Třináct psychologických triků, jak získat oblibu

aktualizováno 
K navázání přátelských vztahů dochází často tak přirozeně, že si možná ani nevšimneme, jak k tomu došlo. Někdy se nám to však zcela nedaří, a to přesto, že se o to snažíme. „V těchto případech můžeme použít některý z jednoduchých psychologických triků, které nám k získání obliby u druhé strany napomohou,“ radí psycholog Jan Urban.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Na těchto tricích není nic „nekalého“. Usnadní vám totiž nejen s druhými lidmi navázat či prohloubit vztah, ale dosáhnout většinou i toho, že se budou s vámi lépe cítit. Jde vesměs o „triky“ vycházející ze společné lidské povahy, jejichž působení bylo experimentálně ověřeno.

V čem tyto triky spočívají a jak je použít?

1.Napodobování

Podstatou triku je jemné napodobování toho, co druhá strana dělá či říká. V nejjednodušší podobě ho můžete použít při rozhovoru nebo jednání, a to tak, že se snažíte napodobovat způsob, kterým se chová, nebo hovoří. Může jít o „řeč“ jejího těla, například gesta či mimiku, ale i opakování určitých tvrzení.

Napodobování druhé strany by pochopitelně nemělo být příliš nápadné, nebo dokonce vyznívat jako snaha ji karikovat. Nejde ani o to, abychom jí náš sklon napodobovat ji ukázali. Cílem je, aby získala pocit, že jsme jí v jistém ohledu podobní.

Psychologická podstata triku spočívá právě v tom. Lidé jsou totiž přirozeně, většinou bez svého vědomí, přitahováni těmi, kteří jsou podobní jako oni. Nebo se to o nich alespoň domnívají. K napodobování druhé strany dochází přitom při vzájemném kontaktu někdy i bez toho, že bychom si to uvědomovali nebo o to záměrně usilovali. Často tak působí i zcela spontánně.

2.Zdůraznění podobností

Jde o trik podobný předchozímu, byť poněkud složitější. Spočívá v tom, že se druhé straně snažíme ukázat, že naše podobnost je v tom, že máme obdobné názory, zastáváme podobné postoje apod. A to především v oblastech, které jsou v jistém ohledu kontroverzní, a lidé se v nich proto často liší.

Tyto názory bychom však neměli předstírat. Uplatnění tohoto triku spočívá proto především v tom, že se určité názory či postoje, které nás s druhou stranou spojují, snažíme skutečně nalézt.

3.Vytváření pocitu známosti

I tento trik je velmi jednoduchý. Lidé často bez svého vědomí mají sklon mít v oblibě ty, o kterých se domnívají, že je znají. Občas při tom může jít i o známost, která je jen zdánlivá.

Pro získání obliby ze strany druhých proto mnohdy stačí se v jejich okolí či blízkosti častěji vyskytovat, nebo s nimi udržovat častější kontakt. Když získají na základě toho pocit, že vás znají, většinou si vás i daleko snadněji či rychleji oblíbí.

4.Opatrnost při hodnocení druhých

Tento trik, svou podstatou poněkud složitější, spočívá v tom, že ostatní mají sklon hodnotit nás podle způsobu, kterým hovoříme o jiných.

Jan Urban (1953)

  • Autor publikací Přestaňte se v práci stresovat a Jak lépe naložit s časem.
  • Věnuje se personálnímu a manažerskému poradenství a firemnímu vzdělávání.
  • Je absolventem VŠE Praha a Filozofické fakulty UK, obor psychologie práce a řízení.

Cokoli řekneme o druhých, mají totiž lidé v jisté míře sklon přisuzovat i nám samotným. Platí to oběma směry: Když máme tendenci hovořit o druhých příznivě, přisuzují tyto příznivé vlastnosti i nám. A naopak – pokud druhé za jejich zády pomlouváme, začnou ostatní tyto nepříznivé vlastnosti spojovat i s námi. Často k tomu může přitom docházet i u lidí, které považujeme za své přátele.

