Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Banky vám zpětně proplatí vaše náklady investované do nemovitosti

Klienti, kteří si pořídili nemovitost na vlastní náklady, mohou vynaložené prostředky získat zpět. Banky jim prostřednictvím účelových hypotečních úvěrů peníze proplatí. Podmínkou však je doložit proinvestované vlastní prostředky.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Banky jsou připraveny pomoci klientům, kteří se ocitli v situaci, kdy do pořízení či rekonstrukce svého bydlení investovali z vlastních prostředků nemalou částku a nyní se jim z jakýchkoli nečekaných důvodů peněz nedostává. Nabízejí klientům možnost sjednat si účelový hypoteční úvěr a nechat si tak zpětně proplatit náklady prokazatelně vynaložené na investice do nemovitosti.

Martina Lambert, ředitelka komunikace LBBW Bank, říká

"Možnost zpětného proplacení vlastních investovaných prostředků je zajímavou službou s přidanou hodnotou pro klienty. Je to možnost, jak v rámci optimalizace rodinného rozpočtu může klient získat další hotovost."

Speciální produkt pro zpětné proplacení nabízí pouze Komerční banka

Zpětně proplatit vlastní náklady do nemovitosti dnes nabízejí všechny tuzemské banky. Pouze u jediné z nich můžeme mluvit o speciálním produktu zaměřeném na tento typ financování. Jedná se o Komerční banku a její produkt Hypotéka Dopředu Dozadu, kdy právě u Hypotéky Dozadu umožňují refundaci nákladů, které klient již uhradil z vlastních zdrojů.

Ostatní banky možnost zpětného refinancování již vynaložených nákladů do nemovitosti umožňují v rámci nabídek svých standardních účelových hypotečních produktů. K tomu se též váží veškeré další parametry hypotéky, jako je např. splatnost či úroková sazba pro jednotlivé fixace.Výše, resp. maximální částka hypotečního úvěru není většinou striktně omezena, odvíjí se od  uzavřeného hypotečního produktu, finanční situace klienta a hodnoty zajištění.

Například Poštovní spořitelna, ČSOB, Hypoteční banka nebo Wűstenrot hypoteční banka zájemcům o zpětné proplacení nákladů umožňují profinancovat dříve zaplacené vlastní prostředky až do výše 100 % úvěru. Na druhou stranu GE Money Bank úvěr poskytne maximálně do výše 80 % hodnoty zajištění.

produkty, v jejichž rámci můžete žádat o proplacení již vynaložených nákladů

Česká spořitelna - Ideální hypotéka
ČSOB - Hypotéka
GE Money Bank - Hypotéka
Hypoteční banka - všechny nabízené produkty klasických účelových hypoték
Komerční banka - Hypotéka Dopředu Dozadu
LBBW Bank - IQ Hypotéka na bydlení a rekreaci, IQ Hypotéka na pronájem
mBank - Americká hypotéka
Poštovní spořitelna - Hypoteční úvěr (účelový hypoteční úvěr)
Raiffeisenbank - hypotéka Klasik
UniCredit Bank - Hypoteční úvěr Individuál
Volksbank - standardní hypoteční úvěr
Wűstenrot hypoteční banka - Hypotéka Wűstenrot, 100% Hypotéka, Spoříme s hypotékou, Jistíme se s hypotékou

V případě, že byste chtěli vynaložené prostředky do financování nemovitosti úvěrovat hypotékou od mBank, museli byste si však uzavřít bezúčelový hypoteční úvěr tzv. americkou hypotéku, která má oproti účelovým hypotékám nevýhodu ve vyšším úročení.

Profinancovat lze většinou náklady na jakoukoliv nemovitost

V první řadě banky refinancují vynaložené náklady na nemovitosti určené k bydlení, tedy  osobnímu užívání, kam lze zahrnout nejen nemovitost, ve které klient trvale žije, ale i nemovitosti, které slouží k individuální rekreaci.

Na proplacení nákladů pouze u nemovitostí k bydlení se zaměřují především Raiffeisenbank, ČSOB, Poštovní spořitelna a Česká spořitelna.

Další banky, jako například GE Money Bank, Volksbank, LBBW Bank, či Hypoteční banka, zpětně proplatí náklady na jakoukoliv nemovitost. Profinancovat tak můžete investice do nemovitostí k bydlení, k individuální rekreaci, k pronájmu, pozemků, garáží, bazénů nebo sauny.

Účel úvěru na proplacení nákladů je stanoven dle použití vlastních prostředků

Klienti mají možnost zpětně refinancovat prostředky vložené především do koupě nemovitosti, výstavby či její rekonstrukce.

Milan Kříž, tiskový mluvčí GE Money Bank, říká

"Hlavní výhodou zpětného proplacení nákladů je, že ho lze využít i u nedokončených nemovitostí, tedy již v průběhu jejich výstavby či rekonstrukce. Během výstavby financované vlastními zdroji se může stát, že lidé neodhadnou celkovou výši potřebných prostředků a peníze jim nevystačí. Stačí doložit faktury, banka peníze proplatí a stavební práce mohou pokračovat dál."

