Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Libovolné zvyšování nájmu, výpověď bez důvodu. Pět mýtů o nájemním bydlení

Většina z nás touží po vlastním bydlení. Přesto řada lidí zvolí nájem, často i z důvodu finanční nedostupnosti. Kolem nájemního vztahu ale panuje řada nejasností. Jaké jsou nejčastější mýty a jaká je skutečnost?
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nájem vzniká písemnou smlouvou, která vymezuje vzájemná práva a povinnosti smluvních stran. Nájemce se zavazuje platit nájemné a pronajímatel přenechává byt do dočasného užívání nájemci.

Na uzavření smlouvy se můžete dohodnout i pouze ústně. Podle občanského zákoníku může neplatnost ústní smlouvy namítat pouze nájemce. Ve vztahu s pronajímatelem se totiž považuje za slabší smluvní stranu a vztahuje se na něj zvláštní právní ochrana.

„Pokud se stěhujete do nájemního bytu, vždy trvejte na písemné smlouvě. Lépe ošetří vzájemné vztahy mezi pronajímatelem a nájemcem a může vás ochránit před případnými spory,“ radí vedoucí právního oddělení dTestu Petr Šmelhaus.

Pět nejčastějších mýtů o nájemním bydlení uvádíme na pravou míru ve spolupráci s odborníky z dTestu.

1. K trvalému pobytu potřebuji souhlas

Evidence v místě, kde skutečně bydlíte, není nutností, má ale řadu výhod. Usnadňuje přebírání pošty i komunikaci s úřady a může být důležitá například pro získání parkovací karty nebo zápis dítěte do školky.

Ke zřízení trvalého bydliště v nájemním bytě nepotřebujete souhlas pronajímatele. Pokud máte nájemní smlouvu, předložíte ji na městském nebo obecním úřadě, vyplníte přihlašovací lístek, a uhradíte správní poplatek ve výši 50 korun.

Nahlášení trvalého pobytu vám dokonce majitel nemůže ani zakázat, ze zákona není možné takto nájemce omezovat. I kdyby bylo toto ustanovení ve smlouvě, je neplatné a nepřihlíží se k němu.

„Otázkou ovšem je, zda by pak pronajímatel u smlouvy sjednané na dobu určitou nedal později přednost jinému nájemci, který zřízení trvalého pobytu nebude požadovat. Nebo může znepříjemňovat bydlení tak, že nájemce sám z bytu raději odejde. Proto je lepší zkusit se s pronajímatelem na nahlášení trvalého pobytu domluvit,“ doporučuje ředitelka spotřebitelské organizace dTest Eduarda Hekšová.

2. Majitel může libovolně zvyšovat nájemné

Zvyšování nájmu bývá ve smlouvách nejčastěji upraveno takzvanou inflační doložkou. Znamená to, že nájemné se jednou ročně zvyšuje podle míry inflace. Aby byla doložka platná, musí v ní být jednoznačně uvedeno, kterou konkrétní inflací se řídí, tedy například jedním z indexů spotřebitelských cen zveřejňovaných Českým statistickým úřadem a musí být určeno datum, ke kterému bude ke zvyšování nájemného docházet. Smlouva také může zvyšování nájmu zcela vyloučit.

Pokud ve smlouvě není zvyšování nájmu nijak upraveno, postupuje se podle občanského zákoníku. Pronajímatel se může na nájemce obrátit s písemným návrhem na zvýšení nájemného nejdříve po roce od posledního zvýšení. Zároveň celkové zvýšení za poslední tři roky nesmí přesáhnout 20 %. Jestliže nájemce do dvou měsíců návrh neodsouhlasí, může se pronajímatel obrátit na soud, pro soud však už limit 20 % neplatí.

„Platby za služby spojené s užíváním bytu by měly odpovídat skutečným nákladům, mohou se tedy zvyšovat jen při růstu cen. Vzhledem k rostoucím cenám energií lze očekávat, že pronajímatelé budou nájemcům zvyšovat zálohy či platby na elektřinu a plyn,“ dodává Eduarda Hekšová.

3. Kdykoli a bez důvodu můžu dostat výpověď

Zatímco nájemce může smlouvu vypovědět i bez důvodu, pronajímatel pouze z důvodů vyjmenovaných v občanském zákoníku. V případě smlouvy na dobu určitou je to pouze pokud má být byt vyklizen z důvodu veřejného zájmu nebo v případě, kdy nájemce hrubě porušuje své povinnosti vyplývající z nájmu, například déle než tři měsíce neplatí nájemné a služby, poškozuje byt nebo dům nebo způsobuje obtíže pronajímateli či sousedům.

U nájmu na dobu neurčitou může navíc majitel bytu smlouvu vypovědět, pokud byt potřebuje užívat on sám nebo manžel v případě rozvodu, nebo jeho příbuzný či příbuzný manžela. Tuto potřebu musí pronajímatel prokázat.

Pokud s výpovědí nesouhlasíte, můžete se obrátit na soud, a to nejpozději do dvou měsíců ode dne, kdy jste ji obdrželi. Soud zkoumá, zda jsou skutečnosti uváděné pronajímatelem pravdivé a představují zákonný důvod k výpovědi z nájmu. Pokud je důvodem nezaplacení nájemného nebo plateb za služby, lze snadno dokázat, zda a kolik nájemce platil či neplatil. Jestliže je důvodem takzvané hrubé porušení povinností ze strany nájemce, není situace jednoduchá.

