Dánové předběhli regulátory EU, zakázali toxické obaly na potraviny

  18:39aktualizováno  18:39
Dánsko se v pondělí stalo první zemí, která s platností od července příštího roku zcela zakáže skupinu toxických látek PFAS. Ty se běžné používají při výrobě obalů přicházejících do styku s mastnými potravinami. Chemikálie jsou spojovány s mnoha zdravotními riziky, jako je rakovina, vysoká hladina cholesterolu anebo snížená plodnost, informuje portál CNN.

Řeka Huron v americkém Brightonu ve státě Michigan. Cedule na jejím břehu zakazuje rybářům jíst chycené ryby, neboť její voda obsahuje vysoké procento nebezpečných látek PFAS (říjen 2018) | foto: Profimedia.cz

Látky PFAS patří do skupiny chemikálií označovaných jako perfluorované nebo fluorované sloučeniny, a jak je z jejich názvu patrné, obsahuji fluor. Používají se při výrobě papírových anebo kartonových potravinových obalů. Jejich výhodou je to, že na povrchu papíru vytvářejí tenký film, který odolává mastnotě, vodě nebo vlhkosti. Někdy se jim také říká „věčné chemikálie“, neboť na druhé straně se v přírodě jen těžko samy rozkládají.

Používají se při výrobě do sáčků pro mikrovlnné trouby, papíru na pečení a potravinových boxů na jídlo. Látky PFAS jsou ale také nepostradatelné při výrobě nepřilnavých teflonových pánví, nepromokavého oblečení (jako je Gore-Tex) anebo hasicích pěn. 

Povrchy potažené PFAS jsou nelepivé a odolné vůči mastnotě, díky tomu jsou ideální k použití v materiálech pro balení potravin. Problémem ale je, že tyto chemikálie jsou spojovány se zdravotními riziky včetně rakoviny, poruch imunitního systému, reprodukčních abnormalit a problémů s vývojem plodu. 

„Nehodlám připustit možnost, že by se tak nebezpečné látky dostávaly z obalů do naší potravy. Jsou totiž natolik závažným zdravotním problémem, že už nadále nemůžeme čekat na legislativu Evropské unie,“ napsal ve svém pondělním prohlášení dánský ministr pro výživu Mogens Jensen. 

Podle nové dánské legislativy se podle CNN například pečicí papír nebo popkornové sáčky budou muset při výrobě obejít bez látek PFAS. Dánská vláda brojí proti látkám PFAS už dlouho, někteří prodejci se obalům s obsahem těchto látek vyhýbají dobrovolně. 

Zákaz používání látek v zemi potrvá až do té doby, než vejde v platnost regulace Evropské unie. Debaty o jejím obsahu skončily letos v květnu, závěrečná zpráva EU na toto téma bude zveřejněna v říjnu. 

Dlouhotrvající problém

Látky PFAS patří celosvětově mezi nejvíce studované materiály. Jejich nebezpečí si jsou už mnoho let vědomy i americké úřady, které před jejich používáním varují. 

Právě ve Spojených státech bylo ve městech poblíž továren, které vyráběly PFAS nebo je používaly k výrobě svých produktů, zjištěno, že po celá desetiletí mohou lidé pít vodu kontaminovanou PFAS. Sloučeniny chloru se objevují také v zásobárnách vody poblíž vojenských základen a letišť, které používaly hasicí pěnu s obsahem PFAS.

Dánsko ve své tiskové zprávě, prostřednictví které oznámilo světu zákaz sloučeniny, poznamenalo, že „naštěstí“ existují i ​​jiné způsoby, jak získat vodě a mastnotě odolný papír, které nemají potenciál způsobit rakovinu ani endokrinní poruchy.

„Gratulujeme Dánsku k tomu, že se vydalo cestou ke zdravějšímu jídlu a doufáme, že jeho krok podpoří podobné kroky v celé EU, USA a po celém světě,“ řekla CNN chemička z kalifornské univerzity v Berkeley Arlene Blumová. 

„Měli bychom se měli zamyslet, zda nám pohodlí boje proti mastnotě stojí za to, abychom ohrožovali své zdraví,“ uzavřela.

Autor:

Nejčtenější

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

S bezkontaktními platbami do 500 korun mohou být od soboty problémy

Ilustrační snímek

Kvůli nový pravidlům pro ověřování karetních plateb, která budou platit od 14. září, mohou platební terminály zamítat...

Koruna jako rozvojová měna. Od intervencí se neoklepala, sráží ji riziko

Ilustrační snímek

Už je to skoro dva a půl roku od ukončení devizových intervencí a koruna ne a ne výrazněji posílit. Spíše naopak....

Pozor na pohádky o suchu, píše v eseji agrární analytik Petr Havel

Takto vypadá v květnu 2018 vyschlá půda v areálu Všesportovního stadionu v...

Za sucho u nás nemůže méně srážek, nedostatek dešťů je jen jednou z pohádek o tom, jak Česko brzy zůstane bez vody....

Míra klientelismu v Rakousku mě šokovala, řekl v Rozstřelu Radim Jančura

Majitel RegioJetu Radim Jančura v diskusním pořadu Rozstřel. (11. září 2019)

Budoucnost svého byznysu vidí dopravce RegioJet spíše ve vlacích než v autobusech. Ve středečním Rozstřelu to řekl...

Další z rubriky

USA testují zájem o dlouhé dluhopisy. Nahrává jim snížení sazeb v EU

Americký ministr financí Steven Mnuchin mluví o nové facebookové kryptoměnové...

Pokud o ně bude zájem, americká vláda příští rok vydá dluhopisy s padesátiletou splatností. Oznámil to tamní ministr...

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

Volfefe index bude sledovat dopad Trumpových tweetů na finanční trhy

Twitterový účet Donalda Trumpa

Čím víc americký prezident Donald Trump sděluje své názory skrz sociální síť Twitter, tím víc akciové trhy kolísají....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz