráci s iDNES.cz. Přinášíme správné odpovědi a výsledek miniankety mezi politiky a odborníky.
Vyznat se ve financích by se měly učit už děti ve škole. Starší generace se zase může poučit z různých kvízů a testů. Ilustrační snímek

Vyznat se ve financích by se měly učit už děti ve škole. Starší generace se zase může poučit z různých kvízů a testů. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Všichni, kteří se testu zúčastnili, si zaslouží obdiv. Vyplnit ho celý a odpovědět na všech 60 otázek zabralo dost času i těm, kteří se vyznají a odpovědi zatrhávají okamžitě.

Kdo si nebyl jistý, mohl využít nápovědy na internetu. I když se třeba nepodařilo vyplnit test bez chyby, určitě jste se dozvěděli spoustu nových informací. A lepší chybovat v testu, než pak zbytečně splácet nesmyslný dluh či trpět za to, že jste dobře neporozuměli podmínkám nějakého finančního produktu.

Správně vyplnila test necelá čtyři procenta čtenářů

Testu se zúčastnilo na obou serverech téměř 8 tisíc čtenářů, na iDNES.cz prošlo testem 7 088 a na serveru Bankovnipoplatky.com 759 lidí. Celková úspěšnost z obou serverů je 3,7 procenta. Čtenáři serveru Bankovnipoplatky.com byli úspěšnější, správně vyplnil test každý šestý.

Správné odpovědi najdete ZDE

Ti, kteří zodpověděli na všech 60 otázek správně, neudělali tedy ani jednu chybu, postupují do slosování o chytrý mobil HTC Explorer.

Šance je slušná, 60 bodů získalo totiž jen 164 soutěžících na iDNES.cz a 126 čtenářů serveru Bankovnipoplatky.com. Losovat tedy budeme z 290 soutěžících. Jméno nového majitele mobilního telefonu se dozvíte v pondělí 11. června.

Na konec června pro vás připravíme důkladnou analýzu celého testu. Dozvíte se, jaké otázky vám dělaly největší potíže a naopak, kde byla úspěšnost správných odpovědí veliká.  

Politici se do měření znalostí nehrnou

Když test začínal, slibovali jsme, že se s několika vybranými otázkami obrátíme na politiky a porovnáme jejich znalosti s výsledky čtenářů. Nakonec jsme se ale většinou setkali s nezájmem a odmítnutím.

Šest statečných

  • Jan Mládek, ekonom, stínový ministr financí za ČSSD
  • Michal Doktor, ekonom, poslanec
  • Jiří Rusnok, předseda představenstva ING PF, člen NERV, bývalý ministr financí
  • Petr Zajíc, senior portfolio manažer společnosti Pioneer Investments
  • Aleš Michl, analytik Raiffeisenbank
  • Pavel Sobíšek, hlavní ekonom UniCredit Bank

Ze třinácti oslovených politiků, kteří mají něco společného s financemi, byli ochotní odpovídat pouze dva, a to stínový ministr financí za ČSSD Jan Mládek a poslanec Michal Doktor. Ministr dopravy Pavel Dobeš vzkázal po tiskovém mluvčím, že by se rád zúčastnil, ale nestihli jsme se v termínu domluvit. Zdeněk Škromach prý už z testování vyrostl, otestovat se odmítl i ministr financí Miroslav Kalousek. Ostatní nezareagovali.

Další tucet oslovení tentokrát mířil k odborníkům, tedy lidem, kteří ve finančnictví pracují. I když jsme předpokládali, že zde budeme úspěšnější, podařilo se nám "ulovit" pouze čtveřici statečných. Bývalého ministra financí, analytika, bankéře a investičního manažera. Pár se jich omluvilo, že nemají čas, či je to pro ně tematicky "mimo mísu". Ostatní opět nezareagovali, ačkoli testík zabral přibližně pět minut.

Jak odpovídali: vítěze jsme našli mezi odborníky

I když stoprocentně úspěšný byl nakonec jen jeden ze šestice expertů, je nutné přiznat, že to politici a odborníci měli o dost těžší než čtenáři.

