Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Vysoké ceny nemovitostí vyhánějí lidi z míst, kde se cítí doma

Nákup nemovitosti na hypotéku pro vlastní bydlení je bezesporu rozumnou investicí. Otázka ale je, zda je při současných cenách nemovitostí výhodnou investicí. I když banky stále nabízejí nižší úroky u hypoték, lidé řeší i to, zda se jim koupě vlastního bytu či rodinného domů vyplatí.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Podle tvrzení ČNB jsou nemovitosti v České republice nadhodnoceny až o 15 procent. Tento odhad je ale spíše celorepublikovým průměrem, protože podle údajů realitních kanceláří jsou regiony, kde je nadhodnocení bytů, domů a pozemků až několikanásobně vyšší. Fakt pak je, že Praha a další velká města včetně jejich okolí se stále více vzdalují zbytku republiky.

Porovnejte si sazby hypoték a vyberte tu nejvýhodnější.

„Jde jasně o regiony ve Středočeském kraji. Příkladem je třeba okres Beroun, Kladno, ale třeba už i Benešov nebo i cca 60 kilometrů od Prahy vzdálené Poděbrady. Tam musí zájemce o koupi nemovitosti počítat s vyšší cenou za metr čtvereční než v jiných krajích,“ říká hypoteční specialistka skupiny Partners Dana Míchalová.

Podle ní není problém ve vzdálenosti, ale v cenách, které rostou ve městech i v lokalitách v jejich dosahu o poznání rychleji než příjmy domácností. Vysoké ceny se pak promítají i do vysokých hypoték. „Dlužníci pak musí počítat s mnohem delší splatností hypotečního úvěru. Výjimkou u nás už nejsou ani hypotéky s koncem splatnosti v důchodovém věku,“ upřesňuje.

Nereálné ceny v atraktivních lokalitách

Reality jsou v Česku drahé skoro všude, někde jsou ale tak drahé, že jsou mimo možnosti většiny Čechů. Příkladem je třeba městečko Černošice v těsné blízkosti Prahy i řeky Berounky. Podle paní Martiny, která v nich žije v pronajatém bytě se svým manželem a malým dítětem, patřila lokalita vždy k vyhledávaným místům, ale to, jak se proměnila během posledních let, neočekával nikdo. Stala se cílem, ať už pro bydlení nebo rekreaci, mnoha pražských rodin s vyšším příjmem, ale i cizinců.

Hypoteční kalkulačka

Spočítejte si, jak vysoký úvěr si můžete s vaším příjmem dovolit, má-li splňovat doporučení České národní banky platná od 1. října 2018.

„Dnes tak máme pocit, že se svět zbláznil. Já i manžel jsme tady vyrostli. Černošice vnímáme jako svůj domov, máme tu rodinu, mnoho přátel. Máme to tu rádi a nechceme se stěhovat pryč. Plánovali jsme si, že si tu koupíme pozemek a později si na něm svépomocí postavíme malý domek, jenomže se to ukazuje jako nereálné už jen kvůli výši cen pozemků,“ říká Martina.

Její manžel je řemeslník, má v místě i svou síť zákazníků, o kterou by stěhováním přišel. I přes nadprůměrný příjem manžela rodina ale dnes nemá šanci si koupit ani menší stavební pozemek kvůli vysokým cenám. Cena za jeden metr čtvereční, byť i na okraji města nebo v jeho větší vzdálenosti, začíná na osmi tisících korunách. Výjimkou není ale ani metr čtvereční za deset nebo dvanáct tisíc korun.

Vyhláška místního úřadu reguluje výstavbu

Problém přitom není v daném místě pouze ve vysokých cenách pozemků, ale i v regulaci tamějších úřadů. Stavební povolení pro výstavbu nového menšího rodinného domu je možné získat (v závislosti na konkrétním místě) většinou jen u pozemku o minimálně výměře 1 000 metrů čtverečních. Dokonce jsou v Černošicích místa, nejvíce jich je kolem řeky, kde nová výstavba už není vůbec možná. Současně také platí, že může být zastavena nanejvýš 20% plocha z části pozemku hlavní stavbou, dohromady pak celková zástavba pozemku činí 30 %.

„Na nákup i toho levnějšího pozemku bychom potřebovali minimálně osm milionů korun. K nim bychom pak museli přidat další minimálně tři až čtyři miliony korun na výstavbu domu. Na takovou hypotéku bychom museli mít s manželem hned dva životy, abychom ji za prvé dostali a i splatili,“ říká Martina.

Spolu s manželem se shodují, že by tak drahý pozemek nekoupili ani kdyby na něj měli peníze na účtu, protože taková cena je podle nich nesmyslná.

„Nevydělám zrovna málo, ale i tak, ceny pozemků jsou tady strašná raketa. A bohužel je to dáno i tím, že většinu z nich skupují cizinci, nebo lidi, kteří nepotřebují řešit bydlení, jako ho potřebujeme řešit my, ale prostě jenom potřebují někam uložit peníze,“ vysvětluje manžel Martiny.

