Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Víte, kdo jste? Seznamte se s „velkou pětkou“ určující povahu lidí

Každého se můžete zeptat bez potíží na jeho jméno, zaměstnání, postavení v práci, národnost i názory nebo osobní přesvědčení. Zkuste však někomu položit jednoduchou otázku: Kdo jste? Odpověď v takovém případě není jednoduchá. „Z psychologického hlediska nám jde totiž o zjištění, co tvoří naši osobnost,“ říká psycholog Jan Urban.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Sám pojem osobnosti není příliš složitý. Jde o souhrn poměrně stálých vlastností, charakteristik a rysů, které nás činí jedinečnými a odlišují nás od ostatních. Jde o vlastnosti a rysy, které předurčují, jak v určitých situacích jednáme, reagujeme, uvažujeme či jak určité dění kolem nás prožíváme a pociťujeme.

Naše osobnost rozhoduje většinou i o řadě dalších důležitých věcí, například o tom, jak šťastní se cítíme, čeho jsme dosáhli nebo ještě dosáhneme a jak příjemně či méně příjemně se lidem kolem nás s námi žije.

Problém s lidskou osobností není ve složitosti pojmu, ale její proměnlivosti. Když se totiž setkáme s tisíci či dokonce desetitisíci lidmi, jen těžko mezi nimi najdeme dva, kteří by byli psychicky vzato zcela stejní. Jak však popsat a zatřídit něco, co dokáže být natolik proměnlivé?

Jan Urban (1953)

  • Autor publikací Přestaňte se v práci stresovat a Jak lépe naložit s časem.
  • Věnuje se personálnímu a manažerskému poradenství a firemnímu vzdělávání.
  • Je absolventem VŠE Praha a Filozofické fakulty UK, obor psychologie práce a řízení.

Filozofové a psychologové se od nepaměti snažili redukovat osobnost na několik málo základních povahových rysů. Tedy vysvětlit ji na základě omezeného počtu relativně stálých vlastností a jejich vzájemných kombinací.

Po staletích úvah i experimentů došli nakonec k tzv. velké pětce hlavních vrozených rysů chápaných vesměs tak, že každý z nich má dva výrazně odlišné protipóly. Každý z nás se tak může nacházet buď blíže jednomu, nebo druhému z nich, případně se mezi nimi pohybovat někde uprostřed.

Praktický význam „velké pětky“ osobních rysů spočívá v tom, že jejich odlišná úroveň a vzájemné kombinace dokážou vysvětlit velkou část povahových odlišností, s nimiž se u konkrétních lidí setkáváme. Navíc jde o vlastnosti, které se léty většinou příliš výrazně nemění. Seznámit se s „velkou pětkou“ tak pomáhá lépe porozumět vlastní osobnosti i lépe chápat a předvídat jednání druhých. Které hlavní vlastnosti tvoří naši jedinečnost?

1. Zvědavost a otevřenost vůči novým zkušenostem

Jde o otevřenost či toleranci vůči novému: ochotu hledat a zkoušet nové věci, nebránit se novinkám, novým postupům a myšlenkám či prostě uvažovat mimo ustálené rámce. Opakem této vlastnosti je konzervatismus a obava z nového.

Lidé s vyšší či vysokou úrovní této vlastnosti mívají živější fantazii, širší zájmy, jsou zvědaví a nových věcí se nejen nebojí, ale mají naopak sklon je vyhledávat, někdy i na úkor praktičnosti. Jejich otevřenost vůči novým myšlenkám a zkušenostem občas dokonce s věkem mírně roste, často v důsledku jejich vyššího zájmu o osobní rozvoj či odborný růst.

Zvýšená úroveň této vlastnosti zvyšuje často pravděpodobnost získání vedoucí pozice, a to díky zájmu a schopnosti inovovat, reformovat či hledat nové tržní příležitosti. Týká se to však především situací vyžadujících vyšší pružnost a kreativitu.

Lidé s nízkou či nižší úrovní této vlastnosti bývají vůči novým věcem opatrní, a občas mají dokonce sklon se jim vyhýbat. Upřednostňují rutinu, status quo a drží se toho, co dobře znají. Novinky jim nic moc neříkají, spíše hledají záminky, jak se jim vyhnout. Nikoli proto, že by s nimi měli špatné zkušenosti, ale jsou prostě takoví.

2. Svědomitost

Lidé s vysokou úrovní tohoto rysu charakterizuje cílené jednání. Bývají vytrvalí, ctižádostiví, odhodlaní a pečliví. Projevují se zvýšenou sebekázní a spolehlivostí, svou práci si plánují a úkoly neodkládají. Ve škole, práci či profesi bývají proto úspěšní, mimo jiné i proto, že lépe uplatňují své schopnosti.

Na druhém konci spektra tohoto rysu jsou lidé, jejichž vrozená odpovědnost či disciplína je nižší. Jsou často impulzívní a jejich schopnost oddálit své uspokojení na později nebývá vysoká. Totéž se zpravidla vztahuje k jejich pracovnímu tempu, pečlivosti, vytrvalosti a odpovědnosti. Často tomu odpovídají i jejich pracovní výsledky. Jsou proto zpravidla noční můrou svých zaměstnavatelů.

