Učila jsem se kupovat byt na odborném semináři

Redaktorka iDNES.cz se rozhodla absolvovat odborný seminář pro první kupující. Uzavřít kupní smlouvu, přebrat byt i zvolit správnou hypotéku se můžete naučit za několik hodin.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Kdo ještě nikdy nekupoval byt nebo dům, může mít zkreslené představy, jak vše probíhá. Někomu to bude připadat jednoduché, prostě si vybere, domluví se na ceně, zaplatí a bydlí. Druhý zájemce naopak může vidět ve všem problém. Kde najít vhodnou nemovitost, jak absolvovat celý proces prodeje – koupě, "nenapálí" mě někdo? A kde na to vezmu peníze?

Seminář pro první kupující
Právě pro ty, kteří se chtějí o nakupování i financování své první nemovitosti dozvědět víc, přichází společnost LEXXUS ve spolupráci se společností Hyposervis s pořádáním odborných seminářů pro první kupující. Tyto semináře jsou bezplatné, stačí se jen on-line zaregistrovat a prvních sto padesát zájemců má zaručenu účast.

. Kdo je kdo

Společnost LEXXUS patří již 16 let k nejvýznamnějším realitním kancelářím v Praze. V počátku své existence se zaměřovala na prodej a pronájmy luxusních nemovitostí. Od roku 2002 nabízí zejména výběr bydlení v nových bytových projektech po celé Praze. Dlouhodobě spolupracuje se širokým spektrem developerů jak v Praze, tak v České republice. K nabídce jejích služeb patří i možnost řešit financování nemovitosti prostřednictvím společnosti Hyposervis.

Společnost Hyposervis je nejstarším hypotečním makléřem na českém trhu. Spolupracuje se všemi hypotečními bankami a většinou stavebních spořitelen. V roce 2006 se Hyposervis stal zakládajícím členem Asociace hypotečních makléřů.

Jak sami představitelé pořádající společnosti uvádějí, podobné semináře pro kupující, kteří si nemovitost pořizují poprvé, nejsou v České republice na rozdíl od západoevropských zemí běžné. Žádná jiná firma u nás podobné semináře nenabízí. 

A protože jsem byla zvědavá, jak takový seminář probíhá, zaregistrovala jsem se a ve středu večer spolu s ostatními prvními kupujícími "zasedla do lavic". Před námi byly více než tři hodiny povídání o celém procesu koupě bytu i vyřízení hypotečního úvěru.

Křištálová lupa Trocha informací o trhu v Praze neuškodí
Jen namátkou můžeme zmínit několik zajímavých čísel, např. více než třetina Pražanů bydlí v bytech s regulovaným nájemným, v letech 2005 až 2007 byla v Praze každý rok zahájena výstavba osmi tisíc bytů a v roce 2007 bylo dokončeno téměř deset tisíc bytů na rozdíl od roku 2006, kdy to bylo zhruba pět tisíc bytů.

Co se týče průměrných cen bytů v Praze, čerpal přednášející ze statistiky podle nabízených cen za metr čtvereční. Pochopitelně nejvíce se platí za byty v centru na Starém Městě, Malé Straně a Novém Městě. Zde se cena za metr čtvereční pohybuje mezi 100 až 120 tisíci korunami.

V tradičních rezidenčních čtvrtích, jako jsou Vinohrady, Dejvice, Břevnov, zaplatíte kolem 70 až 80 tisíc korun za metr čtvereční. V poslední době na významu získávají nové lokality, Vysočany a Karlín, kde probíhá výstavba v místech starých továren a metr čtvereční se nabízí za zhruba 55 tisíc korun.

Vývoj průměrné ceny bytu v Praze strmě stoupá již od roku 2006, kdy se za metr čtvereční platilo v průměru zhruba 35 tisíc korun, nyní v průměru 55 tisíc korun.

Jak koupit byt: krok za krokem
Návod, jak koupit byt, přišel ihned po zajímavých statistických číslech. Zástupce společnosti zúčastněné seznámil s celým procesem koupě bytu tak, jak to probíhá na půdě jejich společnosti, resp. v jejím prodejním centru.

Celkem 90 procent klientů přichází již s požadavkem na konkrétní projekt a 30 až 40 procent chce zůstat bydlet ve stejné lokalitě, ve které již bydlí.
Klienti na první schůzce získají informace o vybraných projektech, mohou si vybrat z již hotových postavených bytů nebo se zapojit do bytového projektu.