Nedostupnost bydlení v praxi

„Do situace, v níž je Martina s manželem, se dostává stále více lidí. Nejspíš se budou muset rozhodnout, zda místo, které považují za svůj domov, opustí, anebo se smíří s tím, že budou i nadále v pronajatém bytě 2+KK o výměře 45 m² s měsíčním nájmem ve výši necelých 14 tisíc korun,“ říká Dana Míchalová.

Na otázku, jak chce rodina řešit bydlení, Martina odpovídá, že pokračují v hledání nějakého pozemku za rozumnou cenu a prozatím zůstanou v pronájmu. Současnou situaci ale i tak manželé považují za provizorní.

„I když se nám odsud odcházet nechce, za dva roky nastupuje dcera do první třídy. A tak se tedy i bavíme o tom, že bychom koupili byt na pražském sídlišti. I když o bydlení v paneláku rozhodně nesníme, koupíme si tak vlastní byt levněji než pozemek k výstavbě u nás doma. Na víkendy bychom mohli jezdit do Černošic k rodičům, kteří tu mají dům ještě z dob socialismu,“ vysvětluje Martina s tím, že ani koupě bytu se neobejde bez pomoci rodičů, kteří jim půjčí peníze ze stavebního spoření, které mají jako berličku na stáří.

Na hypotéku s rozumem

Podle Dany Míchalové Martina s manželem uvažují rozumně. Zájemci o vlastní bydlení na hypotéku, by měli uvažovat reálně, nepodléhat prvotnímu nadšení a nezadlužovat se pro nemovitosti za astronomické ceny. Hypotéka na nemovitost mimo finanční možnosti dlužníka totiž ovlivní celý jeho život.

„Lidé by se měli reálně zamyslet nad tím, jestli jsou ochotni za vysněné vlastní bydlení zaplatit tolik, kolik dnes reality stojí. To proto, aby měli jistotu, že jim zbudou po zaplacení hypotéky ještě nějaké peníze na život, a také, aby měli jistou, že dokážou hypotéku bezpečně splácet,“ poznamenává hypoteční specialistka.

Podle Luboše Gregora, hypotečního specialisty ze serveru Banky.cz, by měli ti, kteří se rozhodnou pro koupi nemovitosti na hypotéku, zodpovědně volit nejen mezi nabízenými nemovitostmi, ale i hypotékami. Důvod je současné snižování úroků. „Poslední velké zlevnění přišlo na přelomu září a října. Mnoho bank tak nyní nabízí úrok pod 2,5 %. Výjimkou nejsou pak už ani hypotéky s úrokem kolem 2,2 % a jsou i banky, které jdou u některých fixací pod dvě procenta,“ uzavírá Gregor.

Autoři: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Spořicí turismus je téměř národní hobby. Co je ale lepší?

14. května 2024

Po relativně dlouhé okurkové sezoně v oblasti spořicích účtů a stálosti jejich úrokových sazeb se...

IT nebylo to pravé ořechové. Srdce ho táhlo k práci s kovem a dřevem

18. května 2024

Technická škola ho nebavila, stejně tak ho neoslovil ani víc adrenalinově zaměřený obor. Adrenalin...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pokud zázračně nezbohatneme, vlastní zajištění na stáří je nezbytné, říká expertka

15. května 2024

Premium Důchod a příprava na něj je často skloňovaným tématem. Legendární tisícovka na penzijko už dávno...

Díky životnímu pojištění můžete ušetřit na daních. Na co máte nárok

17. května 2024

Daňové zvýhodnění příspěvků na životní pojištění doznalo změn. Zatímco ještě za rok 2023 bylo možné...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Svou kulturu má každá firma. Co ji ale kazí a jak vytvářet tu zdravou

13. května 2024

Odpovídající firemní kultura není jen vizitkou managementu, ale i důležitým nástrojem řízení....

Když tělo hovoří za duši. Signály těla vnímejte jako cenné informace o zdraví

20. května 2024

Premium Máte na den naplánováno hodně úkolů a obáváte se, že je nezvládnete? A zrovna vás ještě navíc...

Kvíz: Dovolená po vlastní ose. Co čekat v hotelu a co (ne)můžete reklamovat

19. května 2024

Stále častěji si Češi vybírají dovolené na vlastní pěst, během kterých zvládnou navštívit co...

IT nebylo to pravé ořechové. Srdce ho táhlo k práci s kovem a dřevem

18. května 2024

Technická škola ho nebavila, stejně tak ho neoslovil ani víc adrenalinově zaměřený obor. Adrenalin...

Pojištění bydlení: jak na to, abyste v případě škody dostali zaplaceno

17. května 2024

Premium Podle statistik České asociace pojišťoven má 65 procent Čechů pojištěnou domácnost a více než...

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Plné divadlo i bazilika. Nad rakví Postlerové mluvila dcera, Töpfer i Šťastný

S herečkou Simonou Postlerovou se v prostorách Divadla na Vinohradech rozloučili kolegové i veřejnost. Nad rakví...