Kdo dnes dostane hypotéku: požadavky bank na příjem žadatelů se výrazně liší

Ani v době finanční krize zájem o hypotéky v Česku neklesá. Hypoteční banky nepřijaly žádná významná opatření pro zpřísnění podmínek při jejich poskytování. Když banky posuzují žádosti o hypotéky, kladou důraz především na dostatečnou klientovu bonitu a dobrou platební morálku.

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

K 30. červnu letošního roku bylo občanům České republiky poskytnuto 373 tisíc hypoték v celkové výši 530 miliard korun. Hypotéku tak dnes čerpají zhruba čtyři lidé ze sta.

Zájem o hypotéky významně neklesá
Vzhledem k probíhající americké hypoteční a finanční krizi jsme se zajímali, zda a jakým způsobem se krize promítla i do situace na českém hypotečním trhu.

Samy banky uvádějí, že zájem o čerpání hypoték mezi českými občany nijak významně neklesá. V porovnání s minulými obdobími se v posledním čtvrtletí projevil u mnoha bank setrvalý stav.

Významný nárůst v uzavírání hypotečních smluv zaznamenala především mBank, ale i UniCredit Bank, Volksbank nebo Wűstenrot hypoteční banka.

Pokles proti minulým obdobím uvedla ČSOB, GE Money Bank a Raiffeisenbank. Jak ale uvádí Tomáš Kofroň, mluvčí Raiffeisenbank: "Nelze jednoznačně říci, že důvodem poklesu zájmu o čerpání hypoték je finanční krize. Ve třetím čtvrtletí tradičně dochází k sezonnímu výkyvu, letní měsíce jsou v poskytování hypoték slabší."

Pětiletá fixace úrokové sazby jednoznačně vede
Žadatelé o hypoteční úvěr nejčastěji preferují pětiletou fixaci úrokové sazby před fixací tříletou nebo roční.

U některých bank je tato pětiletá fixace proti ostatním fixacím upřednostňována velmi výrazně. Volí ji například devět z deseti klientů Wűstenrot hypoteční banky, více než polovina klientů České spořitelny, Hypoteční banky nebo Volksbank. V případě ČSOB a UniCredit Bank ji preferují zhruba dvě třetiny žadatelů o hypotéku.

Zpřísnění podmínek se neplánuje 
Naprostá většina bank na základě současných varovných signálů ze zahraničí nezpřísnila podmínky, za kterých poskytuje hypotéky. Jak banky uvádějí, jejich podmínky jsou obezřetně nastavené a není důvod na nich v současné době nic měnit.

Křištálová lupa Například v České spořitelně považují kvalitní úvěrové portfolio za velmi důležité. Pavla Langová z odboru firemní komunikace k tomu uvádí: "V minulosti i dnes nesmírně pečlivě hodnotíme každou žádost o úvěr i každou informaci, kterou nám klient předloží k posouzení obchodu. Klademe důraz na kvalitní 'credit scoring', který objektivně posoudí schopnost každého klienta úvěr splácet."

V Hypoteční bance a Volksbank do výpočtu, který posuzuje schopnost klientů splácet, promítli zvýšení životních nákladů, které mají vliv na nezbytné výdaje klientů. Volksbank uvádí, že v průběhu posledního čtvrtletí lze očekávat další přehodnocení a úpravu podmínek pro poskytování hypoték.

Banky pravidelně a pečlivě monitorují český i zahraniční trh, vyhodnocují rizika  a v případě nepřiměřených negativních trendů jsou připraveny zvážit možnost zpřísnění podmínek, například zvýšením úrokové sazby, což má vliv na výši měsíčních splátek a na hypotéku tak dosáhne méně lidí.

Banky žadatele o hypotéku nejčastěji odmítají kvůli nízké bonitě
Počet odmítnutých žádostí se podle informací z bank v posledních měsících nijak významně nezvyšoval, u většiny se podíl zamítnutí trvale pohybuje okolo pěti procent.