Pravidlo je však třeba uplatňovat s jistou opatrností. Pokud máte sklon mluvit o ostatních přátelsky, získáte si důvěru i oblibu snadněji. Když ale máte tendenci hovořit pozitivně o všech, ztrácíte důvěryhodnost. S kritikou ostatních to není dobré přehánět, ve své pochvale druhých byste však neměli být nerealističtí.

5.Vyzařování pozitivních emocí

Emoce jsou nakažlivé, a emocemi, které vyzařujete, tak ovlivňujete pocity druhých. Ti si to nemusí plně uvědomovat. Když jsou však emoce, které u nich vyvoláváte, pozitivní, a proto i příjemné, mají sklon cítit se ve vašem okolí lépe.

Pokud tedy chcete získat u druhých oblibu, měli byste se snažit, aby emoce, které navenek komunikujete, byly spíše či převážně pozitivní.

6.Navazování širšího okruhu přátel

Lidé se snadněji seznamují a navazují přátelské vztahy s ostatními, když s nimi mají společné přátele.

Jednoduchý recept, jak navázat vztahy s určitými lidmi přátelské vztahy, je proto spřátelit se s jejich přáteli. Pokud se vám podaří okruh svých přátel rozšířit, je pravděpodobnější, že mezi nimi budou i lidé, kteří se přátelí s těmi, jejichž oblibu byste chtěli získat.

7.Přiznání vlastních chyb

Pro některé je tento trik obtížný. Když jste schopni připustit chybu či přiznat, že nejste zcela dokonalí, stáváte se důvěryhodnější, ale i oblíbenější. Předpokladem je, že vás druzí stále berou jako schopné.

Ukázal to před časem jednoduchý psychologický experiment. Testovaní v něm byli požádáni, aby vyjádřili, jak sympatické jsou jim lidé spadající do dvou skupin. Obě skupiny prošly před jejich zraky úspěšně určitými testy. Někteří z první skupiny však po zdárném splnění testů jakoby náhodou vylili kávu. Výsledky ukázaly, že tito lidé oproti druhé skupině bylo považováni přes shodné schopnosti za sympatičtější.

8.„Náhodné“ dotyky

Jde o účinný trik, který však vyžaduje opatrné použití. Spočívá v tom, že se druhé strany v průběhu rozhovoru či jednání jakoby náhodou jemně dotknete.

K nejčastějším příkladům patří jemné poklepání po zádech nebo dotek ruky, například v oblasti předloktí. Výsledkem většinou je, že druhá strana k vám zaujme příznivější či přátelštější postoj.

9.Úsměv

Úsměv, a to téměř kdykoli, kdy nepůsobí nevhodně, má dva důležité důsledky. Zaprvé vede k tomu, že osobnost, která se při prvém vzájemném setkání usmívá, si druhá strana lépe zapamatuje. Snadněji si zapamatuje i místo či událost, při které k setkání došlo. Tím se zvyšuje i její sklon chápat protistranu jako známou.

A za druhé platí, že úsměv téměř všeobecně zvyšuje sympatie, a to dokonce nezávisle na tom, jakou další řeč těla, tedy mimiku či gestikulaci, daný člověk v dané situaci projevuje.

10.Pochopení druhých

Tento trik může na prvý pohled vyhlížet zvláštně, skutečností však je, že lidé se rádi obklopují těmi, kteří je nejen chápou, ale i vidí ve stejném světle, jako oni vidí sebe.

Platí to přitom jak o lidech, kteří se vidí příznivě, a mají proto v oblibě ty, kteří jim tento pohled potvrzují, tak o těch, kteří se v řadě ohledů vidí nepříznivě, a mají sklon se obklopovat těmi, kteří je vidí obdobně. Důležitá pro získání obliby je totiž shoda, která mezi pohledem obou stran panuje. Vyjádřeno jinak, lidé chtějí, aby je ostatní viděli stejně, jak se chápou sami. Pokud jim jejich pohled potvrdíte, vaše obliba v jejich očích vzroste.

11.Společné tajemství

Trik funguje oběma směry. Jestliže chcete získat náklonnost druhé strany, pomůže vám, když jí prozradíte určité „tajemství“, které jste podle vlastního sdělení nikomu jinému neřekli.