Odpovídali sice jen na pět otázek, ale neměli přístup na internet, radit se mohli jen se svou hlavou. A navíc jsme vybrali otázky z nejtěžších, tedy z těch, ve kterých čtenáři chybovali nejvíce.

Na první otázku, jestli jsou ze zákona pojištěné vklady u penzijních fondů odpověděli všichni správně, Aleš Michl váhal, nebyl si jistý, ale nakonec zvolil správně, že nejsou.

Větší problémy nedělala ani druhá otázka z čeho mají banky největší zisky. Kromě Jana Mládka, který volil poplatky, všichni uvedli správnou možnost, že z úrokových výnosů. Správnou poznámku k odpovědi měl Pavel Sobíšek, že toto platí u tuzemských univerzálních bank. Investiční banky v zahraničí to mají jinak.

Třetí otázka, jaký je rozdíl mezi půjčkou a úvěrem už dala odborníkům zabrat víc. Jiří Rusnok hned vypálil, že žádný, ale pak se zamyslel a uvedl, že asi nějaký bude. "Úvěr jsou prachy," odpověděl Aleš Michl a zvolil správně, že narozdíl od úvěru předmětem půjčky nemusejí být jen finanční prostředky. Půjčit můžeme kolo, byt, auto... Správně odpověděl i Petr Zajíc, Pavel Sobíšek a Michal Doktor, Jan Mládek se spletl, volil možnost, že úvěr poskytují banky a záložny a půjčku nebankovní instituce.

Čtvrtá otázka zlomila vaz i některým, kteří dosud odpovídali suverénně správně. Všichni určitě vlastní nějakou tu platební kartu, ale jak vysokou mají spoluúčast na případné škodě, když ji ztratí nebo jim jí někdo odcizí, si vůbec nebyli jistí.

Jiří Rusnok a Michal Doktor si mysleli, že žádnou spoluúčast nemají, ostatní věděli, že tu nějaká je, ale sumu neznali. Jan Mládek, Petr Zajíc a Pavel Sobíšek hádali 100 euro, jediný správný tip měl Aleš Michl. Michal Doktor se při testování přiznal, že platební kartu neměl, nemá a mít nechce, platí bankovním převodem nebo hotovostí a vůbec mu nevadí, že ho ostatní považují za exota.

"Logika by velela tak, ale obávám se, že to bude jinak," byla nejčastější reakce na poslední otázku, kterou nazvali všichni bez výjimky záludnou. Týkala se kreditních karet a případu, jestli a jaké platíte úroky, když část úvěru splatíte v bezúročném období a část po něm.

Ti, kteří vlastní kreditku, prý platí vše v bezúročném období a i ostatní by se rádi řídili selským rozumem a logikou. Jenže ta tady nefunguje. Správně, tedy že platíte úroky z celé částky, odpověděli nakonec čtyři, váhání s odpovědí tu bylo největší.

Celkovým výhercem se stal Aleš Michl, který jako jediný zodpověděl všechno správně. I když ani on si nebyl vždy jistý a někdy jen dobře tipoval. 

Podle testovaných Češi moc finančně gramotní nejsou

Po testování jsme šestici položili ještě jednu prémiovou otázku: Jak jsou na tom podle vás Češi s finanční gramotností?

Jako podprůměrnou ji ohodnotil Michal Doktor. "Vycházím z vlastní zkušenosti. Například ve Sněmovně se ke znalosti významu RPSN přihlásilo jen osm poslanců," konstatuje smutně poslanec. "Myslím, že na tom Češi nejsou tak špatně. Vždyť ve srovnání s jinými evropskými zeměmi máme daleko nižší propůjčovanost," kontruje Jan Mládek a dodává, že vidí problém v tom, že je ještě stále dost lidí, kteří jsou schopni naletět dravcům a nechat se jako kavky oškubat.