3. Extroverze

Protichůdné konce této vlastnosti bývají dobře známé. Na jednom z nich jsou lidé silně extrovertní, jež vyhledávají společenské vztahy, snadno je navazují a obrazně řečeno si v nich i „dobíjejí své baterky“. Bývají hovornější, jsou rádi středem pozornosti, občas jsou však i asertivnější a někdy i povrchnější.

Opačně ladění introverti bývají ze společenských vztahů spíše unaveni a svou energii doplňují samotou a intenzívnějším vnitřním životem. Navenek bývají rezervovanější, tišší, obklopují se menším počtem lidí, často jsou však uvážlivější. Vykonávání vedoucí pozice jim na rozdíl od extrovertů může vytvářet problémy. Lépe se proto uplatňují v analytických funkcích.

4. Vstřícnost k ostatním

Lidé s vyšší úrovní tohoto rysu jsou k druhým vstřícní a přátelští a většinou s nimi i dobře vycházejí. Na rozdíl od extrovertů, jež potřebují početné a nové kontakty, jim však jde spíše o potřebu příznivého vztahu k druhým a ochotu vycházet jim vstříc. Lidé společensky vstřícní proto mohou, ale nemusí být vysoce extrovertní.

Společným jmenovatelem lidí s vyšší úrovní tohoto rysu je tendence nahlížet na lidskou povahu s optimismem. Mají sklon důvěřovat, jednají s taktem, laskavostí a zdvořilostí, bývají nesobečtí, přívětiví a citliví vůči potřebám druhých a snaží se jim pomoci. Vyznačují se i vyšší empatií a schopností kontrolovat své negativní emoce. Vyšší je i jejich sklon být k druhým loajální a snažit se s nimi spíše spolupracovat než soupeřit. Bývají proto oblíbení, často jsou však i osobně citlivější.

Lidé na opačném konci tohoto rysu mají naopak sklon být k druhým nedůvěřiví a sami většinou ani velkou důvěru u druhých nevyvolávají. Cení si moci, bývají bezcitní, někdy i hrubí a konfliktní a často jsou vůči druhým sarkastičtí. Jejich sklon ke spolupráci s ostatními je slabší, spíše se snaží soutěžit a vyniknout. Nejsou tak dobrými týmovými hráči.

5. Neurotismus

Nejde o chorobu, ale sklon vyznačovat se spíše vyšší nebo naopak nižší emocionální stabilitou, tedy střídáním či kolísáním nálady. Lidé s vyšším neurotismem nemusí být však pracovně nekompetentní. Jejich problém je spíše vnitřní – ve „své kůži“ se necítí vždy zcela dobře. Její výkonnost však může být touto okolností poznamenána, a to zejména v náročnějších či vyhrocených situacích.

Hlavní projevy spojované s vyšším neurotismem zahrnují pesimismus, náladovost, sklon k úzkosti či častým obavám, zvýšenou plachost, ostražitost, nejistotu, nedostatek sebedůvěry a přecitlivělost. Lidé s vysokým neurotismem jsou obvykle náchylní ke smutku a nižšímu sebevědomí.

Lidé na opačném konci spektra, jejichž neurotismus je nízký, mají naopak sklon cítit se sebevědomě. Jsou statečnější, dobrodružnější, méně zatíženi starostmi a pochybami, především pokud jde o ně samotné.

Autor:
  • Nejčtenější

Když tělo hovoří za duši. Signály těla vnímejte jako cenné informace o zdraví

20. května 2024

Premium Máte na den naplánováno hodně úkolů a obáváte se, že je nezvládnete? A zrovna vás ještě navíc...

KOMENTÁŘ: Sendvičová generace je v obležení povinností. Jak z toho ven

21. května 2024

Přibližně milion Čechů denně bojuje s náročnou situací, kdy musí pečovat o své stárnoucí rodiče,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Hledám dobrého a levného zubaře na pokladnu. Pomoci může i zdravotní pojišťovna

24. května 2024

Zubního lékaře potřebujeme všichni. Někdo více, někdo méně často. Minimálně na preventivní...

KOMENTÁŘ: Jak neprodělat, když úrokové sazby letí dolů

23. května 2024

Oči všech Čechů jsou už nějakou dobu upřeny na Českou národní banku a tlačí ji, aby snížila úrokové...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Nulová inflace? Myšlení bychom museli přeprogramovat, vysvětluje ekonomka

25. května 2024

Premium Inflace byla v posledních třech letech palčivým tématem. Zdražování se dotklo každé domácnosti...

KVÍZ: Víte, jak výhodně spořit na důchod a kam ukládat své peníze?

26. května 2024

Skoro tři čtvrtiny dnešních seniorů nejsou spokojeny s výší svého starobního důchodu a více než 60...

Nulová inflace? Myšlení bychom museli přeprogramovat, vysvětluje ekonomka

25. května 2024

Premium Inflace byla v posledních třech letech palčivým tématem. Zdražování se dotklo každé domácnosti...

Letní dovolená či tábor pro děti. Jak na ně přispívají zaměstnavatelé?

24. května 2024

Dovolená je věc, kterou si Češi vzít nenechají, potvrzuje se to každý rok. A letos to nebude jinak....

Hledám dobrého a levného zubaře na pokladnu. Pomoci může i zdravotní pojišťovna

24. května 2024

Zubního lékaře potřebujeme všichni. Někdo více, někdo méně často. Minimálně na preventivní...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...