Výhodou dokončeného nového bytu je možnost faktické prohlídky a okamžitého nastěhování. Na druhou stranu klient u nových bytových projektů v úvodní fázi výstavby má pestřejší výběr a může také zásadně ovlivnit vnitřní i dispoziční uspořádání bytu. Další výhodou je to, že má i čas na vyřešení svých finančních možností. Zpočátku zaplatí zhruba 10 až 15 procent z vlastních prostředků, zbytek např. z hypotečního úvěru až po dokončení bytu.

Dalšími kroky po finálním výběru projektu jsou bezplatná předrezervace, podpis rezervační smlouvy a uhrazení rezervačního poplatku.

Zájemci o nové bydlení byli též seznámeni s procesem vytvoření a podpisu budoucí kupní smlouvy, s možnostmi klientských změn, neboli požadovaných úprav v bytě, s procesem "předpřejímky" bytové jednotky, soupisem případných vad a nedodělků a konečným podpisem Kupní smlouvy a uhrazením kupní ceny.

Hlavní na konec: kdo pomůže s financováním
Posledním přednášejícím byl zástupce společnosti Hyposervis, který seznámil publikum s možnostmi financování nemovitostí prostřednictvím hypotéky. Hypotéku k financování používá 60 až 80 procent klientů v projektu a obvykle financují 70 až 90 procent kupní ceny.

Průměrná hypotéka v Praze je nyní 1,8 milionu korun a v nových projektech se jedná o více než 3 miliony korun.

Otázky i odpovědi
I přesto, že čas pokročil a seminář se proti původnímu záměru protáhl o více než hodinu, došlo i na velké množství dotazů a následných odpovědí. Ne nadarmo má seminář v podtitulku slogan "Odpovědi na vše, co jste chtěli vědět, ale báli jste se zeptat".

Za všechny dotazy zmíním dvě informace, které mne zaujaly. V projektech se účastní zhruba 10 až 30 procent cizinců. Největší zájem je o byty 2+kk o ploše zhruba 50 m2.

Bylo to vůbec k něčemu?
Rozhodně se nedá říci, že by se jednalo o promarněný čas. Pro ty, kteří nemají zkušenosti s koupí bytu a jeho financováním, byl seminář jistě přínosem. Dozvěděli se mnohé o procesu koupě bytu i o možnostech jeho financování.

Nicméně celý seminář byl pochopitelně zaměřen na to, jak to probíhá v této společnosti. Budou klientům informace o celém procesu k něčemu, když navštíví jiného prodejce?

Pokud se rozhodnou koupit byt prostřednictvím pořádající společnosti, přesně vědí, jak na to a co je čeká. Ty samé informace se však dozví i bez účasti na tomto semináři při první schůzce v prodejním centru.

Nejčtenější

Vyhodili ji ze dne na den z brigády, zůstala bez příjmu. Je to legální? stěžuje si

Na brigádách si v Česku přivydělávají tisíce lidí nejrůznějších věkových kategorií. Tento typ pracovního vztahu ale není zákonem chráněný tak jako klasický hlavní pracovní poměr. Pokud uzavřete se...

Zásadní kroky, abyste byli finančně za vodou. Musíte je stihnout od 20 do 50 let

Premium

Různá období života přinášejí i své výzvy. Zvláště důležité jsou ty, které se týkající řízení či správy našich osobních financí. Jaké hlavní finanční výzvy před námi stojí v prvých třech desetiletích...

Pronájem bez rizika: Kompletní průvodce pro majitele i jejich nájemníky

Ceny nemovitostí v Česku rostou, nájemní bydlení je tak v posledních letech významně na vzestupu. Pronajímat byt či dům, nebo naopak být v nemovitosti nájemcem však může přinášet řadu rizik pro obě...

Hypotéky dál pozvolna zlevňují. Má však smysl čekat na vysněné sazby?

Trh s hypotékami ve zlevňování dál čeká na silnější impuls. Podle Swiss Life Hypoindexu činila průměrná nabídková sazba v červnu 4,94 procenta. Klesla tedy jen o tři desetiny procentního proti konci...