Obrácený postup spočívá v tom, že se snažíte určité, nejlépe osobní tajemství, od druhé strany získat. Může jít například o informaci, kdo pro ni v jejím životě znamená nejvíce. Pokud se vám to podaří, je velmi pravděpodobné, že s vámi druhý člověk naváže bližší vztah nebo si vás dokonce oblíbí, a bude mít sklon svěřovat se vám i v budoucnu.

12.Pozitivní očekávání

Jde o určitý paradox, ale když očekáváte od druhé strany to nejhorší, máte většinou, a to bez svého vědomí, sklon chovat se k ní tak, že naše očekávání se dříve či později potvrdí.

Když naopak očekáváte, že se k vám bude chovat přátelsky, je pravděpodobné, že vaše vlastní jednání povede k tomu, že se tak k vám chovat skutečně bude.

13.Možnost druhé strany o sobě hovořit

Tento trik patří k nejúčinnějším vůbec. Možnost hovořit o sobě samém je totiž pro většinu lidí velmi příjemné a vnitřně uspokojující. Platí to především tehdy, pokud jim někdo naslouchá, mnohdy však i v případě, kdy vědí, že je neposlouchá nikdo.

Když proto dáte druhé straně možnost o sobě mluvit, například vás seznámit s určitými zajímavými událostmi, které prožila, a dáváte jí navíc najevo, že jí se zájmem nasloucháme, vaše obliba v jejích očích vzroste. Uspokojíte totiž jednu z jejích nejsilnějších potřeb, srovnatelnou s potřebou jídla či peněz.

Autor:
  • Nejčtenější

Kvíz: Víte, kolik jsme vydělávali a kolik stál chleba v roce 1989?

Více než dvě třetiny Čechů jsou přesvědčeny, že se dnes mají lépe, než tomu bylo před 17. listopadem roku 1989. Ve...

Vysoké ceny nemovitostí vyhánějí lidi z míst, kde se cítí doma

Nákup nemovitosti na hypotéku pro vlastní bydlení je bezesporu rozumnou investicí. Otázka ale je, zda je při současných...

Expert: Lidé chybují, když utápějí peníze v pojištění drobných úrazů

Podle odborníků na pojištění stále mnoho lidí nemá dobře uzavřené pojistné smlouvy. Pojištění uzavírají na drobná...

Premium

Zmapovali jsme, za kolik pořídíte bydlení napříč Českem

Chystáte se koupit byt? Rozdíly cen nemovitostí mezi lokalitami jsou závratné. Na byt pro rodinu si připravte alespoň...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Den s bankéřem: Jak se z nuly buduje firma s miliardovým obratem

Radomír Lapčík je úspěšný český podnikatel, který se vypracoval od nuly. Česká veřejnost ho zná jako zakladatele...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Zabít nudu, nastřelit se. Na drogách jsou i školáci z dobrých rodin

Ritalin, deset tablet. Kdo se přidá?“ ptá se čtrnáctiletý školák na sociální síti ostatních kamarádů. Netrvá to ani pět...

  • Další z rubriky

Sedm užitečných tipů, jak všechno zvládnout do Vánoc. V práci i doma

S podzimem přichází úbytek denního světla a sychravé počasí. Konec roku také navíc obvykle bývá ve znamení zvyšujícího...

Kvíz: Umíte brouzdat internetem bezpečně?

Na internetu trávíme čím dál více času. Řešíme zde pracovní věci, komunikujeme s přáteli, sdílíme fotky z dovolené či...

Tři způsoby, jak se pasivitou připravíte o peníze

Znalosti Čechů o financích a nakládání s penězi nevyznívají úplně lichotivě. Úroveň finanční gramotnosti u nás dosahuje...

Risk je zisk? Kdy se risk vyplatí a kdy přináší ztrátu, radí psycholog

Úsloví, že risk je zisk, neplatí vždy. V řadě situací risk přináší i ztrátu. Platí to především ve finančním světě, kde...

Advantage Consulting, s.r.o.
VSTŘIKOLISAŘ - SEŘIZOVAČ

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 23 000 - 29 000 Kč

Najdete na iDNES.cz