Také na hlavních důvodech odmítnutí se banky shodují. Nedostatečná bonita neboli schopnost klienta splácet úvěr, negativní záznam v registru dlužníků, nevhodná, resp. nedostatečná zástava, to jsou nejčastěji uváděné důvody, proč klienti nedostanou požadovanou výši hypotečního úvěru.

V případě nízké bonity se v mnoha případech banky snaží klientovi vyjít vstříc a nabídnou mu alternativní řešení, např. delší dobu splatnosti nebo nižší úvěr.

Stačí vaše příjmy na hypotéku?
Jedním z hlavních kritérií, podle kterých se banka rozhoduje, zda hypotéku schválí či ne, je výše čistého měsíčního příjmu žadatele. Každá banka má však na své klienty jiné požadavky.

Pro názornou ilustraci jsme připravili obecný příklad tak, aby mohly banky vybrat srovnatelné produkty, které by klientům nabídly a zároveň uvedly, jaké jsou jejich požadavky na příjmy u žadatele o hypotéku.

Žadatel v našem příkladu kupuje byt v Praze za 2 miliony korun, do zástavy dá tento byt, jehož zástavní hodnota je též 2 miliony korun. Bude požadovat hypotéku 1,6 milionu korun, 20 procent (400 tisíc korun) má našetřeno.

Byla vybrána pětiletá fixace úrokové sazby a splatnost hypotéky 20 let.

. Byly zvoleny dva typy žadatelů

1. žadatel:
jednotlivec – svobodný člověk ve věku 28 let, o úvěr žádá sám, je zaměstnanec, žádné jiné závazky nemá, nesplácí úvěr, nevlastní kreditní kartu.

2. žadatel:
tříčlenná rodina – manželé ve věku 32 a 35 let, jedno dítě do 10 let, oba zaměstnanci, žádné jiné závazky nemají, nesplácejí úvěr, nevlastní kreditní kartu

Banky na základě výše uvedeného zadání samy vybraly produkty, včetně úrokové sazby a měsíční splátky pro zvolené žadatele a další parametry úvěru.

Výše úrokové sazby a splátky u vybraných hypotečních produktů

Banka Produkt Úroková sazba (fixace 5 let) Měsíční splátka (v Kč)
Česká spořitelna Ideální hypotéka od 5,19 % 10 792
ČSOB ČSOB Hypotéka 5,29 % 10 817
GE Money Bank Hypotéka do 80 % 5,35 %* 10 871
Hypoteční banka Hypotéka do 85 % 5,29 % 10 817
Komerční banka Hypoteční úvěr Klasik od 4,99 % 10 551
mBank mHypotéka 5,45 % 10 100 jednotlivec
10 095 rodina
Poštovní spořitelna Hypoteční úvěr do 85 % 5,29 %** 10 818
Raiffeisenbank Hypoteční úvěr Klasik od 5,54 % 11 592
UniCredit Bank Hypoteční úvěr Individuál 4,61 % 10 276
Volksbank Standardní hypotéka od 5,14 % 10 747
Wűstenrot hypoteční banka Hypotéka Wűstenrot do 85 % 5,34 % 10 862

Poznámka:
* běžný účet Genius Active + pojištění schopnosti splácet
** v případě zasílání platu na účet u Poštovní spořitelny a sjednání dvou pojištění k hypotečnímu úvěru
Zdroj: banky 

Úrokové sazby se pohybují v rozmezí od 4,61 % (UniCredit Bank) do 5,54 % (Raiffeisenbank), měsíční splátky pak v rozmezí od 10 095 korun (mBank) do 11 592 korun (Raiffeisenbank). Rozdíl mezi nejnižší splátkou a nejvyšší tak činí zhruba 1 500 korun, což v případě pětiletého období činí až 90 tisíc korun.

Velké rozdíly lze též nalézt v požadavcích bank na minimální měsíční příjem u obou typů žadatelů.

