TOP 5 nejlepších běžných účtů: Jedničkou je MONETA, v závěsu RB

Češi už umí využívat přednosti běžných bankovních účtů. Pokud jim stávající účet nevyhovuje, pořídí si výhodnější. Bankovní turistika již není nic neobvyklého. Výjimečné není ani zakládání více účtů. Nejlepší běžné účty jsou zdarma a liší se především v úrovni přímého bankovnictví a v možnostech obsluhy, tedy v tom, co umí.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Vyplývá to z analýzy, kterou ve spolupráci s analytiky Scott & Rose a odborného portálu Finparáda.cz mapujeme situaci na bankovním trhu.

V letošní dubnové analýze běžných bankovních účtů bylo hodnoceno celkem 16 bankovních institucí. Posuzován byl vždy jeden, nejvýše dva nejvýhodnější běžné účty dané banky, které jsou určené pro občany. Do srovnání nebyly zařazeny účty pro top klienty, studenty a jiné specifické skupiny klientů.

Metodika odborného hodnocení

Bankovní účty, které se prosadily do dubnové pětice nejlepších, jsou bezpoplatkové. To znamená, že jejich vedení je pro klienty zdarma, nebo si banka za vedení nic neúčtuje, když klient splní určitý předepsaný obrat či podmínku.

Parametry hodnocení:

  • 35 % cena, náklady na vedení účtu
  • 30 % přímé bankovnictví a nové technologie
  • 15 % komplexnost nabídky k účtu
  • 15 % dostupnost poboček a bankomatů
  • 5 % srozumitelnost ceníku, internetových stránek

Zdroj: Finparáda

Analytici společnosti Scott & Rose při hodnocení běžných účtů přihlíželi však nejen k nákladům na jejich vedení, ale i komplexnosti nabídky k účtu včetně úrovně přímého bankovnictví. Dále do hodnocení započetli také dostupnost bankomatů a vkladomatů i srozumitelnosti ceníku.

Konkurence bank nabídku vylepšuje

„Běžné účty se v současné době liší především v úrovni přímého bankovnictví a v možnostech obsluhy. Téměř všechny tuzemské banky totiž nabízejí vedení běžného účtu zdarma včetně standardních transakcí, jako jsou příchozí a odchozí úhrady, výběry z vlastní sítě bankomatů, apod. Takže atraktivita běžného účtu pro klienta je dána spíše tím, co všechno běžný účet umí a jak daná banka reaguje na aktuální novinky a trendy,“ říká Jan Bachura, analytik Scott α Rose.

Za klientsky nejpřívětivější běžný účet se tedy podle analytika dá považovat účet bez poplatků, s moderním internetovým a mobilním bankovnictvím a dalšími doplňkovými službami, které klientům usnadňují správu jejich financí. 

A čím si ještě dokážou banky konkurovat, aby si klienti právě u nich založili běžný bankovní účet?

„Mimo výběr z cizího bankomatu v České republice a v zahraničí, který doposud nenabízejí všechny banky zdarma, si nejvíc tuzemské banky konkurují v oblasti moderních technologií. Nejedná se pouze o internetové a mobilní bankovnictví, ale také například o okamžité platby, možnost placení mobilem či chytrými hodinkami a v neposlední řadě rovněž možnost využít služeb bankovní identity. Kromě toho se stále některé banky snaží nalákat klienty na odměnu za založení běžného účtu, nicméně těchto akcí výrazně ubylo a nejsou již tak časté jako v minulosti,“ přibližuje analytik.

Bankovní turistika není nic neobvyklého

Zatímco dříve bylo běžné mít jen jeden bankovní účet a být věrný jedné bance, doba se výrazně směnila. 

„Vzhledem k tomu, že všechny běžné účty lze sjednat a zrušit zdarma, tak zvaná bankovní turistika není nic neobvyklého. Pokud klientovi stávající běžný účet nevyhovuje, je velmi snadné si založit nový běžný účet s lepšími podmínkami či službami,“ říká Bachura.

Výjimečné však není ani zakládání více běžných účtů. Jednotlivé účty pak klienti využívají podle potřeby a s ohledem na konkrétní benefity, které jsou s nimi spojené. 

„Běžné účty zkrátka nejsou dlouhodobým závazkem a jejich vnímání se v čase změnilo, protože zrušit je lze kdykoliv bez sankcí. Na druhou stranu toto platí zejména u mladší generace a u lidí žijících ve velkých městech. Starší klienti a lidé žijící například na venkově vnímají běžné účty tradičněji a své bance jsou zpravidla věrní,“ poznamenává analytik.