„Soud může dospět k závěru, že i když jsou skutečnosti tvrzené pronajímatelem pravdivé, nedosahují takové intenzity, že je lze považovat za hrubé porušení povinností. O neoprávněnosti výpovědi soud rozhodne i v případě, že během soudního řízení zjistí, že výpověď je z nějakého důvodu neplatná. Například tehdy, jestliže neobsahuje poučení o právu nájemce podat žalobu o přezkum její oprávněnosti,“ vysvětluje Eduarda Hekšová.

4. Všechny opravy hradím sám

Nájemce provádí a hradí pouze běžnou údržbu a drobné opravy, které vymezuje nařízení vlády jednak věcně a jednak podle výše nákladů na opravu. Na základě věcného vymezení se za drobné opravy považují například opravy jednotlivých vrchních částí podlah, opravy a výměny vypínačů, zásuvek, jističů, zvonků, domácích telefonů nebo zásuvek rozvodů datových sítí. Dále pak opravy odsavačů par, digestoří, sprch, umyvadel, výlevek či van. Drobnou opravou podle výše nákladů se rozumí všechny opravy do 1 000 Kč.

Zároveň nařízení stanovuje roční limit oprav hrazených nájemcem. V případě, že součet nákladů za drobné opravy přesáhne v kalendářním roce částku rovnající se 100 Kč/m2 podlahové plochy bytu, další opravy v daném kalendářním roce se nepovažují za drobné opravy a nájemce je hradit nemusí.

Jestliže se oprava nepovažuje za drobnou, musíte se obrátit na pronajímatele. Pokud ten bez zbytečného odkladu nekoná, můžete poškození nebo vadu odstranit sami a žádat náhradu odůvodněných nákladů.

„Je nezbytné dávat pozor na situace, kdy hrozí další škoda, typicky prasklé stoupačky. V takových případech je to nájemce, kdo musí zajistit bezodkladné odstranění závady, i kdyby nespadala pod drobné opravy. Pak má ale nárok požadovat po pronajímateli proplacení uhrazené částky,“ upozorňuje Eduarda Hekšová.

5. Pronajímatel může kdykoli vstoupit do bytu

Vlastník bytu má právo přístupu do bytu ve dvou situacích. Jestliže to vyžaduje technický stav nemovité věci, tj. potřeba její opravy nebo údržby, nebo pokud to vyžadují právní okolnosti. Právní okolností je například povinnost nájemce umožnit vlastníkovi vstup do bytu nebo domu v době tří měsíců před skončením nájmu, a to za účelem prohlídek dalších zájemců.

Obvykle si pronajímatel nechává klíč od vašeho bytu pro naléhavé situace (havárie vody, plynu apod.). „Vhodnou praxí je při předání bytu převzít svůj svazek klíčů a pronajímatelův svazek zapečetit do obálky, přes kterou se obě strany smlouvy podepíšou, aby bylo znatelné, zda pronajímatel pečeť porušil, či nikoliv,“ doporučuje ředitelka dTestu.

Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Vyrábí a vyváží pavouky, které baví šikmé plochy a má s nimi úspěch

4. května 2024

Mít vlastní továrnu chtěl Lubomír Dvořák už v době, kdy to byl leda tak bláhový sen. Ale co se v...

KOMENTÁŘ: Všechny rozumné investice jsou dnes drahé. Až na jednu

6. května 2024

Premium Ceny zlata byly v minulých dnech na historických maximech, stejně tak jsou blízko rekordu ceny...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Omylem jsem s bundou vypral i pár tisícových bankovek. Co dělat?

2. května 2024

Bankovky opotřebované oběhem či běžně poškozené by měl přijmout i obchodník. Pokud to odmítne, máte...

Hledáte byt k pronajmutí? Majitele můžou zajímat i detaily o vás

3. května 2024

S pronájmy se to má v posledních letech jako na houpačce. Momentálně je situace stabilní, poptávka...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Stravenka či příspěvek na dovolenou. Znáte změny zaměstnaneckých benefitů?

5. května 2024

Příspěvek na stravování snad již každý bere jako naprostou samozřejmost. Sick days se ale určitě...

Pojišťovnu vybírejte chytře. Poradce jako přítel i pomocník

7. května 2024

Advertorial Potřebujete pomoct s pojištěním, investicemi, penzijním spořením nebo hypotékou? Vybírejte chytře...

Ani moc levná, ani příliš drahá. Jak nastavit prodejní cenu nemovitosti

7. května 2024

Premium Běžný člověk prodává nemovitost možná jednou, maximálně párkrát za život. A často je to ten...

Uvěřila nabídce na zhodnocení peněz. Nakonec kvůli dluhům skončila v exekuci

7. května 2024

Bez peněz, často navíc s dluhy, bez naděje. Tak dnes a denně končí lidé, kteří podlehli nabídkám...

KOMENTÁŘ: Všechny rozumné investice jsou dnes drahé. Až na jednu

6. května 2024

Premium Ceny zlata byly v minulých dnech na historických maximech, stejně tak jsou blízko rekordu ceny...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Je to šílený, hodnotily firmy práci řemeslníků, kteří opravili střechu

Po zimě se často ukážou mnohé „vady na kráse“ domu, střechy nevyjímaje. Někdy nezbývá nic jiného než kompletní výměna....

Ukradené auto s AirTagem si našel, ale od policie dostal vynadáno

Vyjít ráno před dům a nenajít tam svůj vůz je noční můrou každého majitele. Do takové nezáviděníhodné situace se dostal...