Zatímco u Volksbank a Wűstenrot dosáhne na vybranou hypotéku člověk s příjmem kolem 18 tisíc korun, u Raiffeisenbank a mBank musí mít měsíčně na účtě zhruba 23 tisíc korun. Ostatní banky se shodují na čistém měsíčním příjmu 19 až 20 tisíc korun. 

Minimální čistý měsíční příjem pro oba typy žadatelů u jednotlivých bank

Banka

Minimální čistý měsíční příjem jednotlivce
(v Kč)
Minimální čistý měsíční příjem tříčlenné rodiny
(v Kč)
Volksbank  18 047 25 147
Wűstenrot hypoteční banka 18 267 24 738
ČSOB 18 909 23 191
Hypoteční banka  18 909 26 333
Poštovní spořitelna 18 910 26 334
Komerční banka  19 000 25 000
GE Money Bank 19 500 23 500
UniCredit Bank  20 000  33 000
mBank 22 956 27 993
Raiffeisenbank 23 185 23 185
Česká spořitelna nelze stanovit, individuálně nelze stanovit, individuálně
Zdroj: banky 

V případě druhého žadatele - tříčlenné rodiny - má nejnižší požadavky na čistý měsíční příjem Raiffeisenbank, ČSOB a GE Money Bank, které uvedly příjem o trochu vyšší než 23 tisíc korun.

O téměř deset tisíc korun více, tedy 33 tisíc korun, by musela mít naše vzorová rodina, pokud by chtěla čerpat hypotéku u UniCredit Bank. Tento požadovaný příjem je mezi bankami zdaleka nejvyšším, druhým nejvyšším požadovaným příjmem je téměř 28 tisíc korun u mBank.

Ostatní banky u tříčlenné rodiny s jedním dítětem požadují příjem zhruba 25 až 26 tisíc korun.

Nejčtenější

Nejčastější prohřešky proti finanční gramotnosti. Je jich celkem sedm

Premium

Finanční gramotnost, tedy schopnost spravovat své finance s rozumem, má svá pravidla. Řada lidí tato pravidla sice zná, ale vůbec se jimi neřídí. Proč to tak je a o co si tito lidé koledují,...

Je z dynastie Petrofů a zná tajemství, proč jsou klavíry Petrof tak unikátní

První nástroj postavil Antonín Petrof před 160 lety. Od té doby jich firma vyrobila přes 635 tisíc. A ne náhodou patří dnes tato firma z Hradce Králové k našemu rodinnému stříbru. Nahlédli jsme do...

Občas se odpojte, nebo vyhoříte. Kdy to chce zásadní změnu?

Nechuť k jídlu, nesoustředění, dlouhodobá únava, i tak se může hlásit syndrom vyhoření, nemoc, která bývá spojována s chronickým stresem v práci. Jak se mu bránit? A kdy to bude chtít zásadní...

Zmapováno: kdo garantuje úrokové sazby na spořicích účtech i několik měsíců

Změnit úrokovou sazbu na spořicím účtu mohou banky kdykoliv. Stačí, aby to daly klientům předem vědět. Některé bankovní mají ale teď jinou strategii. Sazby na „spořácích“ garantuji i třeba po několik...

Pořídit si investiční byt? Smysl to dává, ale už ne pro každého

Investiční byty už dnes sice nejsou příslibem zaručeného rychlého výdělku. A rozhodně nejsou ani investicí bezpracnou. Pokud se ale taková nemovitost správně vybere a dobře spravuje, může být...

Digitální nemoci: Zdravotní obtíže, za které může práce u počítače. Jak jim předejít

Premium

Bolavá záda už nemají jen ti, kteří mají fyzicky náročnou práci. Zranění, jako je tenisový loket či golfové rameno, už dávno nejsou jen doménou náruživých sportovců. Mnoho lidí si podobné zdravotní...