TOP 5 nejlepších běžných účtů – duben 2022

A jaké bankovní účty pro běžné občany jsou nyní podle odborného hodnocení nejlepší?

Jedničkou nadále zůstává Tom účet Plus od MONETA Money Bank. Druhé místo patří Raiffeisenbank a jejímu Chytrému účtu. Na třetí příčku vyskočil MůjÚčet Plus od Komerční banky, na čtvrtém místě je Standardní účet České spořitelny a žebříček uzavírá Běžný účet od Air Bank.

Žebříček nejlepších běžných účtů – duben 2022
PořadíBankaBěžný účet
1.MONETA Money BankTom účet Plus
2.RaiffeisenbankCHYTRÝ účet
3.Komerční bankaMůjÚčet Plus
4.Česká spořitelnaStandard účet
5.Air BankBěžný účet
Zdroj: Finparáda.cz

Hodnocení nejlepších běžných účtů:

1. Tom účet Plus od MONETA Money Bank

Vedení účtu a běžné bankovní operace včetně okamžitých plateb jsou zdarma. Banka k tomuto účtu také poskytuje veškeré výběry z bankomatů zdarma, a to včetně cizích bankomatů v tuzemsku i v zahraničí. Sjednání běžného účtu probíhá online, placení je umožněno pomocí všech dostupných „chytrých“ metod, tj. Google Pay, Apple Pay, Garmin Pay a Fitbit Pay. 

Mobilní bankovnictví Smart Banka od MONETA Money Bank patří podle analýzy Scott & Rose k nejlepším. Tom účet Plus není úročen, lze však k němu sjednat spořicí účet s úrokovou sazbou 2,50 % do výše vkladu
1 milion Kč. 

V listopadu loňského roku banka upravila sazebník poplatků, nově k Tom účtu Plus poskytuje druhou kartu zdarma (původně 59 Kč), nicméně jiné poplatky byly navýšeny, jako například výpis z účtu poštou (z 30 Kč na 50 Kč), zaslání PINu nebo informační SMS.

2. Chytrý účet od Raiffeisenbank

CHYTRÝ účet je veden zcela zdarma, a to včetně příchozích i odchozích plateb. Výběry z bankomatů v Česku i zahraničí jsou bez poplatku. Internetové a mobilní bankovnictví je podle analýzy Scott & Rose hodnoceno nadprůměrně. 

Platby lze uskutečnit pomocí služeb Google Pay, Apple Pay, Garmin Pay, Fitbit Pay a vlastní aplikace RaiPay. Úroková sazba na CHYTRÉM účtu je nulová. Při sjednání spořicího účtu můžete získat bonusovou sazbou
3 % p.a. pro vklady do 150 tisíc Kč při aktivním využívání běžného účtu.

3. MůjÚčet Plus od Komerční banky

Na třetí místo se probojoval MůjÚčet Plus od Komerční banky. Tento účet je v současné době nabízen na jeden rok zdarma (standardní měsíční cena 39 Kč) při jeho sjednání do 31. srpna 2022. Veškeré elektronické platby jsou zdarma, stejně jako výběry z vlastní sítě bankomatů. Výběry z ostatních bankomatů v ČR a v zahraniční jsou 2x měsíčně zdarma, poté je účtován poplatek 39 Kč. 

Mobilní banka patří podle analýzy Scott & Rose k těm lépe hodnoceným mobilním aplikacím na trhu. Placení je umožněno pomocí Google Pay, Apple Pay, Garmin Pay a Fitbit Pay. Stejně jako většina běžných účtů má nulovou úrokovou sazbu. Zajímavé však může být sjednání Konta Bonus Invest se zhodnocením až 4 % p.a. Jde o kombinaci spoření a investování přičemž bonusové úročení na spořicím účtu získáte, pokud zároveň investujete stejnou nebo vyšší částku.

4. Standard účet od České spořitelny

Čtvrté místo potvrdila Česká spořitelna a její Standard účet, který je veden zcela zdarma včetně standardních transakcí. Výběry z vlastních bankomatů jsou rovněž zdarma, z cizích bankomatů a bankomatů v zahraničí pak za výběr zaplatíte 40 Kč. S ohledem na širokou síť vlastních bankomatů (více než 1 700) lze očekávat, že cizí bankomat využijete jen zřídka. 

