Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vysoké ceny nemovitostí vyhánějí lidi z míst, kde se cítí doma

Nákup nemovitosti na hypotéku pro vlastní bydlení je bezesporu rozumnou investicí. Otázka ale je, zda je při současných cenách nemovitostí výhodnou investicí. I když banky stále nabízejí nižší úroky u hypoték, lidé řeší i to, zda se jim koupě vlastního bytu či rodinného domů vyplatí.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Podle tvrzení ČNB jsou nemovitosti v České republice nadhodnoceny až o 15 procent. Tento odhad je ale spíše celorepublikovým průměrem, protože podle údajů realitních kanceláří jsou regiony, kde je nadhodnocení bytů, domů a pozemků až několikanásobně vyšší. Fakt pak je, že Praha a další velká města včetně jejich okolí se stále více vzdalují zbytku republiky.

Porovnejte si sazby hypoték a vyberte tu nejvýhodnější.

„Jde jasně o regiony ve Středočeském kraji. Příkladem je třeba okres Beroun, Kladno, ale třeba už i Benešov nebo i cca 60 kilometrů od Prahy vzdálené Poděbrady. Tam musí zájemce o koupi nemovitosti počítat s vyšší cenou za metr čtvereční než v jiných krajích,“ říká hypoteční specialistka skupiny Partners Dana Míchalová.

Podle ní není problém ve vzdálenosti, ale v cenách, které rostou ve městech i v lokalitách v jejich dosahu o poznání rychleji než příjmy domácností. Vysoké ceny se pak promítají i do vysokých hypoték. „Dlužníci pak musí počítat s mnohem delší splatností hypotečního úvěru. Výjimkou u nás už nejsou ani hypotéky s koncem splatnosti v důchodovém věku,“ upřesňuje.

Nereálné ceny v atraktivních lokalitách

Reality jsou v Česku drahé skoro všude, někde jsou ale tak drahé, že jsou mimo možnosti většiny Čechů. Příkladem je třeba městečko Černošice v těsné blízkosti Prahy i řeky Berounky. Podle paní Martiny, která v nich žije v pronajatém bytě se svým manželem a malým dítětem, patřila lokalita vždy k vyhledávaným místům, ale to, jak se proměnila během posledních let, neočekával nikdo. Stala se cílem, ať už pro bydlení nebo rekreaci, mnoha pražských rodin s vyšším příjmem, ale i cizinců.

Hypoteční kalkulačka

Spočítejte si, jak vysoký úvěr si můžete s vaším příjmem dovolit, má-li splňovat doporučení České národní banky platná od 1. října 2018.

„Dnes tak máme pocit, že se svět zbláznil. Já i manžel jsme tady vyrostli. Černošice vnímáme jako svůj domov, máme tu rodinu, mnoho přátel. Máme to tu rádi a nechceme se stěhovat pryč. Plánovali jsme si, že si tu koupíme pozemek a později si na něm svépomocí postavíme malý domek, jenomže se to ukazuje jako nereálné už jen kvůli výši cen pozemků,“ říká Martina.

Její manžel je řemeslník, má v místě i svou síť zákazníků, o kterou by stěhováním přišel. I přes nadprůměrný příjem manžela rodina ale dnes nemá šanci si koupit ani menší stavební pozemek kvůli vysokým cenám. Cena za jeden metr čtvereční, byť i na okraji města nebo v jeho větší vzdálenosti, začíná na osmi tisících korunách. Výjimkou není ale ani metr čtvereční za deset nebo dvanáct tisíc korun.

Vyhláška místního úřadu reguluje výstavbu

Problém přitom není v daném místě pouze ve vysokých cenách pozemků, ale i v regulaci tamějších úřadů. Stavební povolení pro výstavbu nového menšího rodinného domu je možné získat (v závislosti na konkrétním místě) většinou jen u pozemku o minimálně výměře 1 000 metrů čtverečních. Dokonce jsou v Černošicích místa, nejvíce jich je kolem řeky, kde nová výstavba už není vůbec možná. Současně také platí, že může být zastavena nanejvýš 20% plocha z části pozemku hlavní stavbou, dohromady pak celková zástavba pozemku činí 30 %.

„Na nákup i toho levnějšího pozemku bychom potřebovali minimálně osm milionů korun. K nim bychom pak museli přidat další minimálně tři až čtyři miliony korun na výstavbu domu. Na takovou hypotéku bychom museli mít s manželem hned dva životy, abychom ji za prvé dostali a i splatili,“ říká Martina.