Jiří Rusnok a Pavel Sobíšek jsou optimisté. "Jsme na tom podobně jako jinde ve světě a situace se stále zlepšuje. Začínají se to už učit děti ve škole, a to je trvalý proces, který nikdy nepřestává, říká bývalý ministr financí a dodává: "Se staršími, mezi které patřím i já, to bude horší. Pro ty je podobné testování přínosem."  Podle Pavla Sobíška jsme na tom lépe než před deseti lety. "A doufám, že hůře, než budou Češi za deset let. Podobné ankety a zájem médií o problematiku obecně může zlepšení významně urychlit," říká bankéř.

Katastrofálně vidí situaci investiční manažer. Nemyslí si však, že je to chyba obyčejných lidí. Spousta finančních pojmů je totiž moc složitá. "Leckdy přitom stačí používat zdravý selský rozum, už od dětství by se mělo učit trénovat logické myšlení," uvádí Petr Zajíc a dodává jednu zajímavost: "Říká se, že Češi jsou konzervativní, protože jsou finančně negramotní. A to není pravda. Třeba takoví Rakušané jsou finančně vzdělanější a přitom jsou jako investoři ještě daleko konzervativnější než Češi."

"Lidé by se měli více zajímat, ale je pravda, že třeba podmínky ve smlouvách jsou psané často malinkým písmem a navíc naprosto nesrozumitelně. A my to lidem nedokážeme jednoduše vysvětlit," přiznává vinu Aleš Michl. Podle něj by finanční gramotnost měla být součástí školního vzdělávání a k maturitě by přidal povinný trojboj složený z matematiky, finanční a právní gramotnosti.

"A také by to chtělo nějakého finančního Pohlreicha a dobrý pořad, kde by takový "kosič" chodil po domácnostech a bankách a zábavným způsobem učil lidi, jak se vyznat a nenechat se napálit," dodává inspiraci Aleš Michl. 

  • Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Všechny rozumné investice jsou dnes drahé. Až na jednu

6. května 2024

Premium Ceny zlata byly v minulých dnech na historických maximech, stejně tak jsou blízko rekordu ceny...

Vyrábí a vyváží pavouky, které baví šikmé plochy a má s nimi úspěch

4. května 2024

Mít vlastní továrnu chtěl Lubomír Dvořák už v době, kdy to byl leda tak bláhový sen. Ale co se v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neoprávněnou penzi banka vrátí sama, i bez součinnosti majitele účtu

9. května 2024

Blízké osoby a příbuzné zemřelých s přiznaným důchodem zaráží a překvapuje, jak rychle si dokáže...

Hledáte byt k pronajmutí? Majitele můžou zajímat i detaily o vás

3. května 2024

S pronájmy se to má v posledních letech jako na houpačce. Momentálně je situace stabilní, poptávka...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Stravenka či příspěvek na dovolenou. Znáte změny zaměstnaneckých benefitů?

5. května 2024

Příspěvek na stravování snad již každý bere jako naprostou samozřejmost. Sick days se ale určitě...

Životní pojištění: mít, či nemít? Na jaká rizika platit a kolik

10. května 2024

V ideálním případě by měl mít životní pojištění sjednané skoro každý. Důležitější je ovšem pro ty,...

Neoprávněnou penzi banka vrátí sama, i bez součinnosti majitele účtu

9. května 2024

Blízké osoby a příbuzné zemřelých s přiznaným důchodem zaráží a překvapuje, jak rychle si dokáže...

Cesta k levným hypotékám je plná výmolů a vyčkávání

8. května 2024

Česká národní banka letos snížila základní úrokovou sazbu už o 1,5 procentního bodu na 5,25 %....

Sjednáním pojištění moje práce nekončí, říká nejlepší pojišťovací poradkyně na světě

7. května 2024

Advertorial Potřebujete pomoct s pojištěním, investicemi, penzijním spořením nebo hypotékou? Vybírejte chytře...

Arcon Personalservice GmbH
Elektrikář do Německa

Arcon Personalservice GmbH

nabízený plat: 75 260 - 90 320 Kč

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...