Založit běžný účet lze online, placení je možné pomoci Google Pay, Apple Pay, Garmin Pay a Fitbit Pay. Vklady na Standard účtu nejsou úročeny, při sjednání spořicího účtu je pak úroková sazba 0,2 % pro vklady do limitu 200 tisíc Kč.

5. Běžný účet od Air Bank

Páté místo obsadil Běžný účet od Air Bank, který je rovněž poskytován zdarma, žádné poplatky nejsou účtovány ani v případě příchozích a odchozích plateb. Příchozí a odchozí SEPA úhrada v eurech mezi bankami, které ji umožňují jsou rovněž zdarma. Příchozí a odchozí zahraniční úhrada, která není SEPA úhradou je ale za 100 Kč.

Klient neplatí ani za výběry z bankomatů vlastní sítě, kterých v porovnání s konkurencí není mnoho. Za využití cizího bankomatu si připlatíte 35 Kč za výběr, případně lze za měsíční poplatek 100 Kč vybírat neomezeně z cizích bankomatů v tuzemsku i v zahraničí. 

Využít lze online platby jako Google Pay, Apple Pay, Garmin Pay a Fitbit Pay. Běžný účet není úročen, na spořicím účtu je pak možné získat bonusovou sazbu 3 % p.a. (pro vklady do 250 tisíc Kč, stačí provést 5x měsíčně platbu kartou).

Autor:
  • Nejčtenější

Soused topí v krbu, zahradu máme plnou sazí a smradu. Jak se bránit?

26. února 2024

Náklady na topení v rodinných domech bývají výraznou složkou celkového rozpočtu domácnosti. Každý...

Brzy se změní státní příspěvek v „penzijku“. Expertka radí, jak neprodělat

22. února 2024

„Teď stále ještě dostáváte za částku 1 000 korun od státu 230 korun. Ale po změně zákona...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přejít ze starého do nového „penzijka“ je snazší. Komu se to vyplatí?

27. února 2024

Staré penzijní připojištění peníze příliš nezhodnocuje oproti novému doplňkovému penzijnímu...

Daně 2023: Jak zdanit příjmy z nájmu a na co si dát pozor

21. února 2024

Řada lidí si přivydělává pronájmem nemovitosti, a to nejen bytu, domu nebo jeho části, ale také...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rvačka nebo nefunkční zvonek. Kdy můžete přijít o dávky nemocenského

22. února 2024

Onemocněli jste nebo utrpěli úraz a lékař vám vystavil neschopenku. Jak je to s vyplácením...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Open ani free space k výkonu nevedou. Co zaměstnance dnes motivuje

27. února 2024

Premium Zaměstnavatelé chtějí od svých zaměstnanců, aby podávali výkon a zbytečně nezaháleli. Ale strávit...

Přejít ze starého do nového „penzijka“ je snazší. Komu se to vyplatí?

27. února 2024

Staré penzijní připojištění peníze příliš nezhodnocuje oproti novému doplňkovému penzijnímu...

Soused topí v krbu, zahradu máme plnou sazí a smradu. Jak se bránit?

26. února 2024

Náklady na topení v rodinných domech bývají výraznou složkou celkového rozpočtu domácnosti. Každý...

KVÍZ: Fondy uzavřené, akciové, nebo ETF. Jste experti na investování?

25. února 2024

Hodnotu úspor uchováte jen díky správnému investování. Investování vám také může pomoci zabezpečit...

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Dcera Vladimíra Ráže žije bez ruky. Protézu odložila po dvaceti letech

Veronika Rážová (43) je dcerou slavného českého herce Vladimíra Ráže. Narodila se bez levé horní končetiny. Za hendikep...

Bufet v Českém Krumlově se stal přes noc hitem. Zaujal řízkovým chlebíčkem

Fotografie chlebíčku na řízku obletěla na sociálních sítích během středečního dne téměř všechny skupiny. Tuto...

Jak uspokojit ženu? Odborníci vědí, jak na to. A za pokus to rozhodně stojí

„Přestože jsem po třicet let zkoumal ženskou psychiku, nejsem s to odpovědět na velkou, dosud nezodpovězenou otázku, co...

Prý vypadám jako chlap. Kritika na sítích mě ranila, přiznává Julia Robertsová

Julia Robertsová (56) je americká herečka a bývalá modelka, jejíž jméno a filmové role zná celý svět. Navzdory slávě se...