Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Obchodní válka zatím znamená víc obchodu, přístavy v USA nestíhají

  1:00
Nákladní přístavy na západním pobřeží Spojených států, zaměřené na obchod s Asií, vykazují nebývalou aktivitu. Američtí obchodníci se totiž snaží „předzásobit“ před zvýšením dovozních cel na čínské zboží. Americký prezident Trump jej plánuje na příští rok, pokud nedojde k dohodě s jeho čínským protějškem Si Ťchin-pingem.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

O paradoxním důsledku obchodní války mezi dvěma největšími světovými ekonomikami informovala agentura Bloomberg. Kvůli hrozícímu navýšení dovozních cel na čínské zboží se totiž mnozí američtí obchodníci rozhodli nakoupit co nejvíce čínského zboží v předstihu. Nákladní přístavy na západním pobřeží Spojených států se kvůli tomu potýkají s rekordními objemy tovaru.

„Skladiště a distribuční centra v jižní Kalifornii jsou plná,“ řekl Bloombergu Phillip Sanfield, mluvčí Losangeleského přístavu. S logistickými problémy se podle něj potýká celá zátoka San Pedro v Kalifornii. Zde se nacházejí dva nejdůležitější americké nákladní přístavy, Los Angeles a Long Beach.

Losangeleský přístav byl značně vytížený už loni, kdy přes něj přeteklo celkem 9,3 milionu přepravních jednotek TEU, což bylo nejvíc v historii. V nákladní dopravě představuje jeden TEU ekvivalent objemu zboží, které se vejde do kontejneru o délce 20 stop (asi 6 metrů). Letos čeká podle Sanfielda přístav další rekordní rok, zejména kvůli vysoké prosincové aktivitě.

Druhým nejdůležitějším americkým nákladním přístavem je Long Beach. I pro něj byl loňský rok přelomovým, prošlo přes něj zboží v objemu 7,5 milionu TEU. Letos zřejmě tento rekord překoná, do konce listopadu už stihl distribuovat 7,35 milionu TEU, což je v meziročním srovnání o 7,3 procenta víc. Aktivita v amerických přístavech je jedním z ukazatelů, že se světovému obchodu daří, jelikož USA jsou největším světovým dovozcem.

Spojené státy dovážejí čím dál víc

Trumpova cla nefungují, deficit zahraničního obchodu USA stoupá

Navzdory snahám Donalda Trumpa o snížení americké poptávky po zahraničních produktech dovezly Spojené státy letos v říjnu zboží rekordní hodnoty, vyplývá z dat amerického ministerstva obchodu. Také deficit zahraničního obchodu USA stoupá, v říjnu dosáhl po pěti měsících setrvalého růstu hodnoty 77,2 miliardy dolarů.

Světová obchodní organizace (WTO) předpokládá pro letošní rok růst objemu mezinárodního obchodu o 3,9 procenta, přičemž ještě v roce 2016 tento nárůst činil 1,8 procenta. Podle hlavního ekonoma WTO Roberta Koopmana navzdory opatřením jako Trumpova cla byl letošek z hlediska mezinárodního obchodu „poměrně solidním rokem“.

Rekordní objemy zboží v amerických přístavech na západním pobřeží navíc ukazují, že obchodní válka Donalda Trumpa namísto toho, aby snížila čínský dovoz do Spojených států, spíše snížila americký export opačným směrem. Longbeachský přístav totiž vykáže za letošní rok mnohem více prázdných kontejnerů, které míří zpět do Asie, než zaznamenal loni. Podle prozatímního odhadu by měl tento rozdíl činit 11 procent.

Američané nakupují do zásoby, Číňané hledají nové dodavatele

Zatímco američtí spotřebitelé uspíšili své nákupy čínského zboží kvůli obavám z navýšení dovozních cel v příštím roce, podle výkonného ředitele přístavu Long Beach Maria Cordera je na opačné straně Tichého oceánu trend opačný. „Čínské firmy vypadají, že se snaží najít jiné dodavatele zboží a surovin, takže je zde nižší poptávka po americkém vývozu a tudíž více prázdných kontejnerů,“ řekl Cordero agentuře Bloomberg.

Obchodní válka se odkládá, Čína a USA na tři měsíce složí zbraně

Letošní obchodní horečka by však mohla znamenat, že v příštím roce dojde ke zpomalení. Zatím však není jasné, kdy se nárůst objemu importu do Spojených států zastaví. Na začátku prosince se Trump se svým čínským protějškem Si Ťchin-pingem dohodli na 90denním příměří v obchodním sporu. V lednu by měla vzájemná jednání pokračovat, zatím je zvýšení amerických cel odloženo na 1. březen 2019. Pokud do té doby nedojde mezi dvěma největšími světovými ekonomikami k dohodě, cla na čínský dovoz jehož roční hodnota dosahuje zhruba 200 miliard dolarů se zvednou z deseti na 25 procent.

Pokud by však místo dohody došlo pouze k prodloužení dočasného moratoria mezi oběma zeměmi, znamenalo by to pro obchodníky jen prodloužení období nejistoty a tím pádem by snaha o „předzásobení“ mohla pokračovat. Podle analytiků je totiž tento typ odezvy jednodušší, než hledání alternativních dodavatelů.

Autor:
  • Nejčtenější

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

12. června 2024  11:51,  aktualizováno  12:33

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři...

Egypt sužují úmorná vedra. Pouštní země ukazuje, co čeká brzy i ostatní

12. června 2024

Ještě před několika desítkami let bylo v Egyptě v dubnu příjemné klima, lehce přes dvacet stupňů....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Číňané naletěli ruským podvodníkům. Zaplacené tisíce tun mědi nikdy neviděli

13. června 2024

Obří čínský státní obchodník s komoditami vyšetřuje ztrátu, kterou mu způsobili ruští podvodníci....

Místo investování práci jen předstírali. Banka zaměstnance načapala a vyhodila

14. června 2024

Americká banka Wells Fargo propustila část svých zaměstnanců, protože zjistila, že svou práci jen...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Německo jako vetešnictví. Země je na cestě k rozvojové zemi, varuje šéf burzy

12. června 2024

Současnou německou hospodářskou politiku ostře zkritizoval šéf tamější burzy Theodor Weimer....

Všem už firmy nepřidají. Kdo chce vyšší mzdu, musí si sám říct, zjistil průzkum

20. června 2024

Premium Zvýšení mzdy se dočkají ve druhé polovině roku hlavně lidé, kteří si o to řeknou a které firma...

Umělá inteligence má potenciál i v energetice. Náklady stlačí o desítky procent

20. června 2024

Viditelné, velké nízko visící ovoce, které může přinést prvních patnáct až dvacet procent úspor...

Americká města sužují bezohlední kurýři. Úřady proti nim chystají rázné kroky

19. června 2024

Už toho bylo dost! Takový vzkaz vyslala minulý týden policie ve Washingtonu, když se začala...

Indická sázka na fosilní zdroje. Země znásobí své uhelné kapacity

19. června 2024

V Indii letos roce přibude kapacit pro výrobu energie z uhelných zdrojů než za posledních deset...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...