Spolu s manželem se shodují, že by tak drahý pozemek nekoupili ani kdyby na něj měli peníze na účtu, protože taková cena je podle nich nesmyslná.

„Nevydělám zrovna málo, ale i tak, ceny pozemků jsou tady strašná raketa. A bohužel je to dáno i tím, že většinu z nich skupují cizinci, nebo lidi, kteří nepotřebují řešit bydlení, jako ho potřebujeme řešit my, ale prostě jenom potřebují někam uložit peníze,“ vysvětluje manžel Martiny.

Nedostupnost bydlení v praxi

„Do situace, v níž je Martina s manželem, se dostává stále více lidí. Nejspíš se budou muset rozhodnout, zda místo, které považují za svůj domov, opustí, anebo se smíří s tím, že budou i nadále v pronajatém bytě 2+KK o výměře 45 m² s měsíčním nájmem ve výši necelých 14 tisíc korun,“ říká Dana Míchalová.

Na otázku, jak chce rodina řešit bydlení, Martina odpovídá, že pokračují v hledání nějakého pozemku za rozumnou cenu a prozatím zůstanou v pronájmu. Současnou situaci ale i tak manželé považují za provizorní.

„I když se nám odsud odcházet nechce, za dva roky nastupuje dcera do první třídy. A tak se tedy i bavíme o tom, že bychom koupili byt na pražském sídlišti. I když o bydlení v paneláku rozhodně nesníme, koupíme si tak vlastní byt levněji než pozemek k výstavbě u nás doma. Na víkendy bychom mohli jezdit do Černošic k rodičům, kteří tu mají dům ještě z dob socialismu,“ vysvětluje Martina s tím, že ani koupě bytu se neobejde bez pomoci rodičů, kteří jim půjčí peníze ze stavebního spoření, které mají jako berličku na stáří.

Na hypotéku s rozumem

Podle Dany Míchalové Martina s manželem uvažují rozumně. Zájemci o vlastní bydlení na hypotéku, by měli uvažovat reálně, nepodléhat prvotnímu nadšení a nezadlužovat se pro nemovitosti za astronomické ceny. Hypotéka na nemovitost mimo finanční možnosti dlužníka totiž ovlivní celý jeho život.

„Lidé by se měli reálně zamyslet nad tím, jestli jsou ochotni za vysněné vlastní bydlení zaplatit tolik, kolik dnes reality stojí. To proto, aby měli jistotu, že jim zbudou po zaplacení hypotéky ještě nějaké peníze na život, a také, aby měli jistou, že dokážou hypotéku bezpečně splácet,“ poznamenává hypoteční specialistka.

Podle Luboše Gregora, hypotečního specialisty ze serveru Banky.cz, by měli ti, kteří se rozhodnou pro koupi nemovitosti na hypotéku, zodpovědně volit nejen mezi nabízenými nemovitostmi, ale i hypotékami. Důvod je současné snižování úroků. „Poslední velké zlevnění přišlo na přelomu září a října. Mnoho bank tak nyní nabízí úrok pod 2,5 %. Výjimkou nejsou pak už ani hypotéky s úrokem kolem 2,2 % a jsou i banky, které jdou u některých fixací pod dvě procenta,“ uzavírá Gregor.

Autoři: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sonda: Stavebko stojí za úvahu, akční nabídky zhodnotí vklady i o 5 %

19. dubna 2024

Stát srazil příspěvek na stavební spoření na polovinu. Od letošního roku přidá střadatelům nejvýš...

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Rozhodovat musí lékaři, AI má radit a kontrolovat, říká expert

24. dubna 2024

Téměř v každé práci dnes pomáhají moderní technologie a také umělá inteligence. Zdravotnictví není...

Daně 2023: Na elektronické podání růžového formuláře zbývá už jen pár dní

23. dubna 2024

Nejzazší termín, do něhož lze podat elektronické daňové přiznání, je čtvrtek 2. května. Kdo termín...

Jaké jsou výhody a nevýhody DIP a u jaké nabídky zvýšit ostražitost

23. dubna 2024

Od letošního roku stát nabídl zájemcům o spoření na penzi nový Dlouhodobý investiční produkt, tedy...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...