Některé banky, jako například UniCredit Bank, ČSOB, Volksbank nebo Wűstenrot hypoteční banka, do účelů zahrnují i vypořádání dědictví, úhradu za převod práv a povinností u družstevních bytů, refinancování dříve poskytnutých úvěrů do nemovitostí apod.

Na jednu z podmínek financování v LBBW Bank upozorňuje Martina Lambert: "Pokud je však současně financovaná nemovitost nemovitostí zastavovanou, musí být hotová (zkolaudovaná), event. musí být dokončena s pomocí hypotečního úvěru od LBBW - tj. zde se jedná o kombinaci účelů refinancování vlastních zdrojů a dostavba nemovitosti."

Vždy musíte prokázat vlastní zdroje vložené do nemovitosti

Rozhodnete-li se o využití proplacení již vynaložených nákladů do nemovitosti, připravte se pochopitelně na to, že banka od vás bude požadovat nezbytné doklady.

Samozřejmostí jsou standardní doklady, jako u žádosti o klasickou hypotéku, tedy např. doložení příjmů nebo daňové přiznání, doklad totožnosti, dokumentace k nemovitosti (nabývací titul, zástava apod.).

Pavla Hávová z Hypoteční banky říká

"Hypoteční banka umožňuje proplatit již zaplacené vlastní prostředky, i když doklad byl vystaven a prvotně uhrazen v cizí měně. Částka z dokladu se přepočítá na koruny aktuálním kurzem deviza ČNB ke dni předání na pobočku. Banka při čerpání proplatí zpětně vlastní prostředky pouze v korunách."


Zároveň je třeba doložit zaplacené vlastní prostředky a jejich investování do objektu úvěru, tedy předložit doklady o úhradě nákladů (např. výpis z účtu), kupní smlouvu nebo smlouvu o výstavbě, a také doklady prokazující povinnost žadatele uhradit náklady (např. dodavatelská faktura).

Refinancovat náklady můžete minimálně rok zpětně

Polovina bank vám proplatí vaše investované vlastní prostředky použité maximálně v uplynulých 12 měsících.

Nicméně jsou mezi nimi i výjimky, jako GE Money Bank a Volksbank, které proplatí náklady vzniklé zpětně až tři roky.

Jak dlouho zpětně lze financovat vlastní náklady do nemovitosti

Banka Maximální doba pro zpětné proplacení vynaložených nákladů
Česká spořitelna 24 měsíců od podání žádosti o hypotéku
ČSOB 12 měsíců od podání žádosti o hypotéku
GE Money Bank 36 měsíců od podání žádosti o hypotéku
Hypoteční banka  12 měsíců od podání žádosti o hypotéku
Komerční banka  koupě nemovitosti: 12 měsíců od data přijetí kupní smlouvy bankou
výstavba/rekonstrukce: akceptace faktury s datem vystavení ne starším než 12 měsíců od data přijetí dokladu bankou
LBBW Bank  12 měsíců od podání žádosti o hypotéku
Poštovní spořitelna  24 měsíců od podání žádosti o hypotéku
Raiffeisenbank 

koupě nemovitosti: 12 měsíců od podání žádosti o hypotéku
koupě objektu ve výstavbě: 24 měsíců
výstavba, rekonstrukce: mezi datem kolaudace a datem podání žádosti 12 měsíců

UniCredit Bank  24 měsíců od podání žádosti o hypotéku
Volksbank  36 měsíců od uhrazení kupní (pořizovací) ceny
Wűstenrot hypoteční banka 12 měsíců od podání žádosti o hypotéku
Zdroj: banky 

Klienti oceňují možnost zpětného financování

Dle informací bank klienti možnost zpětného proplacení nákladů rádi využívají a jak zmiňuje Denisa Salátková, mluvčí Poštovní spořitelny, "tuto službu žádají nejvíce v případě výstavby nemovitosti". Pochopitelně podstatně častěji žádají o hypoteční úvěr již při prvotní investici, ale zanedbatelný zájem o refinancování vlastních prostředků není. Pohybuje se např. v Komerční bance srovnatelně s ostatními produkty a v LBBW Bank nebo ve Wűstenrot hypoteční bance tvoří zhruba 5 % z celkového portfolia.

Úroky vám základ daně nesníží

Na závěr malá zajímavost, kterou zmínil Tomáš Kofroň, mluvčí Raiffeisenbank: "Zpětné refinancování má jeden háček. Pokud si ho klient sjedná, nejde o úvěr na přímé financování potřeby bydlení a není tedy možné si odečítat úroky od základu daně."

Nejčtenější

Učili Čechy kupovat letenky online. Dnes máme jiné výzvy, říká šéf Letušky

Je jedním z nejzkušenějších manažerů v cestovním ruchu u nás. Dá se říct, že kdysi doslova s kolegy naučil Čechy kupovat letenky online. A svět létání ho naplňuje i po třiceti letech. „Jsem už sice v...

Pět dovedností, které jsou dnes klíčové pro budování kariéry. Šéf náborářů radí

Premium

Svět se mění závratnou rychlostí a stejně tak i nároky na to, co znamená být úspěšný. Měkké dovednosti, tzv. soft skills, už dávno nejsou jen bonus, ale nutnost, která rozhoduje o tom, zda budete v...

