Kdo ještě nikdy nekupoval byt nebo dům, může mít zkreslené představy, jak vše probíhá. Někomu to bude připadat jednoduché, prostě si vybere, domluví se na ceně, zaplatí a bydlí. Druhý zájemce naopak může vidět ve všem problém. Kde najít vhodnou nemovitost, jak absolvovat celý proces prodeje – koupě, "nenapálí" mě někdo? A kde na to vezmu peníze?
Seminář pro první kupující
Právě pro ty, kteří se chtějí o nakupování i financování své první nemovitosti dozvědět víc, přichází společnost LEXXUS ve spolupráci se společností Hyposervis s pořádáním odborných seminářů pro první kupující. Tyto semináře jsou bezplatné, stačí se jen on-line zaregistrovat a prvních sto padesát zájemců má zaručenu účast.
. Kdo je kdoSpolečnost LEXXUS patří již 16 let k nejvýznamnějším realitním kancelářím v Praze. V počátku své existence se zaměřovala na prodej a pronájmy luxusních nemovitostí. Od roku 2002 nabízí zejména výběr bydlení v nových bytových projektech po celé Praze. Dlouhodobě spolupracuje se širokým spektrem developerů jak v Praze, tak v České republice. K nabídce jejích služeb patří i možnost řešit financování nemovitosti prostřednictvím společnosti Hyposervis. Společnost Hyposervis je nejstarším hypotečním makléřem na českém trhu. Spolupracuje se všemi hypotečními bankami a většinou stavebních spořitelen. V roce 2006 se Hyposervis stal zakládajícím členem Asociace hypotečních makléřů. |
Jak sami představitelé pořádající společnosti uvádějí, podobné semináře pro kupující, kteří si nemovitost pořizují poprvé, nejsou v České republice na rozdíl od západoevropských zemí běžné. Žádná jiná firma u nás podobné semináře nenabízí.
A protože jsem byla zvědavá, jak takový seminář probíhá, zaregistrovala jsem se a ve středu večer spolu s ostatními prvními kupujícími "zasedla do lavic". Před námi byly více než tři hodiny povídání o celém procesu koupě bytu i vyřízení hypotečního úvěru.
Křištálová lupa Trocha informací o trhu v Praze neuškodí
Jen namátkou můžeme zmínit několik zajímavých čísel, např. více než třetina Pražanů bydlí v bytech s regulovaným nájemným, v letech 2005 až 2007 byla v Praze každý rok zahájena výstavba osmi tisíc bytů a v roce 2007 bylo dokončeno téměř deset tisíc bytů na rozdíl od roku 2006, kdy to bylo zhruba pět tisíc bytů.
Co se týče průměrných cen bytů v Praze, čerpal přednášející ze statistiky podle nabízených cen za metr čtvereční. Pochopitelně nejvíce se platí za byty v centru na Starém Městě, Malé Straně a Novém Městě. Zde se cena za metr čtvereční pohybuje mezi 100 až 120 tisíci korunami.
V tradičních rezidenčních čtvrtích, jako jsou Vinohrady, Dejvice, Břevnov, zaplatíte kolem 70 až 80 tisíc korun za metr čtvereční. V poslední době na významu získávají nové lokality, Vysočany a Karlín, kde probíhá výstavba v místech starých továren a metr čtvereční se nabízí za zhruba 55 tisíc korun.
Vývoj průměrné ceny bytu v Praze strmě stoupá již od roku 2006, kdy se za metr čtvereční platilo v průměru zhruba 35 tisíc korun, nyní v průměru 55 tisíc korun.
Jak koupit byt: krok za krokem
Návod, jak koupit byt, přišel ihned po zajímavých statistických číslech. Zástupce společnosti zúčastněné seznámil s celým procesem koupě bytu tak, jak to probíhá na půdě jejich společnosti, resp. v jejím prodejním centru.
Celkem 90 procent klientů přichází již s požadavkem na konkrétní projekt a 30 až 40 procent chce zůstat bydlet ve stejné lokalitě, ve které již bydlí.
Klienti na první schůzce získají informace o vybraných projektech, mohou si vybrat z již hotových postavených bytů nebo se zapojit do bytového projektu.
Výhodou dokončeného nového bytu je možnost faktické prohlídky a okamžitého nastěhování. Na druhou stranu klient u nových bytových projektů v úvodní fázi výstavby má pestřejší výběr a může také zásadně ovlivnit vnitřní i dispoziční uspořádání bytu. Další výhodou je to, že má i čas na vyřešení svých finančních možností. Zpočátku zaplatí zhruba 10 až 15 procent z vlastních prostředků, zbytek např. z hypotečního úvěru až po dokončení bytu.
Dalšími kroky po finálním výběru projektu jsou bezplatná předrezervace, podpis rezervační smlouvy a uhrazení rezervačního poplatku.
Zájemci o nové bydlení byli též seznámeni s procesem vytvoření a podpisu budoucí kupní smlouvy, s možnostmi klientských změn, neboli požadovaných úprav v bytě, s procesem "předpřejímky" bytové jednotky, soupisem případných vad a nedodělků a konečným podpisem Kupní smlouvy a uhrazením kupní ceny.
Hlavní na konec: kdo pomůže s financováním
Posledním přednášejícím byl zástupce společnosti Hyposervis, který seznámil publikum s možnostmi financování nemovitostí prostřednictvím hypotéky. Hypotéku k financování používá 60 až 80 procent klientů v projektu a obvykle financují 70 až 90 procent kupní ceny.
Průměrná hypotéka v Praze je nyní 1,8 milionu korun a v nových projektech se jedná o více než 3 miliony korun.
Otázky i odpovědi
I přesto, že čas pokročil a seminář se proti původnímu záměru protáhl o více než hodinu, došlo i na velké množství dotazů a následných odpovědí. Ne nadarmo má seminář v podtitulku slogan "Odpovědi na vše, co jste chtěli vědět, ale báli jste se zeptat".
Za všechny dotazy zmíním dvě informace, které mne zaujaly. V projektech se účastní zhruba 10 až 30 procent cizinců. Největší zájem je o byty 2+kk o ploše zhruba 50 m2.
Bylo to vůbec k něčemu?
Rozhodně se nedá říci, že by se jednalo o promarněný čas. Pro ty, kteří nemají zkušenosti s koupí bytu a jeho financováním, byl seminář jistě přínosem. Dozvěděli se mnohé o procesu koupě bytu i o možnostech jeho financování.
Nicméně celý seminář byl pochopitelně zaměřen na to, jak to probíhá v této společnosti. Budou klientům informace o celém procesu k něčemu, když navštíví jiného prodejce?
Pokud se rozhodnou koupit byt prostřednictvím pořádající společnosti, přesně vědí, jak na to a co je čeká. Ty samé informace se však dozví i bez účasti na tomto semináři při první schůzce v prodejním centru.