Klienti bank denně čelí útokům na účty. Obranou je digitální gramotnost

Kybernetické útoky jsou na denním pořádku. Dávno už se ale útočníci nezaměřují jen na velké firmy. Naopak, v jejich hledáčku se stále častěji objevují i jednotlivci, tedy přesněji především jejich...

Víte, kdo je odborník a kdo profesionál? Rozdíl je výrazný

Rozdíl mezi odborníkem a profesionálem nespočívá v rozsahu jejich odborných znalostí a zkušeností. Spočívá v pravidlech, kterými se při své činnosti řídí. O jaké pravidla jde a jaký je podstatný...

16. června 2025

Poprvé do práce již ve 14 letech. Co musí brigádníci i jejich rodiče vědět

Premium

Letos mohou poprvé brigádničit i čtrnáctiletí školáci. Novela zákoníku práce jim během letních prázdnin umožňuje vykonávat jednoduché práce. Pro mladé jde o velkou novinku – a pro rodiče o důležitý...

15. června 2025

Cévní chirurgie pro mě byla láska na první pohled, říká lékař

Medicína pro něj byla jasná volba. Po dokončení lékařské fakulty však nenastoupil do některé z českých nemocnic, ale odešel pracovat do Německa. Nevidí na tom nic špatného. „Získané zkušenosti si...

14. června 2025

Škody na cizím majetku a zdraví stojí v cizině statisíce. Kdy to zaplatíte ze svého?

Rozbít v hotelu okno, umyvadlo či televizi, to vše se nedopatřením může stát. Stejně tak ale můžete zranit jiného turistu třeba při skoku do bazénu či jiném sportu. Všechny takové případy přitom mají...

13. června 2025

Vyhodili ji ze dne na den z brigády, zůstala bez příjmu. Je to legální? stěžuje si

Na brigádách si v Česku přivydělávají tisíce lidí nejrůznějších věkových kategorií. Tento typ pracovního vztahu ale není zákonem chráněný tak jako klasický hlavní pracovní poměr. Pokud uzavřete se...

13. června 2025

Cesta k většímu sebevědomí jde přes péči o sebe. Odborníci radí, jak na to

Cítit se sebevědoměji po celý den může být jednodušší, než se na první pohled zdá. Nejde přitom o štěstí nebo dokonalé okolnosti, ale o každodenní volby a drobné návyky, které mohou výrazně ovlivnit...

12. června 2025

Klienti bank denně čelí útokům na účty. Obranou je digitální gramotnost

Kybernetické útoky jsou na denním pořádku. Dávno už se ale útočníci nezaměřují jen na velké firmy. Naopak, v jejich hledáčku se stále častěji objevují i jednotlivci, tedy přesněji především jejich...

12. června 2025

Udělali jste v přiznání daní chybu? Čekání, že se na to nepřijde, vyjde draho

Řada lidí přiznává daň z příjmu rok co rok a má daňové přiznání pod kontrolou. Chybovat je ale lidské. I když máte daně v malíčku, může se stát, že po odevzdání růžového formuláře zjistíte, že jste...

11. června 2025

Hypotéky dál pozvolna zlevňují. Má však smysl čekat na vysněné sazby?

Trh s hypotékami ve zlevňování dál čeká na silnější impuls. Podle Swiss Life Hypoindexu činila průměrná nabídková sazba v červnu 4,94 procenta. Klesla tedy jen o tři desetiny procentního proti konci...

11. června 2025

Podílové fondy v květnu vydělaly a dařilo se akciím i dluhopisům. Rizika zůstávají

V květnu pokračoval návrat cen akcií k únorovým maximům a březnová, a zvláště dubnová, korekce jsou již takřka zapomenuty. Optimismus se udržel hlavně kvůli pravidelnému odkládání zavedení vysokých...

10. června 2025

Pronájem bez rizika: Kompletní průvodce pro majitele i jejich nájemníky

Ceny nemovitostí v Česku rostou, nájemní bydlení je tak v posledních letech významně na vzestupu. Pronajímat byt či dům, nebo naopak být v nemovitosti nájemcem však může přinášet řadu rizik pro obě...

10. června 2025

Zásadní kroky, abyste byli finančně za vodou. Musíte je stihnout od 20 do 50 let

Premium

Různá období života přinášejí i své výzvy. Zvláště důležité jsou ty, které se týkající řízení či správy našich osobních financí. Jaké hlavní finanční výzvy před námi stojí v prvých třech desetiletích...

9. června 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.