Daně 2024: Velký přehled, co patří mezi „ostatní příjmy“ a co se nedaní

Vydělali jste si nějaké peníze navíc, získali je darem či prodejem a nevíte, zda a jak je zdanit? Záleží na tom, kolik jich je a jak jste je získali. Nejčastěji se daňoví poplatníci potýkají s pojmem...

KOMENTÁŘ: Černá labuť přináší jeden z nejhorších dnů pro státní dluhopisy

Nikdo to nečekal, nikdo to nepředpokládal, a přece se stalo... V době, kdy ekonomika stagnuje, centrální banky včetně České národní banky svižně snižují základní sazby a inflace je na dohled...

KOMENTÁŘ: Bydlení je drahé. Lze splatit hypotéku před důchodem?

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku je obrovský finanční závazek. Stále větší část dlužníků volí dnes splatnost co nejdelší. Hypotéka by měla být podle doporučení ČNB splacena před odchodem do...

Učili Čechy kupovat letenky online. Dnes máme jiné výzvy, říká šéf Letušky

Je jedním z nejzkušenějších manažerů v cestovním ruchu u nás. Dá se říct, že kdysi doslova s kolegy naučil Čechy kupovat letenky online. A svět létání ho naplňuje i po třiceti letech. „Jsem už sice v...

15. března 2025

Jazykové kurzy v cizině získávají na atraktivitě. A nemusí být ani drahé

Doplnit si znalosti (nejen) angličtiny, to je nejčastější důvod, proč Češi všech věkových kategorií vyhledávají stále více jazykové pobyty v zahraničí. Ty získané v rámci školní výuky nebo různých...

14. března 2025

Daně 2024: Příklady, jak vyplní formulář penzista, student či rodič

K důchodu si přivydělává řada penzistů, stejně tak si chce přilepšit část studentů nebo rodičů na rodičovské dovolené. Kdy musí podat daňové přiznání i oni? A kdy se tím naopak nebudou muset zabývat?...

13. března 2025

KOMENTÁŘ: Černá labuť přináší jeden z nejhorších dnů pro státní dluhopisy

Nikdo to nečekal, nikdo to nepředpokládal, a přece se stalo... V době, kdy ekonomika stagnuje, centrální banky včetně České národní banky svižně snižují základní sazby a inflace je na dohled...

13. března 2025

KOMENTÁŘ: Bydlení je drahé. Lze splatit hypotéku před důchodem?

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku je obrovský finanční závazek. Stále větší část dlužníků volí dnes splatnost co nejdelší. Hypotéka by měla být podle doporučení ČNB splacena před odchodem do...

12. března 2025

Daně 2024: Jak správně zdanit příjmy, když pronajímáte nemovitost

Pronájmem nemovitosti, a to nejen bytu, domu nebo jeho části, ale také třeba garáže si každoročně přivydělává hodně lidí. Výhodou pravidelného příjmu z nájmu je, že jde o pasivní příjem, ze kterého...

12. března 2025

Stále víc žen investuje. Nejčastěji konzervativně a do bydlení či vzdělání

Investování oslovuje už více než polovinu českých žen. Je jich nyní 56 procent a v porovnání s loňským rokem jich přibylo deset procent. Ženy ale nadále patří mezi konzervativní investory. A některé...

11. března 2025

Poradna: Utrpěl pracovní úraz, zaměstnavatel mu nevyplácí ušlý výdělek

Každoročně se na pracovištích zraní 35 tisíc zaměstnanců. Jsou však firmy, které pracovní úraz uznají, otálejí však s výplatou ušlého výdělku a tvrdí, že měsíční úhrada během pracovní neschopnosti...

11. března 2025

Úvěr pro podnikání i bez banky. Stačí zajištění vhodnou nemovitostí

Advertorial

Představte si, že vaše podnikání roste, ale banka vás zdržuje. Flexibilní financování zajištěné nemovitostmi je rychlým řešením, které vám pomůže realizovat vaše plány. Zjistěte, jak to funguje a jak...

10. března 2025

Pět dovedností, které jsou dnes klíčové pro budování kariéry. Šéf náborářů radí

Premium

Svět se mění závratnou rychlostí a stejně tak i nároky na to, co znamená být úspěšný. Měkké dovednosti, tzv. soft skills, už dávno nejsou jen bonus, ale nutnost, která rozhoduje o tom, zda budete v...

10. března 2025

Daně 2024: Velký přehled, co patří mezi „ostatní příjmy“ a co se nedaní

Vydělali jste si nějaké peníze navíc, získali je darem či prodejem a nevíte, zda a jak je zdanit? Záleží na tom, kolik jich je a jak jste je získali. Nejčastěji se daňoví poplatníci potýkají s pojmem...

9. března 2025

Co o nás ví registry dlužníků a který je ten pravý?

Potřebujete potvrzení o bezdlužnosti nebo se jen chcete zorientovat ve svých finančních závazcích? Není nic jednoduššího než nahlédnout do registru dlužníků. Jenže který je ten pravý a spolehlivý?

8. března 2025