21. dubna 2025

Je z dynastie Petrofů a zná tajemství, proč jsou klavíry Petrof tak unikátní

První nástroj postavil Antonín Petrof před 160 lety. Od té doby jich firma vyrobila přes 635 tisíc. A ne náhodou patří dnes tato firma z Hradce Králové k našemu rodinnému stříbru. Nahlédli jsme do...

20. dubna 2025

Catering není černobílý, ale velmi barevný. Každý den je jiný, líčí podnikatel

Premium

Jeho cesta ke gastronomii začala náhodou, velmi rychle však přerostla v celoživotní vášeň. Díky své ctižádosti se navíc už v pětadvaceti letech vyšvihl na manažerskou pozici, ve třiceti se stal...

19. dubna 2025

Za neplnění daňových povinností hrozí vysoké sankce. O jaké částky jde?

Základní lhůta podání u papírových daňových přiznání, která letos připadala na 1. dubna 2025, je za námi. Teď je možné vyplnit a odevzdat přiznání jen elektronicky. Online podání je zároveň povinné...

18. dubna 2025

Nájem se platí i za hrobové místo. Cenové rozdíly jsou obrovské

Premium

Zatímco pomník, deska či rám hrobu spadají do soukromého vlastnictví, se samotným hrobem je to jinak. Za místo na hřibově se platí nájemné, které však není až tak závratné. To jednorázový výdaj za...

17. dubna 2025

Pořídit si investiční byt? Smysl to dává, ale už ne pro každého

Investiční byty už dnes sice nejsou příslibem zaručeného rychlého výdělku. A rozhodně nejsou ani investicí bezpracnou. Pokud se ale taková nemovitost správně vybere a dobře spravuje, může být...

17. dubna 2025

Zranil jsem se v práci, prý teď musím vyplnit řadu formulářů. Opravdu musím?

Těžký úraz v práci může znamenat i několik měsíců na neschopence. Za pracovní úraz však podle zákona náleží takovému zaměstnanci náhrada škody. Tu vyplácí pojišťovna, u které je zaměstnavatel pro...

16. dubna 2025

Zmapováno: kdo garantuje úrokové sazby na spořicích účtech i několik měsíců

Změnit úrokovou sazbu na spořicím účtu mohou banky kdykoliv. Stačí, aby to daly klientům předem vědět. Některé bankovní mají ale teď jinou strategii. Sazby na „spořácích“ garantuji i třeba po několik...

16. dubna 2025

Občas se odpojte, nebo vyhoříte. Kdy to chce zásadní změnu?

Nechuť k jídlu, nesoustředění, dlouhodobá únava, i tak se může hlásit syndrom vyhoření, nemoc, která bývá spojována s chronickým stresem v práci. Jak se mu bránit? A kdy to bude chtít zásadní...

15. dubna 2025

Otřesy na trzích. Spolu s akciemi padají ceny dluhopisů i podílových fondů

Letošní březen se na finančních trzích nesl ve znamení kroků amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jeho politika donutila evropské státy vydávat více například na obranu, což značí zejména další...

15. dubna 2025

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTRIKÁŘ - 2 SMĚNY (36-45.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 36 000 - 45 000 Kč

Nejčastější prohřešky proti finanční gramotnosti. Je jich celkem sedm

Premium

Finanční gramotnost, tedy schopnost spravovat své finance s rozumem, má svá pravidla. Řada lidí tato pravidla sice zná, ale vůbec se jimi neřídí. Proč to tak je a o co si tito lidé koledují,...

14. dubna 2025

Můj „kolega“ leguán, pes či motýl aneb jaká je práce se zvířaty

Jak bylo dnes v práci? Na zdánlivě obyčejnou otázku někdy můžete dostat vskutku originální odpověď. Třeba: Micka zase přišla s horečkou. Vylíhl se krásný otakárek smaragdový. U krokodýlů byl dneska...

13. dubna 2025