Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nobelova cena za ekonomii jde do USA. Získali ji Card, Angrist a Imbens

  12:07
Letošní Nobelovu cenu za ekonomii získal Kanaďan David Card za studii ekonomiky práce a dvojice ekonomů Joshua Angrist a Guido Imbens za rozbor příčiny a následku při experimentech. Oznámila to v pondělí Královská akademie věd ve Stockholmu.

Držitelé Nobelovy ceny za ekonomii 2021: David Card, Joshua Angrist, Guido Imbens | foto: Ill. Niklas Elmehed © Nobel Prize Outreach

David Card se ve svém profesním životě věnuje hlavně oblasti ekonomie trhů práce. Kanadsko-americký ekonom působí na Kalifornské univerzitě v Berkeley. Patří k hlavním průkopníkům ve využívání tzv. přirozených experimentů. Za ty také Nobelovu cenu pro letošní rok obdržel.

Přirozené experimenty jsou statistickou metodou, ve které jsou jednotlivci rozděleni do kontrolní a vyšetřované skupiny, a to zásahem přírody nebo jiného vlivu. Výzkumník tyto skupiny ve své práci následně porovnává. 

Na příkladu krátkodobého otevření kubánského přístavu Mariel v roce 1980 se Cardovi podařilo dokázat, že ekonomická imigrace nemusí nutně vést ke zvýšení míry nezaměstnanosti. Ačkoliv se pracovní síla v americkém Miami zvýšila během pár dnů o asi sedm  procent, příliv imigrantů z Kuby do Miami měl na místní pracovní trh skoro nulový dopad. 

Kubánci tehdy totiž patřili k vysoce nekvalifikované pracovní síle, po které byla ze strany tamějších zaměstnavatelů velká poptávka. Další důvod téměř nulové změny na miamském pracovním trhu podle Carda byl, že noví přistěhovalci motivovali Američany hledající zaměstnání ke zvolení jiné pracovní destinace.

O druhou polovinu ceny se rozdělí Angrist a Imbens

Američan Angrist a americký expert nizozemského původu Imbens byli vyznamenáni za metodologický přístup k analýze kauzálních vztahů. Nastínili, jak je možné přirozené experimenty využívat k získání přesných závěrů o příčinách a následcích. 

Ekonomové ukázali, že přirozené experimenty jsou cenným zdrojem poznání. „Trojice laureátů nám poskytla nový pohled na pracovní trh a ukázala, jaké závěry týkající se příčiny a následků mohou být odvozeny z přírodních experimentů. Jejich práce revolučním způsobem změnila empirický výzkum v sociálních vědách a významně zlepšila schopnost vědecké komunity odpovídat na otázky zásadního významu pro nás všechny,“ uvedla nobelovská komise.

Cena za ekonomii nepatří mezi původní ceny, které ve své závěti z roku 1895 určil vynálezce dynamitu Alfred Nobel. Až od roku 1968 ji na vědcovu památku ustanovila švédská centrální banka, poprvé pak byla cena udělena v roce 1969.

V loňském roce ji obdrželi Američané Paul Milgrom a Robert Wilson, a to za vylepšení teorie aukcí a vynálezy nových formátů aukcí. Rok před tím si ji pak odnesla trojice vědců Abhijit Banerjee, Esther Duflová a Michael Kremer „za experimentální přístup ke zmírnění chudoby ve světě“.

Pondělním oznámením držitele Nobelovy ceny za ekonomii skončil letošní seriál rozdílení těchto prestižních ocenění. Minulý týden byli postupně ohlášeni laureáti Nobelových cen za lékařství, fyziku, chemii, literaturu a mír. 

Vedle medaile a diplomu na laureáty Nobelových cen čeká i finanční prémie, která činí deset milionů švédských korun, což je v přepočtu asi 25 milionů korun. Slavnostní předávání Nobelových cen se uskuteční 10. prosince, v den výročí úmrtí švédského vědce a zakladatele ocenění Alfreda Nobela.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Aerolinky vykázaly z letadla černochy kvůli zápachu. Dopravce slibuje nápravu

21. června 2024  10:55

Tři muži černé pleti žalují leteckou společnost American Airlines kvůli rasové diskriminaci. Tvrdí,...

Švédsko se rozloučilo s hotovostí. Zato masivně přibylo digitální kriminality

21. června 2024

Mezi evropské lídry bezhotovostních transakcí se dlouhá léta řadí Švédsko. K trendu však...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Západní zboží dál míří do Ruska. I díky Nizozemci, který na tom zbohatl

22. června 2024

Společnost Nike přestala prodávat své sportovní oblečení v Rusku už krátce po zahájení invaze na...

Potraviny jako před krizí. Kuřecí za stovku, cibule i za patnáct, říká web

18. června 2024

Ceny některých potravin proti stejnému období minulého roku výrazně zlevnily. U některých...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

My ve vašem a vy u nás. Popularita výměny domovů roste, lidé ušetří tisíce

22. června 2024

V době raketově rostoucích cen za ubytování v hotelech zažívá nebývalý boom výměna domů. Její...

Inventura v lese? Firma vlastněná šlechtici vyvíjí brýle, které naskenují les

24. června 2024

Lichtenštejnové patří mezi nejstarší šlechtické rody v Evropě. S tím jde ruku v ruce i tradice...

Rýžová pole v Rakousku? Speciální odrůdě vyšlechtěné Lichtenštejny stačí méně vody

24. června 2024

Lichtenštejnové patří mezi nejstarší šlechtické rody v Evropě. S tím jde ruku v ruce i tradice...

Pokrok i úcta k tradici. Progresivní Lichtenštejnové podporují technologické inovace

24. června 2024

Lichtenštejnové patří mezi nejstarší šlechtické rody v Evropě. S tím jde ruku v ruce i tradice...

Když šlechtici podnikají. Lichtenštejnové mají v byznysu tradici i nadhled

24. června 2024

Lichtenštejnové patří mezi nejstarší šlechtické rody v Evropě. S tím jde ruku v ruce i tradice...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...